Фасаде / Fasade

Diskusije o objektima koji se rekonstruišu i obnavljaju

Moderator: Igor

stf
Korisnikov avatar
Professional
Pridružio se: Pet Jan 22, 2010 4:33 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 11029
Pohvalio: 2542

Re: Фасаде / Fasade

Postod stf » Ned Sep 13, 2015 3:13 pm

zexland napisao:Dolazimo i do paradoksa da sami stanari svojih ruiniranih i raspadnutih zgrada sami sebi obezvredjuju cenu za bar 10% vrednosti, i to sve pod izgovorom - ja nemam novca da sredim svoju fasadu ili ulaz.

Заправо, то је последњи изговор на репертоару изговора и он следи тек кад им све аргументе избијеш. Иначе је примарни аргумент - то није моја надлежност. Исти онај изговор који замерају градским службама.
Trenutno ne gledamo dovoljno daleko u buducnost ... treba gledati mnogo dalje ....da bi buducnost sto pre postala sadasnjost !!!
Pohvale za post: 1
MilisaV
Korisnikov avatar
Expert
Pridružio se: Sre Jan 12, 2011 12:03 am
Kontakt:
Pohvaljen: 1319
Pohvalio: 1030

Postod MilisaV » Ned Sep 13, 2015 8:38 pm

Ne kaže se za džabe vlast je ogledalo naroda

Послато са D6503 уз помоћ Тапатока
borac za bolje sutra

bez splavova na rekama
CBET
Intermediate
Pridružio se: Pon Mar 05, 2012 7:41 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 188
Pohvalio: 81

Postod CBET » Ned Sep 13, 2015 11:17 pm

stf napisao:Зашто би држава давала заједнички новац из буџета за радове на приватним објектима? Чак шта више, држави се више финансијски исплати да то не ради јер више приходује на име грејања за почетак. А могла би да приходује и од казни.

Као што је моја кућа, моја одгговорност, а не твоја, тако је и твој стан твоја одговорност а не моја. Нећу да се паре које уплаћујем на име пореза дају за лицкање твоје фасаде. То једноставно није фер и коректно, чак је бахато и безобразно.

Држава, то смо сви ми. Држава је организовано друштво. Заједница. Циљ заједнице би требало да буде да помаже својим члановима. Да се сви узајамно помажемо.

А Ваша логика је да нико никоме не помаже. Да је свако препуштен себи. Да ли је, према Вашем мишљењу, нефер и некоректно и то што се из заједничког буџета издваја новац за школство? Ви, веровантно, више не идете у школу, па зашто бисте онда плаћали да се туђа деца школују? Схватате докле води такав приступ ја, ја и само ја.

CBET napisao:Све фасаде у Београду би могле да буду обновљене када би, рецимо, била уведена обавезна ставка у Инфостану - 100 динара за обнову фасада.Акција би трајала 10 година.

Зашто 10 година? То треба да буде константна ставка у инфостану уколико се закључи уговор да та фирма одржава фасаду. Константна зато што се фасаде морају кречити на сваке две-три године, а не комплет реконструкција на савих 50.

Овде сам сагласан са Вама.

CBET napisao:А ви бисте одмах да укидате помоћ, да терате људе да се задужују...

Наравно. Као што се сваки власник куће одрекне барем двогодишњег одласка на море због фасаде, могу и власници станова једне месечне плате. Јер, то је отприлике финансијки реципроцитет.

Уз добру организацију, нема потребе да се било ко одриче плате или летовања. Уз месечна издвајања, и помоћ државе, било би могуће обновити све фасаде, како приватних кућа тако и стамбених зграда. Ако је то било могуће у целој источној Европи, не видим зашто је то толико тешко у Србији. Једини разлог је зато што ми немамо државу. Али то је нека друга прича.
Вожд
Expert
Pridružio se: Uto Apr 15, 2014 11:47 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 11840
Pohvalio: 8810

Postod Вожд » Ned Sep 13, 2015 11:47 pm

Како је "одрадише" са искљученим мозгом.. :roll:
Slika
direktor
Korisnikov avatar
Professional
Pridružio se: Pet Okt 10, 2008 2:07 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 22515
Pohvalio: 8709

Postod direktor » Pon Sep 14, 2015 8:22 am

Kako je prije izgledala i gdje je ovo
*Ова порука је за приватну, а не јавну употребу. Њена сврха/циљ/намера није вршење нити позивање на вршење кривичних или других кажњивих дела, већ упражњавање Уставом зајемчене слободе мисли, савести и говора.
stf
Korisnikov avatar
Professional
Kontakt:

Postod stf » Pon Sep 14, 2015 10:23 am

CBET napisao:
stf napisao:Зашто би држава давала заједнички новац из буџета за радове на приватним објектима? Чак шта више, држави се више финансијски исплати да то не ради јер више приходује на име грејања за почетак. А могла би да приходује и од казни.

Као што је моја кућа, моја одгговорност, а не твоја, тако је и твој стан твоја одговорност а не моја. Нећу да се паре које уплаћујем на име пореза дају за лицкање твоје фасаде. То једноставно није фер и коректно, чак је бахато и безобразно.

Држава, то смо сви ми. Држава је организовано друштво. Заједница. Циљ заједнице би требало да буде да помаже својим члановима. Да се сви узајамно помажемо.

А Ваша логика је да нико никоме не помаже. Да је свако препуштен себи. Да ли је, према Вашем мишљењу, нефер и некоректно и то што се из заједничког буџета издваја новац за школство? Ви, веровантно, више не идете у школу, па зашто бисте онда плаћали да се туђа деца школују? Схватате докле води такав приступ ја, ја и само ја.

Поента је да прво ми грађани треба а избијемо и искоренимо социјалкомунизам из глава и схватимо шта је чије власништво. Свака зграда је приватни, а не друштвени објекат. Он треба да се обнавља приватним, а не заједничким новцем.

Школа је јавни објекат и он треба да се обнавља јавним, заједничким новцем. То су две потпуно неупоредиве категорије. Заиста не знам на основу чега је могуће довести их у везу?

Потпуно је економски немогуће да град, односно држава помаже фасаде на приватним кућама будући да рецимо, фасада за кућу шесточлане породице кошта око 3 000 евра, а обнова фасаде за исти бој људи у згради му дође око 800 евра. Због тога држава не помаже, нити ће помагати власницима приватних кућа. Ако не може њима, не треба ни станарима.

Кад помињеш источну Европу, да ли је игре под истим условима помагано и власницима индивидуалних објеката? Ја мислим да није.
Trenutno ne gledamo dovoljno daleko u buducnost ... treba gledati mnogo dalje ....da bi buducnost sto pre postala sadasnjost !!!
Pohvale za post: 2
MilisaV
Korisnikov avatar
Expert
Kontakt:

Postod MilisaV » Pon Sep 14, 2015 12:01 pm

tačno tako.

prvo , cilj države nije samo da pomaže drugima, nego da organizuje pravila za život i rad tako da pojedinci svojim radom mogu da zarade za normalan život.

ako danas pomažemo sređivanje fasade, zašto stati tu?

zašto ne bi pomagali i pri kupovini putničkih vozila, garderobe, bele tehnike i slično.
borac za bolje sutra

bez splavova na rekama
zexland
Korisnikov avatar
Advanced
Pridružio se: Čet Jun 07, 2007 3:54 am
Kontakt:
Pohvaljen: 6880
Pohvalio: 21466

Postod zexland » Pon Sep 14, 2015 1:22 pm

CBET napisao:Уз добру организацију, нема потребе да се било ко одриче плате или летовања. Уз месечна издвајања, и помоћ државе, било би могуће обновити све фасаде, како приватних кућа тако и стамбених зграда. Ако је то било могуће у целој источној Европи, не видим зашто је то толико тешко у Србији. Једини разлог је зато што ми немамо државу. Али то је нека друга прича.

Gdine CBET,

Po nacinu vaseg pisanja, stice se utisak da ste jedna vrlo ozbiljna i kulturna persona, ali ovo nazalost nije taj tip idealne drzave koja ce da istraje u tome, na kraju krajeva vasa lokacija koja je potpisana sa: "Location: У земљи блата и ината", govori sasvim dovoljno.

U potpunosti moram da se slozim sa Stefom, jer ovom problemu on prilazi vrlo realno i konstruktivno - ostavio je ideale odgovorne drzave u najdubljoj fioci, a to je realnost nazalost.
Live, Love & Create / Ζήστε, Αγάπη & Δημιουργώ
ГЛАС ПРИРОДЕ
Higher intermediate
Pridružio se: Sub Avg 08, 2015 2:20 am
Kontakt:
Pohvaljen: 1150
Pohvalio: 1140

Postod ГЛАС ПРИРОДЕ » Uto Sep 15, 2015 1:17 am

Станари зграда у Бранковој нпр. су вероватно сами своје зграде нагаравили, током последњих 26 година ?
Ако вас занимају теме у домену архитектуре, пејсажне архитектуре, природе и екологије, уметности, историје града и сл. јавите поруком .
stf
Korisnikov avatar
Professional
Kontakt:

Postod stf » Uto Sep 15, 2015 8:48 am

ГЛАС ПРИРОДЕ napisao:Станари зграда у Бранковој нпр. су вероватно сами своје зграде нагаравили, током последњих 26 година ?

Ово је аргумент ... за шта ?!?

Па и фасаде на кућама се прљају из идентичних разлога па?
Kailan
Korisnikov avatar
Higher intermediate
Pridružio se: Pon Avg 24, 2015 3:44 am
Kontakt:
Pohvaljen: 2120
Pohvalio: 228

Postod Kailan » Uto Sep 15, 2015 5:27 pm

да се уведе порез на вожњу кола и мотора како би се од њега плаћало чишћење екстеријера приватних резиденција. Такође, будући да се фасаде и орнаменти не руше због прљања него зуба времена предлажем још један порез на проток времена из чега би се поправљале приватне терасе и украси да не падају људима на главу (ионако су сами криви што постоје у простор-времену). Будући да сви грађани профитирају од гледања на лепе фасаде предлажем да крене да држава крене да то наплаћује и од тог пореза одржава естетику приватних резиденција. Ефекат стаклене баште појачава концентрацију штетних гасова у атмосфери што прља зграде а настаје због угљен диоксида који људи испуштају, одмах да се уведе порез на дисање
"Умирућа друштва гомилају законе као умирући људи лекове"

- Николас Гомез Давила
Гага
Professional
Pridružio se: Sre Dec 08, 2010 7:33 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 12302
Pohvalio: 19481

Postod Гага » Sre Sep 16, 2015 1:00 am

Полако са плаћћћање, бре !
То се ионаке већ плаћа кроз порез за употребу моторног возила при ригистрацији истог.
laki72
Expert
Pridružio se: Sre Sep 07, 2011 11:56 am
Kontakt:
Pohvaljen: 7622
Pohvalio: 1683

Re: RE: Re: Фасаде / Fasade

Postod laki72 » Sre Sep 16, 2015 2:08 am

Kailan napisao:да се уведе порез на вожњу кола и мотора како би се од њега плаћало чишћење екстеријера приватних резиденција. Такође, будући да се фасаде и орнаменти не руше због прљања него зуба времена предлажем још један порез на проток времена из чега би се поправљале приватне терасе и украси да не падају људима на главу (ионако су сами криви што постоје у простор-времену). Будући да сви грађани профитирају од гледања на лепе фасаде предлажем да крене да држава крене да то наплаћује и од тог пореза одржава естетику приватних резиденција. Ефекат стаклене баште појачава концентрацију штетних гасова у атмосфери што прља зграде а настаје због угљен диоксида који људи испуштају, одмах да се уведе порез на дисање

Pa vidi, shvaticu tvoj komentar kao pokusaj da duhovito odgovoris, ali bojim se da si promasio poentu.
A poenta je sledeca. Ne placamo mi nikakav "porez" niti pricamo o njemu. Kada su gasade u pitanju, diskutujemo o modalitetima finansiranja. Jedan je da damo 'kes'. Drugi je da mesecno uplacujemo odredjen iznos pa 'kad se nakupi' ;)
Treci je da kod banke podignemo kredit za obnovu fasade, pa da ga uz kamatu otplacujemo.

Jedan od modaliteta je da sa nekim eventualno zainteresovanim investitorom 'napravimo dil'. Mi njemu ravan krov za nadgradnju, a on nama rekonstrukciju fasade. (Naravno, postujuci sve propise i planove - ako je to uopste moguce u srbiji).

Verovatno postoje jos neki nacini kako bi se to dalo finansirati (najam zajednickih prostorija, reklamni prostor...), ali finansiranje iz budzeta, znaci parama svih beogradjana da se finansira rekonstrukcija moje, tvoje ili bilo cije privatne imovine je protivzakonita i nepravedna.
HoRuS
Korisnikov avatar
Higher intermediate
Pridružio se: Ned Apr 19, 2009 1:30 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 1267
Pohvalio: 424

Postod HoRuS » Sre Sep 16, 2015 9:31 pm

Вишњичка улица ... СНС Палилула...

Slika
Ко је на туђој муци данас победио, сутра га чека наплата свих суза оних које је повредио - Сократ
Свако на свету се може подмитити па и поштен човек, само се мора поштено и платити!
Нешто лепо о тикванима ... http://www.youtube.com/watch?v=JpfG3VzA3g0
Kailan
Korisnikov avatar
Higher intermediate
Pridružio se: Pon Avg 24, 2015 3:44 am
Kontakt:
Pohvaljen: 2120
Pohvalio: 228

Postod Kailan » Čet Sep 17, 2015 12:52 am

@Laki72

Мој сарказам је био на конту коментара "Станари зграда у Бранковој нпр. су вероватно сами своје зграде нагаравили, током последњих 26 година ?" који имплицира да су сви остали грађани Београда тобоже криви за прљање приватних резиденција и треба да се њихов буџет терети обновом фасада приватних зграда/станова/кућа.
"Умирућа друштва гомилају законе као умирући људи лекове"

- Николас Гомез Давила
laki72
Expert
Kontakt:

Postod laki72 » Čet Sep 17, 2015 1:07 am

@Kailan

Ja se izvinjavam, nisam dobro shvatio.
Moja greska.
Jos jednom, izvini.
Babyaardvark
Korisnikov avatar
Intermediate
Pridružio se: Pon Avg 19, 2013 1:19 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 700
Pohvalio: 629

Postod Babyaardvark » Čet Sep 17, 2015 3:47 am

Бранкова је одличан пример да зграде на локацијама са веома великим протоком саобраћаја, односно на локацијама на којима је драстично повећан ниво загађености ваздуха при чему не постоји дрворед и ауспух практично издувава у саму фасаду не могу имати исти статус као и зграде у Вишњичкој бањи нпр.
laki72
Expert
Kontakt:

Postod laki72 » Čet Sep 17, 2015 8:04 am

Babyaardvark napisao:

Бранкова је одличан пример да зграде на локацијама са веома великим протоком саобраћаја, односно на локацијама на којима је драстично повећан ниво загађености ваздуха при чему не постоји дрворед и ауспух практично издувава у саму фасаду не могу имати исти статус као и зграде у Вишњичкој бањи нпр.

Prijatelju, moze li se podrum, lokal ili stan u visnjickoj banji izdati za cenu za koju se izdaje u brankovoj?

Dal ce neko platiti privremeno reklamno platno ili postaviti reklamu na krov zgrade u visnjickoj banji?

Kao sto i sam vidis uvek postoje dve strane medalje.
stf
Korisnikov avatar
Professional
Kontakt:

Postod stf » Čet Sep 17, 2015 10:08 am

laki72 napisao:
Jedan od modaliteta je da sa nekim eventualno zainteresovanim investitorom 'napravimo dil'. Mi njemu ravan krov za nadgradnju, a on nama rekonstrukciju fasade. (Naravno, postujuci sve propise i planove - ako je to uopste moguce u srbiji).

Раније сам подржавао овај модалитет, али се ипак поставља питање: "шта следећи пут?" Или да се потпише уговор са инвеститором да на сваких 20 година окречи зграду и дода спрат?
laki72
Expert
Kontakt:

Postod laki72 » Čet Sep 17, 2015 11:56 am

Slazem se STF da ostaje pitanje sta posle.
Po meni, ostaje nada da ce se izgraditi svest gradjana da je to njihova imovina, pa ce se tako i odnositi prema njoj.
Poenta je sto mi volimo da "gojimo prase uoci Bozica".

Da su vlasnici zgrada od 95 do danas izdvajali po 50Eur godisnje do sada bi svaki stan imao 1000Eur.
Moja zgrada koja ima 41 stan bi na taj nacin skupila 41.000Eur (!!!), a svaki stan bi mesecno bio opterecen sa samo 500dinara, sto nek u proseku u stanu ima dvoje izlazi po 250 dinara.
To je jedna paklica cigareta! Jedna pljeskavica na ulici! Jedno pice u kaficu!
2 tiketa sportske kladionice!

I za sve to moje (nase) komsije uprkos besparici ipak nadju novac, ali za odrzavanje svog objekta nemaju ?!
Nije nego...
stf
Korisnikov avatar
Professional
Kontakt:

Postod stf » Čet Sep 17, 2015 12:16 pm

Што би Делија рекао, за то је крив "титоизам".
exberekin
Novice
Pridružio se: Sre Apr 03, 2013 9:27 am
Kontakt:
Pohvaljen: 6
Pohvalio: 1

Postod exberekin » Čet Sep 17, 2015 4:23 pm

Држава која је зидала зграде такве какве су треба да их и одржава. Сјетили се након 50 година да нису енергетски ефикасне! Задужите се идите у кредит... Ајде!
MilisaV
Korisnikov avatar
Expert
Kontakt:

Postod MilisaV » Čet Sep 17, 2015 6:03 pm

Država duradi nešto

Послато са D6503 уз помоћ Тапатока
borac za bolje sutra

bez splavova na rekama
direktor
Korisnikov avatar
Professional
Pridružio se: Pet Okt 10, 2008 2:07 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 22515
Pohvalio: 8709

Postod direktor » Čet Sep 17, 2015 6:51 pm

Pa dace povoljne kredite za energetsku efikasnost oblacenje zgrada samo treba da se useme ortacki fasaderi i da se dogovori 20 i vise komsija
*Ова порука је за приватну, а не јавну употребу. Њена сврха/циљ/намера није вршење нити позивање на вршење кривичних или других кажњивих дела, већ упражњавање Уставом зајемчене слободе мисли, савести и говора.
laki72
Expert
Kontakt:

Postod laki72 » Čet Sep 17, 2015 10:34 pm

exberekin napisao:Држава која је зидала зграде такве какве су треба да их и одржава. Сјетили се након 50 година да нису енергетски ефикасне! Задужите се идите у кредит... Ајде!

hahaha vickast li si? :D :laugh:

A mozda bi drzava mogla da ponisti sramni `otkup stanova` pa da stanarsko pravo i mogucnost da otkupe nekretninu po bagatelnoj ceni pruzi nekome ko bi to umeo da ceni?
sta mislis o tome? ;)

Ko nije sposoban da odrzava ono sto je dobio maltene na poklon, treba da se zapita ....

Povratak na “Rekonstrukcija i obnova objekata”