Šta je novo?

Podzemni kontejneri

Ja video u Tuluzu, mislim Parizu, Nici ili Milanu. Fora je do jaja, i o nju su spominjali još pre par godina. No, valjda ćemo ih videti uskoro.

Izgleda ovako:
1405_ocp_w380_h300.jpg

http://www.danas.rs/vesti/srbija/be...nere_sa_gradskih_ulica.39.html?news_id=151638
 
Како ли празне рупе? :/
 
Ne znam, to sam se i ja čudio i jurio da vidim ali nisam uspeo. Verovatno vozilo ima neki oblik dizalice, koja podigne čitavu kantu (vukući je za onaj vrh) iznad sebe, pa se dno otvori?
Uostsalom, ko kaže da je prazne? :D

edit: I ja ga kompikujem. :lol: Evo ga: http://www.imot.com.tr/english/yeralti-cop-konteyneri.html?categoryID=82

edit2: Mislim da je moja prva pretpostavka bila tačna! :) Ove turske su male kante, kod nas će stavljati one koje će imati veći kapacitet, odnosno: [video]http://www.youtube.com/watch?v=aW6bahKyrrM[/video]
 
Woooow, spooooky :p Gde je još naroda oko kamiona? Nije valjda ova hidraulična dizalica superinteligentna????
 
Ima i u Cirihu. Na ulici se vidi mala kanta, ali tacno oko kante se vidi metalni "saht" koji se otvori kada treba da se prazni podzemni kontejner.

A provalite ovaj koncept:

envac-overall.jpg


:D
 
Pre bi rekao da ce, ako to bude kod nas, zadesiti ovo tursko resenje, jer ovu drugu masinu koristi samo jedan radnik. Pa se ne bi cudio da neko ko odlucuje o tome izabere ovo resenje, jer se tako zadrzavaju radna mesta.

Inace ovo drugo resenje, jeste bucno ali je potpuno ekonomski opravdano. Cenim da u onom kontejneru sto izvlaci ovaj sa sa dizalicom ima prostora kao u cetiri klasicna na nasim ulicama. Vreme koje je potrebno da se isparazne ta cetiri klasicna je uporedivo sa celom ovom operacijom praznjenja ovog jednog velikog. Takodje dva radnika(pored vozaca) koja obicno kod nas opsluzuju jedno smecarsko vozilo imaju ukupnu bruto platu oko 15K eura sto je sigurno dovoljna svota da se napravi onakav kontejner. Jos jedna godina ustede na tim platama bi platila prepravljanje kamiona za ovakav sistem. Posle toga je cista usteda, a grad bi bio cistiji.
 
Ne slažem se, novi kontejneri, uvedeni pre koju godinu u Kneza Miloša, po bulevarima itsl. se takođe kupe kamionom kojim upravlja jedan radnik. Mislim da će biti usvojeno ovo veće i kvalitetnije rešenje, jer su već nekoliko puta napominjali da će kontejneri biti veći nego sada prisutni.
Takođe, malo ako se ide po linkovima preporučenim od ovog jutjuba, naićićete na vozilo koje ima skroz drugačije konstruisanu dizalicu (mnogo više mehanizovano), kao i mašinu za pranje kontejnera! (iznutra i spolja).
 
U Barseloni ovi kontejneri postoje iskljucivo u starom gradu (citaj: srednjevekovnom jezgru) u kome nema mesta za obicne kontejnere. Koliko ja razumem ne postavljaju ih u ostatku grada zbog (ipak) vece komplikacije odrzavanja. Slikacu ovih dana kako izgledaju!
 
Ако ово уведу морам признати да ће ми недостајати штрока око контејнера коју праве сакупљачи секундарних сировина. Јесен није јесен без кеса које разноси ветар.
 
Podzemni kontejneri do kraja novembra
Autor: B. R. | 29.10.2009. - 09:36
„Gradska čistoća“ počeće krajem novembra postavljanje prvih podzemnih kontejnera, najavio je direktor ovog preduzeća Aleksandar Stamenković. Ovi kontejneri imaće veći kapacitet, od tri i pet kubnih metara, i biće postavljeni na teritoriji 10 opština.

Stamenković kaže da će podzemni kontejneri sanitarno i hemijski biti korisniji od klasičnih jer će se na taj način sprečiti izlivanje otpadnih materija. Biće hermetički zatvoreni, u vodonepropusnim armirano-betonskim koritima, dok će u nadzemnom delu biti vidljiv samo deo sa sigurnosnim poklopcem odgovarajuće veličine, kojim će se sprečiti ubacivanje kabastog otpada. Podzemni kontejneri omogućiće i uštedu u troškovima samog preduzeća jer će se zbog većeg kapaciteta prazniti jednom dnevno, umesto četiri do pet puta, koliko je sada slučaj, a manji broj izlazaka kamiona na teren uticaće i na bolji protok saobraćaja.
U okviru projekta uvođenja primarne separacije, na beogradske ulice postavljeno je prvih 40 reciklažnih ostrva, a taj broj će uskoro biti proširen, najavljuju iz „Gradske čistoća”. Po četiri reciklažna dvorišta postavljena su sredinom juna ove godine na teritoriji 10 gradskih opština.
- Reciklažna ostrva do sada su dala pozitivne rezultate, što se vidi iz savesnog i odgovornog odnosa građana prema načinu razvrstavanja otpada. Građani vode računa gde odlažu metal, staklo i plastiku, a rezultat toga su povećane količine sekundarnih sirovina koje se recikliraju - rekao je Aleksandar Stamenković, direktor JKP „Gradska čistoća”.

http://www.blic.rs/beograd.php?id=118004
 
- Reciklažna ostrva do sada su dala pozitivne rezultate, što se vidi iz savesnog i odgovornog odnosa građana prema načinu razvrstavanja otpada. Građani vode računa gde odlažu metal, staklo i plastiku, a rezultat toga su povećane količine sekundarnih sirovina koje se recikliraju
Sjajno. Ovo treba ići u belu stranu medalje...:)
 
To primetih,mada ima jedan veliki problem.Romi sa motokultivatorima,jure ko ludi i ne paze na semafor,danas zgazise macku iz cista mira kod gradkse bolnice pred punim busom ljudi.Elem da ne bude oftopic,oni rovare po konejnerima i razbacaju djubre svugde unaokolo :/
 
Od novembra noviteti u JKP „Gradska čistoća”
Grad dobija podzemne kontejnere
Autor: B. Gigović | 01.11.2009. - 00:58

Kao i sve evropske metropole i Beograd će do kraja novembra dobiti podzemne kontejnere, kakvih još nema u našem bližem okruženju. Oni će se nalaziti na teritoriji 10 gradskih opština, a osim što će ulice biti čistije, prestonica će dobiti višak mesta za parkiranja automobila.

kontejneri-x.jpg


- Postupak izbora ponuđača je u završnoj fazi i ukoliko sve bude teklo prema utvrđenoj dinamici, prvi podzemni kontejneri bi trebalo da se nađu na beogradskim ulicama krajem novembra. U svakom slučaju biće postavljeni ove zime – kaže za „Blic nedelje“ Dragana Miloševski, savetnik generalnog direktora za informisanje u JKP „Gradska čistoća“ i dodaje da će se reciklažni kontejneri naći teritoriji svih deset gradskih opština, prema proceni o mogućnostima za njihovo postavljanje, a pre svega u odnosu na stanje podzemnih vodova.
Nadzemni deo kontejnera zauzima deo javne saobraćajne površine, deo trotoara ili kolovoza, tako da je neophodna saglasnost Sekretarijata za saobraćaj.
- Ispod zemlje će se nalaziti bunker, odnosno šaht od vodo-nepropusnog betona u kom će biti smešten kontejner od plastike. U nivou kolovoza ili trotoara, oni će zajedno biti zatvoreni poklopcem na kom se nalazi samozatvarajući uložak. Kroz taj uložak će se kese sa smećem slobodnim padom spuštati u kontejner – objašnjava za naš list Miloševska kako će tehnički izgledati ovi podzemni kontejneri.
Kontejneri će se prazniti tako što će vozilo pored nadgradnje, u koju se prazne kontejneri, na sebi imati i kran pomoću koga će se iz bunkera podizati kontejner i dovodi u takav položaj da može da ga preuzme standardna viljuška. Ta viljuška će zatim kroz poklopac da istresa sadržaj u za to predviđenu nadgradnju.
- Po odluci o održavanju čistoće, obaveza ovog preduzeća je da se smeće iznosi najmanje tri puta u toku nedelje. Međutim, broj pražnjenja kontejnera zavisi od opterećenosti teritorije količinom otpada, zapremine kontejnera, njihovog broja na određenoj lokaciji, kao i saobraćajno tehničkih uslova. Zone grada sa uskim ulicama i trotoarima sugerišu gusto postavljene kontejnere manjeg kapaciteta sa čestim pražnjenjem, jednom do dva puta tokom dana, za razliku od zona grada sa prostranijim saobraćajnicama, koje dopuštaju manji broj lokacija sa većim brojem kontejnera većeg kapaciteta i manjim brojem pražnjenja, najviše jednom dnevno – kaže Miloševski i dodaje da se za sada otpad u ovim novim kontejnerima neće razvrstavati, a njihova zapremina će biti od tri i pet metara kubnih.

Izvor: Blic
http://www.blic.rs/beograd.php?id=118466
 
jesu ovo u save kovačevića budući podzemni kontejneri ili nešto peto?

fz4rdl.jpg
 
video sam obavestenje pre nekoliko dana da ce na cosku te ulice i pariske(ako je to ona pored kalisa kojom idu tramvaji) biti postavljani podzemni kontejneri.Mislim da je bio 12 jul u pitanju,ako je neko u prolazu neka prodje tuda.

@zaffa
Nemam blage,cim vidimo taj prvi podzemni znacemo kako da ih identifikujemo,do tada su NPO(Neidentifikovani Podzemni Objekat)
 
ako ce ovako neko resenje skloniti sa ulica barem kontejnere iz Sremske, koji su ruglo grada onda SUPER!!!
 
@zaffa
Ovi poklopci vise podsecaju na one koji se koriste za zatvaranje jama podzemnih garaza, metroa ili elektrodistribucije. Sad sam prosetao i posmatrao kakvi su kod mene. Ovim poklopcima nedostaju sarke kojim se drze za kontejnersku jamu, a takodje su i vec poplocani. Prethodno se ta jama ugradi u zemlju i poklopac se ispuni podlogom kao i u ostatku ulice da se ne remeti vizura.

Da li je gradska cistoca vec nabavila te jame i kontejnere, kao i vozila koja mogu da ih opsluzuju?

Edit: Nasao sam jednu sliku podzemnog kontejnera. Vidljivi su obrisi jame u koje se stavljaju kontejneri, kao i poklopci sa kasetama za ubacivanje smeca.

kontejner.jpg
 
A ja se pitam zasto isto nestave u bulevaru ka kada ga sada rade ali lijepse je raskopati ulicu na kraju ponov :kafa:
 
Vrh