Фасаде / Fasade

Diskusije o objektima koji se rekonstruišu i obnavljaju

Moderator: Igor

Koniljo
Korisnikov avatar
Beginner
Pridružio se: Čet Mar 14, 2019 10:30 am
Kontakt:
Pohvaljen: 301
Pohvalio: 115

Re: Фасаде / Fasade

Postod Koniljo » Sub Avg 31, 2019 6:43 am

maršalsavo » Sub Avg 31, 2019 1:07 am napisao:Fascinantno je kolko je kvalitet i estetika zavisna od prihoda, na primer u sloveniji zgrade gradjene 50-80ih su bukvalno jednake zapadu, kao i njihove kuce, mogu sad da nalazim slike ali nikad ne bih ste pogodili da je iz tog perioda, kao i u delovima hrvatske. Dok najgore prolaze makedonija i kosovo, kao i uvek

Grešiš, u Hrvatskoj isto ima veoma ružnih zgrada iz tog perioda. Primer su ti Split i Rijeka, poprilično nehumani objekti. Najgore je prošla Srbija i Makedonija. U pojedinim gradovima Srbije u centru grada gradiš takve nakaze (Užice, Priština, pešačka zona u Somboru, Niš). Moje mišljenje je da te zgrade treba obnoviti bilo kojom bojom osim plave, crvene i roze. Nekako su mi prihvatljive narandžasta, žuta i krem. One gorepomenute boje me podsećaju na Azerbejdžan.
p.s. Kosovo nije država. Dosta više Tita i njegove zločinačke doktrine!
"Davno je umrla ženka moja,
Sav olinjao i beo mi je rep,
A ja jurim kroz noć, senci nalik,
Jurim i sanjam, ovako poluslep,
Kako srne i zečeve jurim,
Slušam vetar što kroz grane buji,
Snegom gasim u suvom grlu žeđ,
I nosim dušu svoju da je đavolu predam."
Pohvale za post: 3
Drakche
Korisnikov avatar
Advanced
Pridružio se: Čet Avg 19, 2010 11:50 am
Kontakt:
Pohvaljen: 1959
Pohvalio: 2060

Postod Drakche » Sub Avg 31, 2019 6:59 am

Soc. modernističke zgrade su različite po strukturi fasade. Neke nisu za krečenje.

Uzmimo za primer Genex (mada ima i karakterističnijih primera). Ovo krečenje nije dobro izgledalo ni kad je bilo sveze.
Ovakve blokovske fasade se mahom ne krune i ne opadaju, zato ih treba ili izsmirglati, da beton izgleda kao nov, ili ostaviti da prirodno propada, ali svakako promeniti svu stolariju, prozore, stakla, skinuti klime itd, tako da pravi estetiku u tom "kontrastu".
Puno zelenila je uvek dobro, gde god je to moguce.
Vrlo bitno kako je sredjena okolina i kakav je dozivljaj iz pespektive pesaka. Kad bi se sve to sredilo, onda "sivilo" Novog Beograda ne bi bilo takav problem.

Slika
Pohvale za post: 1
Kailan
Korisnikov avatar
Intermediate
Pridružio se: Pon Avg 24, 2015 3:44 am
Kontakt:
Pohvaljen: 748
Pohvalio: 70

Postod Kailan » Sub Avg 31, 2019 10:23 am

Генекс не треба дирати јер је један од ретких заправо репрезентативних примера бруталистичке архитектуре, не зато што би изгледао ружно да је бео са неком бојом да акцентује

Али дефинитивно већина бруталистичких зграда у Београду нема неку претерану изворну вредност нити би била оштећена да се осветли неком лаком бојом. Поготово зграде у центру које би редом требало фарбати тако да се уклапају у боје и естетику предратних зграда а не допуштати обрнуто
The more corrupt the state, the more numerous the laws.

― Tacitus
Pohvale za post: 2
zexland
Korisnikov avatar
Advanced
Pridružio se: Čet Jun 07, 2007 3:54 am
Kontakt:
Pohvaljen: 3769
Pohvalio: 13348

Postod zexland » Sub Avg 31, 2019 11:29 am

maršalsavo » 31 Aug 2019 12:50 am napisao:mislim da je blok 30/31 najbolji deo nbgd i da izgled svih blokova treba da tezi njima (po urednosti kompoziciji novih i starih zgrada cistini fasade)
Slika
Slika

Ove su nazalost krenuli da nadogradjuju ! Jezivo sta se radi :(
Live, Love & Create / Ζήστε, Αγάπη & Δημιουργώ
maršalsavo
Korisnikov avatar
Beginner
Pridružio se: Pon Feb 18, 2019 9:40 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 99
Pohvalio: 28

Postod maršalsavo » Sub Avg 31, 2019 2:53 pm

Koniljo » Sub Avg 31, 2019 5:43 am napisao:
maršalsavo » Sub Avg 31, 2019 1:07 am napisao:Fascinantno je kolko je kvalitet i estetika zavisna od prihoda, na primer u sloveniji zgrade gradjene 50-80ih su bukvalno jednake zapadu, kao i njihove kuce, mogu sad da nalazim slike ali nikad ne bih ste pogodili da je iz tog perioda, kao i u delovima hrvatske. Dok najgore prolaze makedonija i kosovo, kao i uvek

Grešiš, u Hrvatskoj isto ima veoma ružnih zgrada iz tog perioda. Primer su ti Split i Rijeka, poprilično nehumani objekti. Najgore je prošla Srbija i Makedonija. U pojedinim gradovima Srbije u centru grada gradiš takve nakaze (Užice, Priština, pešačka zona u Somboru, Niš). Moje mišljenje je da te zgrade treba obnoviti bilo kojom bojom osim plave, crvene i roze. Nekako su mi prihvatljive narandžasta, žuta i krem. One gorepomenute boje me podsećaju na Azerbejdžan.

Netacno, Split je jedan od najlepsih primera brutalizma na planeti, meni je taj grad uvek bio fascinantan, gotovo sve fasade su bele takodje.

Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Хаеул
Korisnikov avatar
Higher intermediate
Pridružio se: Sub Apr 06, 2019 3:22 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 731
Pohvalio: 104

Postod Хаеул » Sub Avg 31, 2019 5:41 pm

Видим да је Игор био приморан да делује. Шта ли сам све пропустио :D

Kailan » 31 Авг 2019 17:23 napisao:Генекс не треба дирати јер је један од ретких заправо репрезентативних примера бруталистичке архитектуре, не зато што би изгледао ружно да је бео са неком бојом да акцентује

Али дефинитивно већина бруталистичких зграда у Београду нема неку претерану изворну вредност нити би била оштећена да се осветли неком лаком бојом. Поготово зграде у центру које би редом требало фарбати тако да се уклапају у боје и естетику предратних зграда а не допуштати обрнуто

О, Генекс и те како треба дирати, у смислу да га треба под хитно реновирати, споља и изнутра. Стоји да треба поштовати изворни изглед овог и сличних вредних примера бруталистичке архитектуре, и да већина бруталистичких зграда у Београду нема никакву посебну вредност.
spatiotecte
Professional
Pridružio se: Pet Feb 09, 2007 8:58 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 7298
Pohvalio: 1727

Postod spatiotecte » Sub Avg 31, 2019 6:03 pm

U Beogradu brutalističke zgrade od betona koje imaju neku arhitektonsku vrednost mogu da se izbroje na prstima jedne ruke.
Хаеул
Korisnikov avatar
Higher intermediate
Pridružio se: Sub Apr 06, 2019 3:22 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 731

Postod Хаеул » Sub Avg 31, 2019 6:07 pm

Већина тих зграда из Сплита уопште нису примери бруталистичке архитектуре.
maršalsavo
Korisnikov avatar
Beginner
Kontakt:

Postod maršalsavo » Sub Avg 31, 2019 10:11 pm

Vidim ja da moram sam da branim posleratne arhitekte, a do juce sam taman mislio da smo malo prosirili horizont o mitovima brutalizma i bio zadovoljan rezonom ljudi, a danas ko da ste opet sve puske uperili u posleratni urbanizam, i da ono gore sve jesu slike modernisticke arhitekture u Splitu.
ValterUdarnik
Beginner
Pridružio se: Uto Nov 08, 2016 11:44 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 113
Pohvalio: 15

Postod ValterUdarnik » Sub Avg 31, 2019 10:18 pm

Хаеул » Sub Avg 31, 2019 6:07 pm napisao:Већина тих зграда из Сплита уопште нису примери бруталистичке архитектуре.

Dosta dobar dio zgrada je

Slika
Slika
Slika
Slika
Pohvale za post: 6
Ksenija
Korisnikov avatar
Higher intermediate
Pridružio se: Pon Jan 11, 2016 2:09 am
Kontakt:
Pohvaljen: 2199
Pohvalio: 6925

Postod Ksenija » Sub Avg 31, 2019 10:35 pm

Koniljo » Sub Avg 31, 2019 6:43 am napisao: Grešiš, u Hrvatskoj isto ima veoma ružnih zgrada iz tog perioda. Primer su ti Split i Rijeka, poprilično nehumani objekti. Najgore je prošla Srbija i Makedonija. U pojedinim gradovima Srbije u centru grada gradiš takve nakaze (Užice, Priština, pešačka zona u Somboru, Niš). Moje mišljenje je da te zgrade treba obnoviti bilo kojom bojom osim plave, crvene i roze. Nekako su mi prihvatljive narandžasta, žuta i krem. One gorepomenute boje me podsećaju na Azerbejdžan.

Zbog čega Sombor? Skoro sam šetala možda najlepšom pešačkom zonom u Srbiji koju sam posetila.

Tako je! Slika
Napusti svoje nade odmah. Bice ti lakse. /zklop
Veče glomazne poezije
maršalsavo
Korisnikov avatar
Beginner
Kontakt:

Postod maršalsavo » Sub Avg 31, 2019 10:59 pm

Opustite se momci ja sam samo reko kosovo ko sto bi reko vojvodina ili sumadija
bushwick
Beginner
Pridružio se: Uto Mar 05, 2019 2:46 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 86
Pohvalio: 52

Postod bushwick » Ned Sep 01, 2019 1:22 am

Хаеул » Sub Avg 31, 2019 11:07 am napisao:Већина тих зграда из Сплита уопште нису примери бруталистичке архитектуре.

naprotiv, radi se o posebno uspešnim primerima koji su kao takvi prepoznati i u svetu. split 3 je bio jedan od naglasenih elemenata te izložbe u momi koju sam pominjala. vrlo je prominentan i u promotivnom videu

https://www.moma.org/calendar/exhibitions/3931
miki-nbgd
Intermediate
Pridružio se: Sre Maj 27, 2015 10:48 am
Kontakt:
Pohvaljen: 577

Postod miki-nbgd » Ned Sep 01, 2019 1:27 am

maršalsavo » Sat Aug 31, 2019 10:11 pm napisao:Vidim ja da moram sam da branim posleratne arhitekte, a do juce sam taman mislio da smo malo prosirili horizont o mitovima brutalizma i bio zadovoljan rezonom ljudi, a danas ko da ste opet sve puske uperili u posleratni urbanizam, i da ono gore sve jesu slike modernisticke arhitekture u Splitu.

Ne uzbuđuje se. Ovde postoji vesela družina forumaša, neustrašivih boraca protiv komunizma, iako je komunizam/socijalizam mrtav 30 godina ali izgleda im niko to nije javio, koji svako malo bi rušili zgrade sagrađene od 45-90. Stranice i stranice su na ovom forumu ispisane na tu temu ali vesela družina ne odustaje pa tu svoju ideološku ostrašćenost bez prestanka iskazuje nekritičkim odnosom prema urbanizmi i arhitekturi do 45 i posle 45.
Oni bi ovo rušili jer je nehumano betonsko-brutalističko sivilo
IMG-1119-2.jpg

Sa druge strane ovo je sjajno, prelepo, humano, idealno mesto za život.
vracar.jpg

Deca iz onog nehumanog brutalisičkog bloka idu u ovu, prirodno isto tako nehumanu školu sa bazenom , velikim parkom oko škole, terenima za sve sportove, kabinetima, ambulantom, menzom, laboratorijama, kabinetima i sličnim glupostima sagradjenu još dok Tito ne da je bio živ, nego ga ni noga nije bolela.
osnovna-skola-laza-kostic-novi-beograd-slika-skole2.png
osnovna-skola-laza-kostic-novi-beograd-slika-skole2.png (758.18 KiB) Pogledano 812 puta

Sa druge strane za vreme kneza Pavla i zlatnog doba kad je po veseloj družini nastalo skoro pa sve što vredi kod Srba sagrađena je ova lepotica za malo stariju decu.
peta04.jpg
peta04.jpg (248.46 KiB) Pogledano 812 puta

Svakome ko ima oči i malo smisla za esetiku jasno je koliko je soc-komunistička škola depresivno ružna i podseća na zatvor, dok iz škola iz doba kraljevine prosto zrači skladom i lepotom i podseća na neka dobra stara vremena kad su naši stari živeli u zemlji sa drugim po veličini GDP po glavi stanovnika u Evropi, odmah posle ratom opustošene Španije. Odnosno trećim, pošto nije računata Albanija. https://www.reddit.com/r/europe/comment ... a_in_1938/
Poslednja izmena od miki-nbgd u Ned Sep 01, 2019 1:32 am, izmenjeno 1 put ukupno.
Pohvale za post: 5
maršalsavo
Korisnikov avatar
Beginner
Kontakt:

Postod maršalsavo » Ned Sep 01, 2019 1:31 am

Ksenija » Sub Avg 31, 2019 9:35 pm napisao:
Koniljo » Sub Avg 31, 2019 6:43 am napisao: Grešiš, u Hrvatskoj isto ima veoma ružnih zgrada iz tog perioda. Primer su ti Split i Rijeka, poprilično nehumani objekti. Najgore je prošla Srbija i Makedonija. U pojedinim gradovima Srbije u centru grada gradiš takve nakaze (Užice, Priština, pešačka zona u Somboru, Niš). Moje mišljenje je da te zgrade treba obnoviti bilo kojom bojom osim plave, crvene i roze. Nekako su mi prihvatljive narandžasta, žuta i krem. One gorepomenute boje me podsećaju na Azerbejdžan.

Zbog čega Sombor? Skoro sam šetala možda najlepšom pešačkom zonom u Srbiji koju sam posetila.

Tako je! Slika

Baš sam pogledao centar sombora, i baš su sve zgrade lepe
https://www.google.com/maps/@45.774479, ... 312!8i6656

Nisam ni znao da imamo tako lepa setalista van BGa
spatiotecte
Professional
Kontakt:

Postod spatiotecte » Ned Sep 01, 2019 4:12 am

@MikiNBG

Slika

Ovo gore ima mnogo veću arhitektonsku vrednost od ovog dole

Slika

Problem je sto ti to ne možeš da razumeš.

Envoyé de mon iPhone en utilisant Tapatalk
spatiotecte
Professional
Kontakt:

Postod spatiotecte » Ned Sep 01, 2019 5:12 am

@MikiNBG

Slika

Ovo gore (iz vremena pre Kraljevine) ima mnogo veću arhitektonsku vrednost od ovog dole

Slika

Problem je sto ti to ne možeš da razumeš.

Envoyé de mon iPhone en utilisant Tapatalk
Drakche
Korisnikov avatar
Advanced
Pridružio se: Čet Avg 19, 2010 11:50 am
Kontakt:
Pohvaljen: 1959
Pohvalio: 2060

Postod Drakche » Ned Sep 01, 2019 7:23 am

Pa nisu bas za poredjenje, ipak su skroz razlicite epohe i stilovi u pitanju. Meni su obe zgrade velicanstvene na svoj nacin.
Pod 2. je primer jedog od prvih posleratnih stambenih objekata na NBGD, izgleda onako kako zamisljam arhitekturu na mesecu.
neven_k
Higher intermediate
Pridružio se: Uto Maj 12, 2015 11:09 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 784
Pohvalio: 308

Postod neven_k » Ned Sep 01, 2019 10:00 am

Ne ovo dole ima mnogo vecu arhitektonsku vrednost, ali posto je znatno iznad proseka, ostaje nedokucivo ogromnoj vecini stanovnistva i turista.

Prva slika nas pak ne izaziva i u okruzenju te zgrade se osecamo bolje.
Ksenija
Korisnikov avatar
Higher intermediate
Pridružio se: Pon Jan 11, 2016 2:09 am
Kontakt:
Pohvaljen: 2199
Pohvalio: 6925

Postod Ksenija » Ned Sep 01, 2019 11:58 am

maršalsavo » Ned Sep 01, 2019 1:31 am napisao: Baš sam pogledao centar sombora, i baš su sve zgrade lepe
https://www.google.com/maps/@45.774479, ... 312!8i6656
Nisam ni znao da imamo tako lepa setalista van BGa

Snimak je iz 2014. a danas je sasvim druga stvar. Mnoge, a možda i sve fasada u glavnoj ulici su sređene, sve je čisto. Naročito je lepo rekonstruisan trg do čuvenog Narodnog pozorišta kao i sama okolina. Sve je odmereno i sa puno stila.
Napusti svoje nade odmah. Bice ti lakse. /zklop
Veče glomazne poezije
Perkan
Intermediate
Pridružio se: Pet Maj 12, 2017 10:10 am
Kontakt:
Pohvaljen: 414
Pohvalio: 43

Postod Perkan » Ned Sep 01, 2019 1:13 pm

Što se tiče brutalizma, sivih zgrada itd...
Ljudi, to je naša istorija, naše nasleđe... ne može se od toga pobeći...
Umesto da bežimo, moramo naći način da to oplemenimo i brendiramo. Verujte mi, posetiocima je veoma interesantan kontrast koji Beograd pokazuje. Ljudi dolaze da vide nešto drugačije od sređenog Beča... lože se na taj divlji duh Balkana, na taj barut u vazduhu gde svakog momenta može da zapuca... treba to iskoristiti...

Problem je što mi to ne shvatamo, ubijeni svakodnevnim sivilom, a čežnjivi na sređene evropske prestonice koje niko nije rušio u poslednjih 300 godina (vežbali se ljudi na nama, a čuvali svoje). Hteli ne hteli, iz ove kože ne možemo... treba iskoristiti to što imamo, jer je to zaista jedinstveno, i napraviti ekonomiju koja prodaje jedinstvenu priču o gradu kao nijednom u Evropi. Verujte mi, ta priča ima svoje kupce.

Inače, slažem se da je, nasuprot sivilu, NBG i dalje daleko humanije mesto za život od starog grada.
Дошљак
Korisnikov avatar
Expert
Pridružio se: Sub Nov 01, 2014 12:14 am
Kontakt:
Pohvaljen: 8644
Pohvalio: 20243

Postod Дошљак » Ned Sep 01, 2019 1:21 pm

Само што сивило како у центру града, тако и на НБГ није због стила градње, већ због неодржавања. Оригинално сиве зграде (голи бетон) су реално у мањини на НБГ, али је можда само пар зграда обнављало у некој мери своје фасаде.
Corradi
Beginner
Pridružio se: Ned Sep 01, 2019 11:49 am
Kontakt:
Pohvaljen: 59
Pohvalio: 25

Postod Corradi » Ned Sep 01, 2019 2:43 pm

Perkan » Ned Sep 01, 2019 1:13 pm napisao:Što se tiče brutalizma, sivih zgrada itd...
Umesto da bežimo, moramo naći način da to oplemenimo i brendiramo. Verujte mi, posetiocima je veoma interesantan kontrast koji Beograd pokazuje. Ljudi dolaze da vide nešto drugačije od sređenog Beča... lože se na taj divlji duh Balkana, na taj barut u vazduhu gde svakog momenta može da zapuca... treba to iskoristiti...

Problem je što mi to ne shvatamo, ubijeni svakodnevnim sivilom, a čežnjivi na sređene evropske prestonice koje niko nije rušio u poslednjih 300 godina (vežbali se ljudi na nama, a čuvali svoje). Hteli ne hteli, iz ove kože ne možemo... treba iskoristiti to što imamo, jer je to zaista jedinstveno, i napraviti ekonomiju koja prodaje jedinstvenu priču o gradu kao nijednom u Evropi. Verujte mi, ta priča ima svoje kupce.

Inače, slažem se da je, nasuprot sivilu, NBG i dalje daleko humanije mesto za život od starog grada.

Često pogledam klipove koje prave stranci koji obilaze Beograd i po onome što govore ne bih baš rekao da se lože da taj kontrast. Istim stvarima se oni oduševljavaju i u Beogradu i u Beču.
Ne mogu sad da nađem jednog koji prvo snima skupštinu, pa onda snima zgradu u bulevaru prekoputa Pravnog i upravo komentariše taj kontrast, ali na način koji je daleko od pozitivnog.

Ono čim se oduševljavaju i obilaze su naše pijace, iako ne mogu da dokučim zašto.
bushwick
Beginner
Pridružio se: Uto Mar 05, 2019 2:46 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 86
Pohvalio: 52

Postod bushwick » Ned Sep 01, 2019 3:13 pm

Corradi » Ned Sep 01, 2019 7:43 am napisao:
Perkan » Ned Sep 01, 2019 1:13 pm napisao:Što se tiče brutalizma, sivih zgrada itd...

Često pogledam klipove koje prave stranci koji obilaze Beograd i po onome što govore ne bih baš rekao da se lože da taj kontrast. Istim stvarima se oni oduševljavaju i u Beogradu i u Beču.
Ne mogu sad da nađem jednog koji prvo snima skupštinu, pa onda snima zgradu u bulevaru prekoputa Pravnog i upravo komentariše taj kontrast, ali na način koji je daleko od pozitivnog.

Ono čim se oduševljavaju i obilaze su naše pijace, iako ne mogu da dokučim zašto.

postoje razne grupe stranaca u beogradu - oni koji su tu jer ne mogu da priušte skuplje gradove i oni (manja grupa ali potencijalno uticajnija) koja je odavno obisle sve svetske metropole i za koje je beograd egzoticna, “opasna” destinacija koju njihove komšije još nisu posetile. ali i toj grupi će smetati smece i zapuštenost.
maršalsavo
Korisnikov avatar
Beginner
Kontakt:

Postod maršalsavo » Ned Sep 01, 2019 3:24 pm

Imamo li nekih novih fasada u BGu nismo nista postovali vec danima

Povratak na “Rekonstrukcija i obnova objekata”