Šta je novo?

Ekologija ...vazduh,voda,buka,zelenilo,...

Da, "Jedno mesto" stvara zastrasujucu buku nocu.
Prijave su uvek neuspesne.
 
Srpska elita po ko zna koji put pobedjuje stanovnistvo

Управни суд у Београду поништио је решење Министарства животне средине којим се инвеститору Мале хидроелектране „Звонце“ забрањује извођење радова на Ракитској реци.
 
Vesic kaze:
У децембру 2021. креће изградња депоа
Према његовим речима, у децембру следеће године почеће изграња депоа на Макишком пољу, што представља почетак изградње метроа и тада ће бити тачно 50 година откако је обећан метро у Београду.

Niko ne razmislja da su ispod Maksikog polja rezerve pitke vode koje se vade reni bunarima.
 
ТЕНТ гради постројење за одсумпоравање, тренутно један од највећих пројеката у ЕПС-у. Надајмо се да ће за годину-две прорадити. Костолац Б своје постројење не користи из нама непознатих разлога ,највероватније због велике потрошње енергије, те смањења продуктивности електране прећутно им се дозвољава да не користе постројење да би више ел. енергије испоручили у мрежу.
 
Mala retrospektiva izgradnje postrojenja za odsumporavanje...Ide polako, a zašto bi i brže kada se niko ne buni, plaćaj penale za nepovučen kredit, smanjuj projekat... :(

2011.godina
Međuvladina nota o saradnji između Srbije i Japana razmenjena je 24.novembra 2011. u Obrenovcu, kada je potpisan i ugovor o kreditu između „Elektroprivrede Srbije" i japanske agencije za međunarodnu saradnju, vredan preko 250 miliona evra. Urađeni su idejni projekat i studija opravdanosti kojim se predviđa izgradnja postrojenja za odsumporavanje dimnih gasova na četiri bloka TENT A(A3-A6) i na oba bloka TENT B.

2017.godina
Ugovor o izgradnji postrojenja između EPS-a i konzorcijuma firmi koji predvodi kompanija MHPS potpisan je 8. septembra 2017. godine.

2019.godina - februar
U termoelektrani „Nikola Tesla A” u Obrenovcu počela je izgradnja postrojenja za odsumporavanje dimnih gasova, vrednog više od 167 miliona evra. Milorad Grčić v. d. direktor EPS-a rekao je da će se sistem za odsumporavanje dimnih gasova graditi za četiri bloka TENT-a A - A3, A4, A5 i A6, snage po 350 megavata. Rok za izgradnju postrojenja za odsumporavnje je 42 meseca, posle kojeg sledi garantni period i probni rad postrojenja od 12 meseci.

2020.godina - jun
radovi sada idu sve boljim tempom i očekujemo da postrojenje bude u funkciji od maja 2023. godine.

Već je pomeren rok za izgradnju za skoro godinu dana...2024 se smeši :bash:
 
Ako je neko mislio da ove godine nece biti gore, sve nade su razvejane.
22 Oktobar i vec je ovako, uz ne bas niske temperature za ovo doba godine.
Ali neka, mi udisemo reci Genijalnog Drzavnika.

zag.jpg
 

Prilozi

  • zag.jpg
    zag.jpg
    87,8 KB · Pregleda: 1.770
Barem ćemo svi nositi maske :)
 
Kako objasniti neprestani pad kvaliteta vazduha od 2014.
 
Pa ne znam šta drugo da kažem. Naravno da ja ne mogu da znam, ali postoje oni koji bi mogli da popišu sve zagađivače po opštinama i da uzmu uzorke energenata koji se koriste i da naprave jednostavnu mapu svih dimnjaka, to ukrste sa realtime podacima sa mernih stanica i onda bi nam sve bilo jasnije
 
Juče sam se zatekao u ovoj crveno-ljubičastoj zoni na Zvezdari i bilo je baš primetno koliko se osećao smog, tj. garež od loženja. Kao da je više vatri gorelo istovremeno, a ja u epicentru. Masku sam sve vreme držao preko lica, jer kad bih je skinuo, nadraživalo bi me na kašalj. Možda je to moj subjektivni osećaj, ali rekao bih da je situacija bila mnogo gora juče nego prethodne zime, što se tiče pomenutog kraja.
 
Naravno da je gore nego prethodne zime. Uostalom, ako i sve ostalo u Srbiji. KAd jednom udjes u pogresab voz, sve stanice su pogresne.

Ali, koliko je realno da cela Zvezdara lozi smrdljivi ugalj?
Ko moze u to d apoveruje?

Nije li na Zvezdari struktura lozista bila i gora ranijih godina?
 
Smrdi na ugalj i na Karaburmi. Čini mi se da prošle godine nije bilo ovako rano, a nije ovako bilo ni u januaru. Da li možda vetar nosi zagadjen vazduh iz TC Kostalac i Obrenovac?
 
Jedan deo Zvezdare je naseljen Ganjanima, drugi deo su mahom prizemuše ili jednostapratnice / dvospratnice, a tu je i toplana kod Rudog, a zelenila u tragovima u dobrom delu Zvezdare. To je ono što mi na prvu loptu pada na pamet.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=786901#p786901:2uhflhdx je napisao(la):
Babyaardvark » Sub Okt 24, 2020 2:41 pm[/url]":2uhflhdx]Ako jos niste shvatili koja smo mi sprdnja od zemlje, kada govorimo o ekologiji, posetite stranicu:

http://www.ekoturizam.rs

Da, svako treba da poseti pomenuti sajt. U nekoliko sekundi, i u jednoj jedinoj slici docarava vam nivo domaceg shvatanja sveta i ekologije.
 
Amerikanka se šoknula zagadjenjem u BG hoće da mre..


This is my first winter in Serbia and I really get to see what people were complaining about with last year's pollution in Belgrade, some of which is caused by people burning coal for heat.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=KjnG6ErzNi4[/youtube]
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=786461#p786461:1fmybea1 je napisao(la):
MC_ » Pet Okt 23, 2020 9:09 am[/url]":1fmybea1]Kako objasniti neprestani pad kvaliteta vazduha od 2014.

Evo kako :)

https://nova.rs/vesti/drustvo/truje-nas ... ka-mafija/

https://www.facebook.com/groups/1925328 ... 057375376/

Do devedesetih godina bila je zabranjena prodaja sirovog lignita. On je bio industrijski ugalj, niste mogli da ga kupite za domaćinstvo. Kada je prestala mogućnost uvoza uglja iz Bosne dozvoljena je prodaja sirovog lignita i došlo je do velikog skoka zagađenosti. Ključan skok zagađenosti se desio pre četiri, pet godina, a u Beogradu pre godinu dana. Postoji ugljarska mafija koja otkopava jalovinu. REIK (Rudarsko energetski industrijski kombinat Kolubara, prim. aut.) dopušta da se jalovina sa 30 – 40 procenata gline prodaje kao ugalj za jeftine pare”, tvrdi Majić.
 
Ne može se reći da se smog generiše, nego on nastaje pod određenim vremenskim uslovima i zbog generisanja atmosferskog zagađenja. S obzirom da su beogradska prigradska naselja najvećim delom tačkasti izvori zagađenja, odnosno svako domaćinstvo je tačkasti izvor zagađenja, zbog toga što nisu priključena na gradske toplane, onda se može reći da ona uglavnom najvećim procentom doprinose aerozagađenju grada, kao i stvaranju smoga. I pojedinačna domaćinstva, odnosno ložišta, su trenutno najveći problem i zagađivač u gradu, a ne saobraćaj. Mogu se tu ubaciti toplane i eventualno neke fabrike. I svake zime vodimo ovde istu diskusiju, i ja ću opet da se ponovim. Rešenje ovog problema je na vlasti, a ne na narodu. Ne možete zabraniti nekome da se greje na nešto jeftino, što zagađuje, a da mu ne omogućite alternativu. Grad i država moraju da donesu rešenje i pomoć. To može biti da se izgrade toplane za ceo grad, da se izgradi toplovodna infrastruktura do svakog domaćinstva, a onda da se subvencioniše priključenje i ugradnja potrebne tehnike u svakom domaćinstvu. Drugo rešenje ne postoji. Tačka. Narod nije kriv. Tačka. Dalje priče tu nema. Evo sad gledam kroz prozor u Beču, magloviti dani, otvorim prozor, svež vazduh. A grad ima daleko jači saobraćaj od Beograda. Grejanje najvećim delom se dobije iz spalionice otpada, koja se nalazi u sred grada, i dve elektrane/toplane u okolini grada. Najveći procenat je održivo i ekološki, a Bečka toplovodna mreža je jedna od najdužih u svetu. A Beč ima sličan broj stanovnika kao Beograd. Nema tu izgovora da je nešto nemoguće. Biće nemoguće da se živi u Beogradu, ako se ovako nastavi.
 
Evo cisto da vam pokazem da znate da u Srbiji verovatno postoje mesta za koja su i veliki gradovi "mala maca" kada je u pitanju zagadjenje vazduha. Pokazujem vam poredjenje vazduha jednog jako zagadjenog grada (Nis) i grada odmah pored u kome se ne meri zagadjenost (Prokuplje), u kome je vazduh verovatno ko zna koliko puta zagadjeniji nego u Nisu.

Danas u 19.30 sam bio u Nisu i slikao ovo. Prema Air Visual vazduh je jako zagadjen 178.




Pola sata kasnije u Prokuplju ovo:





Ovde da se meri bilo bi 400 verovatno jer u odnosu na Nis imate utisak da ste iz planinskog cistog vazduha usli u zadimljenu sobu u kojoj smederevac nece da povuce i uporno vraca dim. Inace za one koji ne znaju Prokuplje ima vrlo specifican polozaj, smesten je u "rupi" okruzen brdima, vetar ovde retko kada duva. Zna da bude i po mesec dana bez daska vetra.
Zvanicno nadlezni kazu: Vazduh u Prokuplju nije u trecoj kategoriji zagadjenosti- pa ne postoji potreba za merenjem kvaliteta. Ni zakonski osnov
Kako su utvrdili da vazduh nije u trecoj kategoriji, to niko ne zna. Onako odokativno :)
 
Vrh