Šta je novo?

Azbest oko nas

svlada

Novice
Učlanjen(a)
14.01.2014.
Poruke
9
Pohvaljen
5
Da li neko ima informacije koje se odnose na upotrebu azbesta u izgradnji blokova na Novom Beogradu?

Uglavnom svi pricaju kako na Novom Beogradu nikada nije koriscen Azbest, medjutim to izgleda nije istina.

Pre nesto manje od mesec dana sam konacno kupio stan. Stan se nalazi u Bloku 37. Naravno usledilo je i renoviranje.

Dosao majstor da uzme mere za PVC prozore i pocinje da prica sta je sve imao prilike da vidi kod ljudi tokom demontaze prozora. Pored svih tih prica, ono sto je mene najvise sokiralo, je to sto je rekao da su ugradjivane azbestne ploce u nekim delovima izmedju prozora.

Videcemo sta ce biti kada demontiraju prozore, ali ne mogu da verujem da 1970te nisu imali dovoljno mozga da ne koriste azbest.
 
Bio novi matreijal u zamhu nije se znalo za stetnost i trebala inustrija da radi nesto
 
U zgradi gde sada živim (Retenzija) korišćen je azbest, a ona je sagrađena krajem osamdesetih godina.
Ali, kod mene u zgradi se odmah vidi gde je korišćen - kao obloga zidova zajedničkih hodnika zgrade, i da pokrije one komunalne otvore (rupe kroz koje idu cevi, ne znam kako se zovu :) )
Takođe znam da je korišćen i u nekim zgradama na BK.
 
Azbest je u prošlom veku bio materijal budućnosti i gurali su ga gde god su stigli. Onda je krajem osamdesetih isplivala istina i dokazano da je jedan od najopasnijih materijala po ljudsko zdravlje.
 
mekbejn":1aot5puk je napisao(la):
U zgradi gde sada živim (Retenzija) korišćen je azbest, a ona je sagrađena krajem osamdesetih godina.
Ali, kod mene u zgradi se odmah vidi gde je korišćen - kao obloga zidova zajedničkih hodnika zgrade, i da pokrije one komunalne otvore (rupe kroz koje idu cevi, ne znam kako se zovu :) )
Takođe znam da je korišćen i u nekim zgradama na BK.

Kako se odmah vidi? Mislio sam da je za identifikaciju azbesta potrebna laboratorijska analiza.

Ono sto je primetno jeste to da se u medijima jako malo prica o ovom problemu.

Pretpostavljam da je nemoguce nabaviti projektnu dokumentaciju zgrada zidanih 70tih? To bi bio zanimljiv projekat, ispitati na koji nacin i gde je sve upotrebljavan azbest. Da li uopste postoji neka ustanova gde je moguce odneti neki materijal i ispitati da li je od azbesta?

Ono sto je najgore je to sto kada sam obijao plocice u kuhinji, na zidu gde je odzak je poceo da se odvaljuje ceo jedan sloj nalik malteru samo sto se izuzetno lako mrvio. E sad nadam se da i to nije azbest, jer ako jeste naudisao sam ga se za sve pare.
 
Mislio sam na to da ja znam kako izgledaju te azbestne ploče u mojoj zgradi, jer sam ih video u svom stanu a gazdarica mi je rekla da je to azbest.
A onda na hodniku prepoznajem te ploče.
Pošto je većina zgrada na NBG zidana IMS sistemom, moja je pretpostavka da smao zidovi nemaju azbest (već beton).

Ali, bolje bi bilo da neko ko se razume to pojasni, ja sve to laički.
 
Zna iko da mapira Bg naselja sa azbestom
kako bi se kancerogeni rizik mogao uklonini iz grada
i Bg opet postao zdravo mesto za zivot ?
 
boca-ica":3rflad7p je napisao(la):
Zna iko da mapira Bg naselja sa azbestom
kako bi se kancerogeni rizik mogao uklonini iz grada
i Bg opet postao zdravo mesto za zivot ?

Na osnovu prethodnih postova, rekao bih da to nije moguce. Niko zivi vise ne zna gde je sve ugradjivan azbest, i za sta je sve koriscen.

Mozda ako bi napravili neki sajt sa mapom gde svako moze da oznaci svoj soliter i podeli informacije koje ima.
 
svlada":1oc4pzl9 je napisao(la):
Dosao majstor da uzme mere za PVC prozore i pocinje da prica sta je sve imao prilike da vidi kod ljudi tokom demontaze prozora. Pored svih tih prica, ono sto je mene najvise sokiralo, je to sto je rekao da su ugradjivane azbestne ploce u nekim delovima izmedju prozora.

To jeste istina. Npr. u 23. bloku je to rađeno. Baš to što spominje tvoj majstor. Ne sećam se sada tačno kako je to izledalo, ali pošto je ceo zid bio u prozorima, ostatak između poda i plafona je u nekom delu bio popunjen azbestnim pločama. Kažem, odselio sam se pre 6-7 godina, ali koliko se sećam videle su se te ploče sa spoljne strane ispod i iznad prozora. Uglavnom, kao što mekbejn kaže, ne bih ni provalio da je u pitanju azbest da mi gazda koji mi je izdavao stan nije rekao.
 
U sfrj postojala je fabrika negdje u hrvackoj mislim da se zvala ternit tako nesto evo slika azbestnih ploca od njih su daleko opsnije azbestne cijevi koje su koriscenje masovno za vodovod , u bg su razmontirane neke azbestne zgrade masu stanara je umrlo zbog udisanja aszbestne prasine koja se nakupkuplja u plucima imace zgrada nato koje se prikazuje na tv kao pokrivlaica je takodje od azbeesta i nekoristi se
azbestna skola
165225_vojazbest1--banastskom-karlovcu-do-ulice_f.jpg

68556_azbestni-krov-02_f.jpg

Stručnjaci iz oblasti građevine kažu da je primer ove zgrade tek „vrh ledenog brega“, jer su salonit i eternit ploče široko primenjivane u gradnji 80-ih godina prošlog veka.
http://www.blic.rs/Vesti/Republika-Srps ... z-kontrole
tvornice "Salont" u Vranjicu hrvacka
azbestne_cijevi-300409-antecizmic-cropix.jpg
 
@Astro
ovo što se vidi na školi je najpribližnije onome što sam ja video. Liči na beton ali ima žućkastu nijansu i drugačiju strukturu
 
Evo ja uslikah ove ploce na kutijama za koje majstor tvrdi da su azbestne:

p8240082.jpg


A evo i betona koji je ostao nakon skidanja plocica:

p8230069.jpg


Ovo je taj malter koji se vrlo lako kruni:

p8240081.jpg
 
Google earth ima opciju ,,My place,, koja bi mogla da se iskoristi za mapiranje azbesta u BG
i to na taj način
sto bi po zavrsetku svake stranice ove teme , naš moderator uneo tačke i linkovao img ili url vezu
i tako bi smo dali veliki doprinos u konkretnom otkrivnju ,,vrha azbesnog BG brega,, :)
 
Da li neko zna koje godine je prvi put počeo da se primenjuje azbest u izgradnji zgrada konkretno na Novom Beogradu?

Moja zgrada je iz 1954 godine...
 
boca-ica":1dytoipv je napisao(la):
Google earth ima opciju ,,My place,, koja bi mogla da se iskoristi za mapiranje azbesta u BG
i to na taj način
sto bi po zavrsetku svake stranice ove teme , naš moderator uneo tačke i linkovao img ili url vezu
i tako bi smo dali veliki doprinos u konkretnom otkrivnju ,,vrha azbesnog BG brega,, :)

Jako tesko cemo prikupiti pouzdane podatke i to je najveci problem :)

Bivis":1dytoipv je napisao(la):
Da li neko zna koje godine je prvi put počeo da se primenjuje azbest u izgradnji zgrada konkretno na Novom Beogradu? Moja zgrada je iz 1954 godine...

Iako sam totalni laik, posle svega sto sam procitao na internetu mogu samo da zakljucim da se azbest na ovaj ili onaj nacin gotovo sigurno koristio u gradjevinarstvu i te 1954te godine.
 
Nije me bilo neko vreme na forumu, pa sam tek sad nabasao na ovu temu. Ja trenutno zivim u Bloku 45. u visespratnicama. Proslog leta je vlasnik stana menjao prozore u spavacoj sobi, a ja sam nadgledao majstore. I majstor mi je rekao da su sve vertikalne ploce koje su usrafljene sa spoljasnje strane izmedju spojeva od prozora od azbesta. Tako da eto imate sve ove visespratnice od 9 do 14 sprarova koje imaju te ploce na spojevima. Po stanu nije neka kolicina, ali kada se pomnozi sa brojem zgrada i spratova izadje poprilicno.

Takodje sam cuo pricu da je na Novom Beogradu postavljeno oko 500km azbestnih vodovodnih cevi.
 
Sto se vodovodnih cevi tice tu smo u porazavajucoj situaciji, jer je veliki deo mreze beogradskog vodovoda izgradjen azbestnim cevima :bash:
 
I nemaju skoro namjeru da mjenjau cak ni plan i projekat postepene zamjene
 
To je stvarno katastrofalno. Da li iko razmislja o tome? Po svemu ovome sto citam, izgleda da se ni ne zna koliko toga ima, niti gde su postavljene takve cevi. Onda nije ni cudno sto niko ne planira da ih zameni.
 
evo slika azbestnih ploca od njih su daleko opsnije azbestne cijevi koje su koriscenje masovno za vodovod ,

Azbest u vodi nije ni priblizno opasan kao azbest koji se putem vazduha unese u pluca. Najgore su eternit ploce, koje je nagrizao zub vremena i koje su okrnjene. Salonit isto ima azbesta, ali nije opasan kao eternit. Na Bezanijskoj kosi postoji ceo komleks zgrada koje su sagradjene ili bar cija je fasada u potpunosti od azbesta. Na Belim vodama je postojalo cuveno Azbestno naselje, mada mislim da i dalje postoji par zgrada koje imaju azbestne ploce.
 
Видим да је ова битна тема забачена на дно форума. Вероватно је мање битно здравље од било чега другог.
Због тога сам несвесно започео исту тему јуче. Сад да се не бих извињавао тамо могу овде. Извините на непажњи.
Елем, да не тупим много, ово је велики проблем јер свакако утиче на здравље, а скоро да је немогуће сазнати где се све тај погубни материјал налази у Србији.
Пре недељу дана сам својим очима видео салонит плоче на делу основне школе "Старина Новак" у Палилули.
Сасвим сам сигуран да је веома тешко доћи до званичних података који могу да расветле где је све азбест коришћен.

Sent from my B1-850 using Tapatalk
 
Ako ti nije mrsko stavi google street view sliku te skole. Znam za blok 49 da je fasada azbestna.
 
Vrh