Šta je novo?

Reciklaža - Sortiranje otpada i nove tehnologije

442doBGD

Higher intermediate
Učlanjen(a)
28.03.2008.
Poruke
506
Pohvaljen
4
Budući da posetioci ovog foruma predstavljaju jedan od obrazovanijih delova populacije, interesuje me da li reciklirate u vašem domaćinstvu? I ako reciklirate, šta reciklirate?

Za sebe mogu reći da recikliram papir, i to se trudim da recikliram ne samo novine, već i sve drugo uključujući i ambalaže, razna dokumenta, koverte koje stignu poštom, uputstva koja nisu više potrebna.... Ljudi imaju utisak da je dovoljno reciklirati novine, ali je NEVEROVATNO koliko drugog papirnog otpatka ima u domaćinstvu koje završava u običnom smeću.
 
^^^ Gde i kako recikliraš? Ja bih stvarno voleo, ali ne znam kako...

Živim na Miljakovcu, inače...
 
Drug mi je ispričao kako je video, na mestu gde postoje obični kontejneri i odvojen kontejner za PVC flaše, kako vozilo Gradske čistoće dolazi i izručuje i kontejner, i PVC flaše u istu vreću u kamionu....

Toliko o reciklaži u Beogradu. :( A baš bih voleo da bar te PVC flaše, kao i recimo prazne bočice od dezodoranasa i hemijskih sredstava, mogu da na neki ekološki način uklonim.
 
Ја бих волео да знам где да однесем мој стари монитор, старе кутије од тонера и остали опасан отпад...
 
Koliko sam čuo, Gradska čistoća ima neki prikupni centar na Zelenom vencu... Na njihovoj stranici se nalaze dva telefona (011/ 2758-090, 011/ 2782-132) za više informacija, pa možete da vidite šta sve primaju...

Za elektroniku bi trebalo da postoje i druge kompanije koje vrše reciklažu, ali sad ne mogu da se setim ni imena, ni sajtova.
 
Ja recikliram koliko god je to moguće, a da ne predstavlja preterani problem za normalno funkcionisanje.

Papir - postoji stvarno puno kontejnera za papir po celom Beogradu, tako da to sigurno nikome nije problem. Uostalom, ostavljanjem kese sa papirnim otpadom pored ili zakačenu za kontejner - sigurno je da će je neko na čabrnjaku :) (ili biciklu) odneti u roku od par minuta najviše. Isto i sa otpadom od drveta, metala i ostalih sličnih sirovina koje skupljaju "sekundarci".

Staklo - Skupljam na terasi tegle i flaše, pa jednom godišnje ili par meseci, u zavisnosti od potrebe, natrpam u kola, pa pravac SC 25. maj - tamo su uvek bili kontejneri za staklo.

Elektronski otpad i baterije - do skoro sam ih isto taložio na terasi, dok na sajtu B92 nisam video link za firmu SET (Strategija Ekološke Trgovine) koja se bavi reciklažom elektronskog otpada (kablovi, svi delovi za komp, televizori, telefoni, lampe, pa čak i diskovi i šta god), i trenutno samo čuvaju baterije da ne bi zagađivale okolinu. Očekuju da preuzmu neku valjda novu slovačku tehnologiju za reciklažu baterija i akumulatora.
Tamo sam bio samo jednom, ali se do tad baš nakupilo raznoraznih elektronskih džidžudžadža i gedžeta za otpad, pa sam još i pokupio par stvari od prijatelja (pošto sam odlazak najavljivao duže vreme) - sve u svemu - na opšte čuđenje zaposlenih u SET-u, pojavilo se privatno lice sa 50-60kg otpada. Po svemu sudeći bio sam jedan od prvih.

Inače, nalaze se u Višnjici, blizu GSP garaže Karaburma, u okviru fabrike "Trudbenik". U poslednje vreme često viđam da B92 tamo nešto snima i obilazi... ali izgleda treba još da se pročuje. Peta Beogradska Gimnazija sa njima organizuje da se u školi skuplja otpad...

Pošto sam bio redak gost SET-a, dobio sam čak i jednu turu po celom postrojenju gde su mi lepo objasnili kako se šta reciklira i šta se dobija... jako interesantno, stvarno :) Npr, trenutno sarađuju sa firmom "Beograd put" kako da ugrade stare katodne monitore u nove puteve. Kao proizvod samlevenog monitora dobija se nešto slično kvarcnom pesku, koji ako se umesto običnog peska stavi u asfalt, dobijaju se mnoooogo bolji i dugotrajniji rezultati.

Siguran sam da svako od vas ima nešto elektronsko za bacanje što još nije zavrljačio u obližnji kontejner. Nađite vreme i prošetajte se do tamo, videćete jako ljubazne i zahvalne ljude, a sigurno ćete i čuti nešto interesantno o samoj reciklaži (bar je meni bilo interesantno :) ). Uostalom štampane ploče su užasni zagađivači, treba proširiti svest ljudi da 90% toga ipak može da se iskoristi za nešto drugo osim zagađivanja sredine...
 
Slažem se sa MindWind-om. Stvarno se mogu naći mesta za reciklažu papira... jedan savet je da pogledate i u obližnjoj školi, možda oni učestvuju u nekom programu za reciklažu i imaju odgovarajuće kontejnere. Tako sam u jednoj školi na moje zaprepašćenje našao i kutije za reciklažu limenki (http://www.recan.com/1_SRL_HTML.htm)

Inače, što se tiče tonera, čuo sam da se i sledeća firma bavi reciklažom istih, ali ja nemam iskustva sa time: http://www.perihard.com/ekologija.htm
 
Hm, evo ja u firmi i kod kuće čuvam baterije već 10 godina, i to sam uveo kao pravilo, i dan danas ne znam šta ću sa njima? Takođe uz podršku ministarstva doio sam i zvaničnu ponudu jedne firme za reciklažu koja nudi da im dam 20 Eura i mogu da im donesem elektronski otpad ili da im dam 30 Eura pa da oni dođu po njega. Paz da ne bi?!!
 
^^Haha zezas!!?? To je stvarno necuveno... ali ja moram da dodam da sam i u Nemackoj video kako razdvojeno djubre voze na jednu istu gomilu i da se onda posle odvaja. Ne znam zasto ali valjda im je tako lakse.
 
Pa zar je ekološka svest toliko niska da je ovako malo ljudi odgovorilo na ovu temu? :(
 
^^^ Nije, nego mislim da su ljudi slabo raspoloženi za to, s obzirom da je ili veoma skupo ili nemoguće to učiniti na teritoriji Beograda... ako izuzmemo par slučajno izabranih lokacija.
 
Mene generalno u Beogradu nervira sto nemam gde da recikliram...tuga mi je kada bacim u djubre neki papir, PET flasu, limenku...OK vidim da ima mesta gde mogu da se odnesu sekundarne sirovine ali ja npr. kao neko ko nema kola i sporadicno boravi u Beogradu (tj. cesto, ali na kratko) nemam mogucnosti niti vremena da se time bavim. A i da imam, ne znam koja je svrha da obilazim pola grada trazeci mesto gde da bacim 2 PET flase. A reciklaza bi zaista trebalo da bude jednostavna i pristupacna. Ja bi cak i platio tih 20 evra da neko dodje i odnese otpad koji je za reciklazu, ali meni to niko nije nudio....
 
Отварање првог рециклажног острва

ЈКП „Градска чистоћа” отвориће сутра у 11 часова у Гандијевој улици прво рециклажно острво у Београду. Рециклажно острво чине контејнери за одлагање папира, метала и пластике. Оваква врста судова за смеће биће постављена на још 38 локација у граду.

„Градска чистоћа” позвала је житеље Гандијеве улице да већ сутра понесу рециклажни отпад и на тај начин „испробају” нове контејнере.

Пројекат примарне сепарације има за циљ увођење европских стандарда у руковању отпадом, а након прве фазе планирано је постављање довољног броја рециклажних острва на свим београдским општинама.
evo, kome je blizu pa neka ide...valjda ce uskoro i u ostalim delovima grada uskoro biti jos vise ovakvih 'ostrva'. Jedino mi je cudno da nema kontejner i za staklo.

link: http://www.beograd.rs/cms/view.php?id=1348690
 
Koje su šanse da će your average Jo-vadin stvarno odvajati svoje đubre ;) hm hm hm.... ajd i to da isprobamo, taman biće mi valjda u kraju, doduše obožavam kad kažu u gandijevoj a fala Bogu to može biti na potezu od 44tog do stare bežanije ;)
 
Mene zanima da li su oni obavili neku kampanju prethodno da upoznaju žitelje tog dela grada da će se to napraviti i kako da se oni ponašaju u skladu sa tim.
 
praguc":35wh9zhm je napisao(la):
Koje su šanse da će your average Jo-vadin stvarno odvajati svoje đubre ;) hm hm hm.... ajd i to da isprobamo, taman biće mi valjda u kraju, doduše obožavam kad kažu u gandijevoj a fala Bogu to može biti na potezu od 44tog do stare bežanije ;)
Stimulisati odvajanje djubra je jednostavno....

Ili stavis kante i kontejneri za reciklazu svugde i onda naplacujes kazne ljudima koje uhvatis kako bacaju pogresnu stvar na pogresno mesto, ili uvedes svajcarski sistem gde djubre mora da se baca samo u oznacenim opstinskim kesama koje se kupuju (i naplacujes zestoke kazne onima koje uhvatis da bacaju djubre u drugim kesama) a onda postavis kontejnere (ne mora na svakom cosku) za reciklazu gde metal, plastika i staklo moze da se baca - besplatno. I onda svi se trude da sto manje bace "u djubre" jer se svaka kesa placa...
 
Ali prvo moraš valjda da edukuješ ljude o značaju toga i da im objasniš kako najlakše da razvrstaju đubre. Ovo što su instalirali te nove kante u Gandijevoj neće uspeti ukoliko prethodno nisu obavestili ljude iz tog kraja, trust me.
 
Pa evo, jesu, kako nisu obavestili....preko sajta Grada Beograda :p moja baka kao i svi Bg penzioneri to redovno citaju i prate :laugh:

a nego...to sa kamerama, specijalnim kesama, kaznama nece proci u Bgu, kao i svi ostali pokusaji uvodjenja civilizacijskih tekovina tako da pisi propalo....ko bude video videce, valjda ce na tim kontejnerima pisati staklo pa pored nacrtana flasa i sl. ...
u svakom slucaju napredak je to sto se uopste pocelo i razmisljati na ovu temu a da dodje sve na svoje mesto, treba mnogooo da se promeni u praksi i glavama ljudi :kafa:
 
Plastika, papir, staklo, metal, organski otpad i ostali otpad.

Najvise ima plastike i papira od onog sto svakodnevno bacamo, a sto moze da se reciklira. Dok se papir kako tako izvuce iz kontejnera kao sekundarna sirovina, plastika ostaje. Tj. ostaju mahom plasticne flase(sokovi, ulje, sirce,..),case(pavlaka, jogurt..) i razne plasticne kantice i posude(namazi i slicno). Pored toga sto se ne recikliraju i zbog toga uvozim oveliku kolicinu plastike, plastika u ovom obliku je i najkabastiji deo smeca kod nas pa nam treba vise kamiona za odnosenje smeca i vece deponije(na stranu sto je to tesko razgradiv materijal). Znaci sa cisto ekonomske strane veoma se isplati da se plastika reciklira. Ekoloska komponenta reciklaze je bonus.
Zasto onda drzava ne uvede za plastiku kauciju ? Tipa za toliku gramazu plastike ide toliko para. Jedinica mere bi npr. mogla biti jedna flasa od pola litre. Za njenu tezinu u gramima bi se dobijalo npr. 10 dinara.
Ta stavka u racunu bi bila odvojena i na nju ne bi isao nikakav profit za prodavca i davanja za drzavu. Pare se direktno prosledjuju drzavi. Uvedu obavezu prodavca(ne mora svakog, po potrebi) da ispred radnje ima kavez za plastiku(moze i drzava da mu ga obezbedi), njemu gradjani vracaju plastiku i on im za to vraca pare, koje ce kasnije dobiti od komunalnog preduzeca kad dodje da pokupi tu plastiku.

Prosto i jefino, a korisno.
:)
 
Pa ne znam bas koliko je ekonomski isplativo reciklirati plastiku. Reciklaza plastike je mnogo zahtevniji proces od reciklaze metala ili stakla. Razlicitih tipova plastike ima podosta, a ako se dobro secam predavanja iz predmeta "materijali" sa prve godine faksa (posle toga nisam imao nekih dodirnih tacaka sa tehnologijom (u smislu "tehnolosko-metalurski fakultet", ne u generalnom) i hemijom), metal npr. mozes da ubacis na gomilu pa u kazan i da ga stopis, i pri odredjenoj temperaturi ce se ta smesa razloziti i odvojice se razliciti tipovi metala (tako da moze odvojeno da se "izvuce" aluminijum, bakar i sl. i da se ponovo iskoristi za proizvodnju) dok sa plastikom to ne ide - mesanje raznoraznih vrsti plastike (tako, "u kazanu" da pojednostavimo) uglavnom samo proizvodi novu plasticnu smesu, koja je po svojim karakteristikama cesto inferiorna u odnosu na one vrste plastike koje su u nju usle. Dalje, mesanje 2 vrste metala moze da proizvede superiorniju leguru, dok mesanje 2 vrste plastike uglavnom proizvodi inferiorniji materijal od cistih sastojaka.

Dakle, za razliku od drugih sekundarnih sirovina plastika mora da se sortira vrlo egzaktno po vrsti. Zato u nekim zemljama npr. skupljaju samo PET flase a ne drugu vrstu plastike, i slicno. I zato imati one simbole (1, 2, 3 u onom trouglu) pa pise PET, HDPE, PVC, PP itd. da bi se to sortiranje olaksalo. Dalje, za razliku od drugih sirovina postoji ogroman broj aditiva (boja i dr.), sto otezava recikliranje. Zato se negde odvojeno sortiraju zelene PET flase, bele PET flase i sl.

Na kraju, dok se aluminijumske limenke mogu recklirati u nove limenke, staklene flase u nove staklene flase dok se reciklirana plastike uglavnom pretvara u neki drugi, sekundarni proizvod. Tako da se od PET flasa uglavnom ne prave nove PET flase, nego plasticne "pahulje" koje se koriste kao gradjevinski materijal, vlakna nalik poliesteru i sl. Zbog toga isplativost reciklaze zavisi od potraznje na tim drugim trzistima, a nove PET flase npr. se uglavnom prave od "svezeg" materijala (tj. nafte).

PET moze i kod nas da se reciklira, to je vec ustaljena praksa po svetu, ali pitanje kako sa drugim plastikama. U Torontu npr. su u jednom trentku rekli gradjanima da prestanu da bacaju prazne posude od margarina i krem-sira u kante za reciklazu, vec da ih bacaju u djubre, jer nije bilo vise zainteresovanih kompanija da ovu sekundardnu sirovinu otkupi.

Zato treba destimulisati upotrebu plastike tamo gde je moguce (npr. suzbijati upotrebu plasticnih kesa), raditi preventivno, jer reciklaza ne moze sve da resi. Mislim da najbolja nada za "punu" reciklazu plastike neki sistem termalne depolimerizacije ili monomer-reciklaze, cime se plastika pretvara "natrag" u naftu tj. razbija se na hemikalije od kojih je napravljena. Tehnologija postoji, ali pitanje je isplativost. Do isplativosti ce doci kada plastika, kao naftni proizvod, postane preskupa usled manjih rezervi nafte. Tada ce doci i do supstitucije. Ne bi iznenadilo da 2050. godine u samoposlugama dominiraju staklene flase i tegle, kao sto je bio slucaj 1950. Peska bar ima dovoljno. A i lako se reciklira.
 
I evo su...zeleni, plavi i narandzasti :)

1348852_Kontejneri.jpg


Почело постављање контејнера за разврставање отпада


ЈКП „Градска чистоћа” данас је у Гандијевој улици у Новом Београду отворила прво рециклажно острво на територији града у оквиру пројекта примарне сепарације и рециклаже отпада. Истовремено, на још 38 локација у граду почело је постављање оваквих острва.

Свако рециклажно острво има три типска контејнера, за одлагање папира, метала и пластике (ПЕТ амбалаже), а ради лакшег сналажења грађана, контејнери су различите боје: зелени за папир, плави за метал и наранџасти контејнери за ПЕТ амбалажу. Уклањање отпада из ових контејнера вршиће се уз помоћ камиона за бочни утовар смећа, који ће га превозити даље до локација на којима ће бити обрађиван.

– Ово је пројекат примарне сепарације, који је подржао и град Београд, а на овај начин и практично доприносимо акцији „Очистимо Србију”. Овај пројекат значи и потпуно ново управљање системом градског отпада у Београду, што подразумева његову сепарацију на месту настанка, чиме се за 30 до 40 одсто смањује притисак на градску депонију у Винчи. Увођењем рециклажних острва уводимо у праксу и рециклажу амбалажног отпада, која ће се даље обављати у рециклажним двориштима, за сада на Ади Хуји, а касније и на другим местима. Овај пројекат сматрамо правим улагањем у будућност, како бисмо имали што здравије градове и незагађену животну средину – рекао је Александар Стаменковић, директор ЈКП „Градска чистоћа”.

У овом предузећу најављују и едукативне програме о правилном одлагању смећа, важности рециклаже и очувању животне средине, који ће се од септембра спроводити у београдским основним школама, а све у циљу подизања свести о значају усвајања навика правилног третирања отпада.
 
P.a.u.L.i.":14f3nzdt je napisao(la):
У овом предузећу најављују и едукативне програме о правилном одлагању смећа, важности рециклаже и очувању животне средине, који ће се од септембра спроводити у београдским основним школама, а све у циљу подизања свести о значају усвајања навика правилног третирања отпада.
Sve naopačke, umesto prvo da odrade edukaciju i upoznaju ljude sa konceptom pa tek onda da postave kontejnere oni obrnuto. Iskreno se nadam da će projekat uspeti, ali ne bih se baš kladio na to.
 
Pa dobro, ne potcenjuj svoje sugradjane bas toliko.
 
Ne potcenjujem, nego je to vezano za obaveštenost, a ako nisu obavešteni (koliko je tu samo penzionera koji ne čitaju sajt grada) ne mogu da se prilagode promeni.
 
Pa bilo je na svim televizijama, u svim novinama...
 
Vrh