Šta je novo?

Benzinske pumpe u centru

belgrey

Higher intermediate
Učlanjen(a)
05.04.2009.
Poruke
649
Pohvaljen
261
Lokacija
Belgrade, Serbia
Odavno već razmišljam da li postoji nekakva namera prilikom postavljanja benzinskih pumpi po gradu tokom sfrj perioda. Počinjem da sumnjam da su pumpe po centru Beograda tendenciozno postavljane na najlepše male trgove i skverove da je to je prosto zapanjujuće.
U najstrožem centru grada i ujedno u najurbanijem i najstarijem gradskom jezgru postoji mnoštvo mini pumpi koje se često nalaze veoma blizu jedna drugoj pa se pitam nije li njihova funkcija možda bila neka druga a ne snabdevanje gorivom. Ako se ne varam komi vlasti su se maksimalno trudile da unište svaki građanski osećaj i da ponarode sve što može pa je možda i postavljanje pumpi na prelepe skverove jedan od smišljenih zločina protiv urbanizma i grada kako se narod došao u grad sa sela ne bi vređao građanskom arhitekturom !?!? Ne znam, lupetam, mada mi nije jasno zašto su baš tu? Na najlepšim mestima. Pokušao sam da zamislim te skverove bez njih i shvatio da bi to bila fantastična mesta!

Nabrojaću neke primere, drastične po meni, a verovatno ću ih dosta i propustiti pa možete da dodajete ako se setite. Takođe me zanima šta vi mislite o tim pumpama? Kako bi bilo da se izmeste što dalje od prelepih skverova!

1. Topličin venac
2. Skver na uglu Rige od Fere i Gospodar Jevremove
3. Braće Jugovića kod Studentskog trga (tik uz turbe)
4. Skver na uglu Francuske i Venizelosove
5. Skver na uglu Venizelosove i Budimske (samo par stotina metara dalje od prethodne)
6. Skver na uglu Cvijićeve i Takovske (prelep ali zapušten skver)
7. Ugao Cvijićeve i Stanoja Glavaša (par stotina metara dalje od prethodne)
8. Karađorđeva , kod Zadruge (užas)
9. Karađorđeva, kod tramvajske okretnice, podno zidina
10. Tašmajdanski park, preko puta hotela
11. u parku kod Vukovog spomenika
12. Slavujev venac na Zvezdari, Bulbuder, tek par desetaka metara udaljena od pumpe na Dimitrijali
13. Kosančićev venac, u Pop Lukinoj, odmah posle skretanja sa Brankovog mosta
14. U Mačvanskoj, kod Hrama
15. Na Crvenom krstu
16. Maksima Gorkog, kod Južnog bulevara
...
 
svaka čast za temu, ovo je i meni upalo u oči. bar pola od ovih bi moralo da leti odatle, prva ona kod studentskog trga :violina:
 
Zanimljiva tema, čudi me da je niko od nadležnih nije nikad pominjao.

Ne verujem da je u pitanju zavera, da su komunisti hteli samo da kvare urbanizam, mogli su to da rade kao sa trgom republike neposredno posle rata, spomenik ispred konja i velika petokraka i živeo tito na muzeju.. nikad nije bio problem da se postavi još neka betonska budža u slavu NOBa gde god nekom padne na pamet..
 
Vecine ovih na Zvezdari nece biti koliko sam gledao urbanisticke planove,100% sam siguran za ovu kod nadvoznjaka u dimitrijali i ovu na slavujevom vencu
 
I ova u Macvanskoj sam cuo da ce da ide, tj cuo sam da je plan da sve idu. Mada ko zna kad je to sad tudje kako ce proci taj proces
 
Evo slika nekadasnjeg prelepog trga na ukrstanju Despota Stefana, Cvijiceve i Carlija Caplina. Nekadasnje prelepo zdanje postanske ... je zapusteno, a ceo trg devastiran.
Danas su tu NIS petrol, fast food Carli, raspali klozet pretvoren u radnju kljucara i cigani koji prodaju carape. Kao da je neko bas trudio da upropasti ovo, nekada prelepo mesto okupljanja.

Pogled iz Takovske:

157k9pe.jpg


Pogled iz Carlija Caplina:

6te7fa.jpg


Na zdanju se mogu nazreti slova "postanska ...." ...neko ce vec znati cemu je zgrada prvobitno sluzila.

ek28mp.jpg
 
stf":16j9pj4f je napisao(la):
Evo slika nekadasnjeg prelepog trga na ukrstanju Despota Stefana, Cvijiceve i Carlija Caplina. Nekadasnje prelepo zdanje postanske ... je zapusteno, a ceo trg devastiran.
Danas su tu NIS petrol, fast food Carli, raspali klozet pretvoren u radnju kljucara i cigani koji prodaju carape. Kao da je neko bas trudio da upropasti ovo, nekada prelepo mesto okupljanja.
Potrefio si u sred srede. Baš o tome sam govorio. Kako bi bilo lepo kada bi neko našao fotku ovog mesta pre pumpe.
 
Hromi Daba":26pke4yt je napisao(la):
I ova u Macvanskoj sam cuo da ce da ide, tj cuo sam da je plan da sve idu. Mada ko zna kad je to sad tudje kako ce proci taj proces
Као што је прошло на Мухару. Од мале и неугледне пумпе која се скоро није ни видела, направили су огромну пумпу која је затворила цео простор.
 
stf":1iy03vbg je napisao(la):
Evo slika nekadasnjeg prelepog trga na ukrstanju Despota Stefana, Cvijiceve i Carlija Caplina. Nekadasnje prelepo zdanje postanske ... je zapusteno, a ceo trg devastiran.
Danas su tu NIS petrol, fast food Carli, raspali klozet pretvoren u radnju kljucara i cigani koji prodaju carape. Kao da je neko bas trudio da upropasti ovo, nekada prelepo mesto okupljanja.

Pogled iz Takovske:

http://i42.tinypic.com/157k9pe.jpg

Pogled iz Carlija Caplina:

http://i41.tinypic.com/6te7fa.jpg

Na zdanju se mogu nazreti slova "postanska ...." ...neko ce vec znati cemu je zgrada prvobitno sluzila.

http://i43.tinypic.com/ek28mp.jpg
Jedna od potencijalno najlepših loakcija za neki skver/trgić, ali očaj živi na šta trenutno liči.
 
Po izvodu iz gup-a bi ona trebala biti uklonjena do 2021...Sada je skoro sigurno rekonstruisu da bi zadovoljili budzovane koji budu parkirali u beton hali.
 
a sta bi od one ideje da u beton hali bude muzej sporta?

inache od tih glupih pumpi #1 mi je pumpa kod Studentskog parka.
 
Pa muzej ce biti u beton hali za noc muzeja bio je u rekonstrukciji valjda ga sredjuju .Kad bi makli tu pumpu :kafa:
 
Dobra je i ona kod hotela palas,ne radi,time je i lakse ukloniti je.Al stvarno je ruglo
 
Bravo za temu! Dodao bih tu već pomenutu pumpu na Muharu (Trg Branka Radičevića - Zemun). Ona je trenutno van funkcije, a ako ima imalo pameti, ostaće tako...
Moji favoriti za rušenje:

0. Muhar (0 jer nije nikad ni smela da se gradi)
1. Topličin venac
2. Francuska / Venizelosova
3. Cvijićeva / Čarlija Čaplina
 
mekbejn":3qxbio85 je napisao(la):
0. Muhar (0 jer nije nikad ni smela da se gradi)
1. Topličin venac
2. Francuska / Venizelosova
3. Cvijićeva / Čarlija Čaplina
Nijedna nikada nije trebalo da se gradi. To je bila industrijalizacija bez ikakvog smisla.
 
Danak automobilskom konceptu, bez sumnje. Ali zaista, ove 4 koje sam naveo zauzimaju divne lokacije koje bi mogle značajno da se oplemene.
Sve pohvale autoru za temu!
 
Тема је одлична ! На жалост ми можемо само да пишемо и да критикујемо и ништа више. Пумпе ће и даље остати тамо где и јесу.
Списку бих додао још две пумпе које угражавају околину
- Беопетрол (Лукоил) у старом Новом Београду (павиљони), угао Радоја Дакића и Џона Кенедија
- бесправно саграђена Елп пумпа уз аутопут (Булевар Арсенија Чарнојевића) у правцу Шида код Сава Центра

Пумпа код хотела Палас ради, реновирана, прошао сам туда пре неки дан.

Да ли неко зна шта се дешава са пумпом на Мухару ? Нешто се ућуташе и ови из града !
 
Na Muharu nakon predhodne galame, samo su doneli i komletirali objekat sa sitnim iventarom tako da je sada tip top spremna uglancana ko nijedna druga , prosto cakli i blista sa ne pisanom porukom ,, ko vas j...
doduše stoji ona crvena tračica oko pumpe i 24 h čuvar. Idalje je sprečeno slobodno kretanje građana u tom delu trga, a time mini kružni tok
je nedostupan i vozilima i građanima... ko nas j...
 
Po GUPu prestaje da postoji pumpa na uglu Venizelosove/Budimske. Plac je namenjen za "mini trg". ;)
 
@Vučko
Uh... :( Sve lepo piše, ali Lukoil je izuzetno ozbiljan igrač. Videćemo ko će pobediti u ovom meču.
 
Vrh