Šta je novo?

Vreme i klima u Beogradu

U pravu si. Mada na severnoj hemisferi ima mnogo više kopna nego na južnoj, što znači i mnogo više mesta život u vazduhu (a ne u moru), pa je činjenica da su baš tu blaže temperaturne razlike između leta i zime mnogo važnija. Okean ima svoju temperaturnu regulaciju i mnogo manje ekstreme.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=546230#p546230:1hml70cd je napisao(la):
paradox polje » Сре Јун 20, 2018 1:31 pm[/url]":1hml70cd]
Упозорење на значајну промену времена за подручје Србије од петка, 22.06.2018.

Наоблачење које ће у петак у раним јутарњим сатима захватити северне и западне, током пре поднева и средином дана прошириће се и на остале пределе условљавајући кишу, пљускове, грмљавину, осетан пад температуре као и јак, повремено олујни ветар, услед премештања хладног фронта преко подручја Србије.
У зони фронта локално интензивни пљускови са грмљавином и краткотрајна појава суградице и града.

За викенд и почетком следеће седмице хладније, са температуром испод просека, у већини места од 19 до 23 °C.
Извор: Републички хидрометеоролошки завод
http://www.hidmet.gov.rs/ciril/upozorenja/index.php
Управо почела најављена киша на НБГ а са њом и жељено расхлађење. Не волем врућине.
 
Vala dobro je došlo ovo rashlađenje. Jeste leto, jeste sunce zdravo, jeste prava stvar kad se ide bajsem do Ade a ono sve ko da smo u tropima. Ali ovih dana je bila em vrućina em takva vlagurina da je bilo odvratno boraviti napolju. Izem ti ja takvo leto!
Ovako je podnošljivije, ako već moramo da imamo ekstreme (jer takva nam je klima postala), onda bolje par zaređanih dana sa vrućinama, pa par dana sa raslhađenjem, nego stalno samo sunce sunce i sunce. Na kraju krajeva, i biljkama i vegetaciji dobro dođe ta voda, da se i one malo oporave. A ono kad upari sunce po 30 dana i Gazela se sprži, a kamoli vegetacija i ljudi...


Al ta vlaga... ta konstantna teška odvratna vlaga... UGGHH!!! :x Šta bih dao da je imamo u proseku 20% manje... Bukvalno gde god da sam otišao u poslednjih 10 godina bila mi je lepša klima leti nego u Beogradu. A samo zbog manjka vlage.
Jedini izuzetak je Alanja u Turskoj, koja je tek ko sauna jer je pored mora a okružena je planinama, pa vlaga koja ispari pod onim vrelim suncem ne može da se rasprši dalje. Ali na svim drugim mestima gde sam bio, vazduh je leti mnogo ''lakši'' i prijatniji nego ovde, jer nema te konstantne težine i vlagurine. Čak i u jednoj Budimpešti koja je dosta slična BG po tom pitanju, vazduh je prijatniji nego ovde kod nas.

P.S. Pre par dana pogledam izveštaj sa AccuWeather. Kaže vlažnost u Beogradu: 80% oko 18h. Pogledam onda izveštaj za Singapur, kaže isto 80%. I skontam da čak ni Singapur, koji je sinonim za odvratnu klimu upravo zbog svoje vlage, nije više daleko od ovoga što imamo ovde. Sve se skroz poremetilo i izokrenulo.
 
Mislim da ne postoji sistem odvoda koji može da primi ovoliko kiše koliko je jutros padalo.

I da je sve bilo očišćeno verovatno bi prelivalo.
 
To je jedan od oblika stratusne oblačnosti, koja najčešće daje vrlo slabu kišicu i pojavljuje se prilikom prodora hladnog fronta, kada je pojačan (najčešće zapadni ili severozapadni) vetar.

Druga fotka - Otona Župančića preko puta zgrade 7,9,11... :mrgreen:

Vlaga je prethodnih dana bila visoka zbog čestih popodnevnih lokalnih pljuskova u široj okolini Beograda.
 
Daaaaa. :mrgreen:

Ali ova frontalna oblačnost je stigla kasnije po podne, ono od prepodneva su bile predfrontalne nepogode. :D
 
Naime, dugo godina sam slušao o ovom fenomenu i sve to vreme sam verovao da je to tačno. Dakle, tvrdi naučna zajednica, to je globalni katastrofalni efekat izazvan prvenstveno ljudskom aktivnošću, koji će do narednih 100 godina, drastično povećati nivo mora, potopiti milione kuća širom sveta u nizijama pored mora, povećati temperaturu, uništiti ogromne količine obradive površine, dovesti do ogromne oskudice i poskupljenja hrane i verovatno dovesti do svetske gladi, umiranja, ratova itd. Jedan od razloga što sam verovao u tu teoriju je zato što je još Karl Sejgan teorizovao da je paklena temperatura na Veneri upravo nastala zbog velike koncentracije gasova staklene bašte, doduše prirodnim procesima u tom slučaju, ali svejedno šta je uzrok, princip je isti.

Šta je učinilo da sam počeo da sumnjam? Zašto sam postao skeptik? Zašto više ne verujem tako tvrdo u tu, sada bih već rekao, samo hipotezu o globalnom zagrevanju na našoj planeti? Glavni razlog je to što sam video ko na sva zvona zvoni i širi paniku. To rade predsednici Zapadnog sveta, počevši sa Amerikancem Obamom. Kada god se države jako zainteresuju za neku katastrofu, to uglavnom znači ili da se dešava upravo suprotno od onoga što one govore ili da se radi o daleko blažem fenomenu, koji uopšte nije vredan pomena ili da postoje rešenja koja uopšte ne zahtevaju ogromne investicije, žrtve, preseljenja naroda itd. A čak i kada se radi o realnoj opasnosti, obično su rešenja država štetnija od samih problema.


Ostatak teksta na blogu:
:arrow: https://markusmaki.wordpress.com/2016/0 ... -strasilo/
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=546710#p546710:1eduit0i je napisao(la):
Vladivoje » Пет Јун 22, 2018 7:51 pm[/url]":1eduit0i]Daaaaa. :mrgreen:

Ali ova frontalna oblačnost je stigla kasnije po podne, ono od prepodneva su bile predfrontalne nepogode. :D
Управо тако, слике су од 16х када је јака киша увелико прошла и до краја дана имали смо само повремене појаве јако слабе кише.
@Владивоје хвала на објашњењу
 
Nadam se da su ovi podaci tačni.

E sad, porediti poslednji period od 10 godina sa nekim ranijim periodom od 30 godina i nije baš korektno, ako se želi nešto prikazati na realan način...
 
Evo da i ja kažem da ne pamtm nešto.

Danas je tokm dana pet puta pljuštalo kao iz kabla kod Fontane. Izmedju tih ljuskova s tri puta probilo sunce.

Evo još par dana jun traje i smeo bih da se opkladim da je ovo najkišovitiji jun u poslednjih 20-ak godina.
 
Interesantno je da se ista situacija desila i početkom proleća, kada smo imali vreme karakteristično za zimu (sneg, magla..). Evo sad počelo leto, a vreme potpuno odgovara prolećnom.

Moguće da je ovo Putin sredio i rasterao oblake, zbog SP u fudbalu i sad kod nas poplave i ogromne količine padavina :D
Čitao sam da se isto desilo i kada je SP bilo u Nemačkoj.
 
Imali smo dosta toplu zimu s jako malo padavina, pa ovo vreme dobro dođe našim šumama.
 
astrodule":3hg2ptdz je napisao(la):
Danas je tokm dana pet puta pljuštalo kao iz kabla kod Fontane. Izmedju tih ljuskova s tri puta probilo sunce.

Evo još par dana jun traje i smeo bih da se opkladim da je ovo najkišovitiji jun u poslednjih 20-ak godina.

Vreme u poslednjih 7-8 dana je tipično ciklonalno - česte smene sunčanih intervala i jakih pljuskova (sa grmljavinom ili bez nje).

U poslednjih dvadesetak godina je bilo dosta kišovitih junova, tako da - opklada ne vredi... :D

Inače, jedan od najdužih perioda kada smo bili pod uticajem ciklona je trajao čak dvadesetak dana, od 21. juna do 10. jula 2009. godine (za vreme Univerzijade).
Tada je bilo čitavih serija jakih pljuskova, koji su često bili praćeni bujicama (Valjevska na Banovom brdu, Darvinova u Braće Jerković, Cvijićeva ulica, itd).
 


Bio sam napolju na tri sata, glava mi pulsira koliko je odvratno vreme. Faking Vijetnam...
 
Kako stvari stoje, zbog obilnih kiša u drugoj polovini juna - tokom većeg dela jula bi bilo prisutno dosta vlage, tako da bi bilo omorine napretek. :roll:

Situaciju bi mogle da spase jedino vrućine sa severa Afrike, ili pojačan jugoistočni vetar (košava) koji bi uticao na smanjenje vlage.

Za sada se ne naziru neke visoke temperature, mislim na 35+ stepeni.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=548337#p548337:31nrckgq je napisao(la):
Vladivoje » Sub Jun 30, 2018 2:37 pm[/url]":31nrckgq]Kako stvari stoje, zbog obilnih kiša u drugoj polovini juna - tokom većeg dela jula bi bilo prisutno dosta vlage, tako da bi bilo omorine napretek.

Situaciju bi mogle da spase jedino vrućine sa severa Afrike, ili pojačan jugoistočni vetar (košava) koji bi uticao na smanjenje vlage.

Za sada se ne naziru neke visoke temperature, mislim na 35+ stepeni.
Divno. Znači biće


Inače čak je i 35+ na suvom vazduhu bolje nego 25-30 na ovako vlažnom. Ovo je stvarno ubistveno, znači kako izađem iz kuće ili npr prodavnice osetim težinu vazduha kako me pritiska i tera na znojenje. Ta vlaga ubija.

S druge strane, pre par godina sam bio u Skoplju. Bilo je 40 stepeni. Osećaš sunce kako bije po koži, ali opet ti je mnogo lakše zato što je suvo i znoj brže isparava a telo se bolje hladi. Još intenzivnije je bilo u Egiptu, gde je tek bilo vrelo ko na ringli ali čim osetiš znojenje, osetiš i kako sve to isparava i odnosi vetar tako da ni nemaš osećaj da e znojiš. Vazduh nije težak i ustajao. A ovde.... Ovde već na 25 sa uobičajenom vlagom deluje ko da je 35. Boriš se za dah jbt.
 
Bender Rodriguez":fmm8raco je napisao(la):
Inače čak je i 35+ na suvom vazduhu bolje nego 25-30 na ovako vlažnom. Ovo je stvarno ubistveno, znači kako izađem iz kuće ili npr prodavnice osetim težinu vazduha kako me pritiska i tera na znojenje. Ta vlaga ubija.

Tačno tako.

Ali, kod nas je ipak daleko podnošljivije nego u zapadnoj i centralnoj Evropi ili Kanadi, s obzirom na tamošnje često promenljivo vreme tokom leta.

Inače, i kod nas umeju maltene čitava leta da budu pod omorinom, kao na primer 1989, 1991, 1996, 1997, 2005, 2014...
 
Koliko vidim, vodostaji kod Beograda su ispod proseka za ovo doba godine.
 
ZumO :wink: , možeš da upišeš u tabelu podatak za jun 2018.

Srednja mesečna temperatura mu je 22,2 stepena.

Generalno gledano, ceo mesec je bio promenljiv, nestabilan i sparan, sa (veoma) lokalnim pljuskovima u prvoj polovini meseca, i sa češćim i jačim pljuskovima na širem području u drugoj polovini meseca.

Temperaturno gledano, ispao je nešto iznad proseka, zbog dosta toplog vremena u prvoj polovini juna.

Na priloženoj sličici deluje kao da stiže jesen :wink: , ali sve je to normalno, očekivano i bezbroj puta doživljeno, jer su vreme i klima haotični sistemi. :)

 
Vrh