Šta je novo?

Problem pasa lutalica

BOKI SMOKI

Advanced
Učlanjen(a)
23.03.2009.
Poruke
2.015
Pohvaljen
19
Lokacija
Pancevo
U Beogradu ima preko 70 000 pasa lutalica.Gradonacelnik je rekao da za vreme njegovog mandata zivotinje nece biti ubijane vec sterilisane.A i pominjao je otvaranje jednog azila u NBG. Sta vi mislite o tome? Sta je bolje ubijanje ili sterilisanje.Realno ubijanje nije popularno ali je efikasnije po meni.
 
Sto tako namrgodzen stav?Ima nas raznih.Po meni iako nije humano ubijanje je isplativije .Mislim ako sada neki copor pasa napadne nekog prolaznika a taj copor je sterilisan.Napasce ga ponovo, jedino je dobro sto se nece vise razmnozavati.Ali pazite treba dosta vremena da prodje da bi se ta brojka od 70 000 smanjila.E sad ako bi se taj pobesneli copor potamanio ne bi bilo bojazni da ce opet nekog ozlediti.
 
2 dana u azil,ako se niko ne javi uspavati, a onima koji puste kera kog su drzali u kuci odrediti drakonske kazne, i svi kerovi da imaju dokumenta + cip
 
Iz tvojih usta u bozije usi.Ja kada sam isao na beer fest u jednom delu je bilo desetinu pasa lutalica.Sva sreca pa nas je bilo nekolicina, jel je dokazano da psi mogu da broje.najgore je kada ste sami a prolazite pored velikog copora.Svi koji su za sterilisanje bih voleo da vidim pored jednog takvog sterilisanog copora, pritom da su sami.
 
alexandernbg":nj2xpwr2 je napisao(la):
2 dana u azil,ako se niko ne javi uspavati, a onima koji puste kera kog su drzali u kuci odrediti drakonske kazne, i svi kerovi da imaju dokumenta + cip
Ovo me je zanimalo kako je reseno, negdi u belom svetu, recimo...
Ako je sveki pas ima biometrijsku LK, pa se tako pronadje i gazda, sta ako on kaze "pas mi je pobegao"? Hoce li ga i tada kazniti? Cak i ako ga izbaci na ulicu, sta ga sprecava da reda radi sutradan prijavi "nestanak" kad i onako zna da psa niko nece traziti?
Interesuje me i da li postoje neki podaci o vremenu koje je potrebno da bi se populacija lutalica svela na "razumnu meru" primenom sterilizacije, odnosno da li je to zaista efikasno?
 
BOKI SMOKI":2bnza8q1 je napisao(la):
Iz tvojih usta u bozije usi.Ja kada sam isao na beer fest u jednom delu je bilo desetinu pasa lutalica.Sva sreca pa nas je bilo nekolicina, jel je dokazano da psi mogu da broje.najgore je kada ste sami a prolazite pored velikog copora.Svi koji su za sterilisanje bih voleo da vidim pored jednog takvog sterilisanog copora, pritom da su sami.
Или још горе - да врте педале... Ја сам толико окршаја имао да ми је мука од луталица. Само се плашим да једног дана не унесрећим себе и особу на коју на летим при брзини од 45km/h бежећи од чопора...
 
Ljudi su uvrnuti... koliko se svinja pobije (koje su dokazano inteligentnije od pasa, ako je u tome problem), a za pse se dize frka... a samo bi fino zaspali. :D

Fine male kuce koje vole malu decu... da grickaju...

Volim ja pse, ali, pobogu, pa hranimo se zivotinjama. (kad smo vec kod toga, mozemo da pustimo kineze na njih :)

Ali, u svakom slucaju, cipovi i kazne su dugorocno resenje.
 
Malo je bolestan predlog ali mogli bismo da izvozimo kerece meso u kinu. Bar bi imali neke koristi.
 
U svetu se psi stelirisu - em sto im se tako resi agresivnost, em sto za par godina se resi problem lutalica. Lutalice imaju veoma kratak zivot zbog neuhranjenosti i generalno nezadravog zivota (za psa)... a sterilizacija je mnogo jeftinija od uspavljivanja. Mislim da je to bolje resenje, ali to je samo moje misljenje...
 
Jaaako mi se retko dešava da imam problema sa psima lutalicama, a i tako me nikad nisu napali da me ugrizu već su lajali da mi stave do znanja da ne žele da uđem na neku teritoriju, mada se i to desilo samo jednom u poslednjih 5 godina. Mnogo veći problem je što jure za mojim kolima kada se isparkiram i stalno pokušavaju da mi prepreče put, ali to je problem što moram jako da pazim da ne nastradaju a ne zato što meni može nešto da se desi...

U scenariju uspavljivanja, 9 od 10 pitomih životinja treba da bude uspavano jer se svaki deseti ponekad drzne da zalaje na ljude a svaki stoti nekoga i ujede!?

Kao (odgovorni) vlasnik ili bolje reći držalac kućnog ljubimca ne mogu da podržim nikakve mere uspavljivanja... Nema čovek biološki gledano nikakvo veće pravo da boravi na nekoj teritoriji od pasa a zauzeo je 99% terirotije Evrope i te životinje nemaju kuda. Sa (imaginarnog) stanovišta planete Zemlje, možda se čovek previše raširio po planeti, pravi veliku štetu i treba ga uspavati!
 
Da još dodam, ČOVEK je kriv što lutalice postaju agresivne - čovek koji ih napada štapom bez ikakvog razloga (koliko ste videli penzosa sa prutićem u šetnji? e, sad znate razlog :bash: ), čovek koji šutira cipelom psa koji je sav pokisao legao na (ionako upropašćen) otirač za noge da se malo zgreje, čovek koji je svojim bolesnim eugeničnim programom i petljanjem gde mu nije mesto stvorio načisto degenerisanu i nenormalnu rasu - pit bula, ... naposletku, i ta deca često gađaju pse kamenjem (svojim očima video)... primera je milion... :violina:

Kako se niko nije setio da po školama deli savete šta NIKADA NE TREBA raditi sa psom - možda bi i napada bilo mnogo manje?
 
Na mene su dve dzukele rezale u Bloku 45, zamalo je falilo da nasrnu na mene, toliko su bile agresivne. Bacao sam kamenje na njih, ni to nije pomoglo, imao sam srece sto sam ostao citav. Da sam imao neku prangiju sumnjam da je ne bi upotrebio. Inace vrlo retko imam problema sa skitnicama. Da se razumemo, ja volim zivotinje i zao mi je tih pasa, ali ovakve treba uhvatit i uspavati. Jel' treba neko dete da strada od njih?
 
Siniša":bx50s3ir je napisao(la):
Na mene su dve dzukele rezale u Bloku 45, zamalo je falilo da nasrnu na mene, toliko su bile agresivne. Bacao sam kamenje na njih, ni to nije pomoglo, imao sam srece sto sam ostao citav. Da sam imao neku prangiju sumnjam da je ne bi upotrebio. Inace vrlo retko imam problema sa skitnicama. Da se razumemo, ja volim zivotinje i zao mi je tih pasa, ali ovakve treba uhvatit i uspavati. Jel' treba neko dete da strada od njih?
Ovo tvoje je režanje, a zbog toga što pišeš ja bih tebe mogao nazvati džukelom. Zbog takvih kao što si ti ali i pokretač ove teme sutra će moje dete biti ugroženo. Od divljih pasa mnogo su opasniji divlji ljudi. A njih po gradovima ima i previše. Zaista se pitam da li ih he bolje sterilisati ili odmah uspavati.

P.S. Moderator pod hitno treba da reaguje i da na ove pozive da se ubijaju nedužne životinje odgovori kako dolikuje.
 
U Londonu i Pragu nisam video ni jednog psa/mačku lutalicu, dok ih u Atini ima na svakom koraku, čak sam primetio da Atinjani iznose posude sa hranom i vodom ispred svojih zgrada. U Njujorku postoje dve kategorije pasa/mačaka. U prvu kategoriju spadaju one koje imaju vlasnike i za njih je nadležan SPCA, a u drugu kategoriju spadaju lutalice, znači bez vlasnika, za njih su nadležni šinteri. Ukoliko se niko ne javi u roku od 48 sati da preuzme psa od šintera, vrši se eutanazija tih životinja.
Voleo bih da znam kako se ti problemi rešavaju u velikim svetskim gradovima, metropolama. Kod nas svi polaze od toga kako bi svako od nas lično rešio problem pasa/mačaka lutalica, ali je rešenje i u tome da se sagleda kakva iskustva imaju druge zemlje u vezi sa tim.
 
belgrey":2bny2gk3 je napisao(la):
Siniša":2bny2gk3 je napisao(la):
Na mene su dve dzukele rezale u Bloku 45, zamalo je falilo da nasrnu na mene, toliko su bile agresivne. Bacao sam kamenje na njih, ni to nije pomoglo, imao sam srece sto sam ostao citav. Da sam imao neku prangiju sumnjam da je ne bi upotrebio. Inace vrlo retko imam problema sa skitnicama. Da se razumemo, ja volim zivotinje i zao mi je tih pasa, ali ovakve treba uhvatit i uspavati. Jel' treba neko dete da strada od njih?
Ovo tvoje je režanje, a zbog toga što pišeš ja bih tebe mogao nazvati džukelom. Zbog takvih kao što si ti ali i pokretač ove teme sutra će moje dete biti ugroženo. Od divljih pasa mnogo su opasniji divlji ljudi. A njih po gradovima ima i previše. Zaista se pitam da li ih he bolje sterilisati ili odmah uspavati.

P.S. Moderator pod hitno treba da reaguje i da na ove pozive da se ubijaju nedužne životinje odgovori kako dolikuje.
Ti da si pismen, a nisi, procitao bi pazljivo sta sam napisao i ne vredjaj. Rekao sam da treba izvrsiti eutanaziju samo na agresivnim zivotinjama. To rade svugde u svetu. I ovo nije bilo rezanje. Ovde si ti rezao. Rezi negde drugde.
Ako moderatori smatraju da sam prekrsio pravila foruma, neka me izbace slobodno.
 
belgrey":2519azf2 je napisao(la):
Ovo tvoje je režanje, a zbog toga što pišeš ja bih tebe mogao nazvati džukelom. Zbog takvih kao što si ti ali i pokretač ove teme sutra će moje dete biti ugroženo. Od divljih pasa mnogo su opasniji divlji ljudi. A njih po gradovima ima i previše. Zaista se pitam da li ih he bolje sterilisati ili odmah uspavati.

P.S. Moderator pod hitno treba da reaguje i da na ove pozive da se ubijaju nedužne životinje odgovori kako dolikuje.
Obozavam ovakve ljude :D

Mi svakodnevno ubijamo na milione neduznih zivotinja (a koje to zivotinje nisu neduzne). Nemoj da me pogresno razumes - ja VOLIM zivotinje, imao sam razne kucne ljubimce, izmedju ostalih i pse (mada preferiram macke), ali, to ne znaci da cu da se ponasam kao dete od tri godine. To da jedno zivo bice ubije drugo je sasvim prirodna i normalna stvar. To sto je tebi nezamislivo uspavljivanje pasa potice od toga sto ih identifikujes sa ljudima (a ne sa pacovima recimo). A i ubijanje ljudi nije u konfliktu sa nekakvom opstom kosmickom harmonijom i kao takvo nadopustivo, vec je prepoznato od drustva kao stetna pojava i zbog toga sankcionisano i "demonizovano".

Problemi se ne resavaju tako sto se vice "Strasno, strasno!" i "Ju, naopako!".
 
Лично имам утисам да је сваким даном проблем све већи. Годинама возим бицикл по Новом Београду и раније готово да се није дешавало да пси лају на мене, а рецимо у задњих пар месеци имао сам више блиских контаката са њима него све године пре тога. Наравно овде проблем лежи у људима, први су они који набаве пса а касније схвате да је то велика обавеза и пусте их на улицу, други су они који имају своја дворишта и редовно (или повремено) хране псе али их пусте да буду испред капије а они наравно кад год осете зов дивљине скупе се у чопор а тада се врло често не понашају као добре куце из комшилука. Можда би се проблем делимично могао решити жестоким кажњавањем несавесних власника паса, а новац од тога да се искористи за прихватилишта. Лично сам за стерилисање паса, то јесте дугорочно решење али да је то систематски рађено раније сада би ситуација била далеко боља тако да није проблем у ефикасности те методе већ је проблем у немарности.
 
Ubijanje ne moze biti resenje nijednog problema. Šokiran sam tako jednostavnim i olakim pozivanjem na ubistvo. Mozete me pljuvati i mrzeti zbog mojih stavova, ali zaista mislim da su na ulici psi lutalice, oni koji nemaju svoj dom, svog prijatelja, oni koje je čovek uzeo, prevario, napustio, osudio na bedu i na smrt. Oni nisu sišli iz šume u ljudska prebivališta i počeli da vrše teror. Sa druge strane džukele smo mi ljudi, svi bez razlike, pošto smo zaboravili kako smo nastali i odakle potičemo. Ponajviše su džukele svi oni koji bi po kratkom postupku rešili probleme koje imaju na surov način. Ako ćemo tako da se zaštitimo od svega što nas POTENCIJALNO ugrožava onda hajde da ja zamolim gradonačelnika da mi odobri osnivanje prihvatilišta za "grandove mlade nade" i pinkove gledaoce. Po mom mišljenju oni dalekosežno predstavljaju mnogo veću pretnju po ovo društvo od pasa lutalica. Ima puno zla na ovom svetu ali se protiv njega ne može boriti novim zlom. Kada postavljač ove teme i oni koji su za olako ubijanje pasa budu shvatili da time neće rešiti problem i da će morati da počnu da ubijaju one koji su te pse pustili na ulicu, šta ćemo onda da radimo?

P.S. U Srbiji nisu samo psi na ulici problem, već i oni kućni. Vlasnici pasa su prilično ugrožena manjina u Srbiji i većinska Srbija na njih gleda sa zgražavanjem ("Držite psa u kući!!!", "Dozvoljavate detetu da ljubi psa!!!!" ) Strašno je kako oni čije je prethodno koleno družbovalo sa medvedima, a deca išla u školu sa vukovima na Dinaridima, danas kada se spustilo sa brda u grad glumi glumicu.
 
Vozim bicikl kao mnogi, i kao mnoge kučići jure za mnom, pored mene, i laju i izgledaju besno.
Zamislite sada da se to desi nekom roditelju sa detetom. Da li postoji dete koje se ne bi uplašilo, palo sa bicikla i rizikovalo povredu i od pada sa bicikla i od ujeda pasa.

Naravno da se slažem da je problem u ljudima koji su pustili pse na ulicu, ali prvo se moraju ukloniti svi psi sa ulice (da li u neko prihvatilište, azil, ili ih pobiti). Tek tada možemo da primenjujemo "civilizacijske" mere, kao čipovanje pasa, sterilizacija i kažnavanje nesavesnih vlasnika.

Ponavljam, zvuči grubo, ali samo se stavite u ulogu roditelja koji vozi bicikl sa malim detetom, prvo treba eliminisati sve pse sa ulice!
 
belgrey":bxos1wmt je napisao(la):
Ubijanje ne moze biti resenje nijednog problema.
Moze biti resenje problema gladi, prenaseljenosti, stetocina, fizicke ugrozenosti... Nemoj biti tako iskljuciv. :)

belgrey":bxos1wmt je napisao(la):
Šokiran sam tako jednostavnim i olakim pozivanjem na ubistvo.
"Ubistvo ili ubojstvo u najširem smislu predstavlja svako ljudsko djelo koje za neposrednu posljedicu ima smrt drugog čovjeka." http://sh.wikipedia.org/wiki/Ubistvo

belgrey":bxos1wmt je napisao(la):
Mozete me pljuvati i mrzeti zbog mojih stavova, ali zaista mislim da su na ulici psi lutalice, oni koji nemaju svoj dom, svog prijatelja, oni koje je čovek uzeo, prevario, napustio, osudio na bedu i na smrt. Oni nisu sišli iz šume u ljudska prebivališta i počeli da vrše teror.
Ja te obozavam. Uostalom, pogledaj moj prethodni post, tamo nema nista o tebi, ja fino razgovaram o temi.

belgrey":bxos1wmt je napisao(la):
Sa druge strane džukele smo mi ljudi, svi bez razlike, pošto smo zaboravili kako smo nastali i odakle potičemo. Ponajviše su džukele svi oni koji bi po kratkom postupku rešili probleme koje imaju na surov način. Ako ćemo tako da se zaštitimo od svega što nas POTENCIJALNO ugrožava onda hajde da ja zamolim gradonačelnika da mi odobri osnivanje prihvatilišta za "grandove mlade nade" i pinkove gledaoce. Po mom mišljenju oni dalekosežno predstavljaju mnogo veću pretnju po ovo društvo od pasa lutalica. Ima puno zla na ovom svetu ali se protiv njega ne može boriti novim zlom. Kada postavljač ove teme i oni koji su za olako ubijanje pasa budu shvatili da time neće rešiti problem i da će morati da počnu da ubijaju one koji su te pse pustili na ulicu, šta ćemo onda da radimo?
Slozicemo se da postoji bitna razlika izmedju ljudi i zivotinja sa stanovista ljudi. Zivotinje rutinski ubijamo cak i samim svojim postojanjem, i to je sasvim ok. I psi ubijaju macke.

belgrey":bxos1wmt je napisao(la):
P.S. U Srbiji nisu samo psi na ulici problem, već i oni kućni. Vlasnici pasa su prilično ugrožena manjina u Srbiji i većinska Srbija na njih gleda sa zgražavanjem ("Držite psa u kući!!!", "Dozvoljavate detetu da ljubi psa!!!!" ) Strašno je kako oni čije je prethodno koleno družbovalo sa medvedima, a deca išla u školu sa vukovima na Dinaridima, danas kada se spustilo sa brda u grad glumi glumicu.
Pazi, pucaju ti kapilari u ocima. Stan nije prirodno okruzenje za psa (kao sto nije ni za kozu ili kravu). Svaki pas bi pre odabrao slobodu. Drzanje psa u stanu je hir vlasnika, a cesto ga ne vidimo kao takvo samo zbog toga sto je prilicno uobicajeno. Da li odobravas drzanje leoparda u stanovima i delfina u bazenima?

Inace, te pare i trud koji bi bili potrebni za "humano" zbrinjavanje lutalica ima mnogo hitnije primene. Pogledaj samo male rome.

Uostalom sta je nehumano u uspavljivanju? Ne boli, nije sadisticko izivljavanje.
 
Ja ovde na Konjarniku gde ima puno pasa lutilaca, svaki dan šetam dete i nikada nisam imao ni najmanji problem...
U novinama čitam kako "građani ulice Z Đinđića ne mogu da izađu napolje, toliko je mnogo pasa lutalica" i zgranut sam, jer sam kao student živeo tamo, imao naviku da SVAKO VEČE izlazim sam oko ponoći ili jedan ujutru da prošetam, i nijednom me nijedan lutalica nije ni pipnuo. Ima ih mnogo, ali idu i gledaju svoja posla.

E sad da će pas da juri za biciklom, hoće. On ne zna šta je to bicikl, jednako kao za automobil, zbunjen je i uplašen. I čovek zbog toga želi da ga ubije, iz svog komoditeta, da bi mogao da vozi bicikl. Lepo.

Nemam ništa protiv da se psi uspavaju ako će i jedan deo Beograđana za njima pravo u gasne komore. Na primer, romkinja koja po pljusku sa svojim golim detetom od tri meseca (!!!!) prosi kod Ušća, izraz lica tog malog deteta će mi zauvek ostati u sećanju!
 
ACR":2ema8s08 je napisao(la):
E sad da će pas da juri za biciklom, hoće. On ne zna šta je to bicikl, jednako kao za automobil, zbunjen je i uplašen. I čovek zbog toga želi da ga ubije, iz svog komoditeta, da bi mogao da vozi bicikl. Lepo.
Mene je dva puta ujeo pas. Jednom dok sam vozio biciklo (znam kako izgleda zbunjem i uplasen pas, ovaj je bio besan), i jednom me je napao copor pasa kod pancevackog mosta bez apsolutno ikakvog razloga.

I, ja ne zelim da ubijam pse, ali ne zelim ni da dam 1000 evra po psu (ili kolko vec) za smestaj i hranu do kraja zivota, a ne zelim ni da se vrzmaju po gradu, (ponekad) napadaju ljude i ostavljaju nagazne mine po trotoarima.

A onaj kome je zao lutalica moze da uzme jednog sa ulice, da ga odvede kod veterinara i da ga gaji kao kucnog ljubimca.
 
ACR":2sms7rme je napisao(la):
Ja ovde na Konjarniku gde ima puno pasa lutilaca, svaki dan šetam dete i nikada nisam imao ni najmanji problem...
U novinama čitam kako "građani ulice Z Đinđića ne mogu da izađu napolje, toliko je mnogo pasa lutalica" i zgranut sam, jer sam kao student živeo tamo, imao naviku da SVAKO VEČE izlazim sam oko ponoći ili jedan ujutru da prošetam, i nijednom me nijedan lutalica nije ni pipnuo. Ima ih mnogo, ali idu i gledaju svoja posla.

E sad da će pas da juri za biciklom, hoće. On ne zna šta je to bicikl, jednako kao za automobil, zbunjen je i uplašen. I čovek zbog toga želi da ga ubije, iz svog komoditeta, da bi mogao da vozi bicikl. Lepo.

Nemam ništa protiv da se psi uspavaju ako će i jedan deo Beograđana za njima pravo u gasne komore. Na primer, romkinja koja po pljusku sa svojim golim detetom od tri meseca (!!!!) prosi kod Ušća, izraz lica tog malog deteta će mi zauvek ostati u sećanju!
Ona treba u zatvor a dete u dom ili kod nekog staraoca a ovo o gasnim komorama je neumesno i divljački.
 
bgexplorer":4zcv21cq je napisao(la):
Ona treba u zatvor a dete u dom ili kod nekog staraoca a ovo o gasnim komorama je neumesno i divljački.
Zašto, pa ovde je bilo reči da je uspavljivanje humano jer ne boli. Jel' gasna komora boli?
Prema tome, gasna komora je humano sredstvo rešavanja problema.

Jeste neumesno i divljački i drago mi je da si primetio, takvu reakciju sam i želeo da izazovem.
Jer je za mene jednako divljački masovno ubijati pse.
Ovde je bilo reči o tome da su psi opasni za decu; zanima me da li se ikada napravila neka studija o "infant mortality" romske dece i da li bi se iz takve studije zaključilo da su po njih opasniji njihovi roditelji ili nesrećni psi. A kao što nam neke opcije nisu dostupne u rešavanju romskog pitanja, (iako bi, bez sumnje, bile najefikasnije) tako neke opcije ne smeju biti na stolu ni kad je o životinjama reč.
 
Vrh