Šta je novo?

Park kod Ušća i Park prijateljstva "Oaza Novog Beograda"

jlaki

Advanced
Učlanjen(a)
07.03.2007.
Poruke
2.751
Pohvaljen
650
Lokacija
Beograd
QOifmyr.jpg


Izvor: http://www.novibeograd.rs/images/novi_b ... eograd.jpg
 
Bilo bi divno da jeste.

Činjenica je da sam taj predlog slao prošle godine Sekretarijatu za sport i još nekim osobama.
 
Svidja mi se ali nedostaju ,,tereni,, stolovi za stoni tenis (oni betonski jeftini) sa Miksera :)
 
Ova Oaza, koliko mi se čini, treba da se napravi između Skejt parka i Save, tj otprilike na mestu (pola mog predloga) koje sam predložio prošle godine
prilog-5.jpg
.

Uvod u diskusiju o ovom projektu može da bude tema iz Radionice "Nove trim staze" viewtopic.php?f=8&t=2621 pa, ako se moderatori slože, mogu da se spoje te teme...
 
Predlažem da uništimo sve parkove u Beogradu. Šta ce nam? Niukom slučaju se park i zelenilo u njemu ne sme posmatrati kao cilj sam po sebi, kao sam vrh kvaliteta i poželjnosti u hijerahiji vrednosti urbanih prostora 21. veka. Ne, nikako. To je za zapad. Tamo se mora raspisivati konkurs za dobrovoljno održavanje jedne saksije na nekom trgu zato što se jave desetine kandidata koji se nadmeću za pravo da bar jednom dnevno mogu da pipinu malo trave i jedan cvet. Samo na zapadu se, ako već ne može drugačije, napravi makar i vertikalni zeleni zid. Trajno angažovanje alpinista koji odžavaju zelenu površinu nalepljenu na zid nekog solitera se smatra jeftinijim rešenjam nego da zelenila nema uopšte. Ali mi znamo bolje. Naša mudrost kaže da se grad sastoji od zgrada, a livada sa drvećem je selo. A iz sela bežati po svaku cenu. Ideal urbanog su nam stakleni kanjoni Njujorka. Artificijelni industrijsko-poslovni pejsaži megalopolisa davno prošlog, 20. veka. Zato je kod nas izgleda zakonom propisan mentalni okvir koji park u najboljem slučaju vidi kao prazno gradjevinsko zemljište, prostor za "razvoj", a u najgorem kao potencijal, dobar ambijent za nove sadržaje (jer stari ne postoje, jer zelenilo po nama izgleda nije nikakav sadržaj). Pošto niko ne vidi šta bi u njemu čovek inače radio, jer tu nema "ničega" sem glupe trave i drveća, moraju se narodu osmisliti "sadržaji". Sport je već OK. Tu bar ima šta da se naplati. Umesto trave napravićemo terene za sve i svašta. Oko njih nasuti staze da toliko mnoštvo ne bi išlo po blatu. Naravno, poneki WC. Kabina za presvlačenje. Kafić se podrazumeva. Šta bi inače pili? Roditelji i devojke moraju imati tribine da bi bodrili svoje ljubljene. Gde će se jadna dečica igrati ako nemaju igralište? Zašto bi trčali po prirodi ako imaju gvozdenu raketu, klackalicu i WiFi? Naravno, i kultura u vidu cirkuske šatre i koncertnog prostora ... par neophodnih ograda i služba obezbeđenja ... to bi otprilke bilo to. Tako ćemo najzad imati sve. Sem zelenila i parka.

Nikome ni na pamet ne pada da su svi ovi sportski i društveni sadržaji trajno potrebni, i da bi za njih trebalo predvideti poseban prostor, bez uništavanja postojećeg parka koji ima svoju, sasvim drugačiju funkciju. Ili neki prazan plac na Novom Beogradu, ili ih distribuirati u okviru blokova gde ljudi ionako stanuju. Ali ne, taman posla. Ti prazni placevi su "kvalitetan prostor", u smislu da se mogu prodati za poslovne zgrade i tržne centre, pa gradskim ocima doneti dobru paricu. Sport i kultura je za samozadovoljavanje naroda pa je dovoljno uvaliti ih po raznim parkovima jer su parkovi za vlast ionako samo trošak. Što ih je manje, to bolje. Narod ih ionako vidi kao prazno mesto, a gradski oci tu nista drugo ne mogu graditi, pa se tako jednim udarcem ubija više muva. Narod dobija sportske terene, zabavne buvlje pijace, prostor za Cecu i priredbe tipa takozvani "sajam" piva. Parkova koji su samo trošak ima sve manje, a prostori koji bi inače trebali biti odvojeni za to sačuvani su za naše drage investitore tržnih centara i poslovnih prostora. Prosto je dirljivo pratiti eksploziju kreativnosti koja neverovatnim tempom smišlja sve nove i nove "sadržaje" za "neiskorišćenu" zelenu zonu Ušća i obale Beogradskih reka.

Tržni centar? Na Ušće. Sa još jednom kulom. Jedna nije dovoljna.
Beogradu treba skejt park? Naravno, uništiti deo pravog parka.
Teslin toranj? U park. Tu ima i golubova pa je prigodno.
Opera? Gde drugde? U park.
"Oaza Novog Beograda"? Ako je oaza ... U park.
Pristupni putevi za splavove od Ušća do Jugoslavije? U park.
Proširenje Muzeja Savremene Umetnosti? On je VEĆ u parku. Uzeti još jedan deo parka.

... nastavite po želji ...
 
Plus za Zumu.
Ovo je mnogo ozbiljna stvar.

Na flajeru piše "Tokom 2013 učestvovaćemo u realizaciji projekta Oaza Novog Beograda".

A ko još "učetvuje"?

Na Google-u nema bilo kakvh informacije, što me jako podseća na slučaj "Terazija iz 30-tih".
 
Mislim da bi trebalo da razdvojimo termine :)

Livade i pašnjaci su na selu, a u gradu su travnjaci i parkovi :D

Iako izgleda drugačije, ova površina se zaista održava, čisti se, kosi se trava...
Staze su već utabane, nedostaju klupe, česme, osvetljenje, takve stvari.

Ovo kako je prikazano na flajeru je po meni previše betona i asfalta tamo gde to i nije baš potrebno.
Predlog mi izgleda kao druga verzija sportskih terena na Adi, s tim što se Ada razvijala postepeno i planski, a ovo je na bum i bez nekog jasnog razloga, osim "hajde ga se nešto radi i gradi".
 
jlaki":3hy0uw0e je napisao(la):

NE!
Pogresno i nepotrebno. Zasto? Zato sto tu nece biti kraj, vec pocetak unistavanja ovog jedinstvenog prostora u sredisnjem delu grada. Nekome ce pasti napamet, zasto ne dodati ovo, ono i od parka nece ostati nista. Beton, buka, prljavstina i neodrzavanje sleduju. Ovaj prostor pod hitno treba ZASTITITI i odbraniti od navale gradjevinske mafije i opsednutosti "sportskim terenima".
S druge strane ovaj prostor trazi vise paznje, mobilijara, odrzavanja, idealno mesto za sadnju retkih i plemenitih vrsta. Odrzati ravnotezu izmedju prirode i ljudske intervencije.
 
ma daj nemojte me zezati.


taj prostor itekako treba urbanizovati a ne da stoji poljančina puna prašinčine koja ima funskciju za vreme beer festa i cecinog koncerta.

hoćemo zelene površine za ljude, a ne zelene površine radi zelenih površina.......
 
Sve mi se vise cini da na ovom forumu borave hejteri koji jedva cekaju da se nesto pokrene da bi se suprotstavili...
 
MilisaV":3d4xozok je napisao(la):
ma daj nemojte me zezati.


taj prostor itekako treba urbanizovati a ne da stoji poljančina puna prašinčine koja ima funskciju za vreme beer festa i cecinog koncerta.

hoćemo zelene površine za ljude, a ne zelene površine radi zelenih površina.......

MilisaV-e, ovo je prostor pored Brankovog mosta, tamo gde se već nalazi skejt park, a ne prostor na kojem se održava Beer fest.
Sigurno si video kako sada izgleda.
 
Ja u životu nisam video da neko taj prostor koristi kao park. Tako da ne vidim nešto loše u tome da se tu privuče još ljudi. Naravno, pod uslovom da ne bude samo betončina već više različitih stvari.
 
MilisaV":bo3g5ppx je napisao(la):
ma daj nemojte me zezati.


taj prostor itekako treba urbanizovati a ne da stoji poljančina puna prašinčine koja ima funskciju za vreme beer festa i cecinog koncerta.

hoćemo zelene površine za ljude, a ne zelene površine radi zelenih površina.......

Lepo sto si se ukljucio, ali ne moras da govoris besmislice i baratas poluistinama.
Taj prostor JE URBANIZOVAN, odnosno predvidjen da bude park, a ne sportsko-rekreativni centar. Urbanizovati ne znaci samo graditi zgrade i asfaltirati ulice, vec praviti i zastiti zelene povrsine. To nije "poljancina" jer ti onda ne znas ni sta pojam poljana znaci. Nije ni prasnjava, niti se taj prostor koristi za Beer fest i koncerte. Gde ti uopste zivis?
Zelene povrsine i jesu za ljude i oni ih i koriste.
A sad, prvo razmisljaj pa se javi :kafa:

JunkieBanjica":bo3g5ppx je napisao(la):
Sve mi se vise cini da na ovom forumu borave hejteri koji jedva cekaju da se nesto pokrene da bi se suprotstavili...

Naivno i detinjasto. "Da se nesto pokrene", kako bi bilo prvo pokrenuti vijuge? :grand:
 
A kako treba da nazoven ovaj prostor? Park? Idi u beč pa pogledaj kako izgledaju veliki parkovi u onim dvorskim kompleksima.

Da definišem kao nešto što je bilo poljana pa zasađeno par drveta pa sas više nije poljana.

I molim te gde se održava beer fest i konverti? Možda ne baš na samom ovom delu koji je okružen ali svakako u istom bloku .
A svako ko je bio na beer festu ti može potvrditi da je puno prašine.


Ono što treba uraditi je urbanizovati ceo taj kompleks i ostaviti prostora za jedan park veličine tašmajdana. Ali pravi park koji će oblikovati pejzažne arhitekte, sa dečijim igralištima, stazama za trčanje šetalištima, parkingom i slično.

A ne prepustit poljanu vremenu i govoriti kako je to nešto divno šetati u prašini.

Послато са GT-N7100 користећи Тапаток 2
 
U pitanju je jedan mali deo ogromne zelene površine koji se apsolutno ni za šta nije koristio (osim gomilanje snega i leda gde se isti istovarivao)

Šta god da tu urade (a ako urade po gornjem crtežu biće super) ne može da šteti. Gomila trkača, rekreativaca, vežbača koju svako vidi sa Brankovog mosta može samo da poveća broj fizički aktivnih ljudi kojih je sve manje i manje.
 
MilisaV-e
prvo, znaš kakav način komunikacije koristim - ne onakav, i meni ide na živce (a i ima ko treba da vodi računa).

Daleko je to od mesta na kojem se održavaju konceri i Beer Fest, za koji se slažem da zna da bude spržen i prašnjav - kako na koncertu Kelta :mrgreen:

screenshot17119.jpg


Na ovom dečijem crtežu sa sajta opštine NBG je prostor duž rampe Brankovog mosta u smeru ka TC Ušće.
Most mi je deo redovne ture na biciklu.

screenshot17118.jpg


I baš taj deo mi je uvek privlačio pažnju kao lepo uređena zelena površina kojoj nedostaje samo po neka popločana i osvetljena staza za šetnju.

Zelenilo redovno održava taj prostor i stvarno lepo izgleda tako kako je sada.
Greh bi bio sada to popunjavati terenima.

Ako konačno dođe lepše vreme napraviću par snimaka sa mosta...
 
Ma meni nisu problem tereni staza uredjena ,i sta su tu nabrojali ,sa tim na zalost dolazi sledece mika ugurao kafanicu ,pa zika privezo splav ,pa pera dodao autice na baterje ,pa janko dodao ,sladoled ,kokice sa friziderom za pice u nekom ogavno sklepanom kiosku kao oni na kalisu kod sat kule mapravio malin radoica u garazi

Trebaju se uraditi klupe ,srediti rasvjeta ,zabraniti mamlazovima da voze kola za pocetak
 
Mi u Beogradu izgleda imamo neku vrstu kulturološkog problema sa zelenim površinama. Možda se niko nije potrudio da makar malo priča o nešto modernijim shvatanjima njihove uloge u urbanom prostoru, mada pretpostavljam da bi ovakve stvari ipak morale biti poznate.

Moraju se razlikovati dva tipa zelenih površina. Klasičan park sa stazama i slobodna zelena površina. Kod prvih je kretanje ograničeno na staze, a travnjaci su ograđeni i nedostupni. Kod drugih je dozvoljeno gaženje trave, a izdvojene staze sa obaveznim pravcima kretanja ne postoje. Ustvari, u modernom urbanizmu postoji citava hijerarhija zelenih površina potpuno različitih tipova, veličina i namena, ali ostavimo to sada. Spomenuta razlika odslikava različte potrebe ljudi i jednu vrstu optimizacije korišćenja prostora. Ako na lako dostupnom mestu postoji dovoljno velika oblast, ona se ostavlja kao neka vrsta slobodne zelene (piknik) zone. Postoji čitav niz razloga zašto se ovo smatra neophodnim. Naprimer, jedan od bitnih je potreba da postoji mesto koje je dovoljno prostrano, zdravo i bezbedno da deca mogu da trče toliko da mogu da se umore. Ko je proveo malo više vremena u nekom planinskom selu koje u kome ima puno slobodnog prostora i malo njiva, zna da je trčanje, a ne hodanje, prirodan način kretanja sve dece predškolskog uzrasta. Ovo je genetski programirana potreba čitave ljudske vrste koja razvija koordinaciju, mozak, kontrolu tela, mišiće, snalaženje u prostoru, itd. Mora postojati prostor u kome deca mogu slobodno da se jure, valjaju po travi, penju po drveću ... uopšte, da osete miris i da imaju intimni, taktilni doživljaj sredine za koju smo svi mi genetski programirani. To nije moguće u klasičnom parku sa asvaltiranim stazama i tablama "ne gazi travu". Zatim, to su mesta gde porodice, roditelji i deca, mogu stvarno da budu zajedno, da leže na travi, da gledaju u nebo bez zidova, da igraju igre u slobodnom i zdravom okruženju, bez nameštaja koji se može razbiti. Dodatno, naročito je važan i jedan psihološki momenat osećaja slobode koji ovde imaju svi, ne samo deca. Svaki vaš svesni trenutak u gradu je ograničen uvek budnim mentalnim supervizorom koji vam govori da ne smete skrenuti ni desno ni levo, da morate paziti na semafor, automobile, ljude koji udaraju u vas, reklame, prodavce, tezge. Negde dole, ispod vidika, je uvek neki ivičnjak, ograda, podmukla žica, stepenik, šaht ili obicna rupa. Nema opuštanja. U gradu svako od nas živi svoj život provlačeći se neprestano kroz nevidljivu, krivudavu virtualnu cev, sa opasnim preprekama svuda izvan nje, gore, dole, levo i desno. Granica velike, slobodne zelene zone grada je i bukvalno granica slobodne zone za naš um. Sve staze i obavezni pravci kretanja prestaju da postoje, mentalni policajac odlazi na spavanje.

Ovakve stvari su psiholozi dokazali bez trunke sumnje, a urbanistička rešenja pokušavaju da u okviru sistema zelenih površina grada obezbede dovoljno veliki prostor i za ovaj tip, kad god je to zbog postojeće gradnje moguće. Apsurdno je da su nam urbanisti pre faze investitorskog urbanizma ostavili i uredili prostor za ovu namenu, a mi sada, u 21. veku, na pragu klimatskih promena i u eri gigantskih gradova koji zauzimaju čitave oblasti, pokušavamo da to uništimo.

Primeri iz sveta.

Central park u Njujorku

central-park-picture.jpg


Hajd park u Londonu

Aerial_view_of_Hyde_Park.jpg


Slobodne zelene zone se, naprimer, koriste ovako

0501001444.jpg


P1000513.JPG


phot+5.JPG


Hyde-Park_Hyde-Park-view_3044.jpg
 
Zuma, komplimenti za disertaciju! +

Po mom ukusu bi bilo i jedno jezerce, koje bi neviđeno oplemenilo prostor. Na žalost, nemam pri ruci seriju fotki koje sam baš u tom delu intenzivno snimao na bajs-turama, u različita godišnja doba. Prostor ima svoj zen!

Dakle, ništa ja tu ne bi dir'o, osim obavezne popravke postojećih staza, a dao bih sve da umesto ispucalog betona i asfalta vidim prirodne materijale - šljaku, rizlu. Park prijateljstva je naravno posebna tema -- prostoru treba jedan uplift, u smislu održavanja, and that's it.

boston_public_garden_panorama1-640x319.jpg
 
Prethodna poruka je bila mali teorijski izlet, a ovo sad je elementarna logika. Neki prostor može biti ILI sportski centar ILI oblast zabave ILI zelena zona. Ovo su TRI POTPUNO RAZLIČITE funkcije koje zahtevaju različite sadržaje i različito uređenje prostora. Zbog toga je potpuno nemoguće da isto mesto ima dve namene, a da zadrži kvalitet u obe. Centralna zona Ade Ciganlije je nekada bila zelena oblast. Onda su pokušali da prave sportske terene "u zelenilu". Posledica je da se tu sada nalazi gigantski komercijalni sportski centar, a zelenilu nema ni traga. Ne računam poneko stablo pored staze, to je ulični drvored. Po tom kriterijumu bi centar Novog Beograda trebalo klasifikovati kao šumu. Ili plaža na Adi. To je nekad bila plaža na ivici šume. Sada je to niz kafanskih stolova isprekidan peščanim ostrvima pored ulice oivičene sa par kilometara kafana. Travnjak pored hotela Jugoslavija je nekad bio travnjak. Sada je to luna park i vašar. Licemerno je u ovakvim slucajevima i dalje pričati o nekom zelenilu. Park dovoljne veličine može da izdrži neku trim stazu ili jedan neformalni teren za mali fudbal. Više od toga nije moguće, jer prestaje da postoji ambijent koji je smisao njegovog postojanja.

Ja bih voleo da vidim da se Oaza Novog Beograda negde realizuje. Ali zašto sve ovakve ideje uvek završavaju ovakvim mestima, oduzmajući ili još jedan deo nekog parka, ili neki deo javnih površina koji smo mislili da je naš i da već ima svoju funkciju? Ako rukovodioci misle da ovo vredi, zašto ne odvoje posebnu parcelu? Neka tamo naprave NOVI park, pa neka ga onda unište "Oazom Novog Beograda", ako je to već kod nas obavezni redosled poteza. Ako Beogradu treba skejt park, a treba, zašto za njega nije nađeno posebno mesto? Ovo sad je kao da nam se smeju:

"Znate, mi ćemo na sav glas da pričamo kako brinemo za mlade i pravimo im skejt park. Ali nam ustvari ni na kraj pameti ne pada da ga STVARNO tretiramo kao nešto ravnopravno, što vredi kao i svaki drugi sadržaj, i što je važno jednom delu Beograđana. Prave placeve čuvamo za one koji imaju para, a vas ko ... Hm, eto, može u parku ako baš hoćete. Zabole nas uvo za park."

Potpuno isti pristup je primenjen i kod ove inicijative, i u slučaju popularizacije Teslinog dela, i za razne druge ne-komercijalne ideje. Citirani stav je jednostavno uvredljiv i ponižavajući, ali i ono što meni uvek naročito smeta, manipulativan. Stvar se uvek predstavlja kao uređenje, razvoj, obogaćivanje sadržaja zelene zone. Dakle nešto pozitivno, što zadržava postojeću funciju, samo je čini još boljom. Tako svi oni koji u zivotu imaju važnijeg posla od kontrolisanja šta se sve u Beogradu radi, ostaju u dvostrukoj zabludi. Da će zona Ušća i dalje ostati zelena zona, dakle ono što svi očekuju kao samo po sebi razumljivo i nepromenljivo civilizacijsko dostignuće u razvoju Beograda, ali i da neko stvarno brine o javnom interesu umestu samo o interesu investitora i njihovim potrebama za što više kvalitetnog prostora. Sve za naše drage Beograđane, ali samo ako je u parku pa nas ne košta ni jedan novi kvadrat slobodnog zemljista.
 
Vrh