Фасаде / Fasade

Diskusije o objektima koji se rekonstruišu i obnavljaju

Moderator: Igor

Bender Rodriguez
Korisnikov avatar
Higher intermediate
Pridružio se: Ned Mar 12, 2017 2:08 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 1501
Pohvalio: 1417

Re: Фасаде / Fasade

Postod Bender Rodriguez » Sre Avg 02, 2017 12:49 pm

Ksenija » Sre Avg 02, 2017 12:37 pm napisao:Bender,
Negde sam već pisala da treba razlikovati žvrljotinu od grafita/poruke, grafita na zidu koji je predviđen za to, i murala.

Većina ljudi ovde to i radi.
Na primer, ne znam nikoga, ni sa Beobuilda ni iz društva, kome su smetali oni grafiti što su nekad stajali na zidu kod NIS-a.
Ali jedno je to, a drugo je škrabanje neprepoznatljivih gluposti po tuđoj imovini ili na mestu za koje je jasno da mu to ne stoji.
Pohvale za post: 1
Drakche
Korisnikov avatar
Higher intermediate
Pridružio se: Čet Avg 19, 2010 11:50 am
Kontakt:
Pohvaljen: 978
Pohvalio: 1149

Postod Drakche » Sre Avg 02, 2017 12:49 pm

@Ksenija Daj boze da imamo vise forumasica ovde, jer previse muskaraca na jednom mestu, to ne moze da izadje na dobro :D

@Bender Mogao bih u velikoj meri da se slozim s tobom, ali previse se na ovoj temi zahuktalo protiv njih. Ovaj delikt je na nivou bacanja djubreta na ulici, ili malo gore, zavisi, ne treba preterivati u osudi, ma koliko nas nervirali ti klinci (za mene su klinci jbg).
Umesto osude bolje da smislimo tacne mere kako bi se sprecilo/smanjilo zvrljanje po fasadama, barem u ovom reprezentativnom delu grada, jer to stvarno nigde nema.
DzonTravolta
Korisnikov avatar
Advanced
Pridružio se: Ned Jul 26, 2015 2:11 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 1293
Pohvalio: 1272

Postod DzonTravolta » Sre Avg 02, 2017 12:51 pm

Ksenija, nije nikakva selekcija u pitanju. Ovo je Balkan, nije Pariz, nažalost ili na sreću. Na Balkanu stvari generalno funkcionišu tako što se uhvati prvi koji nije bio dovoljno vešt da pobegne, javno se kazni i(li) ponizi i onda ostali shvate da je to moguće i primire se. Naravno, neće se problem grafitiranja rešiti time što će se ovi klinci kazniti, ALI već posle 2-3 takva slučaja kažnjavanja stvari neće biti iste. Danas kazne njih, sutra uhvate u železničkom depou u Zemunu one što grafitiraju BG voz, treći dan neke treće i problem će polako početi da nestaje :)

Nažalost, mi još uvek nismo mnogo odmakli od mentaliteta vremena Kneza Miloša, koji je i te kako dobro umeo da kažnjava sa 25 po turu za takve stvari. I zato je Srbija u njegovo vreme i iskočila iz blata. Ali ne mogu se preskočiti vekovi, koje smo mi nažalost proveli pod neprosvećenim okupatorom. :sesir:
Tema "Trg Slavija":
Nebojsa » 12 Nov 2011, 23:28 napisao:Ma uradice bre samo neku sminku, trotoare, nove trake i sl. videcete, oni pobednicki radovi sacekace neka bolja vremena, ispucasmo se za gazelu i adu.
Pohvale za post: 2
Bender Rodriguez
Korisnikov avatar
Higher intermediate
Kontakt:

Postod Bender Rodriguez » Sre Avg 02, 2017 12:57 pm

Ne, grafit nije na nivou bacanja đubreta. Zato što jedan bačeni otpadak ne dovodi do materijalne štete. A svaki ispisani grafit na privatnoj imovini dovodi.
Što se osuda tiče, kao što rekoh, to nisu dečica iz osnovne škole koja ostavljaju potpise i ljubavne poruke flomasterima. Nego punoletne konjine koje svesno idu da rade to, znajući da time ruže grad i prave ljudima štetu. I nema tu šta da se polemiše. Kad neko ima 20 godina i svesno ide da pravi njesra, on treba da popije kaznu za to. Vreme ćaskanja, moljakanja, nagrađivanja ako bude dobar i objašnjavanja zašto da to ne radi je odavno prošlo. Uostalom, ima među tim debilima i ljudi od po 30 i 40 godina. I ako on kao takav i dalje nije u stanju da na lep način shvati zašto se nešto ne radi, onda nema šta da se razgovara sa njim nego ima da plati kaznu. Pa će, uz dovoljno zveketa po novčaniku, naučiti da to ne radi.

Što se tiče mera da se to smanji - ajde da se kladimo da šta god da se predloži, a što bi većina podržala, ti bi to video kao surovo, nepravedno ili pak nazadno rešenje koje ubija slobodu govora i umetnost? Slobodno me ispravi ako grešim, ali tako mi se čini.
Ksenija
Higher intermediate
Pridružio se: Pon Jan 11, 2016 2:09 am
Kontakt:
Pohvaljen: 621
Pohvalio: 1649

Postod Ksenija » Sre Avg 02, 2017 12:58 pm

Bender Rodriguez » Sre Avg 02, 2017 12:00 pm napisao:
Drakche » Sre Avg 02, 2017 10:06 am napisao:(...)
To nije nikakav bunt nego majmunisanje. To je bunt koliko bi bio bunt kada bih ja, kivan na birokratiju i državni aparat kao sistem, otišao u poštu i isprebijao nasumičnog radnika za šalterom, tvog prijatelja, koji nije ništa kriv što su meni političari povećali porez.
(...)

Sto puta sam se našla u situaciji kada su nameravali da mi podvale i naravno nisu uspeli. Usledila je moja kritika radniku da li prodavcu, šalterskom službeniku ili nekom drugom izvršiocu posla. Zašto njima, pa zato što ne mogu da dođem do glavnih pa neka onaj ko mi je hteo podvaliti prenese moju poruku. Najgore je ništa ne uraditi i biti ovca.

Ovo ima indirektne veze sa temom jer neretko vidimo na zidu grafit sa porukom nadležnima i sigurno da ih nije pisao desetogodišnjak. Zatim, grafiti mogu biti i stranački a ko im to dozvoljava nego stranka koja će možda čak i dobiti koje mesto u skupštini na bilo kom nivou od tri.
Bender Rodriguez
Korisnikov avatar
Higher intermediate
Kontakt:

Postod Bender Rodriguez » Sre Avg 02, 2017 1:04 pm

I šta sad, zato što ja ne mogu da dođem do Onog gore, Skupštine ili Vlade, ja ću da odem i na tvom automobilu ili ulazu ispišem ''Vučiću Pederu!'' ?
I to će kao nešto da promeni? Ne, ništa se neće promeniti. Naprotiv, samo ću da navučem bes ljudi na sebe i da napravim kontra-efekat.

A te ''poruke'' političari ni ne gledaju. Ako ja, kao pešak koji svakog dana prolazi pored hiljadu zgrada, ne pamtim ni jedan jedini grafit, odakle ti ideja da će neki tamo Vučić, Dačić ili Stefanović, koji žive u dobro čuvanim kvartovima, i koji se svuda voze u zatamnjenim limuzinama, da vide te poruke? A i da ih vide, jel vi stvarno mislite da će oni nešto da se potresu zbog toga?

Isto tako, jel neko stvarno misli da kad običan čovek prođe pored grafita na kome piše ''STU'' ili ''FAGS'', pardon - ''FYGS'' , da će on sad da stane i razmišlja šta to STU i FYGS može da znači i koja je filozofija iza svega toga? Ma kako da ne. Samo će da se zgrozi i da nastavi dalje. Jer ga ne zanima to. Ima već dovoljno problema i misli da bi se povrh svega zanimao i grafitima.
Pohvale za post: 4
Ksenija
Higher intermediate
Kontakt:

Postod Ksenija » Sre Avg 02, 2017 1:11 pm

@Bander, mislila sam na štancovane grafite uglavnom u predizbornoj kampanji koje pišu aktivisti po zadatku što bi značilo da glavni vrlo dobro znaju šta se uradilo. Čak ne smeju da omaše u broju nalepljenih grafita. Slično je sa plakatima.

Bender Rodriguez » Sre Avg 02, 2017 12:57 pm napisao:Ne, grafit nije na nivou bacanja đubreta. Zato što jedan bačeni otpadak ne dovodi do materijalne štete.

Koliko možeš biti siguran da se u samo jednom kontejneru ne nalazi sadržaj koji će biti ubitačan. (lekovi, halogene sijalice i ostali štetni materijal).
Bender Rodriguez
Korisnikov avatar
Higher intermediate
Kontakt:

Postod Bender Rodriguez » Sre Avg 02, 2017 1:16 pm

I to je bezobrazluk, apsolutno.
Samo... Prvo, mi tu ipak ne možemo ništa, zar ne? Jer nebitno dal je vladajuća ili opoziciona, stranke su ovde uvek jake i zaštićene. I čak ni 5.000 ljudi ne bi moglo da ih natera da prestanu sa time.
A drugo, te najezde stranačkih grafita budu mesec-dva i onda stanu. I brzo ih ''prekreče'' stotine novih grafita koji će nicati i stajati tu tokom cele godine.

P.S. Stranački plakati i grafiti su obično skoncentrisani, radi što jačeg uticaja na glasačko telo. A grafiti se seju nasumično po celom gradu. Mislim ne branim stranke, meni su sve to kanceri. Ali kažem, meni mnogo više i češće bodu oči ove random škrabotine nego ulična stranačka prepucavanja.
Авалон
Beginner
Pridružio se: Ned Jun 25, 2017 1:12 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 141
Pohvalio: 68

Postod Авалон » Sre Avg 02, 2017 2:01 pm

Кажњавати их тако да месец дана раде бесплатно за град.Да чисте град од ђубрета, и да чисте улазе од зграда.И да носе мајицу са натписом Ја сам шврљао фасаде.
DzonTravolta
Korisnikov avatar
Advanced
Kontakt:

Postod DzonTravolta » Sre Avg 02, 2017 2:02 pm

Neka verzija društveno-korisnog rada. Mene, zapravo, čudi što to nije kod nas malo bolje zaživelo. Bila je neka priča pre 10+ godina, kada je golman Partizana Pantić napravio tuču na terenu, pa se tako "odužio".
Tema "Trg Slavija":
Nebojsa » 12 Nov 2011, 23:28 napisao:Ma uradice bre samo neku sminku, trotoare, nove trake i sl. videcete, oni pobednicki radovi sacekace neka bolja vremena, ispucasmo se za gazelu i adu.
abrines
Intermediate
Pridružio se: Čet Maj 04, 2017 9:25 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 183
Pohvalio: 177

Postod abrines » Čet Avg 03, 2017 12:46 am

Ако се не можемо изборити са њима можемо да бар мало променимо навике и ставимо их у ред. Све похвале за ову зграду државне институције у Бирчаниновој. Ипак је за нијансу лепше од хаотично разбацаних клима, плус постоји вертикални одвод за сваку колону. :kk:
Prikačeni fajlovi
20622659_1601956236501587_486423274_o.jpg
Pohvale za post: 3
varos kapija
Higher intermediate
Pridružio se: Čet Okt 04, 2007 3:06 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 562
Pohvalio: 412

Postod varos kapija » Čet Avg 03, 2017 8:31 am

Opet je izvrljana fasada u Pop-Lukinoj kod pumpe.
Ksenija
Higher intermediate
Kontakt:

Postod Ksenija » Čet Avg 03, 2017 11:17 am

Авалон » Sre Avg 02, 2017 2:01 pm napisao:Кажњавати их тако да месец дана раде бесплатно за град.Да чисте град од ђубрета, и да чисте улазе од зграда.И да носе мајицу са натписом Ја сам шврљао фасаде.

Koga kažnjavati kada se ne trude da iste uhvate na delu? Tu zameram gradskoj vlasti i nadležnim službama. Ako neko nažvrlja zgradu prvi put, zbog čega se ne angažuje noćno dežurstvo. E, tada bi se mogla primeniti kazna koju predlažeš, što se mene tiče bez natpisa. Kako je prežvrljao zid, tako će i natpis na majici.

Dodatak: pitanje je, ko će ih kontrolisati u vreme kazne?
Bender Rodriguez
Korisnikov avatar
Higher intermediate
Kontakt:

Postod Bender Rodriguez » Čet Avg 03, 2017 11:28 am

Prvo, grafiti se ne ispisuju svake noći u pravilnim i ustaljenim terminima.
Drugo, džaba dežuranje kad naši imbecilni zakoni zahtevaju slikanje i uzimanje otiska prsta da bi uopšte bilo osnova za dizanje tužbe, a istovremeno ne dopuštaju da običan građanin uhvati i drži vandala dok policija stigne.
O birokratskom maltretiranju koje dolazi posle i curenju tvojih podataka na sve strane da i ne pričam.
varos kapija » Čet Avg 03, 2017 8:31 am napisao:Opet je izvrljana fasada u Pop-Lukinoj kod pumpe.

:bash:
Дошљак
Korisnikov avatar
Advanced
Pridružio se: Sub Nov 01, 2014 12:14 am
Kontakt:
Pohvaljen: 2493
Pohvalio: 6990

Postod Дошљак » Čet Avg 03, 2017 11:38 am

Што се тиче дежурања и чувања, имамо снимак чешких графити-туриста (извесни Марко, можете приметити његове тагове Marco по граду) који шара трамвај на окретници док га возач трамваја и старији чувар приватне фирме тужно посматрају. У истом клипу имамо и сцену где шарају полицијски ауто испред СУПа Савски венац. Ту у том клипу се види сва немоћ наше државе да стане на реп овим вандалима. Иако многи доживљавају графите као безазлену појаву, треба да проуче мало теорију сломљеног прозора. Комунални и хигијенски неред су само увод у још горе појаве (наркоманија, проституција, банде, хулигани, пљачкаши, насилници и манијаци...).
Bender Rodriguez
Korisnikov avatar
Higher intermediate
Kontakt:

Postod Bender Rodriguez » Čet Avg 03, 2017 11:42 am

Upravo tako. Šta da rade? Kad je ovde sve dizajnirano tako da što si bolji i savesniji, to će više država da te zajaše. Zajedno sa štetočinama naravno.
A to što se desilo sa tim češkim pacovima je tek posebna sramota i što ti kažeš, odraz nemoći i nesposobnosti ove države.

Иако многи доживљавају графите као безазлену појаву, треба да проуче мало теорију сломљеног прозора. Комунални и хигијенски неред су само увод у још горе појаве (наркоманија, проституција, банде, хулигани, пљачкаши, насилници и манијаци...).

E al to da kažeš nadležnima u institucijama, gledaće te belo. ''Teoriju čega...? Koje staklo...? Duuuh? o.O ''
A branioci grafitera i štetočina će ti reći kako preteruješ i zavodiš fašizam.
Ksenija
Higher intermediate
Kontakt:

Postod Ksenija » Čet Avg 03, 2017 11:54 am

Bender Rodriguez » Čet Avg 03, 2017 11:28 am napisao:Prvo, grafiti se ne ispisuju svake noći u pravilnim i ustaljenim terminima.

Naravno, zato sam i pisala o noćnom a ne o satnom dežurstvu.
Drugo, džaba dežuranje kad naši imbecilni zakoni zahtevaju slikanje i uzimanje otiska prsta da bi uopšte bilo osnova za dizanje tužbe, a istovremeno ne dopuštaju da običan građanin uhvati i drži vandala dok policija stigne.

To bi bilo kao kada bi policija naišla na grupu ili pojedinca u činjenju kažnjivog dela i ne može im ništa jer ih nije uslikala, uzela otiske. Pa to se radi u stanici policije. Znači, sve što se dešava na javnom prostoru a podložno je sankcijama može da se zaustavi, privedu se počinioci, i dalje u postupak. Policija po službenoj dužnosti može intervenisati ukoliko na javnom mestu, naročito noću, naiđe na grupu preko 15 okupljenih ljudi.

Nemoj previše lupati glavom, imaš šta sačuvati. :wink:
Bender Rodriguez
Korisnikov avatar
Higher intermediate
Kontakt:

Postod Bender Rodriguez » Čet Avg 03, 2017 11:58 am

Ljudi imaju pametnija i bitnija posla nego da svake noći sede ispred zgrade i čekaju protuve kojima pritom ništa ne smeju osim da jave policiji i mirno gledaju dok ovi odlaze s lica mesta.

To bi bilo kao kada bi policija naišla na grupu ili pojedinca u činjenju kažnjivog dela i ne može im ništa jer ih nije uslikala, uzela otiske. Pa to se radi u stanici policije. Znači, sve što se dešava na javnom prostoru a podložno je sankcijama može da se zaustavi, privedu se počinioci, i dalje u postupak. Policija po službenoj dužnosti može intervenisati ukoliko na javnom mestu, naročito noću, naiđe na grupu preko 15 okupljenih ljudi.

Tako je na papiru. U realnosti se oko toga niko ne cima. Pogotovu otkako je pre pet godinaza nadležnost za takve stvari prenesena na Komunalce. Obična policija više i ne izlazi za teren zbog grafita. A Komunalci u proseku stižu na intervenciju posle sat vremena od poziva.

Uostalom sve i da se desi čudo i neko bude priveden zbog toga, ja ne znam nijedan primer da je neko zbog toga i osuđen. Na kraju krajeva, ako su pustili da išara vozilo policije u centru grada, i da to vidi stotine hiljada ljudi po svetu, i opet ništa nije preduzeto, ni od strane policije ni od strane onih koji pišu zakone i sprovode ih... onda je jasno da očigledno postoji opaka ku**obolja za ovaj problem.
Poslednja izmena od Bender Rodriguez u Čet Avg 03, 2017 12:00 pm, izmenjeno 1 put ukupno.
Ksenija
Higher intermediate
Kontakt:

Postod Ksenija » Čet Avg 03, 2017 11:59 am

@Дошљак
@Bender Rodriguez

Kada čitam šta pišete nameće mi se pitanje, koliko je Srbija uopšte spremna da se odbrani ako bi je kojim slučajem napao osvajač, kada nije u stanju da se izbori sa grafiterima? Poražavajuće u svakom smislu.
Poslednja izmena od Ksenija u Čet Avg 03, 2017 12:01 pm, izmenjeno 1 put ukupno.
DzonTravolta
Korisnikov avatar
Advanced
Kontakt:

Postod DzonTravolta » Čet Avg 03, 2017 12:01 pm

...Bender, u proseku ih mrzi da izađu uopšte, naročito na +40 C.
Ja tvrdim da naš svet ne razume te stvari a la komunalna policija, ovo, ono... Ovde mora plain old "milicioner" da izađe na teren, pa da se digne frka.
Jednostavno, društvena svest je jednaka nuli.
Tema "Trg Slavija":
Ksenija
Higher intermediate
Kontakt:

Postod Ksenija » Čet Avg 03, 2017 12:02 pm

Džontra > pribeležen plussssić +
DzonTravolta
Korisnikov avatar
Advanced
Kontakt:

Postod DzonTravolta » Čet Avg 03, 2017 12:04 pm

:kk:
Tema "Trg Slavija":
Bender Rodriguez
Korisnikov avatar
Higher intermediate
Kontakt:

Postod Bender Rodriguez » Čet Avg 03, 2017 12:17 pm

Ksenija » Čet Avg 03, 2017 11:59 am napisao:Kada čitam šta pišete nameće mi se pitanje, koliko je Srbija uopšte spremna da se odbrani ako bi je kojim slučajem napao osvajač, kada nije u stanju da se izbori sa grafiterima? Poražavajuće u svakom smislu.

Kako vreme prolazi, to više otpisujem srpsku državu kao nešto u šta se treba uzdati. U bilo kojoj sferi. Od papirologije, preko svakodnevnih stvari, pa sve do odbrane.
...Bender, u proseku ih mrzi da izađu uopšte, naročito na +40 C.
Ja tvrdim da naš svet ne razume te stvari a la komunalna policija, ovo, ono... Ovde mora plain old "milicioner" da izađe na teren, pa da se digne frka.
Jednostavno, društvena svest je jednaka nuli.

Dap.
Paa, dok su bili jedni te isti ''milicioneri'', kojima su bile odrešene ruke da one najtvrdokornije slučajeve ''ručno prevaspitavaju'', bilo je i manje dijabola. Mislim na period 70ih i 80ih, ne na onaj haos 90ih kad je bilo stvarno svačega. E onda su došle razne ''reforme'' i... rezultate znamo.

Doduše ja nemam ništa protiv ni modela kao u Americi, gde ima više branši policija. Ali to što ti kažeš - nema ovde još svesti za tako nešto. A ni zakonske regulative. To je ono, kod nas čak i najbolje ideje krivo izrastu. Uvedeš dodatnih 200 policajaca da pojačaju red u gradu, a napravi se kontra efekat i grad utone u još veći haos.

Usput, da se podsetimo...

Slika

http://www.novosti.rs/vesti/beograd.74. ... li-Beograd

Za ovakve stvari se čak i u nekim ''demokratskim'' zemljama fasuje omamljivač u glavu praćen pendrecima po bubrezima. Naravno, novčana kazna i zabrana ulaska u zemlju na nekoliko godina se podrazumevaju.

P.S. Uostalom, znam za našeg genijalca koji je na ekskurziji baš u ovoj Češkoj, u Pragu, šarao grafite. Iako je imao 18 godina, noć je proveo u kavezu a posle je dobio zabranu ulaska u EU na 5 godina.
Дошљак
Korisnikov avatar
Advanced
Pridružio se: Sub Nov 01, 2014 12:14 am
Kontakt:
Pohvaljen: 2493
Pohvalio: 6990

Postod Дошљак » Čet Avg 03, 2017 12:41 pm

Eво несхваћених душица уметничких. Кога мрзи да гледа цео филм, нека премота на 25:40 где шарају полицијски ауто, после иде трамвај пун путника, а на крају је аутобус на окретници, где их на делу хватају чувари и где се види сва немоћ.

laki72
Expert
Pridružio se: Sre Sep 07, 2011 11:56 am
Kontakt:
Pohvaljen: 5684
Pohvalio: 1642

Postod laki72 » Čet Avg 03, 2017 12:45 pm

Batina je jedini lek.
Kada bi u nekom roku "grupe" popile po nosu od stanara, ne bi mislili kako im policija i sudstvo ne moze nista, vec kako ce ih nervozni stanar sa 2 sprata omlatiti o asfalt i nabiti im limenku spreja u ____ (autocenzura) ;)

Sent from my LG-D320 using Tapatalk

Povratak na “Rekonstrukcija i obnova objekata”