Šta je novo?

BIGZ (БИГЗ)

Dusan G

Beginner
Učlanjen(a)
10.11.2008.
Poruke
86
Pohvaljen
1
meni je bigz-ova zgrada jedna od najruznijih u beogradu, ogromna kockasta komunisticka gradnja je unistila Beograd! Najradije bih je srusio.
 
^^ bigzova zgrada je sagradjena pre rata (zavrsena 1933). za to vreme je bila najmodernija stamparija u evropi.

istom periodu i pokretu pripadaju i dom vazduhoplovstva u zemunu, 'fiat' kod veterinarskog fakulteta (ah, kakav potencijal ima ta zgrada...), decja bolnica u tirsovoj, itd.

jedino sto treba da joj se uradi je da se ocisti, da se zameni par prozora, i da se unutra ubaci nesto smisleno za 21. vek.

inace je savrsena.
 
To mu dođe moderna jel tako? Onda su to i Etnografski muzej, Dom aerokluba, Radio Beograd?
 
pa, ne bas... aeroklub, etnografski (bivsa berza) i radio bgd (zanatski dom) su poprilicno konzervativniji, a u istu kategoriju spada i recimo igumanova palata, kao i gomila belobrkovih stambenih zgrada po gradu. sto kaze ljiljana blagojevic,

[D]ominatni građanski ukus je "deradikalizovao originalni tekst avangarde i modelovao ga tako da odgovara društvenom i kulturnom prostoru i aspiracijama srednje klase".
bigz (brasovan) jugoaut (zlokovic), komanda vazduhoplovstva (brasovan). u manjoj meri prizad (danasnji tanjug, nestorovic) su mnogo smeliji, i strukturno i tretmanom fasade. velika je steta sto je decja bolnica (tj. klinika u tirsovoj, zlokovic) upropascena devedesetih seljackom dogradnjom od blokova...
 
Mhm... Zanimljivo.. :)
A koja je zgrada Jugoaut? Za nju po prvi pu čujem.. A šta bi bio Dom armije? Pretpostavljam da bi onda zgrada na trgu gde je bioskop Jadran spadala u kategoriju sa Domom aerokluba?

Zanimljiva tema, mogla bi da se prebači negde.. :)
 
jugoauto (ne jugoaut, my mistake :)) je preko puta veterinarskog, na pocetku petlje kod autokomande. kad je sagradjena, 1940, bila je dealership i servis fiat-a, sa genijalnom idejom da showroom bude na krovu i rampom citavom visinom zgrade. fasadirana fenomenalnom crvenom ciglom... ma bombonica od zgrade, dusu dala za neki multimedijalni centar i slicno... :)

nemam dobre slike ovde, mogu da postujem neke od kuce, ali da ne pravimo offtopic, nego moze nesto da se prebaci i u relax.
evo par fotki:
autokomanda9.jpg

100072.jpg


to je dakle crvena zgrada otprilike u centru slike...
 
Aha... Wow.. Kolko vidim, oni su je samo okrečili, ako kažeš da je bila crvena cigla, šteta.. Eto momenta da se javi Lucifer.. :laugh:
 
MOze tema da se prebaci u fasade ili eksterijer :)

Inace, zgrada Jugoauta je trenutno prekrivena panelima, tj. sredjuju fasadu. Samo da je ne nadograde!
 
^^ dobra ideja, ili da se otvori nova tema tipa 'landmark moderne zgrade...'

nisam tamo dugo prolazio, ne znam sta joj rade. koliko se secam ta zgrada je pod zastitom, ali to se uvek da zaobici kod nas. ako me pamcenje sluzi, i dalje je fasadirana ciglom, osim sto su je izbusili na milion mesta za razne reklame i slicne gluposti.

inace, jugoauto (tj. jugoauto komerc) je u stecaju, tako da mozemo ocekivati skoro prodavanje i te zgrade. licno bi mi bilo super da je opet kupi fiat i da to bude glavni salon u beogradu, s tim da joj vrate izgled sa otvaranja. jeste da to mozda nije najbolje mesto za auto-kucu, ali sad se onaj showroom na krovu jos bolje vidi sa puta, s obzirom da kad je zgrada gradjena nije postojala podignuta petlja...
 
Na zgradi Fiata su (za sada) promenili prozore i malo osvezili (oprali) fasadu. Ne izgleda kao da ce je nadzidjivati, ali nista nije kao sto izgleda :mad: :o :lol: ( sto li sam ovo rekao???)
Lepo bi bilo i da staroj Opelovoj zgradi vrate namenu, ali verovatno nista od toga. Em su tu sad stanovi, em ne bi bilo pogodno na tom mestu da bude salon automobila.
 
@Shabanajzer: Zao mi je,ali ne uspevam da vidim da BIGZ uopshte moze i da se pomene u isit rang sa zgradama koje si nabrojao,jer su one za razliku od njega,zapravo mahom lepe ;)

58_bigz.jpg
 
^^ kad bi skinuli bilborde i oprali fasadu, stavili moderno antirefleksno staklo, da iznutra sija neko prijatno svetlo uz odgovarajuce sadrzaje, video bi kako je lepa.

a i znas kako, da si slikao versaj po ovakvom danu, bio bi ti odvratan... cekaj da sine sunce :)
 
^^ normalno da je sada ruzna s obzirom u kakvom je stanju, 100% sam sigurand a je ova zgrada lepo obnovljena i da npr visi negde na reprezentativnom mestu u parizu svi bi balavili na nju.
 
U Narodnog fronta 64, prekoputa Ruskog doma, sa zanimljivim reljefima Branka Krstica. Izgradjena po Zlokovicevom projektu.

nekada:
2pynj9t.jpg


sada:
4puq3b.jpg
 
Evo i Drzavne stamparije nekada. Apsolutno je savrsena:
1zm1o4j.jpg

Brasovan je genije!!!
 
EDIT: e, Goldsteine, pretece me sa slikom :)

pogledajte samo kako je to dobro izgledalo kad je sagradjeno: cista, bela, skroz prozracna... sto bi rekao korbizije, quand les cathedrales etaient blanches :cool:
 
shabanajzer":3ezq8xrg je napisao(la):
^^ kad bi skinuli bilborde i oprali fasadu, stavili moderno antirefleksno staklo, da iznutra sija neko prijatno svetlo uz odgovarajuce sadrzaje, video bi kako je lepa.

a i znas kako, da si slikao versaj po ovakvom danu, bio bi ti odvratan... cekaj da sine sunce :)
апропо бигза, најгенијалније зграде можда у београду, ево једне осунчане фотке. унутрашњост још лепше изгледа, сви они масивни зидови, огромни ходници и лифтови... само да је не упропасте када је буду обнављали и претварали у хотел... :|
http://i243.photobucket.com/albums/ff105/brshm/7032213.jpg
 
Igrom slučaja, tj. poslom povremeno zalutam u BIGZ i uvek me oduševljava. Ti hodnici, liftovi, visoki plafoni, ogromna dvokrilna vrata na sve strane, zidovi prekriveni nekim crvenkastim kamenom (nemam pojma kako se zove) - bukvalno možete da zamislite štampare iz 30-tih godina kako jure okolo, sa sve crnim klotanim navlakama za rukave :p
 
Malo unutrasnjosti Bigz-a:

stepeniste, svetlarnik i jedan od 8 liftova koliko sam ih ja izbrojao:
2ujmm1v.jpg


svetlarnik
zx08qr.jpg


stepeniste
2cj905.jpg


pogled na juzno krilo zgrade (u osnovi zgrada je u obliku cirilicnog slova P)
v8fplt.jpg
 
BIGZ je genijalna zgrada i meni jedna od najdrazih u Beogradu.

Nazalost je malko zapustena, ali da se to srediti. Nadam se da ce ljudi iz MPC-a imati pameti i da nece dozvoliti sebi luksuz da eksperimentisu. Zgrada treba da ocuva svoj originalni duh. Da utisak posle rekonstrukcije pre bude kao da si se vratio u '30-e, nego da je zgrada izgradjena danas.
 
Vrh