Šta je novo?

Javni Toaleti (WC) i javna gradska kupatila

Igor

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
10.01.2007.
Poruke
18.725
Pohvaljen
37.623
Vec neko vreme razmisljam da otvorim ovu temu a cini mi se da se nismo svih ovih godina posteno dotakli problematike javnih toaleta i kupatila.

Nisam do kraja siguran kakva je situacija u gradovima u okruzenju kao i u vecim evropskim gradovima ali cini mi se da se jako malo paznje posvetilo toaletima pre svega ali i kupatilima. Bilo bi dobro da popisemo javne ali bas javne gradske toalete koje znamo i da vidimo u kakvom su stanju neki presek da napravimo i da predlozimo neke nove lokacije. Kada su javna kupatila u pitanju koliko znam beograd je nekada imao javna kupatila ali danas vise ne, ako gresim neka me neko naravno ispravi da i to stavimo na spisak postojecih objekata.

Eto povescu se logikom sto bi za nas u ovom momentu predstavljalo malu revoluciju na ovom polju a to je da se prilikom rekonstrukcije gazele tj mostarske petlje na srednjem pesackom nivou izgradi nikad postojeci toalet. Mislim da je vise nego ocigledno da tolika frekvencija saobracaja ali pre svega pesaka i putnika zahteva jedan takav sadrzaj na saobracajnoj raskrsnici.
 
Evo jedan dobra ideja u svedskoj. :kk:
swisspublictoilet03.jpg

swisspublictoilet02.jpg


Ili ovo :laugh:

post-312-1254155933.jpg
 
Ja znam samo za one u studentskom parku i na Kalemegdanu (prakticno odmah preko puta K. Mihailove tj. Uzun-Mirkove). A i ti toaleti su zakljucani tipa posle 9 ili 10 uvece.
 
Postoji i onaj pored narodnog pozorista mada niko ziv ne zna za njega.
 
Onaj kod Pozorišta se lepo vidi spolja, ali prosto ne želite unutra bez preke potrebe. Kao i u prolazu kod ulaza u Knez Mihajlovu..

Inače imate i jedan u parkiću kod Autokomande, od kružnog toka ka stadionu sa najvećim semaforom, praktično uz stanicu 42/59 ka gradu..
 
Igor":3qtjf1kw je napisao(la):
Nisam do kraja siguran kakva je situacija u gradovima u okruzenju kao i u vecim evropskim gradovima ali cini mi se da se jako malo paznje posvetilo toaletima pre svega ali i kupatilima.
Od okruženja znam za Hrvatsku, konkretno savršen način za basnoslovno izvlačenje para iz gradske kase u ruke rodbini, tako npr Bandića stalon prozivaju...

http://www.nacional.hr/clanak/54974/nepotizam-preskupe-zagrebacke-wc-e-gradio-bandicev-kum
ali i ostali
http://www.tportal.hr/vijesti/hrvatska/104709/Zlatni-zahodi-kao-hrvatske-atrakcije.html

Najjasniji primer da je izgradio novi WC na glavnom trgu, umesto renoviranja starog (sličnog našem kod Pozorišta)
lipanj08009.jpg

koji sad zvrji prazan na logičnoj lokacij gde prolaze ljudi, za neki novi mega giga fancy zavučen 500 metara dalje.

A sve je počelo sa Dubrovnikom, koji je izgradio basnoslovno skup WC, koji je, doduše, odneo neke silne arhitektonske nagrade.
2961773477_c402acac1e_z.jpg



A kod nas, imamo i klasične na autobuskoj (nešto skoro renoviran) i železnilčkoj stanici.

Ipak, mislmi da je nezamenjivo da možeš da uđeš u bilo koji kafić/restoran i pitaš ih za WC, tako da bih zapravo uradio da oni ne mogu da te uslove "wc samo za goste", što mislim da je urađeno u Parizu. Vrlo efikasan i jednostavan način rešavanja tog problema. :)
 
nombre":2glb0cf7 je napisao(la):
Evo jedan dobra ideja u svedskoj. :kk:
swisspublictoilet03.jpg

swisspublictoilet02.jpg
Ha, ha :laugh::lool:

Meni bi trebalo 5 minuta da pustim mlaz. :lol:

Stage fright :laugh:
 
A ovo mi izgleda neverovatno.Zar stvarno to imaju na ulici?Ja sam na muzickom festivalu u austriji koristio takve,ali na praznoj livadi na festivalu u nedodjiji gde je 100 000 ljudi moze,al ovako u centru grada je uzasno u svakom pogledu.

post-312-1254155933.jpg
 
@vučko
Ima, koristio ja u londonu, i to mnogo manje "privatne"... koriste svi živi, i niko ne obraća pažnju.
 
Mislim da bih se veoma chudno osecao kada bih tako na sred Trga izgovorio, "Izvini, samo da skoknem do...toaleta", okrenuo se, stao u paravan, i "odvrnuo slavinu"... :laugh:


Stvar navike, jednostavno. :)
 
Ima javni toalet kod okretnice 83, valjda jos radi. Takodje je ako se nevaram nekada (a mozda i sada postoji) ispod pijace Djeram bilo neko javno kupatilo.
 
Вучко, ако је јаван, нек је јаван до краја. :p
 
To sto kazes stf!Meni je skroz ludilo to,ides do wc-a skrenes malo sa putanje 5min da obavis to.Kako idu stvari na kraju ce wc-i biti ovako i kod nas.

Jovanome i kakvo je tvoje misljenje o pisoarima na sred ulice kao tim sto si koristio?Da li to doprinosi gradu u kulturnom i turistickom nivou? :D
 
@vucko
Doprinosi u smislu da ljudi manje zapisavaju ulice. Takodje (po meni) su dobra stvar jer uce ljude da je nuzda nesto normalno i prirodno cega se ne treba stideti - paradoks je da ako prigusti, a ljudi se stide, onda imamo zapisane liftove i ulaze u zgradama, umesto nekog drveta. Po meni je ovo drugo bolja varijanta... ali skrecem sa teme.

Elem, doprinosi znaci jedino u tome jer su jednostavni za odrzavanje, otvoreni 24h, i rade normalno. Malo je nezgodno sto zene ne mogu da ih koriste, ali postoje i neke zakrivene zenske varijante. Mislim da su dobri u nekim mestima gde je velika frekvencija ljudi koji piju, ili na drugim javnim mestima gde je toalet udaljen. Ne bih ih stavljao u knez Mihajlovu, ali u nekom cosku na Dorcolu, sto da ne.

Ja sam ih naravno koristio u Londonu, a ko je video pijane Engleze zna koliki je uspeh naterati ih da soraju u za to predvidjeno mesto...
 
jovanovm":rtimyfwi je napisao(la):
Ja sam ih naravno koristio u Londonu, a ko je video pijane Engleze zna koliki je uspeh naterati ih da soraju u za to predvidjeno mesto...
:lool:
 
Ma razumem ja potreba je potreba.... ali ima tu još jedna jača potreba ...
Eto ispod zemlje, kod pozorišta ima javni toalet , a iznad nema javna česma da se čovek napije vode ili da se umije .
Vec su ovde nabrojani gde sve postoje toaleti a nigde pored ili iznad nema česme . ...
Sad ce neko da kaže pa siđi dole pa pi vode... ha ha ha, ajd Ti dok neko zvučno i miomirisno obavlja.... Ti pi vode... :laugh: :lool: :laugh:
Tu vec p o s t o j i potrebna instalacija dovod i odvod šta fali mala česma...
Nekada je ovaj grad obilovao koje-kakvim (ne retko istoriskim) česmama, :dil:
U selu kad je neko žedan vode ne smeš ga oterati od bunara ...šta se dogodilo Beograđanima pa vrlo retko pravimo česme.... to nije skupo a koristi svim uzrastima i danju i nocu a pritom i lepo .... uz javni toalet i javna mala česma
:gobb:
Edit
Time bi i umetnici dobili šansu da napravi mini umetničko delo a i toga ima manjka u Bgdu....
 
Kakva je kafana..... vidi se po toaletu
Kakava je kuca...... vidi se po toaletu
Kakav je grad........ vidi se po toletu

Ne mogu da se prisetim , poslednje kandidature Beograda zašta beše..... :laugh: :lool: :laugh:
 
Fontana u Pionirskom parku je jedan od najelegantnijih javnih toaleta u Evropi! :laugh:
 
Tri u jedan, inace još uvek nema potpisnika projekta da nisu sami sebe kastrirali zbog fontane :laugh: :lool: :laugh:
 
Evo kako to izgleda u Pragu
100_6285.jpg

100_6287.jpg

Image080.jpg


Da ne videh na ovoj temi ranije, ne bih ni primetila da su ovo WC-i, i to na raskrsnicama. Preporuka je da se ne koriste osim u krajnje hitnim slučajevima.

I još jedan par blokova niže
Image072.jpg


Koleginica iz Letonije reče da u Rigi imaju iste, ali da se nalaze u parkovima. Nekako i meni to izgleda normalnije...
 
Vrh