Šta je novo?

Generalštab

Lucifer

Higher intermediate
Učlanjen(a)
14.12.2006.
Poruke
1.223
Pohvaljen
3
Lokacija
rasejanje
Sta mislite o ovom?

Procitao sam pre nedelju-dve u novinama da postoji inicijativa da se zgrade generalstava - Sutjeska, stave van zastite. Bas sam prolazio pre neki dan pored njih i da budem iskren te zgrade mi se nikada nisu dopadale, ali nikada nisam mogao ni da kazem da nemaju nikakvu vrednost, jer to prosto nije tacno. A onda sam skontao da kod njih nije uospte problem u njima samima.

Problem nije u njihovoj arhitekturi, izabranim materijalima, bojama, vec poziciji u prostoru. One su uvucene ka Slaviji u odnosu na ostale zgrade u Kneza Milosa za dovoljno mesta da stane jos po jedna zgrada sa obe strane i to ogromnih razmera. Drugim recima ispred njih je jos po jedan prazan blok na kome samo stoje oni izbaceni polusroseni ulazi. Sta mislite o tome da se te dve ogromno parcele preparcelisu na cetiri... da na dve ostane Sutjeska, a da na uz ulicu Kneza MIosa budu sazidane jos dve neke zgrade (ili dva bloka zgrada) cime bi ulica Kneza MIlosa kao celina bila konacno oformljena a Sutjeska bi ostala i konacno bi bila ono sto Sutjeska jeste- kanjon, a ne ruzna vrata u raj?

Bilo bi lepo kada bi to neko mogao da nacrta.
 
Ne sviđa mi se ideja :(
Misilm da bi se tako zgrade totalno zatvorile,i da bi bilo previše klaustrofobično i ružno...
Ovako je baš super, uostalom u Beorgadu fale zelen površine, pa je besmisleno graditi tako nešto.. :/
 
Ne znam, Beogradu mozda fale parkovi ali ne i livade. Uostalom, to falili parkovi i zelene povrsine ili ne, to ne znaci da na svaku parcelu koja se pojavi treba staviti park/zelenu povrsinu, a ja sam upravo pokusao da kazem da na tom potezu nije mesto praznini, bilo zelenoj bilo betonskoj.

Zelene povrsine se stite zabranom i rusenjem bespravne gradnje na kosutnjaku, planovima kojima bi se zastitile sada vec u nepovrat prodati zeleni blokovi izmedju Blokova na Novom Beogradu, takos to smislis da na Bulevaru od Vuka do Liona na mestu stracara podignes park uokviren zgradama, a ne silkovanjem stvarnosti i prostora.

Ne vidim ni sta bi se time skucilo, prosto bi dobili kompletnu ulicu i to je to.
 
Mislim da zelene površine treba ubacivati bilo gde...
Mislim da bi se time zatvorila ta raskrsnica, i da bi bila slična Brankovoj, klaustrofobično...
A povrh svega, ne dolazi u obzir zbog Generalštaba :D
 
Ambassador":sl25x07t je napisao(la):
Mislim da zelene površine treba ubacivati bilo gde...
Mislim da bi se time zatvorila ta raskrsnica, i da bi bila slična Brankovoj, klaustrofobično...
A povrh svega, ne dolazi u obzir zbog Generalštaba :D
Ok. Postujem, ali mislim da je ubacivanje zelenih povrsina bilo gde kriva logika. Treba ih ubaciti tamo gde im je mesto. A to da Beograd nema mnogo zelenila nije bas ni tacno.

A sto se tice zgrada generalstaba, mislim da bi upravo dosle do izrazaja kada bi ulica Kneza Milosa bila u nizu kompletirana. Upravo bi tada i delovale one kaskade kao klisura.
 
Generalshtab je izmedjuostalog pored svoje arhitekture i urbanisticko remek - delo, park ispred ulaza u zgrade sa obe strane nemanjine bas otvara vuzuru prema ministarstvima prekoputa ulice kneza milosa, osim toga, ni sama zgrada generalshtaba ne bi bila saglediva da je postavljena uz regulacionu liniju ulice. Ovako, u ovom bulevaru postoji i javni prostor, zelena povrsina.
 
Stručnjaci su rekli, a to kazem i ja koji nisam stručnjak, zgrade Geberalštaba (arh. Nikola Dobrović) su vreovatno najuspeliji poduhvat našeg građevinarstva i arhitekture posle II svetskog rata.Građene su luksuzno (armija nije štedela) setite se samo onog crvenog granita koji spolja oblaze zgrade na nekim mestima. Pa ona kula u Birčaninovoj, kaskade (glupost je da je arhitekta mislio na Sutjesku) pa monumentalan ulaz u veću zgradu iz Kneza Miloša da ne nabram dalje. Da je kojom nesrećom okupator zauzeo ovu zemlju i Beograd ne bi ih rušio a mi hoćemo to da radimo. Potpuno razumem da nema para da se one sad obnove i vrate u prvobitno stanje. Ako nema sad, biće za 10, 15 godina (dotle-konzervacija) Ako ovako ne moze sto ih ne poklone nekom stranom investitoru a on neka s njima radi šta hoće (hotel, trzni centar, razne firme) samo neka vrati pređašnji izgled. Priče da se one ne uklapaju u starije zgrade Nemanjine je totalna besmislica. Po čemu sve zgrade u jednoj ulici moraju biti istog stila? Pa u Knez Mihajlovoj su rađene supermoderne zgrade između starijih i to je sasvim uspelo.
 
Moram reći da mi se GŠ jako svideo kada sam gledao starije fotke. Ja mislim da je idealno za to ako bi se kneza miloša zatvorila za saobraćaj ili makar gornji deo prema kralja milana. Deluje neizvodljivo, ali ipak neka ideja, ako se renovira GŠ poploča kneza miloša i zatvori za saobraćaj to bi bio jako lep i monumentalan trg sa zgradama vlade sa jedne strane i zgradama vojske sa druge strane odnosno miks vojne i civilne vlasti :)

evo kako je to nekada izgledalo

F-4945-049.jpg
 
Predlog Lucifera da se izgrade nove zgrade na onom malom parkovskom prostoru koji je dobijen povlačenjem zgrada GŠ ka Slaviji je zaista neverovatan. Ima ljudi koji ni smislom ni interesom, makar afinitetom, nemaju nimalo osećaja za lepo, za raposred zgrada u prostoru, za trgove, ulice, parkove. Oni ne mogu da shvate potrebu gradnje novog uz očuvanje starog. Naravno to je urođeno i oni za to nisu krivi mada se u ranoj mladosti dosta postize i vaspitanjem. Kazeš ne sviđajuti se. Mnogim parizanima se ne sviđa Ajfelova kula. Šta fali Dobrovićevim zgradama. Jesu li mozda ruzne? Pročitaj pazljivo stevin post i dobro pogledaj sliku. Ako i posle toga budeš za svoj predlog zao mi je zbog tebe. Ko predlaze rušenje Dobrovićevih zgrada DSNO (Generalštab je stara i lepa zgrada u kneza Miloša koju je davno pre rata projektovao ruski arhitekta Krasnov) zeli samo da dovrši posao koji je započeo lukavi i perfidni NATO.
 
E stvarno bi mogli bar da ih pokriju i ociste!
 
Ne slazem se, mislim da sluze kao odlicno podsecanje odakle smo krenuli i koliko smo uradili za ovih 9 godina od NATO bombardovanja.... nama toliko i ne treba, ali mi u srcu zatreperi svaki put kad mi dodju drugovi iz Amerike i provedem ih pored unistenih zgrada. Posle jednog pogleda na Generalstab, znam da nijedan od tih ljudi nikada nece glasati za predsednika koji bi bombardovao drugu naciju.
 
Prodje i 2008ma ...a generalstab stoji kako je i stajao. Nista se nije dogodilo,niti je prodato niti neko hoce da ga kupi.... :bash:

Bas bezveze..prosao sam juce tuda.
 
sve bih ja to prodao,a pa nek izgrade neki lep hotel, ili visu zgradu, lokacija je super, a ovako samo ruzne taj deo grada.
 
Mozes odmah da prodas, ali postoji jedan mali uslov, a to je da fasada mora da se vrati u prvobitno stanje jer je objekat pod najvisom drzavnom zastitom. Taj detalj cini kompletnu investiciju vrlo neisplativom (obnova fasade bi se merila milionima). U tom slucaju ce ovaj objekat naci investitora tek kada zemljiste u Beogradu bude toliko skupo i kada ova parcela ostane kao jedina atraktivna u sirem centru, a potraznja za hotelima u centru astronomska.
 
Ja stvarno ne gotivim preterano taj generalstab, ne razumem kakvu korist ima drzava od toga sto je pod njenom zastitom. Ako vec ne moze da ga obnovi, neka ga proda, a ne ovako ko neko ruglo da bleji u centru grada, i da bude glavna turisticka atrakcija na zalost.
 
Ево једног размишљања из Политике, штампано издање 19.12.2008., рубрика "Међу нама".
Како преуредити зграду Генералштаба

Дискусија о судбини зграда Генералштаба отегла се, по лошем народном обичају, на штету инвеститора. Првобитним пројектом, осим подземног, предвиђено је и премошћење затвореном пасарелом на последњем спрату.
Планирана је оплата сивим гранитом, али, како га тренутно није било, употребљен је камен теракот боје. По таквом првобитном пројекту са две пасареле и сивом оплатом треба их реконструисати, а срушити тешко оштећено, што углавном, није до темеља.

Искористити све могућности најсавременије градње материјала и опреме да не би качили климе на прозоре. Леву зграду треба наменити за техничке припреме, а десну, до Бирчанинове, продужити и проширити до тротоара од првог до последњег спрата, са карактеристичном каскадном фасадом прилагођеном већем габариту. Са улазом на првобитном месту и раскошним отвореним атријумом до улице биће ту позорница и гледалиште нове опере.

Иванка Гњатовић
Београд
Уколико вам је текст "малко" неразумљив молим да не пуцате у гласника, како је одштампано тако сам и прекуцао.
 
^^^Vrlo čudno razmišljanje....

Sve u svemu, meni je drago što će morati da mu se vrati prvobitan izgled.
 
Ko god da je izbacio pomenutu pasarelu iz originalnog projekta bio je vrlo pametna osoba. Ličilo bi na neki čudni pešački most između dve planine, u stilu Indijane Džonsa ili nečega. Mada, i cela ova ideja mi se ne sviđa. Više to ne bi bile dve skladne zgrade slične veličine i oblika, nego neki čudni mutanti... I sva sreća pa je bilo nestalo sivog granita tada, ako je zaista i bio planiran :D

I nikako da shvatim zašto je svima toliko stalo da ubace operu u sred grada...
 
Ja bih Generalstab srusio lepo,i tu bih napravio park! Inace ruzna zgradetina(Komunisticka)!
 
Tvoj stav je identičan onom koji su nacisti imali prema Kalemegdanu i komunisti prema starom dvoru i drugim zgradama koje podsećaju na monarhiju. Srećom smo sa periodom gde se pokušava uništavanje svega što je prethodna vlast izgradila završili.

Generalštab je pod zaštitom kao spomenik kulture i neće se rušiti. Deal with it.

btw. Jel' ti je i Sava Centar ružna komunistička zgrada?
 
bigvlada":3ec0otm2 je napisao(la):
Tvoj stav je identičan onom koji su nacisti imali prema Kalemegdanu i komunisti prema starom dvoru i drugim zgradama koje podsećaju na monarhiju. Srećom smo sa periodom gde se pokušava uništavanje svega što je prethodna vlast izgradila završili.

Generalštab je pod zaštitom kao spomenik kulture i neće se rušiti. Deal with it.
:kk:
 
Vrh