Šta je novo?

Viši objekti u Beogradu

Steva

Advanced
Učlanjen(a)
08.12.2006.
Poruke
4.269
Pohvaljen
6.972
Na ovo sam naleteo u komentarima pa prenosim ovde, dosta interesantne informacije:

el ninjo":dhbwfdfx je napisao(la):
moze li neko da mi kaze,koliko spratova ima Genex kula i koliko je visoka ta zgrada,ili jos bolje,dajte mi top 5 najvisih zgrada u BG
graditelj":dhbwfdfx je napisao(la):
za sada najvisa je zapadna kapija sa 115 m i 30 spratova, druga zgrada po visi je p.c. usce sa 105,2 m visine i 25 spratova i treca beogradjanka 101 m i 27 spratova

evo podataka i o zagrebackim zgradama
euro tower 1 visok 97 metara ( 27 spratova )
Zagrepcanka 95 metara ( 25 spratova)
cibonin toranj 92 metra (22 sprata )

evo jos nekih podataka o najvisim oblakoderima iz drugih zemalja

Los Angeles -us bank tower -310 m -73 sprata
Dallas -bank of America -281 m-72 sprata
Seattle - Columbia Center-285 m-76 spratova
Cleveland -Key Bank-289 m- 63 sprata
Philadelphia - One Liberty Place-288 m-61 sprat
Denver-Republic Plaza -218m -56 spratova
New York-Empire State Building-352m-102 sprata
Tokyo-Mid Town Tower-333m
Shangai-Jin Mao Tower -421 m -88 spratova
Johannesburg- Carlton Centre-223m -50 spratova
Cape Town-Metlife Centre-150 m -28 spratova
London-One Canada Place-235m-50 spratova
Moskva-Triumph Place-264m-54 sprata
Paris-Tour Montparansse-210m -60 spratova
Frankfurt-Commerz Bank-259m-56 spratova
San Diego-One America Plaza-152 m-34 sprata
San Francisco-Transamerica Pyramid-260m-48 spratova
Calgary-Petro Canada Centre-215 m-53 sprata
Edmonton-Manulife Place-146m-36 spratova
Phoenix-Chase Bank-148m -40 spratova
Brisbane-Aurora-207m-69 spratova
Perth-Central Park Tower-249m-52 sprata
Singapore-Republic Plaza-280m-66 spratova
Kuala Lumpur-Petronas Towers-389m -88 spratova
Toronto-BMO ( First Canadian Place) -298M -72 SPRATA
Montreal-Le1250 boulevard Rene Levesque-226m-47 spratova
Boston-John Hancock Tower-241m-60 spratova
Houston-Bank Of America-305m-75 spratova
Chicago-SearsTower-442m -108 spratova
Melbourne-296m ,96 spratova ( stambena zgrada , za sada najvisa stambena zgrada na svijetu -izgradjena ove godine)
Ima jos puno , ako hocete nastavicu samo da podsjetim da u Americi i Kanadi prizemlje racunaju kao prvi sprat , a kod nas ne pa se nekad ne poklapa , ali visi na je svagdje u metrima.

zaboravio sam da kazem da je ova visina Sears Tower iz Cikaga 442 metra zajedno sa antenom , bez antene je negdje 422 cini mi se , a Petronasove Kule u Maleziji su 389 a sa antenama su 456m pa zato kazu da su najvise na svijetu , za mene je glupo racunati antenu u visinu zgrade jer u anteni niko ne moze da stanuje ili da radi .
Za sve ostale zgrade koje sam naveo prikazana je visina bez antene.
i jos
Caracas-Parque Central Torre 221 m -56 spratova( najvisa zgrada u Juznoj Americi )
Mexico City-Torre Mayor-225m-55 spratova

Da dodam u vezi Melbourne da je ova stambena Eureka Tower za sada najvisa zgrada u Australiji 298m i 91 sprat, a od poslovnih zgrada u Melbourne najvisa je Rialto Tower 251m-63 sprata 9 (gradjena od 1982. DO 1986.).
Na Gold Coast prosle godine je dovrsena Q1 Tower visoka 275m -80 spratova.
U Brisbane i Gold Coast je zapoceta izgradnja desetak oblakodera koji ce biti visoki izmedju 200 i 330 m, njihov zavrsetak planira se do 2010. godine.
U Sarajevu su dovrsena Bosmal kule visoke 117m-27 spratova a planira se izgradnja Avazove zgrade koja ce biti visoka 142m.
Slobodan Pavlovic treba da dovrsi svoju Pavlovic kulu u Slobomiru do 2010. visoku 177m-37 spratova.
Bio bi red da se i Beograd malo trgne sa dna i krene u visine.
Ja sam malo otisao od teme posto su u pitanju oblakoderi u Beogradu .O njima sam vec pisao u mom prvom postu.
Ako vam smeta ovo sto kuckam vi recite da prestanem da gnjavim.Pozdav svima.

Za restoran na Zapadnoj Kapiji ne znam .
Zgrade Istocne Kapije su visoke 99m i imaju po 28 spratova svaka od njih.
Pozdrav iz Arizone.

Koliko znam da su one zgrade na Banjici sto ih zovu "Pet Uovica" prko 20 spratova i "4 Sestre na Novom Beogradu isto preko 20 spratova , ali sve su nize od 100 metara .

ima jos Kula Vojvoda Stepa sa 24 sprata (to ime je dobila nakon rata )isto je niza od 100m
Jedine tri koje su vise su Genexova kula, Usce i Beogradjanka.
Deltine zgrade koje ce se graditi na Autokomandi bi trebale biti visoke 192m ( ne znam koliko ce imati spratova ) , a deltina kula koju ce poceti ili su je vec poceli preko puta P.C. Usce ce biti dosta visa od P.C. Usce .
Citao sam da ce imati 37 ili 38 spratova a za visinu ne znam , ali trebala bi i ona da bude oko 190m .
uživajte ;)
 
Bilo bi dobro da uzivam.Ali kada cujem da se objekti otkazuju kao Deltin u bloku 20 kao i neizvestnost oko Besixa,mada sam ja apsolutno skeptican a i mislim da vlast u Beogradu nije dovoljno ucinila da se on napravi.
 
^^ Otkuda ti to da je otkazan?????? Ja nemam pojma odakle izvlačiš te stvari? Ne da nije otkazan nego je još i predstavljen javnosti pre par meseca na bijenalima u veneciji!!! Ne veruješ ? izvolte:
blic12novembarjx8.jpg


šta li je ono predstavljeno u gornjem levom uglu?
što se kula u beogradu tiče, ništa se nije promenilo, tako da opušteno.... :)

A za besix, lično kada sam čuo tu priču prvi put, nisam bio nimalo optimista, totalno je nerealno graditi tako nešto u gradu a i IMO bi to znatno naružio izgled grada, imalo bi smisla ako bi već postojao neki raspon kula od 100-250m pa da gradiš 333, ali ovako odjednom... ne.
 
Stevo proveri za taj projekat da li je otkazan,pa ces videti.
Sto se tice Besix-a,verujem da je i Empire State Building narusavao izgled New York-a posle izgradnje ali on je simbol ekonomskog napretka New York-a i celih SAD.Posle njega su tu gradjane znatno vise zgrade poput WTC a on je bio pozivnica.Ja mislim da se tu radilo da su se celnici grada uplasili za ostatak zemljista po N.Beogradu jer bi sve velike kompanije usle u tu zgradu a da biostalo zemljiste manje bilo iskoristeno,a ipak je gradu vaznije da uzme novac od vise prodaja,u svakom slucaju ne valja kako se radi na gradskom nivou trenutno.
 
No1":1vxisqo4 je napisao(la):
Stevo proveri za taj projekat da li je otkazan,pa ces videti.
Videćemo, bilo je priče u komentarima da je otkazan pa opet priče da nije, samo što ti zastupaš tvrdnju da je 100% otkazan što je očigledno da je (preterano) pesimistički stav.
Sto se tice Besix-a,verujem da je i Empire State Building narusavao izgled New York-a posle izgradnje ali on je simbol ekonomskog napretka New York-a i celih SAD.
Kada se EBS gradio već je postojala gomila zgrada koja čini skyline, ovo sa besixom bi bilo nešto kao kada bi se umesto EBS.a tada gradio 800m visok burj dubai.
celnici grada uplasili za ostatak zemljista po N.Beogradu jer bi sve velike kompanije usle u tu zgradu a da biostalo zemljiste manje bilo iskoristeno,a ipak je gradu vaznije da uzme novac od vise prodaja,u svakom slucaju ne valja kako se radi na gradskom nivou trenutno.
Ipak su ovde u pitanju teorije zavere o čelnicima grada a ne zdravom urbanizmu? Meni bi ipak bilo draže da se u tom bloku napravi 5-6 kula u rasponu od 100-200m nego da besixova kula stoji usamljeno 30 godina zato što su svi ionako kupili prostor u njoj pa nema potrebe da se gradi? Mislim svrha ove diskusije izgleda da se opet na kraju popljuje grad a ne da se posmatra to sa arhitektonsko/urbanog težišta zar ne ?
 
Steva":ghongza8 je napisao(la):
No1":ghongza8 je napisao(la):
Stevo proveri za taj projekat da li je otkazan,pa ces videti.
Videćemo, bilo je priče u komentarima da je otkazan pa opet priče da nije, samo što ti zastupaš tvrdnju da je 100% otkazan što je očigledno da je (preterano) pesimistički stav.
Sto se tice Besix-a,verujem da je i Empire State Building narusavao izgled New York-a posle izgradnje ali on je simbol ekonomskog napretka New York-a i celih SAD.
Kada se EBS gradio već je postojala gomila zgrada koja čini skyline, ovo sa besixom bi bilo nešto kao kada bi se umesto EBS.a tada gradio 800m visok burj dubai.
celnici grada uplasili za ostatak zemljista po N.Beogradu jer bi sve velike kompanije usle u tu zgradu a da biostalo zemljiste manje bilo iskoristeno,a ipak je gradu vaznije da uzme novac od vise prodaja,u svakom slucaju ne valja kako se radi na gradskom nivou trenutno.
Ipak su ovde u pitanju teorije zavere o čelnicima grada a ne zdravom urbanizmu? Meni bi ipak bilo draže da se u tom bloku napravi 5-6 kula u rasponu od 100-200m nego da besixova kula stoji usamljeno 30 godina zato što su svi ionako kupili prostor u njoj pa nema potrebe da se gradi? Mislim svrha ove diskusije izgleda da se opet na kraju popljuje grad a ne da se posmatra to sa arhitektonsko/urbanog težišta zar ne ?
Nikako ovo poslednje nije tacno,bar sto se mene tice.Ja sam zadovoljan npr.obnavljanjem tramvaja a ne kupovinom jer smatram da je to ekonomski logicnije ali za ovo Besix-a ne mogu da shvatim,tim bi Beograd znatno vise dobijo,mozad bi u pocetku i urbanisticki gledano izgledalo nakaradno ali bi ta zgrada i posao doveo mnoge investitore.Za mene ne postoji racionalno objasnjenje.
 
Iz DELTA materijala, prezentacija na Bijenalu u Veneciji

delta1mg9.jpg


tekst desno od slike sa planovima DELTE za izgradnju, pogotovu na lokaciji Luke Bgd.?!
textdeltayx9.jpg
 
Steva":oh3tyj7r je napisao(la):
Ipak su ovde u pitanju teorije zavere o čelnicima grada a ne zdravom urbanizmu? Meni bi ipak bilo draže da se u tom bloku napravi 5-6 kula u rasponu od 100-200m nego da besixova kula stoji usamljeno 30 godina zato što su svi ionako kupili prostor u njoj pa nema potrebe da se gradi? Mislim svrha ove diskusije izgleda da se opet na kraju popljuje grad a ne da se posmatra to sa arhitektonsko/urbanog težišta zar ne ?
da li ima mesta za 5-6 kula? nemam pojma koliki je taj blok.... znam da se gradi neka crkva..
 
^^ negde na SSC.u sam stavio demonstraciju da u bloku 26 sa ostatkom zemljista mozes da postavis jos 9 kula usca.... ako moze 9 moze i 5-6.
 
Steva":2q4bwmb9 je napisao(la):
^^ negde na SSC.u sam stavio demonstraciju da u bloku 26 sa ostatkom zemljista mozes da postavis jos 9 kula usca.... ako moze 9 moze i 5-6.
by Steva
zauz1vn9.jpg

by Steva
zauz2dl2.jpg


Stvarno ima mesta, još da nađemo ko ima i malo para...;)
 
No1":2gewx7by je napisao(la):
.Ja sam zadovoljan npr.obnavljanjem tramvaja a ne kupovinom jer smatram da je to ekonomski logicnije ali za ovo Besix-a ne mogu da shvatim,tim bi Beograd znatno vise dobijo,mozad bi u pocetku i urbanisticki gledano izgledalo nakaradno ali bi ta zgrada i posao doveo mnoge investitore.Za mene ne postoji racionalno objasnjenje.
Eh, za Besix ćemo mislim tek na kraju videti šta se desilo, mislim da je sada nefer govoriti kako je to sigurno, ali isto je tako nije fer reći da je otkazan, kod njega je status quo :(
 
POČELA IZGRADNJA AVALSKOG TORNJA
Četvrtak, Dec 21, 2006

- Izgradnja tornja na Avali, razrušenog u NATO bombardovanju 1999. godine, svečano je započeta. Na mestu starog tornja za 20 meseci biće izgrađen novi - visine 205 metara, istog izgleda i oblika kao i prethodni.
-Za izgradnju tornja prikupljeno je milion evra od donacija građana, milion evra će uložiti grad Beograd, a 808 miliona dinara je izdvojeno iz Republičke direkcije za imovinu.

toranj2qr4.jpg


-Ministar za kapitalne investicije Velimir Ilić podsetio je prilikom svečanog otvaranja radova na Avali da je pre pola godine započeto raščišhavanje terena i dodao da će, kada bude završena izgradnja, Beograd konačno ponovo imati svoj simbol.
-Generalni direktor RTS Aleksandar Tijanić rekao je da suma koju su građani Srbije prikupili svedoči da nema stanovnika kome ne nedostaje ono što je bilo 'svetionik onima koji su dolazili i prolazili kroz Beograd i ono što će biti zvonik nad Šumadijom'.
-Arhitekta Beograda Đorđe Bobić poručio je da posle rušenja simbola koji je činio ovaj grad metropolom jedini odgovor koji Beograđani mogu da daju je da ponovo sagrade toranj .
 
I dalje mi nije jasno zasto rade kopiju starog tornja... Kada se vec gradi iz temelja, zar ne bi bilo logicnije da se izgradi nesto drukcije, primerenije vremenu u kome sad zivimo? Toranj jesete bio simbol Beograda, ali ne zbog svoje arhitekture, vec zbog duha koji sa sobom nosi.
 
vrachar":3atw0pyk je napisao(la):
...zar ne bi bilo logicnije da se izgradi nesto drukcije, primerenije vremenu u kome sad zivimo? Toranj jesete bio simbol Beograda, ali ne zbog svoje arhitekture, vec zbog duha koji sa sobom nosi.
Obnova Tornja se radi "zbog duha koji sa sobom nosi" jer dugo je bio simbol Beograda i Avale.
A,verovatno što već imamo i projekat,koji je nekad privukao veliku pažnju-telo Tornja trougaonog preseka ,stoji na tri tanke noge.Novi projekat,tenderi,javne i druge rasprave trajali bi godinama sa neizvesnim rezultatom i opet bi bilo nezadovoljnih.
Ovu izgradnju treba nazivati "Obnova Tornja na Avali", a novi možemo graditi na drugom mestu,nap.Bež.Kosa kod "Merkur"-a odakle se pokriva veliki deo Bgd. ( IMEL ima svoj toranj na toj lokaciji)

toranjmaketa2dl1.jpg
 
Evo odgovora Montois Partners-a u vezi A tower-a u Beogradu,
To whom this may concern



“Massera” who is the initiator of the Belgrade project called “A tower” and works in partnership with Montois Partners , announces that the project follows its normal process . We would appreciate that anyone who wants more information clearly identifies him/herself and stipulate the nature of their business / occupation .



Kind regards ,



Serge Ameye



Massera
 
^^ jea, tu ne piše da su ga otkazali tako da.... praktično se i dalje ništa ne zna preciznije :(
 
Pa znam jos kazu da ide normalnim procesom i da svako ko je zainteresovan neka se javi za prostor.Mislim da grad mora odlucno da stane iza projekta ako im je u interesu.
 
Steva":dax604tj je napisao(la):
^^ jea, tu ne piše da su ga otkazali tako da.... praktično se i dalje ništa ne zna preciznije :(
Možda pošalju nešto preciznije ako im napišeš za sajt,praćenje izgradnje i pošalješ link za "projekte", da vide o čemu se radi na sajtu ( besplatna reklama )
A,nagovesti da te interesuje 35 sprat za kancelarije. ;)
 
dragan":27eo32s7 je napisao(la):
Steva":27eo32s7 je napisao(la):
^^ jea, tu ne piše da su ga otkazali tako da.... praktično se i dalje ništa ne zna preciznije :(
Možda pošalju nešto preciznije ako im napišeš za sajt,praćenje izgradnje i pošalješ link za "projekte", da vide o čemu se radi na sajtu ( besplatna reklama )
To sam pokušao pre par meseca, i ćutali su, uradiću još jednom + No1 na koju si im adresu poslao?

A,nagovesti da te interesuje 35 sprat iz kancelarije. ;)
Hahahhahah važi, pitaću ih za cene :lol:
 
Isao sam na sajt Montois Partners-a i otisao na kontakt,tamo ima vise mail adresa i na sve sam poslao a ovo mi je doslo kao odgovor.
j.mathieu@montois.com
 
Nazalost,po mojim kontaktima,od A kule(Besix-a)nema nista i za to je velikim delom kriv Beograd.
 
Pa Beograd verovatno nista nije uradio. Ovde je lepim recnikom receno u ovom pismu da projekat zapravo stoji tamo gde je bio i kad su objavili prvo idejno resenje u onom videu. Ako grad odoli korupciji(bar ovog puta) i zaista raspise tender za to zemljiste moguce da ce Massera ili Montois pokusati opet.
Koliko ja znam, niko u 'gradu' nije zagrejan za taj projekat sto znaci da su male sanse da ce biti nesto od toga. Zapravo najveci pritisak dolazi od entuzijasta tako da sam siguran da ponekad Bobic pozeli da nikad nije ni bilo reportaze o toj zgradi na TV-u :)
Pozitivna vest je ovo pismo, i to samo zato sto govori da projekat nije umro i da jos nista nije gotovo.
Mozda i oni cekaju nesto.......
 
KiD":2m3l5k9i je napisao(la):
Pa Beograd verovatno nista nije uradio. Ovde je lepim recnikom receno u ovom pismu da projekat zapravo stoji tamo gde je bio i kad su objavili prvo idejno resenje u onom videu. Ako grad odoli korupciji(bar ovog puta) i zaista raspise tender za to zemljiste moguce da ce Massera ili Montois pokusati opet.
Koliko ja znam, niko u 'gradu' nije zagrejan za taj projekat sto znaci da su male sanse da ce biti nesto od toga. Zapravo najveci pritisak dolazi od entuzijasta tako da sam siguran da ponekad Bobic pozeli da nikad nije ni bilo reportaze o toj zgradi na TV-u :)
Pozitivna vest je ovo pismo, i to samo zato sto govori da projekat nije umro i da jos nista nije gotovo.
Mozda i oni cekaju nesto.......
Bas tako a Grad ne zeli tamo nista jer zeli da uzme vise novca za zemljiste od manjih projekata.
 
^^ kako paušalno mišljenje. Štaviše tako će grad zaraditi dosta manje novca nego od manjih projekata, oćeš primer?

Viši objekat, više radnih mesta na manjem prostoru, te je moguća koncentracija više radnih mesta na manjem prostoru (u jednom bloku npr...). Više radnih mesta znači veće plate za gradjane, a i gradjani sa većim platama će plaćati više poreza i koristiti više usluga grada (rast standarda...). I na kraju krajeva grad dobija više novca....

Znaš, uvek je najlakše onako paušalno okriviti grad, jel jednostavno treba neki dežuran krivac za "nedešavanje" da bi se zadovoljio što je bezveze. Šta ako montois i dalje planira? Šta ako je to do montoisa a ne do grada? Mislim da su šance pojednake i da se ništa ne dešava, i da ni grad neće nešto a ni da montois neće nešto, ali naravno ljudi misle samo "grad grad grad"...
 
Vrh