Rekonstrukcija davno srušenih zgrada

Diskusije o objektima koji se rekonstruišu i obnavljaju

Moderator: Igor

lepi
Korisnikov avatar
Intermediate
Pridružio se: Čet Sep 24, 2015 12:26 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 357
Pohvalio: 22

Re: Rekonstrukcija davno srušenih zgrada

Postod lepi » Čet Jan 28, 2016 3:53 pm

Mlatishuma » Sre Jan 27, 2016 6:44 pm napisao:Ne mislim da Jevrejsku opstinu treba uslovljavati bilo cim. To sto njih malo koristi sinagogu je direktna posledica necega za sta su sami Jevreji najmanje krivi, tj holokausta. Zemunsku sinagogu im treba vratiti. I uopste, treba da pazimo tu zajednicu, tj ono malo sto ih je ostalo, jer oni Srbiju cine boljom. A, izuzev Izraela, koji je zbog ratne situacije poseban slucaj, stepen prosperiteta i srece u nekoj zemlji je uglavnom u vrlo pozitivnoj korelaciji sa velicinom jevrejske zajednice u zemlji. Izmedju ostalog i zato sto oni biraju da zive tamo gde je dobro.

Nisam ni rekao da je ne treba vratiti jevrejskoj zajednici.
Ali prenamenu svakako joj naci, bolje nego da zvrji prazna.

apropo konstatacije da jevreji zive tamo gde je dobro, nesto mi ne deluje dobro i mirno na teritoriji maticne drzave jevreja. :roll:
Drakche
Korisnikov avatar
Advanced
Pridružio se: Čet Avg 19, 2010 11:50 am
Kontakt:
Pohvaljen: 1505
Pohvalio: 1685

Postod Drakche » Sub Dec 09, 2017 2:53 pm

Drakche » 09 Dec 2017 10:40 am napisao:Kada smo kod druge muske gimnazije,
fasada zgrade Politike je otprilike u istoj liniji kao sto je gimnazija bila,
imaju cak slicnu formu levo - desno krilo i centralni deo,
spratovi su, cak, u istim visinama, ako me oko ne vara.
Kao da je nova zgrada gradjena na obrisima stare gimnazije.
Naravno, bez ovog 'nadstresnog' dela.

Sto znaci da bi stara fasada mogla da se uradi na postojecoj kontrukciji, barem kao "maska".
Vredelo bi uraditi precizniju analizu te mogucnosti.
Slika

Mozda bi i moglo.
Prikačeni fajlovi
politika.jpg
politika.jpg (401.08 KiB) Pogledano 7295 puta
Pohvale za post: 6
Bender Rodriguez
Korisnikov avatar
Advanced
Pridružio se: Ned Mar 12, 2017 2:08 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 5266
Pohvalio: 4024

Postod Bender Rodriguez » Ned Dec 10, 2017 4:06 pm

Drakche, priznajem da izgleda bolje nego što sam mislio kad sam pisao onomad na drugoj temi.
Mada... ako sam išta naučio do sad, to je da jedno je render (čak i onaj najdetaljniji), a drugo je prava verzija. Tako da ne znam šta da mislim.

Bilo kako bilo, plus od mene za entuzijazam. ;)
Pohvale za post: 2
Drakche
Korisnikov avatar
Advanced
Kontakt:

Postod Drakche » Ned Dec 10, 2017 6:47 pm

Pa eto, da nije imalo smisla ne bih stavljao piletu si** :)
Mada sumnjam da bi se bas tako uklopilo kao na ovom "renderu", da bude 1:1 sa starom zgradom, ipak bih bio optimistican kada bi stvarno krenuli sa ovom rekonstrukcijom.
direktor
Korisnikov avatar
Professional
Pridružio se: Pet Okt 10, 2008 2:07 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 12487
Pohvalio: 5240

Postod direktor » Sre Mar 21, 2018 11:16 pm

Slika

Монографија о улици Кнеза Милоша је моја прва књига. Одлучио сам се да слике Београда сређујем по улицама зато што је материјал који сам годинама сакупљао постао толико опсежан, велики и тежак за класификацију да нисам знао како другачије да представим плод својих истраживања у форми за коју бих сматрао да је прикладна а да ће мојим читаоцима бити истовремено и занимљива и јасна.

Почињем са улицом Кнеза Милоша која је једна од најлепших и најрепрезентативнијих београдских улица. Она даје врло јасну представу развоја архитектуре у Србији од стицања њене аутономије под Турцима па све до данашњих дана.

Од угла са Булеваром краља Александра Обреновића, спуштамо се кроз фотографије полако све до Мостарске Петље а затим крећемо узбрдо у супротном правцу натраг све до Пионирског парка односно некадашње Дворске баште.

У овој визуелној шетњи застајем пред сваком зградом и зависно од њеног значаја придајем јој више или мање пажње. Показујем како изгледа данас, како је изгледала некада, ко ју је подигао, које године, везане за њу битне историјске догађаје, личности, детаље или анегдоте.

Радећи на овој књизи руководио сам се принципом ''Максимум слика а минимум приче'', тако да је монографија богато илустрована, интересантна је због историјских, стилских и уметничких паралела које сам перманентно повлачио да бих показао и доказао да смо ми у последњих 200 година били део Европе и свега онога битног што се у домену архитектуре у њој дешавало.

Свако ће овде пронаћи нешто за себе:

Kо воли Београд њега ће ова књига заинтригирати својим садржајем, разбеснети, растужити, расплакати оним мање лепим што ће у њој открити а истовремено га учинити поноситим својим градом и испуњеним неким посебним задовољством и топлином. Нама се увек чини да је све боље код других а оно што сами поседујемо, што је наше, не знамо да ценимо, вреднујемо и поштујемо. Да би се ствари заволеле, разумеле и неговале морају се добро упознати...

Желим да читаоце заинтересујем бројношћу, квалитетом и вредношћу материјала којег сам годинама скупљао, одабирао, сређивао и коначно овде представио и којега сам радећи на овој књизи желео да отргнем од заборава. И оно што је и било познато овде ће бити представљено на један нов начин и под сасвим другачијем светлу.

А опет, морам да нагласим да све ово што сам овде приредио, преко хиљаду и више фотографија, планова и цртежа, све је то већ негде постојало само што их нико до сада није систематизовао, средио и учинио да то постане заиста доступно, прегледно и јасно.

До чињеничног стања изгледа зграда које се више ничим не може оспорити дошао сам унакрсним проверавањем из бројних извора на основу масе података из најневеровантијих могућих публикација: старих адресара и телефонских именика, разних брошура, књижевних дела. политичких пафлета, планова града, извода из катастара парцела, снимака ратних авиона, чланака из новина, сећања старих Београђана, на основу породичних фотографија...

Да ли сте драги моји читаоци, да ли сте икада чули, за Јеремију Станојевића?

Јеремија Станојевић је био пуковник Југословенске Краљевске Војске који је исликао цели Београд тридесетих година прошлог века, један пасионирани заљубљеник овога града и мој узор својим прегалаштвом у овом подухвату. Захваљујући њему и ослањајући се на фотографије Београда које су нам од њега преостале, ја сам имао од чега да почнем, куда да кренем и докле да стигнем. Дубоко верујем, да у култури ми никада нисмо ни први ни последњи, било је људи пре нас и биће их и после нас. Ми сами смо само још једна карика у том невидљивом и непрекидивом низу…

Желим Вам свима да уживате у овој књизи као што сам и ја уживао радећи на њој. Иван Орлић Француз

Желим Вам свима да уживате у овој књизи као што сам и ја уживао радећи на њој. Иван Орлић Француз
Да би сте постали пренумерант пошаљите мејл на моју адресу ivan.orlic@free.fr
*Ова порука је за приватну, а не јавну употребу. Њена сврха/циљ/намера није вршење нити позивање на вршење кривичних или других кажњивих дела, већ упражњавање Уставом зајемчене слободе мисли, савести и говора.
GOJE
Korisnikov avatar
Advanced
Pridružio se: Uto Apr 15, 2008 10:35 am
Kontakt:
Pohvaljen: 3490
Pohvalio: 2315

Postod GOJE » Ned Jul 01, 2018 8:46 am

Početak ulice Visokog Stevana na Dorćolu i radovi na istraživanju stare sinagoge:
2018-06-30 12.54.54.jpg
2018-06-30 12.54.54.jpg (202.29 KiB) Pogledano 3952 puta

2018-06-30 12.55.03.jpg
2018-06-30 12.55.03.jpg (249.26 KiB) Pogledano 3952 puta

Nemam pojma da li se u nekom trenutku planira i obnova ovog zdanja, ali bilo bi vrlo zanimljivo.
....Frizurica sređena, pomorandža ceđena...Brodski podovi, morski plodovi...Podno grijanje, intimno brijanje...
http://www.youtube.com/watch?v=qnPZy3vHmsA
Pohvale za post: 3
direktor
Korisnikov avatar
Professional
Pridružio se: Pet Okt 10, 2008 2:07 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 12487
Pohvalio: 5240

Postod direktor » Ned Jul 01, 2018 8:48 am

Tu je bilo igraliste jevreji nisu zainteresovani za obnovu sinagoge Navodno se tu sprema gradnja .Mene samo zanima kako je plac presao iz javne u privatnu svojinu .
*Ова порука је за приватну, а не јавну употребу. Њена сврха/циљ/намера није вршење нити позивање на вршење кривичних или других кажњивих дела, већ упражњавање Уставом зајемчене слободе мисли, савести и говора.
relja
Korisnikov avatar
Professional
Pridružio se: Sre Dec 13, 2006 3:44 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 4942
Pohvalio: 1674

Postod relja » Ned Jul 01, 2018 11:47 pm

Baš me zanima kakvi će biti rezultati istraživanja...
"Čovečuljci sa logaritmarima i računarima će naslediti zemlju." "Feniksov let" , 1965. g
Drakche
Korisnikov avatar
Advanced
Kontakt:

Postod Drakche » Sre Jul 18, 2018 9:44 am

direktor » 01 Jul 2018 07:48 am napisao:Tu je bilo igraliste jevreji nisu zainteresovani za obnovu sinagoge.

Zgrada je deo istorijskog nasledja Beograda i Srbije, nema veze da li su jevreji zainteresovani. Ako se obnovi, ne mora biti sinagoga, nije ni "Rex".
Pohvale za post: 1
relja
Korisnikov avatar
Professional
Kontakt:

Postod relja » Sre Jul 18, 2018 10:35 am

Nasleđe je nešto što postoji, a nasleđe u obliku zgrada ne može da se tek tako ponovo sagradi.
Ova zgrada više ne postoji, tako da ona nije nasleđe.

Jevrejska zajednica je upravo zbog trošnosti i neuuslovnosti ove zgrade podigla dve nove sinagoge, a jedna je kao što znamo stradala u ratu.
Logično i prirodno je da se stare, trošne i neuslovne zgrade menjaju sa novim, samo što mi tu obično kasnimo.
Pa i Saborna crkva je podignuta na mestu stare srednjovekovne crkve. Jednostavno, došlo je vreme da se staro zameni novim.
Da li ćemo da kritikujemo i Miloša Obrenovića što nije "čuvao nasleđe" ? :)
"Čovečuljci sa logaritmarima i računarima će naslediti zemlju." "Feniksov let" , 1965. g
fjerinic
Intermediate
Pridružio se: Čet Sep 24, 2015 4:12 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 327
Pohvalio: 311

Postod fjerinic » Sub Jul 21, 2018 11:36 am

direktor » Нед Јул 01, 2018 8:48 am napisao:Tu je bilo igraliste jevreji nisu zainteresovani za obnovu sinagoge Navodno se tu sprema gradnja .Mene samo zanima kako je plac presao iz javne u privatnu svojinu .

Parcela je u privatnoj svojini jevrejske zajednice, pretpostavljam da su je dobili iz restitucije. Ima neka zabeležba vezana za ovu firmu jokić consulting, verovatno će nakon istaživanja opština da investira u zgradu po ugledu na SPC :)
Drakche
Korisnikov avatar
Advanced
Kontakt:

Postod Drakche » Sub Jul 21, 2018 1:30 pm

relja » 18 Jul 2018 09:35 am napisao:
Nasleđe je nešto što postoji, a nasleđe u obliku zgrada ne može da se tek tako ponovo sagradi.
Ova zgrada više ne postoji, tako da ona nije nasleđe.

Postoje mnogi oblici kulturnog nasledja, materijalni i nematerijalni. U pravnom smislu naravno da fizicki postojece i nepostojece nije isto, ali postoje fotografije, dokumenti, crtezi, tekstovi, secanja, price itd. koji skupa cine kulturno nasledje necega, sada konkretno ove sinagoge.
To ne znaci da na ovom placu sme da se izgradi samo kopija stare sinagoge ili nista, vec da ona jeste kulturno nasledje, bez obzira sto fizicki vise ne postoji.
spatiotecte
Expert
Pridružio se: Pet Feb 09, 2007 8:58 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 6541
Pohvalio: 1567

Postod spatiotecte » Sub Jul 21, 2018 1:36 pm

I jos jednom kao po obicaju Relja se protivi bilo kakvoj rekonstrukciji.
Realnost arhitekture Novog Beograda napokon otkrio Roger34:
"Zgrade kao zgrade i nisu lepe. Nisu pravljene da se u njih gleda"
relja
Korisnikov avatar
Professional
Kontakt:

Postod relja » Pon Avg 06, 2018 3:00 pm

Ne, još jednom po običaju Spatiotete l....
i provicira, pošto sam na više tema nabrajao zgrade za koje smatram da ih treba obnoviti.

Povratak na “Rekonstrukcija i obnova objekata”