Beogradska tvrđava i park Kalemegdan

Opšte diskusije o ekonomiji, kulturi i vestima vezane za Beograd

Moderator: Igor

Expert
Intermediate
Pridružio se: Pet Mar 01, 2019 11:55 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 207
Pohvalio: 53

Re: Beogradska tvrđava i park Kalemegdan

Postod Expert » Ned Sep 08, 2019 8:13 pm

Mene brine kako će tvrđava izgledati posle sređivanja. Ako se sredi kao nekoliko zgrada u centru sređenih ove godine, izgubiće svoje pravo izdanje koje je imala vekovima unazad. Zbog nečijih planova ne sme se uništiti kulturni spomenik. Ima novca, bolje ga uložiti u rekonstrukciju ulica.
Дошљак
Korisnikov avatar
Expert
Pridružio se: Sub Nov 01, 2014 12:14 am
Kontakt:
Pohvaljen: 8621
Pohvalio: 20174

Postod Дошљак » Ned Sep 08, 2019 10:21 pm

Биће добро ако се стабилизују места где имамо знакове опасности, ако се среди све где већ годинама ако не и деценију стоје скеле и ограде, и ако се уклоне графити.
Pohvale za post: 2
Gollum
Intermediate
Pridružio se: Pet Jan 04, 2013 5:40 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 150
Pohvalio: 0

Postod Gollum » Čet Sep 12, 2019 6:40 pm

Vox91 » Sat Sep 07, 2019 8:07 pm napisao:Bio danas u Smederevu.. Koliko su grad i tvrdjava zapušteni - to je za plakanje..Traje Smederevska jesen, pa je u tvrdjavi vašarište - hajde što se prodaju gaće, čarape, alat i kojekakve drangulije, ali što je sve toliko prljavo i zapušteno, bez ikakvog reda i ukusa postavljeno, kese i razno djubre pliva po kanalu ispred male tvrdjave, Jezava takodje prepuna djubreta.. Oko tvrdjave železnica i sve u raspadu, grad prljav da čovek ne poveruje očima, crkva na sred glavnog trga sa fasadom u raspadu...

Jednom rečju - STRAŠNO.. Da tako izgleda grad i tvrdjava koja je u 15. veku bila glavni grad Srbije. Da mi toliko ne držimo do sebe..Kad bi tako nešto Slovenci imali - pa iz Amerike bi dolazili turisti u obilazak..

Posle svega, i Kalemegdan mi sa svim manama izgleda kao rajska bašta..

Nazalost Smederevo je jezivo zapusteno. Bio sam 3 puta u tom gradu u periodu od 2000. do 2019. i umesto da se nesto menjalo na bolje, moj utisak je da je tamo vreme stalo ako ne i da je danas cak i gore nego te 2000. godinu dana nakon bombardovanja i svega par godina nakon sankcija.
Deo tvrdjave su obnovili mislim ali cela ta tvrdjava sa parkom unutra izgazene trave, bez klupa i ikakvih spomenika, kanal u kojem pluta djubre, zidovi tvrdjave izvrljani u stilu Zoki+Maja itd, sablasne sine ispred same tvrdjave i na sve to i sva ta vasarska atmosfera kada je neko desavanje, sa rostiljem u samoj tvrdjavi, na mene je ostavilo sve to jako tuzan utisak jedne sramotne nebrige o sopstvenom istorijskom nasledju. To je najveca ravnicarska tvrdjava u ovom delu Evrope, ako nas podaci na internetu ne obmanjuju, grad na Dunavu, centar grada koji ima potencijala ako ne da bude lep a onda bar skockan i simpatican grad koji neguje secanje na Srpsku despotovinu.
Ne moramo ni sa SLovencima da se poredimo ni sa Austrijom, evo nam susedne Hrvatske, nama relativno slicnog naroda sa ipak svezom zajednickom prosloscu u istoj drzavi - koliko oni neguju svoje spomenike i od neke nebitne tvrdjave u kamenitoj zabiti naprave atrakciju za turiste, a Smederevo i jos mnogo toga u Srbiji smo mi dozvolili da obraste u korov i da se po tako starim nalazistima zvrlja i raste popino prase.

Izvinite sto potpuno skrenuh s teme Kalemegdana ali morao sam da dam svoje vidjenje i iznesem frustraciju zbog takvog nemara i svih vlasti i samog naroda
Саша
Higher intermediate
Pridružio se: Pet Jul 25, 2014 1:28 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 4908
Pohvalio: 1074

Београдска тврђава и парк Калемегдан

Postod Саша » Ned Sep 15, 2019 9:40 pm

Јучерашње слике:

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

После асфалтирања Савског шеталишта није више ништа (у)рађено:

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

У све три корпе за отпатке на слици су набијене некакве гредице, а оне даље су извађене из земље и остављене на гомилу; преостале коцке су разбацане, светиљке зарђале ...:

Slika
Ћирилица се пише срцем!
Pohvale za post: 2
zexland
Korisnikov avatar
Advanced
Pridružio se: Čet Jun 07, 2007 3:54 am
Kontakt:
Pohvaljen: 3764
Pohvalio: 13322

Postod zexland » Ned Sep 15, 2019 10:58 pm

Jel ovo neka nova art instalacija na Kalisu?
Live, Love & Create / Ζήστε, Αγάπη & Δημιουργώ
Pohvale za post: 1
ГЛАС ПРИРОДЕ
Intermediate
Pridružio se: Sub Avg 08, 2015 2:20 am
Kontakt:
Pohvaljen: 545
Pohvalio: 461

Postod ГЛАС ПРИРОДЕ » Pon Sep 16, 2019 3:42 am

ГЛАС ПРИРОДЕ » Пон Авг 26, 2019 6:31 pm napisao:Препознатљив стил београдрског вртларства, на пар места цветају хиљаде цветова, на хиљаду места ни један цвет.

И друга препознатљивост стила, где год је цветна леја посади украсну скаламерију, паное, знаке упозорења, тезге, ђубријере, јарболе...

Свака част читаоцима који нешто могу и да ураде ! Нема више табли са упозорењем поред цветних леја ! Било би лепо да на ред дођу и јарболи који су претекли из претходне епохе, а насађени су на месту где су цветне леје постојале и пре више од века !
На који начин изглед Калемегдана, Ушћа, Аде, обала и других природних целина може да се унапреди ? Ако знате - пошаљите ми поруку !

Povratak na “Gradski život i vesti”