Cene nekretnina

Opšte diskusije o ekonomiji, kulturi i vestima vezane za Beograd

Moderator: Igor

SRBO
Korisnikov avatar
Advanced
Pridružio se: Pet Jan 23, 2015 9:48 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 1697
Pohvalio: 37

Re: Cene nekretnina

Postod SRBO » Uto Jun 25, 2019 7:11 am

Зависи каква је криза. Ако је она која се зове "45% светског БДПа је управо избрисано јер су американци били безобразни према Ирану", можеш да очекујеш да више ни нема такве ствари као што је тржиште било чега, а то је сада највероватније

Како год, ми као земља са опадајућим становништвом ћемо достићи неку тачку где једноставно неће бити кога да купује, а онда не знам шта ће
imemperor1
Korisnikov avatar
Beginner
Pridružio se: Pon Apr 29, 2019 10:30 am
Kontakt:
Pohvaljen: 22
Pohvalio: 105

Postod imemperor1 » Uto Jun 25, 2019 9:16 am

SRBO » Uto Jun 25, 2019 7:11 am napisao:Зависи каква је криза. Ако је она која се зове "45% светског БДПа је управо избрисано јер су американци били безобразни према Ирану", можеш да очекујеш да више ни нема такве ствари као што је тржиште било чега, а то је сада највероватније

Како год, ми као земља са опадајућим становништвом ћемо достићи неку тачку где једноставно неће бити кога да купује, а онда не знам шта ће

Zanimljiv pogled na stvari, ima logike i to. :)

Al pazi, ja mislim da ova sada kriza koja je pred vratima neće biti kolaps valuta ili nešto slično, najviše bi trebalo da pogodi cene nekretnina, akcije na berzi i generalno da dokrajči srednju klasu.

Ono što će sada da nastavi sa rastom su kriptovalute, zlato i srebro. FIAT valute su tu gde su, ne verujem da će tu biti nekih drastičnih krahova, jedino će možda neke banke u nekim zemljama da ograniče dizanje novca, kao što je bilo na Kipru, Grčkoj, Indiji itd.

Taj veliki krah valuta pretpostavljam da je setovan za tek sledeći ciklus kriza za 10-12 godina. Sada bi trebali da smo bezbedni što se toga tiče. :)
cloud041
Higher intermediate
Pridružio se: Uto Okt 10, 2017 7:30 am
Kontakt:
Pohvaljen: 370
Pohvalio: 0

Postod cloud041 » Uto Jun 25, 2019 9:52 am

Pa i to iznajmljivanje stančića od 40m2 za 600e u ekonomski razorenoj Srbiji je trenutna faza. Isplati se samo onom ko ima keš na gomili a ne zna kako da ga pametnije investira.

Oni koji uzmu na kredit da bi im stan donosio dve prosečne plate, prave veliku grešku.

Sent from my iPhone using Tapatalk
Pohvale za post: 1
mariks
Beginner
Pridružio se: Čet Jul 26, 2018 1:46 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 70
Pohvalio: 36

Postod mariks » Uto Jun 25, 2019 12:56 pm

ne verujem da iko uzima kredit da bi stan izdavao, a nema gde da zivi. To mogu ovi koji imaju obezbedjeno mesto stanovanja, pa da kupe pride jos stan ili dva, a takvi ce teško biti u krizi i kada bude "krize". A upravo takvi su i razlog prevelike potražnje stanova. Svi stanovi prodati, a pola zgrade prazno.
SRBO
Korisnikov avatar
Advanced
Kontakt:

Postod SRBO » Uto Jun 25, 2019 3:23 pm

Доказ да је у Србуљку тражња некретнина за сврхе чувања новца, а не за животни простор су кирије које не расту, а цене које расту. Боље злато и биткоине да су узимали
Pohvale za post: 2
sjcam
Novice
Pridružio se: Ned Jul 02, 2017 9:46 am
Kontakt:
Pohvaljen: 32
Pohvalio: 1

Postod sjcam » Uto Jun 25, 2019 7:59 pm

imemperor1 » Uto Jun 25, 2019 7:10 am napisao:
sjcam » Uto Jun 25, 2019 6:57 am napisao:U koje to nekretnine ulažeš i "ROI" ti je 2%? Stan u npr. Belvilu ili Abloku za oko 120 000 izdaješ za oko 600 eur. Generalno stanovi donose 5-6%, poslovni prostor 8-9%. Osim, ako ne kupiš neki stari trosobni stan u raspalim blokovima i izdaješ ga za 200 eur, ali to nije investicija već bacanje novca ili blago rečeno - loša investicija.

Pa eto npr baš u te koje si naveo, baš tu bude realan neto ROI oko 2%. U slučaju da uspeš da ga izdaš za 600e, što nije uvek zicer i nekad će se od stanara do stanara čekati par meseci dok se ne izda pa se i to mora uračunati, jer za to vreme ti plaćaš račune. Od te cene treba oduzeti godišnji porez, povremene intervencija majstora, jednom u godini ili u 2 godine zamena nečega u stanu da li je to komad nameštaja, uredjaj ili slično, zatim jednom u 2-3god krečenje itd. Tu se naravno treba uračunati kao što sam već napisao i period kada stan nije izdat, jer tih meseci ne samo da nema kirije nego ima troška po računima 50-100e.

Uz sve to, ne treba zaboraviti 20% poreza, jer dugoročno pre ili kasnije će to morati i ovde da se plaća koliko god većina sada to izbegavala još uvek.

Tako da taj bruto od 5-6%, postoje neto ROI oko 2%.

E sad ko je u tim naseljima kupovao stan kad je kvadrat bio u opsegu 1.500-2.000e/m2, taj je super prošao. Sada kupovati po ovim astronomskim cenama i očekivati dobar neto ROI nije realno.

Mislim da treba da batališ razmišljanje o ulaganju u nekretnine, ako si uspeo da sa 6% "ROI" spustiš na 2%... Dvosoban stan u Belvilu se izdaje za 600-700 eura i stanova nema dovoljno, izdaje se relativno brzo. Ne znam kakve to sve popravke zamišljaš u relativno novoj zgradi, ali toga nema, svakako ne za 4500 eura koliko ispada po tvojoj "računici".

Porez naravno postoji, ali daleko da ti pojede 4% (oko 200 eura je porez na dvosoban stan). Krečenje? Ne kapiram, zašto ja kao vlasnik stana ulazim podstanarima u stan da krečim? Ko to radi?

Kod lokala je ulaganje još manje - tu nemaš bukvalno ni podove, ni zidove - to sve radi zakupac.

Mislim da razmišljaš i u glavi imaš neki stan u bloku i sl. koji se kupi što jeftinije "za izdavanje". Ljudi misle da im je to investicija, a to zapravo je realno promašaj i bačen novac... Izdaćeš ga nekim studentima koji će ti polupati stan, imaćeš stalno neke probleme i zvrjaće ti prazan - ustvari ovo o čemu ti zapravo i pričaš.

Opet, investitiono ulaganje u nekretnine podrazumeva kupovinu reprezentativne nekretnine koja se lako rentira uz dobar povrat u roku od 8-9 godina. Ili eventualno kupovinu nekretnine u koju uložiš kako bi povećao prinos. E, zato se novogradnja razgrabi i cene su tolike kolike su, a stanovi po blokovima zvrje po oglasima mesecima...
sjcam
Novice
Kontakt:

Postod sjcam » Uto Jun 25, 2019 8:07 pm

SRBO » Uto Jun 25, 2019 3:23 pm napisao:Доказ да је у Србуљку тражња некретнина за сврхе чувања новца, а не за животни простор су кирије које не расту, а цене које расту. Боље злато и биткоине да су узимали

Kako kirije ne rastu? Pa pune su novine tekstova o poskupljenju kirija... Neki su se dosetili i da izdaju na dan. Ne rastu u lošim naseljima, jer to uzimaju studenti, a na boljim lokacijama svakako kirije su skoro dvostruke u odnosu na vreme krize, jer je velika potražnja.

PS: Ništa protiv studenata, samo sam naveo primer kategorije koja je platežno manje sposobna (neelastična :)). Svi smo uglavnom bili studenti.
sjcam
Novice
Kontakt:

Postod sjcam » Uto Jun 25, 2019 8:08 pm

cloud041 » Uto Jun 25, 2019 9:52 am napisao:Pa i to iznajmljivanje stančića od 40m2 za 600e u ekonomski razorenoj Srbiji je trenutna faza. Isplati se samo onom ko ima keš na gomili a ne zna kako da ga pametnije investira.

Oni koji uzmu na kredit da bi im stan donosio dve prosečne plate, prave veliku grešku.

Samo bu**** bi uzela stan na kredit da bi ga posle izdavao... To je besmislica.
direktor
Korisnikov avatar
Professional
Pridružio se: Pet Okt 10, 2008 2:07 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 15094
Pohvalio: 6280

Postod direktor » Uto Jun 25, 2019 10:55 pm

Stvarno glupo kupiti i biti rentjer ....
*Ова порука је за приватну, а не јавну употребу. Њена сврха/циљ/намера није вршење нити позивање на вршење кривичних или других кажњивих дела, већ упражњавање Уставом зајемчене слободе мисли, савести и говора.
cloud041
Higher intermediate
Pridružio se: Uto Okt 10, 2017 7:30 am
Kontakt:
Pohvaljen: 370
Pohvalio: 0

Postod cloud041 » Sre Jun 26, 2019 7:50 am

Slažem se ali znam i takve slučajeve.

SRBO
Korisnikov avatar
Advanced
Kontakt:

Postod SRBO » Sre Jun 26, 2019 8:02 am

sjcam » 25 Jun 2019 19:07 napisao:
SRBO » Uto Jun 25, 2019 3:23 pm napisao:Доказ да је у Србуљку тражња некретнина за сврхе чувања новца, а не за животни простор су кирије које не расту, а цене које расту. Боље злато и биткоине да су узимали

Kako kirije ne rastu? Pa pune su novine tekstova o poskupljenju kirija... Neki su se dosetili i da izdaju na dan. Ne rastu u lošim naseljima, jer to uzimaju studenti, a na boljim lokacijama svakako kirije su skoro dvostruke u odnosu na vreme krize, jer je velika potražnja.

PS: Ništa protiv studenata, samo sam naveo primer kategorije koja je platežno manje sposobna (neelastična :)). Svi smo uglavnom bili studenti.

Пуне су новине, али лигенпрес је лигенпрес... То можда расте само у центру и НБГ и по овим новим "луксузним" комплексима, док на Коњарнику не можеш да издаш за јаче од 200
nensav
Higher intermediate
Pridružio se: Čet Jan 16, 2014 6:03 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 253
Pohvalio: 215

Postod nensav » Sre Jun 26, 2019 1:50 pm

I zarkovu
vradovic
Higher intermediate
Pridružio se: Sre Okt 31, 2007 3:48 am
Kontakt:
Pohvaljen: 717
Pohvalio: 233

Postod vradovic » Pet Jun 28, 2019 7:02 am

Po mojim ocekivanjima kao sto sam i ranije izjavljivao ocekuje nas stravican rast cena nekretnina. Novi Beograd 5000e kvm ima da bude prosek. Nerealno su niske cene nekretnina trenutno. Ovakvo stanje je po meni neodrzivo.
tzoran1
Korisnikov avatar
Advanced
Pridružio se: Čet Nov 21, 2013 2:38 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 3056
Pohvalio: 315

Postod tzoran1 » Pet Jun 28, 2019 9:34 am

A za deset godina ima za 30 000e da biras ali ceo stan, ako nastavi Srbija ovim tempom da se iseljava...
Mnogi nesposobni ljudi su daleko dogurali. Ko je nesposoban moze raditi sve. Sposobni rade samo ono sto umeju.
Beogradjani volite Beograd, on nema nikoga osim vas!
Johnest_Hon
Korisnikov avatar
Higher intermediate
Pridružio se: Sub Okt 16, 2010 12:07 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 770
Pohvalio: 1896

Postod Johnest_Hon » Pet Jun 28, 2019 10:05 am

Radović istinu zbori, stanje je neodrživo... :D
11030
Higher intermediate
Pridružio se: Pet Jan 21, 2011 8:20 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 943
Pohvalio: 527

Postod 11030 » Pet Jun 28, 2019 12:15 pm

Nema veze što se Srbija iseljava kad Srbi iz dijaspore ovde kupuju stanove, ja lično znam par primera. U državama u kojima žive ne mogu to da priušte pa valjda da bar negde imaju svoj krov nad glavom.
Pohvale za post: 2
imemperor1
Korisnikov avatar
Beginner
Kontakt:

Postod imemperor1 » Pet Jun 28, 2019 12:41 pm

vradovic » Pet Jun 28, 2019 7:02 am napisao:Po mojim ocekivanjima kao sto sam i ranije izjavljivao ocekuje nas stravican rast cena nekretnina. Novi Beograd 5000e kvm ima da bude prosek. Nerealno su niske cene nekretnina trenutno. Ovakvo stanje je po meni neodrzivo.

Pa da. Mene pitalo par saradnika iz Singapura i Švajcarske, svi hoće u Beogradu da kupe stan. Kažu to je džabe kakve su cene a tako dobra infrastruktura, metro, uredjeno sve extra funkcioniše i sve je bolje i bolje. Hoće da prodaju sve nekretnine u tim zemljama i da sve ulože u Beograd, kažu nema greške da će cene za par godina u Beogradu da idu na preko 5.000e/m2, misle možda čak i 10.000e/m2.
Pohvale za post: 4
tzoran1
Korisnikov avatar
Advanced
Pridružio se: Čet Nov 21, 2013 2:38 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 3056
Pohvalio: 315

Postod tzoran1 » Pet Jun 28, 2019 12:43 pm

11030@
Misleci da ce jednog dana da se vrate, a onda shvate da se nikada nece vratiti jer su im i deca tamo i da im je to balast koga se treba resiti . Znam i ja par primera...
Mnogi nesposobni ljudi su daleko dogurali. Ko je nesposoban moze raditi sve. Sposobni rade samo ono sto umeju.
Beogradjani volite Beograd, on nema nikoga osim vas!
max
Korisnikov avatar
Novice
Pridružio se: Uto Mar 12, 2019 8:53 am
Kontakt:
Pohvaljen: 1
Pohvalio: 2

Re: RE: Re: Cene nekretnina

Postod max » Pet Jun 28, 2019 1:13 pm

imemperor1 napisao: kažu nema greške da će cene za par godina u Beogradu da idu na preko 5.000e/m2, misle možda čak i 10.000e/m2.

Malo je to za ovakav biser u svakom pogledu
nensav
Higher intermediate
Pridružio se: Čet Jan 16, 2014 6:03 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 253
Pohvalio: 215

Postod nensav » Pet Jun 28, 2019 1:26 pm

Kada odu u insostranstvo, ljudi ne prodaju stanove, čuvaju ih - ko zna zašto? Valjda neka sigurnost. A tačno je i to da kada skupe neki kapital kupe stan u Beogradu, kao i na Zlatiboru, Kopaoniku...
Ti stanovi se izdaju ili su prazni, ali iseljavanje ne vrši pritisak na strani rasta ponude nekretnina. Tu smo negde specifični u odnosu na druge.
unedfined
Higher intermediate
Pridružio se: Sre Sep 13, 2017 10:10 am
Kontakt:
Pohvaljen: 789
Pohvalio: 1976

Postod unedfined » Pet Jun 28, 2019 2:26 pm

Imam poznanike koje "imaju više sreće" sa platama, pa stvarno razmišljaju gde da investiraju. Stanovi u Dablinu, Irska, imaju bolji ROI nego bilo šta u Beogradu, toliko o tome.
direktor
Korisnikov avatar
Professional
Pridružio se: Pet Okt 10, 2008 2:07 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 15094
Pohvalio: 6280

Postod direktor » Pet Jun 28, 2019 2:39 pm

Koliko je kvadrat u dablinu
*Ова порука је за приватну, а не јавну употребу. Њена сврха/циљ/намера није вршење нити позивање на вршење кривичних или других кажњивих дела, већ упражњавање Уставом зајемчене слободе мисли, савести и говора.
imemperor1
Korisnikov avatar
Beginner
Kontakt:

Postod imemperor1 » Pet Jun 28, 2019 2:40 pm

unedfined » Pet Jun 28, 2019 2:26 pm napisao:Imam poznanike koje "imaju više sreće" sa platama, pa stvarno razmišljaju gde da investiraju. Stanovi u Dablinu, Irska, imaju bolji ROI nego bilo šta u Beogradu, toliko o tome.

Pa naravno da imaju, jasna stvar. To je izmedju ostalog, zato što kirije prate cenu kvadrata. Odnosno cena kvadrata je odraz standarda, a samim tim sa boljim standardom idu i veće kirije koje se mogu platiti.
unedfined
Higher intermediate
Pridružio se: Sre Sep 13, 2017 10:10 am
Kontakt:
Pohvaljen: 789
Pohvalio: 1976

Postod unedfined » Pet Jun 28, 2019 2:53 pm

direktor » Pet Jun 28, 2019 12:39 pm napisao:Koliko je kvadrat u dablinu

Deluje od 3000 pa naviše.

https://www.myhome.ie/residential/dubli ... t-for-sale

Ono što su oni gledali da im se isplati za 7-8 godina je bilo mislim preko 4000 e kvadrtat.
11030
Higher intermediate
Pridružio se: Pet Jan 21, 2011 8:20 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 943
Pohvalio: 527

Postod 11030 » Pet Jun 28, 2019 3:33 pm

11030@
Misleci da ce jednog dana da se vrate, a onda shvate da se nikada nece vratiti jer su im i deca tamo i da im je to balast koga se treba resiti . Znam i ja par primera...

Neki se vrate, neki se ne vrate. Svakako nije loša investicija, sa njihove tačke gledišta i njihovih plata. Najlakše je prodati stan, treba ga zaraditi. Ipak to nisu stanovi u nekoj zabiti pa da je kamen oko vrata.

Povratak na “Gradski život i vesti”