Šta je novo?

Nacionalni parkovi

Matt

Advanced
Učlanjen(a)
14.11.2007.
Poruke
3.167
Pohvaljen
4
Lokacija
Batajnica
Od jeseni ce se naplacivati ulaz u nacionalne parkove, kao taksa na koriscenje zasticenog prirodnog dobra. Besmislica.
U kakvom su stanju nasi NP, koliko se o njima brine i sta je ono sto u njima trebalo videti?
 
Meni do sada na Zabljaku niko nije uspeo da naplati setnju do Crnog Jezera.
Nije im dovljno sto seku i prodaju zdravo drvece umesto da odrzavaju sumu secom obolelog, nego bi jos i malo kesa na ruke bez ikakvog truda.

Placacu taksu kada svi ti paraziti budu volontirali u sluzbi :D
 
Ja sam bio prosle subote u rezervatu prirode 1.stepena (sto je jedan stepenik ispod nacionalnog parka) Zasavica, nadomak Bogatica u Machvi. On ne pokriva neko znacajnice prostranstvo, Siguran sam da je ispod 1000 hektara,zajedno sa povrshinom barem. Ovo nije neki klasichni rezervat sa divljim zivotinjama (mada i njih naravno ima - ptice, dabrovi...) nego je vishe posvecen ocuvanju sorti domacih zivotinja koje nestaju poput mangulice, podolskog goveceta, magarca, vitorogih koza.... Ali to ne umanjuje lepotu ambijenta. Park je savrshen za one koji vole prirodu ali ne bi da se pentraju po vukoje*******inama, ili ako hocete da malo izvedete decu na vazduh. Centralni kompleks je lepo uredjen, cist, ljudi koji tamo rade su gostoprimljivi. Jedina mana je sto ne postoji barem malo veci smestajni kapacitet - samo 7 kreveta u potkrovlju centralnog bungalova. Cene su pristupachne...sve ih mozete videti na njihovom sajtu www.zasavica.org.rs, mada vam ne mogu reci da li su te cene azurne jer sam ja isao preko planinarskog kluba Zeleznicar. U svakom slucaju super mesto za odusak u prirodi

Neke moje slike sa subotnjeg izleta mozete videti ovde:

http://www.flickr.com/photos/milosr/sets/72157624758711525/
 
mozda je ovo moglo da ide u zasebnu temu, ali sam ipak stavio ovde jer sam suvishe umoran da bih u ovom trenutku razmisljao racionalno.

Elem, vec nekoliko dana u gradu su izlozeni bilbordi za ovaj projekat
http://svetisimeon.com/

Nije mi jasno kako nesto ovakvo moze da se gradi ( i time dichi u reklami) unutar Nacionalnog Parka Kopaonik? Pa zar institucija nacionalnog parka ne podrazumeva najvishi moguci stepen konzervacije po cenu gradjevinske stagnacije, a ovde imamo objekte sa 5,6 nivoa i nekoliko hiljada kvadrata
 
Taj Sveti Simeon je neka teška mutljavina, prolazio sam tamo pre mesec dana i ima jednu mnogo zanimljivu kvaku - na 20 metara od kompleksa je granica između opština Raška i Brus. Konaci i sva naselja na vrhu pripadaju Raškoj, dok Brusu pripada Brzeće, Srebrnac i ovo novo čudo, koje je očigledno pravljeno u dogovoru s nekim iz Brusa, što bliže centru.. izgleda užasno i kičasto i sad kad nije završeno, i ima najkičastije ime koje su mogli da smisle..
 
Sve je moguce u srbistanu nazalost :bash:
 
Postavljen je bilbord sa tom abominacijom u Zickoj.Vele jer je blizu crkava da ce neko da kupi :lol:

I to za ove jaram vile,na brzaka iz prevoza izgledaju kao da su od drveta,ko ce mu ga znati.Samo znam da ce kopaonik izgubiti status nacionalnog parka jer se svakim danom unistava sve vise i vise.Nek ide Dulicu na cast i ostaloj bratiji

http://svetisimeon.com/vile/vile.html
 
Drvo je samo spolja. Ispod je klasična gradnja..
 
DRUŠTVO | NEDELJA 24.04.2011 | 22:13 -> 10:22
Dom male porodice neimara
IZVOR: B92
Šabac -- U specijalnom rezervatu prirode “Zasavica” živi 15 porodica dabrova koji su podigli osam brana. U najdužu branu od 50 metara, ugrađeno je 30 kubika drveta.
11466067914db332ecb35e1572165893_160x120x008079.jpg

Dabrovima su u vodenom staništu dugom 33 kilometra, sagradili petnaestak kuća, a procenjuje se da ih je ovde oko 100.

Do domova vrhunskih neimara sagrađenih daleko od oka čoveka stiže se vodom. Jedini putokaz su zašiljeni i oglodani trupci koje dabarovi čak za noć pregrizu. Od granja i blata prave kuću a koru jedu i hrane mladunce.

"Prvo slažu grane a onda nogam guraju zemlju iz vode na te grane da bi se ta zemlja stvrdnula I tako formirali armiranu kuću koja je kupastog oblika. U kuću ulaze isključivo iz vode", kaže Slađan Papic, zamenik upravnika rezervata "Zasavica“.

Mali graditelji u svom staništu, podigli su osam brana od drveta I blata, kojima reglulišu nivo vode. Tako napravljeno jezero idealno je za plivanje, nabavku hrane I zaštitu od grabljivica.

"Najduža brana koju je ovde napravio je skoro 50 metara dužine I u nju je utrošio gotovo 30 kubika drvata", kaže Mihailo Stanković, istraživač.

Evropski dabrovi, na sever Mačve, stigli su 2004. godine iz Bavraske. Bio je to prvi projekat vraćanja nestale vrste u Srbiju, posle 120 godina.

"Sada imamo oko 100 dabrova koji su počeli da se šire prema Šapcu, Jadru, Loznici I spojiće se saostalim dabrovima koji su vraćeni u okolne zemlje", kaže Slobodan Simić, upravnik rezervata "Zasavica“.

U netaknutoj prirodi, daleko od ljudskih pogleda, aktivnu su samo tokom noći. I dok se turisti dive njihovim radovima na vrbama, vlasnici okolnih šuma obilaze imovinu jer dabrovi ne razliku svojinu, te seku drvo koji im se dopadne ne mareći mnogo za vlasnika.

info sa - http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2011&mm=04&dd=24&nav_category=12&nav_id=508147

[video]http://www.youtube.com/watch?v=YkokHDtv_LA[/video]
[video]http://www.youtube.com/watch?v=oWyFv1GYZ-I[/video]
 
Da malo aktiviramo temu:
"Nekada su zbog seče jednog drveta u ulici ljudi organizovali proteste. O tome se pisalo, pričalo, negodovalo! Mogli ste u dnevnim novinama pročitati puno takvih priča, sve sa objašnjenjem "Zašto se drvo seče?". Ljudi su se bunili, bez obzira na "legalnost" takvih odluka.
O ovome niko ne priča. Niko ne piše... a nije u pitanju jedno stablo u ulici, u pitanju je nekoliko hektara šume u NAŠEM Nacionalnom parku Fruška gora. Isečeno je stotine stabala u okolini Zmajevca u pravcu Vrdničke kule. Fotografije prikazuju samo jedan kadar, jer nemoguće je tako veliku površinu fotografisati iz jedne tačke. Sve je ogoljeno, a objašnjenja "Zašto?" nigde nema.
- Da li neko od Vas zna nešto o ovome? -
Fruška gora je zaštićeno područje, i bez obzira na "legalnost" ovakve čistke - važno je da se reaguje!!!"
Pogledajte prilog 4Pogledajte prilog 3Pogledajte prilog 2Pogledajte prilog 1
Ogoljeno je 14 hektara šume na tom mestu, pretežno bagrema. Reč je o nekoliko hiljada stabala... Takođe, nezvanično smo saznali da je isečena bukova šuma kod Brankovca i da je najveći "masakr" kod Rohalj baze.
izvor:Greeen adventure Fruška Gora
 
Šta reći :bash:

Preko 10 hektara bagremove šume isečeno je na Fruškoj gori, što je u potpunosti ogolilo ceo potez od Zmajevca prema Vrdniku. Zahtev za sečenje stigao je iz obližnjeg manastira Vrdnik, koji je ovu šumu dobio u postupku restitucije, saznaje N1. Može li crkva da odlučuje kako će izgledati Nacionalni park?

http://rs.n1info.com/a137278/Vesti/Seca ... -gori.html
 
Krive su vojvodina sume sto su dozvolile sjecu izuzev sanitarne sjece
 
Такође и држава која им је вратила цркви шуму која се налази у националном парку. Могла је да врати било коју другу шуму, исто би било.
 
Nema to veze mozes posjedovati sumu u nacjonalnom parku ali je koristis sa restrikcijama koje nosi nacjonalni park kriv je onaj ko je dao dozvolu za sjecu tog obima
 
u tekstu piše da bagremova šuma treba da se zameni hrastovom.


bagrem je kao korov. hrast sa druge strane je plemenito drvo.

tako da možda se sve ovo radi sa razlogom.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=373121#p373121:2zpx09cz je napisao(la):
MilisaV » Wed Feb 24, 2016 12:04 pm[/url]":2zpx09cz]u tekstu piše da bagremova šuma treba da se zameni hrastovom.


bagrem je kao korov. hrast sa druge strane je plemenito drvo.

tako da možda se sve ovo radi sa razlogom.

U nacionalnim parkovima ne vazi ta logika, nema sece i zamena drvnih vrsta, sto se naslo tu - to ostaje. bagrem se stvarno (neopravdano) smatra korovom i u komercijalnim sumama se radi zamena, ali suma u nacionalnom parku nije komercijalna. Treba pitati nadlezne o cemu se tu radi, svakako im je neko dao dozvolu.

Pitanje: da li se radi o crkvenoj sumi? Ako je njihova sve je jasno, oni rade sta hoce.
 
druže, čak i da imaš šumu u svom vlasništvu, kao recimo ja što imam, ne možeš da je posečeš po sopstvenom nahođenju. moraš da pozoveš šumara i da ti on odredi koja stabla smeš da posečeš, a koja da ostaviš.

druga stvar, zašto u nacionalnim parkovima ne "važi logika promene šuma". jel to po nekom zakonu/uredbi?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=373245#p373245:1slnj78u je napisao(la):
MilisaV » Thu Feb 25, 2016 8:22 am[/url]":1slnj78u]druže, čak i da imaš šumu u svom vlasništvu, kao recimo ja što imam, ne možeš da je posečeš po sopstvenom nahođenju. moraš da pozoveš šumara i da ti on odredi koja stabla smeš da posečeš, a koja da ostaviš.

druga stvar, zašto u nacionalnim parkovima ne "važi logika promene šuma". jel to po nekom zakonu/uredbi?

u nacionalniim parkovima postoje zone, u nekim su dozvoljene sece, a u nekim nazvane strogo zasticena podrucja, nisu dozvoljene nikakve sece, cak ni sanitarne. Ne znam u kojoj zoni je bila ta suma koja je posecena tako da ne mogu da govorim napamet.

Naravno da za "prosecnog gradjanina" koji ima sumu u vlasnistvu je obaveza da pozove sumar i da mu ovaj da dozvolu. Ali ovde ne pricamo o "prosecnim" vlasnicima suma, zar ne?
 
Evo i ja tražio temu o Fruškoj gori, pa došao ovde.

U "medijima" je pokrenuta kampanja blaćenja FB grupe Odbranimo šume Fruške gore.

U sredu, 17. februara, biće održan protest ispred sedišta preduzeća koje upravlja Nacionalnim parkom Fruška Gora. Ali, pitanje je šta se iza svega toga krije?

Pojedini beogradski mediji krenuli su, tragom te najave, o čemu se zapravo radi, koji su razlozi za održavanje tog skupa, te ko stoji iza organizacije čitave kampanje koja se već neko vreme odvija.

...

Navodi se da se iza organizuje pokreta, koji najavljuje protest, "Odbranimo šume Fruške gore" nalazi Dragana Arsić, koja se na svojim profilima na društvenim mrežama hvali fotografijama sa balova, koja takođe često kritikuje SPC izuzev jednog vladike.

E sad, iz nekog razloga mi se ta organizacija nije svidela kada se pojavila. Naime, za svako posečeno drvo su govorili bez ikakve provere da je u pitanju ekocid (taj narativ), pa sam ih kulirao.

Ipak, čim ih napadaju "mediji", očigledno rade kako treba neke stvari, pa ako neko zna nešto više, neka se raspiše.
 
Покренут је поступак за проглашење националних паркова Стара Планина и Кучај-Бељаница (тренутно имају статус паркова природе ако се не варам)
 
Vrh