Šta je novo?

Murali Beograda

dragan

Professional
Učlanjen(a)
09.12.2006.
Poruke
12.325
Pohvaljen
5.354
Lokacija
Fruška gora
lepilm1.jpg


Duh i duhovitost Beograda ( beograđana) ogleda se i u njegovim grafitima.

Većina naruže fasadu, ali neki su i mala umetnička dela.
Većinu treba zaboraviti, ali neki treba da uđu u ozbiljno nastavno gradivo.
Većina je duhovita, ali neki su glupi i bezobrazni.
Većina je već izbrisana, ali je i zapisana na raznim sajtovima i u "Beogradskim grafitima"

Grafitima su počele da konkurišu poruke komšijama po ulazima zgrada :

bicikleu0ow0.jpg


komijatl2ab6.jpg
 
Svrljanje po fasadama zgrada, kuca, zidova, stepenica itd.. tretirao bi kao krivicno delo i predvideo zaprecivanje zatvorske kazne do 3 godine. ( kao namerno unistavanje licne ili opste svojine)
To ne bi vazilo samo za zidove ili lokacije koje opstina ili grad dozvoli za tu namenu.
Ovako, naprave novu , dobru fasadu , ukrase, srede, ulepsa ceo kraj, i dodje neka bu**** koja nije iz kuce mogla da izvuce osnove kulture stanovanja i opste urbane kulture i sje*******e je idiotskim natpisima tipa Cvrle, Kuki, PxFxCx, TBM, k*****-palac...
je*******o bi mu kevu da ga vidim.
Kad na nekoj stranoj televiziji vidis neko mesto isarano odvratnim skrabotinama, odmah znas da je snimak ili od nas ili iz istocne Evrope.
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: Aes
Ima i na "zapadu" svrljotina, ali su kazne mnogo vece tako da se mnogi ustrucavaju, tj. svrljaju samo oni "najhrabriji" ili pak Turci itd... U nasem drustvu gde ne postoji osecaj ni za lepo ni za dopustivo / nedopustivo ne moze nista drugo ni da se ocekuje.

Kada bismo pitali odgovorne sta rade po ovom pitanju, verovatno bi odgovorili kako su oni jadni nemocni da ista ucine jer bla bla bla... Inace, u istom rangu svrljanja po zidovima su meni i predizborni plakati (ako ne i gori), a ko pa sme politicarima nesto da kaze...

A sto se grafita tice, meni je super onaj zid Jugopetrola preko puta Ade. Takvih mesta treba da bude vise. Bilo je fenomenalnih grafita i u podzemnom na Autokomandi (tj. na kraju Ustanicke), ali mislim da su ih prekrecili..
 
Otvorio sam temu da postavljamo i čitamo textove grafita i poruka
a ne za 'stanje u vašem društvu' ( birajte društvo) ... relax = opuštencija ;)

"Bane, tvoj pas ili nije pticar ili ga ja ne bacam dovoljno visoko! "

"Bolje biti malo lud, nego malo pametan! Bolje ispasti malo glup nego iz autobusa. "

"Toliko si ruzan da mozes da trazis odstetu od roditelja! "

"Kiseonik je pronadjen tek 1874. Nije utvrdjeno kako su ljudi disali pre toga."

"Probudite se sa osmehom na licu - spavajte sa ofingerom u ustima."

"Ako ste u WC-u nemojte nista da radite navrat, nanos i na svoju ruku. "

"Postovani gosti, dodatna cebad je u ormanu u vasoj sobi.
Ako vam i dalje bude hladno, pozovite sobaricu. (uprava hotela) "

"Crncim ko Japanac. (belac) "

"Znak rak - podznak tumor. .... Imaš sidu - vrati rak"

"Strangers in the night, AIDS in the morning."
 
Mogli bi malo vise da se fokusiramo na umetnicka dela sa nekom porukom (koliko god bila kontroverzna) kao npr. Banksy u Velikoj Britaniji (neki ga ne smatraju umetnikom, ja da).

www.banksy.co.uk

Inace, slazem se sa creme-nadlle da su kojekakve zvrljotine bez imalo inventivnosti stvarno nepotrebne, pogotovo od strane maloumnih delikvenata koji su se potpisali na sveze obojenu fasadu cisto iz pakosti.
 
Ja bi u svakom slucaju sve svrljotine debelo kaznjavao jer je to unistavanje tudje imovine. Onaj ko hoce da svrlja po zidu (koliku god da umetnost naslika) nek sebi kupi kucu, zid, sta vec pa nek svrlja po njemu, njoj itd. koliko god hoce. Inace je to cist bezobrazluk.
 
blokovi mogu da se pohvale subkulturom slikanja ogromnih grafita koji jesu umetničko delo. Ima ih na zidu IMT-ove fabrike (to može da vidi svako ko se vozi kroz Jurija Gagarina) ali i na brojnim zidovima (npr. u bloku 45). Pravio sam mini blic anketu i ljudima to uglavnom ne smeta, a stranci (aka. ljudi koji ne žive u blokovima :) ) se lakše snalaze i ne gube se tako često. Uostalom, lepši mi je grafit na zgradi nego reklama za ideu od 10 metara.
 
Ne verujem da bi ti bio toliko lep kad bi ti svoju zgradu, kucu okrecio i sutradan ti se pojavi na zidu.
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: GJ_
moja zgrada ima grafit, a pošto je 90% zgrada go beton (sa malo cigle ) svakako izgeda lepše sa njim nego bez njega. Zgrade u blokovima zbog tog betona deluju veoma ružno kada duže pada kiša pa se beton natopi vodom.

nobody is perfect, i'm nobody - štos je što je poruku pisao lik koji se zove niko :)
 
- Da je pas čovekov prijatelj, mišljenje je čoveka a ne psa.

- Otkad je pukla tikva, grickamo semenke.

- Usko shvatanje ne znači specijalizaciju.

- Ništa nije na ceni. Cena je na svemu.

- Ima i takvih koji se aplauzom oslobađaju straha.

- Čemu istorijska distanca, ako je svaki trenutak istorijski.

- U moru problema najbolje se snalaze ajkule.

- Nije važno da li je put trnovit, već da li ste obuveni.

- Jedva sam vas prepoznao. Uopšte se na menjate.

- Glupost ključa na svakoj temperaturi.

- Što je pravda sporija teže ju je stići.
 
creme-nadlle":2drtlamo je napisao(la):
Svrljanje po fasadama zgrada, kuca, zidova, stepenica itd.. tretirao bi kao krivicno delo i predvideo zaprecivanje zatvorske kazne do 3 godine. ( kao namerno unistavanje licne ili opste svojine)
To ne bi vazilo samo za zidove ili lokacije koje opstina ili grad dozvoli za tu namenu.
Ovako, naprave novu , dobru fasadu , ukrase, srede, ulepsa ceo kraj, i dodje neka bu**** koja nije iz kuce mogla da izvuce osnove kulture stanovanja i opste urbane kulture i sje*******e je idiotskim natpisima tipa Cvrle, Kuki, PxFxCx, TBM, k*****-palac...
je*******o bi mu kevu da ga vidim.
Kad na nekoj stranoj televiziji vidis neko mesto isarano odvratnim skrabotinama, odmah znas da je snimak ili od nas ili iz istocne Evrope.
Potpuno se slazem sa Vama! Kroz glavu mi prolaze razne neciste misli kad visim zvrljotine na stambenim zgradama zapravo na svemu sto nas okruzuje. Prosto to je jedna nekultura. Pokusavam da pronadjem nacin da se izborim sa tim na neki nacin. Nije mi jasno kako je moguce da placaju toliko da se to cisti a ne mogu da uvedu zakon da se maloletnicima ne prodaje sprej i da se povisi cena spreja
 
ja znam sta je umetnost. Ja sam umetnica !!!!! ali takodje znam sta je vandalizam!
 
To je komplikovano sa sprejevima - ako se zabrani prodaja maloletnicima, samo ce im stariji kupovati - a da ne spominjem koliko je tesko potruditi se da se taj zakon postuje, posebno kod nas. :)
Ovde u BP mazu nekom bezbojnom smesom fasade, i onda obicnim smrkom u roku od 2 min mogu da skinu grafit. Zna li neko sta je to, kako se koristi, itd itd?

P.S. Grafiti doduse mogu biti umetnost, ali mislim da mi govorimo o PFC, Cigani, CCCC, Pi*ke, Kosovo je Srbija i tako tim idiotskim manifestacijama frustriranih adolescenata koji nemaju sta pametnije da rade u zivotu.
 
Ауторе графита нема ко да спречи
Не зна се ко је надлежан за неодговорне суграђане који уништавају изглед објеката. – Ускоро избор фирме која ће наредне две године уклањати „уметничка дела” са зидова
Ulica-grafiti-foto-JEVREMOV.jpg

Омиљена места аутора графита су објекти у окружењу паркова, тргова, школа и факултета (Фото Д. Јевремовић)

Нема подручја у граду које у неком тренутку није било на удару писаца графита, кажу у градском Секретаријату за комуналне и стамбене послове. Поред графита, које неки сматрају врстом уметности познатом као „стрит арт”, веома често непримереним цртежима и порукама суграђани спрејом у рукама умеју да унаказе и споменике културе.

Седам година уназад Секретаријат за комуналне послове организује акције уклањања графита са фасада зграда и јавних објеката. Оне су досад трајале пола или годину дана, а, како су најавили, ускоро ће расписати конкурс за избор фирме која ће у наредне две године „умивати” градска здања.

– На основу вишегодишњег искуства закључили смо да је ефикасније да уклањање графита траје непрекидно у дужем временском периоду. Сада припремамо конкурсну документацију и планирали смо да крајем априла у дневним новинама и Службеном гласнику Републике Србије објавимо јавни позив потенцијалним извођачима радова за одржавање објеката у ширем центру града – објаснили су у Секретаријату за комуналне послове.

Омиљена места аутора графита су, како кажу, објекти који се налазе у окружењу паркова, тргова, школа и факултета, а љубавне поруке некој пегавој другарици школарци већ деценијама уназад шарају и на самим зидовима школских здања. Сведочанства о презиру, љутњи и љубави исписана су и на оградама, клупама и градским чесмама. Има и таквих графита који скрнаве споменике порукама мржње, али неки носе бритку оштрицу опомене и покушавају да скрену пажњу на друштвени проблем, као онај „Супер је кад живиш у Раковици – можеш да видиш шта удишеш!”. Овакви натписи су безмало постали заштитни знак подземних пролаза, а има их и на стубовима јавне расвете.

– Графити са непримереним порукама се не појављују често. Најчешће су то погрдна имена, симболи, жврљотине којима аутори желе да прекриже називе улица или институција. Сваки графит може се протумачити на више начина, јер шаље неку поруку, али веома је битно ко га је исписао и са којом намером – објаснили су у Секретаријату за комуналне послове.

Они, кажу, нису надлежни да одговоре на питања о кажњавању аутора графита, као ни да ли постоји сарадња са полицијом у њиховом хватању и истичу да немају могућности да било кога новчано казне.

Владан Луковић, градски секретар за инспекцијске послове, међутим, објашњава да ни његови инспектори немају довољно овлашћења и да нису надлежни да се боре против писаца графита.

– Не можемо ми да јуримо све ауторе графита, али и када би наш инспектор затекао некога како шара по споменику, на пример, не би му могао ништа, ако би овај одбио да се идентификује. Са увођењем комуналне полиције, све би било другачије. Било би више реда у граду, не само што се графита тиче. Очекујемо доношење закона о комуналној полицији до краја године – наглашава Луковић.

Д. Јокић
[објављено: 31/03/2008.]
извор Политика
линк http://www.politika.co.yu/rubrike/Beograd/Autore-grafita-nema-ko-da-sprechi.sr.html
 
Hmmm... pomalo se lomim, ali na kraju mislim ovako: veci je vandalizam, primitivizam i prostota misliti o grafitima sve najgore kao sto neki ovde to rade, nego uzeti sprej u ruke i ispisati svojim rukama grafit. Ako nista drugo mnogo je manje "seljacki" jedan grafit od masne farbe kojom stanari zgrada prefarbavaju grafite i to cesto na zgradama koje imaju kamene fasade (a direktori osnovnih skola prefarbavaju cigle).

Sto se tice krivicne i ostalih oblika drustvene reakcije, situacija je znatno drugacija kod nas i u severozapadnoj Evropi. U severozapadnoj Evropi mladi koji crtaju grafite cesto su na socijalnom rubu i na putu da postanu klosari. Zato je crtanje grafita i svrstano u prekrsaje pa cak i krivicna dela - to je prilika da glomazna drzava aparatura obradi "delikventa", odnosno grafiti su povod da se drzava instucionalno pobrine za neciju licnost jer su znak da je osoba van pravog puta. Severnoevropski grafiti uglavnom su stilizovana imena ili prosto crtezi.

Kod nas stvari stoje poptuno drugacije: kod grafiti su najcesce duhovite (vrlo duhovite) opaske ili neki (pseudo)izlivi ljubavi; kod nas grafiti nisu izraz neke socijalne marginalizacije ka delikventnom vec prosto uzgredica odredjenog razvojnog stadijuma licnosti. I da zakljucim, kod nas nema potrebe sankcionisati (narocito ne krivicno) grafite.

Da neko na mojoj kuci ispise neki duhovit grafit, ne bih bio samo ponosan vlasnik kuce, vec i ponosan vlasnik grafita.
 
^^To je jedno veoma subjektivno misljenje i to je ok ali sa pravne tacke gledanja oni na neki nacin unistavaju tudju imovinu i za to se mora odgovarati koliko god da je grafit duhovit a priznajem i ja ima ih jako puno jako duhovitih. Ja jednostavno mislim da to nije najbolji nacin da se izrazava duhovitost, kreatizam itd. Ko na kraju krajeva sudi o tome sta je duhovito a sta ne, sta je kreativno a sta ne? Ovde se ponavljam radi o cisto pravnoj tacki gledista.
 
^^^
Pa ako cemo sa cisto pravne strane gledista, stvari stoje ovako:

1. Na naknadu stete (naknadu za pare koje si utrosio da skines grafit ili za naruzenje zgrade) imas kao vlasnik pravo u svako doba. Tu ne treba nista da se menja ili uvodi, jer je sve vec regulisano.

2. Krivicna odgovornost je nesto medjutim sasvim drugo, i zaista mislim da u nasim uslovima pisanje grafita nije nista tako lose da iziskuje cak ni prekrsajno a kamoli krivisnopravno sankcionisanje.

Na ovom sajtu postaje opsti manir da cim se neko ne slaze sa nekim uperi prstom i kaze da: "to je tvoje subjetkivno misljenje". Naravno da jeste. Kao i sva misljenja ovde. Cak je i misljenje zakonodavca subjektivno misljenje.
 
Subjektivno misljenje jeste uvek ali posto se nasa misljenja razlikuju u kontekstu ovog razgovora (rasprave) sam naglasio tu cinjenicu. Krivicna odgovornost treba da se primenjuje samo u slucaju ukoliko onaj ko je ispisao grafit (ili ti pocinilac dela :) ) nema da plati sredjivanje toga. Znaci nemas da platis -> sledi neka kazna tipa zatvor ili sta ti ja znam. Sigurno nisam ni ja mislio da treba da se osudjuju ljudi automatski zbog pisanja grafita na tipa mesec dana zatvora. Meni se jedino ne svidja da onaj koji crta neki grafit misli da posto se to njemu svidja da to mora i vlasniku zida da se svidja (opet subjektivnost :) ) ili ostalima. Tom logikom moze svako od nas da uzme da crta svakakve baljezgarije po raznim pogodnim i nepogodnim mestima u gradu. U svakom slucaju drzava mora da ima mehanizam da sprecava takve pojave jer inace to dovodi do haosa (ok malo teska rec ali pade mi jedina na pamet... ;) )
 
Takva pravna konstrukcija ne bi bila moguca, jer to bi znacilo uvodjenje/vracanje duznickog ropstva u nekom obliku - nemas da platis za stetu, mars u zatvor. To su dve potpuno razlicite stvari - naknada stete postoji da bi se "zrtvi" nadoknadio gubitak. Krivicne sankcije su nevezane za bitisanje zrtve, one sluze da ucinilac vise ne cini lose stvari, to jest krivicna dela svake vrste. Cak i da postoji krivicna sankcija za grafite, kazna sigurno ne bila zatvorska vec novcana (taj novac ide u budzet). Kako vecinu grafita ispisuju maloletnici i mladji punoletnici, to znaci opet da ne bi bio kaznjen niko, jer se maloletnici ne kaznjavaju vec im se najcesce izricu posebne vaspitne mere.

I da, da se nadovezem na pricu o grafitima kod nas i u severozapadnoj Evropi. U severozapadnoj Evropi grafiti su, kao sto sam rekao, po pravilu dela psihicki i socijalno marginalizovanih licnosti. Zbog toga oni biraju podloge za svoje grafite koje ce bukvalno bosti oci javnosti, pa cak je i boleti - crtaju grafite po pozoristima, drzavnim zgradama... A kod nas ljudi uglavnom crtaju grafite po izandjalim fasadama zgrada za stanovanje.
 
pa to da se crtaju grafiti uglavnom po zgradama za stanovanje nije tacno, evo gledam kod mene na vozdovcu i najvise je grafita na obrazovnim institucijama (koje su u vlasnistvu drzave), a dosta manje je po zgradama.

mozda sad skoknem jednog dana do dvaneste gimnazije ili osnovne flip filipovic pa da okacim brdo slika dobrih grafita, stvarno likovi koji su ih pravili umeju to lep da nacrtaju.
 
^^
Da naravno. Poenta je bila da se ispisuju po marginalnim zgradama, a kada je problem grafita prvi put u svetu poceo da bude iznosen pred zakonodavca, grafiti su osipali upravo obrnuto - one gradjevine koje najvise ljudi vidi i koje su najvaznije.

Eto, ja pogotovo nje vidim sta moze nekom da smeta grafit u skolskom dvoristu "milos voli anu" ili nesto slicno. Cak i na zapadu takvi grafiti se tolerisu. Bolje to nego da se krece cigle.
 
U nedelju, dok sam vozio bicikl, prošao sam pored zida IMT-a, u bloku 64. Bilo ih je 5-6, među njima i jedna devojka, ne verujem da su imali više od 15 godina. Pustili lepo muziku, izvadili četke i boje i bacili se na posao. To je jako uočljiva lokacija a ne verujem da ikome smeta što se na tom zidu crtaju grafiti.

I sad njih treba strpati u zatvor? Razumem da ne treba pisati grafite po npr. Sava Centru, a onima koje uhvate da to rade odrediti npr. desetak sati društveno korisnog rada (npr. poslove slične ovima koje sada rade ljudi na civilnom odsluženju vojnog roka), ali hapsiti ljude za svaki grafit je glupo.

U slučaju Beograda radi se o subkulturi i jednoj vrsti iskazivanja sopstvene kreativnosti. Možda bi jedno od rešenja bilo da se propišu mesta gde mogu da se slikaju grafiti. Nije teško postaviti dugaćke bele panoe na kojima može da se crta ili dozvoliti da se za tu svrhu koriste ograde gradilišta - bolje da gledamo grafite nego pamflete političkih partija.
Ograde mogu da se pre postavljanja namažu nečim kako bi se to posle lakše skinulo. Pustite klince da crtaju, da to posle slikaju digitalcem, ostavite par dana da stoji, operite vodom i onda pustite nekog drugog da pokuša da nacrta nešto još lepše. :kk:
 
Vrh