Šta je novo?

Nehigijenska,divlja i slična naselja

dragan

Professional
Učlanjen(a)
09.12.2006.
Poruke
12.325
Pohvaljen
5.354
Lokacija
Fruška gora
Preneti postovi sa "Gazele"
RockerSVK":2iu4109e je napisao(la):
Cigane je trebalo izbaciti ispod Gazele još davno. Karton Siti jeste sramota ne samo Beograda, već i Srbije, da pored strateškog autoputa evropskog značaja držimo godinama Cigane koji samo skupljaju staru hartiju i prose na onoj raskrsnici pored "šest kaplara" i svugde u gradu.
Evo da kažem šta sam doživeo: Kada sam prošle godine išao kolom iz Bratislave u Beograd, namerno sam izašao iz autoputa pored "Geneksa" (Omladinskih brigada), idem pored sedišta "Zepter International" i posle na onoj raskrsnici pored "kaplara" (jer sam hteo ići Starim Savskim Mostom u grad), Cigani malretiraju vozače i prose pare. I tobož Beograd hoće da bude "savremeni" grad i ovo se dopušta na velikoj raskrsnici na Novom Beogradu.
Svakako volim Beograd (jer redovno dolazim svake godine) ali ovo jeste ozbiljna mana, koja mora da se reši pod hitno... I sećam se još devedesetih kada su na svakoj raskrsnici Cigani prali stakla na kolama i ja nisam hteo da im stalno plaćam :) Jednostavno, rekonstrukcija ne samo Gazele, ali već i Pančevačkog mosta treba da bude prioritet koji treba brzo da se rešava, jer ipak, svi hoćemo "savremeni" Beograd.
DejanBG":2iu4109e je napisao(la):
Ne znam zašto peniš toliko o Ciganima i prosjacima .Njih je prepun svaki veći grad u svetu. Rim, Milano, Pariz, su prepuni beskućnika, prosjaka.U Rimu te na svakom semaforu saleću tipovi koji ti peru šoferšajbnu, u centru Rima prose, imaš dosta favela, naselja od kartona. I šta sad?Čak u Beogradu toga ima manje nego u drugim gradovima.

Gradske uprave se bore protiv toga(recimo u Bolonji su skoro porušili jedno kartonsko naselje), medjutim odmah nikne drugo naselje
jovanovm":2iu4109e je napisao(la):
^^^ Tako je Dejane, ponekad mislim da neki ljudi baš ne razumeju koliko je to važan problem u celom svetu, koji se ne rešava baš tako lako. U Njujorku imaš dosta tih kartonskih naselja, takođe, posebno u kineskim ili latino kvartovima, a da ne spominjem Los Anđeles ili San Dijego. Ovo su inače neki od najbogatijih gradova na svetu ;)
RockerSVK":2iu4109e je napisao(la):
@DejanBG i jovanovm

Takvo je moje mišljenje šta se tiče Cigana i prosjaka, jer ipak, vozačku dozvolu imam od aprila 1997 godine, tako da sam u drugoj polovini devedesetih vozio kolu često ulicama Beograda i Bratislave takodje. Znam ja svoje šta je bilo, svaka raskrsnica od Žarkova do centara: pranje stakla od strane znate koga. Jedan put sam bio u Čačku na poseti prijateljima, bilo je to 1998 godine. I tamo i nazad, manje-više na svakoj raskrsnici ista priča. Tada me je to nerviralo, ali ipak tada je to bilo posle tog teškog rata. Sankcije su nas uništile potpuno.
Ali, jul 2006, NBGD: Idem pored "šest kaplara" u pravcu SSM i tačno na raskrsnici, ciganske devojčice traže pare. Poredite godine 1997-8 i 2006. Ima nekih razlika posle 7 godina reforma (2000-2007)? Ja mislim da nema. Ista slika. Cigani kupe hartiju po naseljima (ništa posebno), ilegalno se priključuju elektrini... I ovde u Slovačkoj ima dosta Cigana, ali u Bratislavi možeš da voziš kolu bez uznemiravanja prosjacima i različnim "osobama". Dakle, 7 godina je bilo dosta za promene. I što se tiče mojeg ličnog iskustva iz Bratislave, ovde imate na raskrsnicama ljude koji prodavaju novine, ali ne uznemiravaju svakog. Mašeš rukom i on ti dodje da ti proda neku žutu štampu (npr. "Nový Čas" u Slovačkoj ti je isto kao "Blic" u Srbiji. Vlasnik je kompanija Ringier). Taj ko ovde prodava novine ne dira stakla samo ide izmedju kola i ti ako hoćeš kupiš, i ako ne, ne kupiš. Zapadnu Evropu neću da pominjem. Mene interesuje Srbija i Slovačka. Primer.
Ovde, u Bratislavi se nalazi jedno cigansko naselje. Ima još jedno, ali o tome neću jer ne vredi. Ali sada već pominjano naselje: U Petržalci (naravno, dalje od normalne civilizacije) na ulici koja se zove Kopčianska. To su soliteri u kojima žive cigani i normalan čovek tamo ne ide jer nije bezbedno mesto tamo, naravno. Mogu slobodno da kažem da to naselje je geto. Izgleda tako kada vidite iz daljine, sve je uništeno tamo... Jednostavno, sramota grada.
Ali, bar nisu tamo ni u okolini kartonska naselja sa smećem, samo stari uništeni soliteri. Suština je takva, da svaki grad treba da obezbedi mesto za ovakve ljude da žive civilizovano, iako to se teško može zamisliti u današnjoj situaciji, jer ipak posledice ratova i političkih promena možemo videti svugde u BGD-u. Treba tražiti rešenja koje su opšto prihvatljive... za sve. Ja govorim samo o realnosti, da me razumete, ništa drugo. Nadam se, da Beograd će koračati ka jednom savremenom duhu glavnog grada Srbije. Rekonstrukcija Gazele je veoma važan korak koji će imati svakako jedan veliki doprinos ne samo gradu, ali već i celoj državi. Samo napred Beograde!
jovanovm":2iu4109e je napisao(la):
RockerSVK":2iu4109e je napisao(la):
Treba trziti resenja koje su opsto prihvatljive (sic)
Slazem se i ja sa tim, ali mislim da ne bi trebalo da sledimo Slovacki ili Ceski primer integrisanja romske manjine, ukljucujuci i nehigijenska naselja. Promena u Srbiji u periodu 2000-2007 je mnogo, ali one su u sektorima drustva gde je to vaznije. Fiskalna i monetarna stabilnost, redovni izbori, ekonomski napredak, vladavina prava... naravno, mnogi (ukljucujuci i mene) ce reci da nije dovoljno uradjeno u tim poljima, ali opet, toga je dosta. Ono sto smo DejanBG i ja hteli da naglasimo je da cak i u drzavama gde su te neke osnovne stvari resene vec stotinama godina (SAD, Francuska, Italija), ti problemi jos postoje. Znaci, jednostavno drustvena energija se ne koncentrise na brzopleto nasilno iseljenje ljudi iz nehigijenskih naselja zato sto:
a) to nije prioritet (zbog raznih drugih ekonomskih, politickih i drustvenih problema)
b) mozda ce to kratkotrajno biti efektivno, ali brzo, grubo, i nasilno iseljenje romskih (i drugih) porodica u soc. organizovane stanove, ili, jos gore, jednostavno najurivanje doticnih ce dovesti do katastrofalnih posledica kad se stvari razmotre sa malo dugotrajnijom perspektivom. Pogledaj samo koliki kulturni, ekonomski i socijalni jaz postoji izmedju izbeglica iz Bosne, Hrvatske, Kosova i Srbijanaca/Beogradjana. Nazalost, ti ljudi su bili na marginama drustvenog poretka, ali to je bilo samo 5-6 godina. Zamisli efekte svega toga na ljude koji vec generacijama zive u nehigijenskim naseljima!
Ja kazem samo da nije dovoljno komentarisati na ono sto je vidjeno iz automobila na proputovanju kroz grad, pa i taj efekat na opsti imidz koji ti spominjes. Moraju se sagledati i sire okolnosti, uzroci i posledice toga sto vidis. :)
U jednom se slazemo:
RockerSVK":2iu4109e je napisao(la):
Samo napred Beograde!
scout81":2iu4109e je napisao(la):
jovanovm":2iu4109e je napisao(la):
RockerSVK":2iu4109e je napisao(la):
Treba trziti resenja koje su opsto prihvatljive (sic)
Slazem se i ja sa tim, ali mislim da ne bi trebalo da sledimo Slovacki ili Ceski primer integrisanja romske manjine, ukljucujuci i nehigijenska naselja.
RockerSVK":2iu4109e je napisao(la):
Samo napred Beograde!
Da Cesi su svoje Romove Terali i dalje teraju iz zemlje други део реченице обрисао Влада
Beobuild Pravilnik Diskusija":2iu4109e je napisao(la):
Bez vređanja, psovanja, malicioznih i dvosmislenih komentara, kao i uvreda na nacionalnoj i bilo kojoj drugoj osnovi.
RockerSVK":2iu4109e je napisao(la):
scout81":2iu4109e je napisao(la):
Da Cesi su svoje Romove Terali i dalje teraju iz zemlje
Ne slažem se baš, jer dosta Cigana iz Slovačke odlazi upravo u Češku da bi živeli bolje. Ali, Cigani iz Češke dosta puta odbacuju došljake iz Slovačke tako da se često prepucavaju. Na televiziji je bilo dosta reportaža o tom problemu. U Slovačkoj ima više nego 500 000 Roma od kojih ogromna većina živi u nehigijenskim uslovima, većinom, na istoku zemlje.
Ovde u Bratislavi nema toliko Cigana kao što ih ima npr. u Košicama. Regionalne razlike u ovoj zemlji su dosta velike. Bratislava kao grad se već po standardima nalazi na nivou zapadne Evrope (nekoliko godina), ali, u drugim regionima, na istok od Bratislave postoji velika nezapošljenost i niske zarade... Kao zemlja, Slovačka ima nezapošljenost oko 8 odsto. Ali, u nekim regionima ove države imaš i više od 25 odsto nezapošljenih... Kako kažem, razlike izmedju zapada i istoka zemlje su ogromne, iako smo više od 3 godine u Evropskoj Uniji.
Влада":2iu4109e je napisao(la):
Људи, ми овде говоримо о дивљем не хигијенском насељу које је настало и толерисано деценијама.
Сада се креће са решавањем тог проблема.
Да ли су његови становници Цигани, Срби, Ескими или ванземаљци потпуно ми је све једно. Не верујем да много Рома баца кесе са ђубретом са 10. спрата по блоковима, мало њих паркира своја бесна кола где им падне напамет, не верујем да су они испљунули све оне жваке у Краља Милана тако да малтене све плоче изгледају као туфнасте...
Сви би могли мало да се погледамо у огледало, сигурно би нашли нешто што би код себе могли да побољшамо.

Што се Газеле тиче ја сам заступник "чврсте руке" и "гвоздене метле", такве ствари се једноставно не смеју толерисати, али бих исто урадио и са надоградњама, киосцима (добро ту се ситуација драстично поправила) и свим осталим "сналажењима" и "коришћењем рупа у систему"
RockerSVK":2iu4109e je napisao(la):
@ Vlada

Svi znamo te probleme Beograda što si naveo, koje se u gradu nalaze godinama: bacanje smeća u blokovima, ilegalno gradjene tezge, kola po trotoarima. Ja nigde ne zagadjujem okolinu, pošten sam gradjanin. Ja samo pričam realne stvari i navodim primere npr. iz Slovačke. Ali, takodje i ja lično znam i sve probleme grada Beograda. Ima još mnogo da se radi sa nehigijenskim naseljima, smećama, tezgama, a kolima i žvakama po trotoarima u Centru grada takodje.
Svuda treba da se nalaze kompromisna rešenja. Karton Siti se pored Gazele nalazi godinama i niko još nije uspeo da nadje KONAČNO rešenje. Stalno je u toj "aferi" imalo problema: nesaglasnost gradjana u blokovima, rupe u zakonima sistema... Sve je tamo povezano. Sam ne mogu da verujem da će se ta "afera" nekada završiti. Svi imaju 100 agenda, ali kraj problema nigde na vidiku. Sada je sve već malo bliže realizaciji, ali ipak, sve se priča (da na tome problemu radi 15 ljudi dnevno i td.). I šta se desilo? Samo najave u medijima. Ima tamo prepreka, ipak, još sistem mora da prodje reformama, da Srbija konačno postane pravna država gde zakon i red imaju glavnu reč.
Da je imalo dobrih sistemskih alata i pre nekoliko godina, ceo taj problem se mogao rešiti već tada pre same rekonstrukcije i sanacije. Sve se nateže i nateže... Ja sam zastupnik "tvrdog rešenja" (hitna likvidacija "Shanty Towna" jer ipak posle dugih godina agonije već je vreme za to), ALI uz neke kompromise. Da sve prodje brzo i lagano, ali teško će se to desiti. Videćemo narednih dana, sedmica i meseca...
 
31.07.2007, BEOGRAD
Izvor: PRESS
ŽELEZNIK NA NOGAMA!
Meštani Železnika pripremaju "bunu" jer je sve izvesnije da će u njihov komšiluk biti preseljeno više romskih porodica koje sada žive ispod Gazele
image.jpg

Neće ih niko... Romi

U naselju Železnik već nekoliko dana vlada pravo "vanredno stanje". Žitelji ovog prigradskog naselja kažu da "ni pod razno" neće dozvoliti da se u njihov komšiluk dosele romske porodice koje sada žive ispod Gazele i da "neće birati sredstva u ostvarenju tog cilja", ukoliko se pokažu kao tačne sve češće priče da im stižu nove komšije.

Kako kažu, oni su od radnika koji trenutno u Železniku rekonstruišu vodovod saznali da je taj posao, kao i izgradnja stambenih zgrada u blizini obilaznice oko Beograda, deo plana da se Romi presele u to naselje.

- Igrom slučaja, od radnika koji menjaju vodovodne i kanalizacione cevi u ulici Stevana Filipovića saznali smo da će se posle završetka tih radova započeti izgradnja stambene jedinice za Rome koji sada žive ispod mosta Gazela.

Ako to bude tačno, napravićemo opštu bunu, kao što je urađeno i u novobeogradskim blokovima, kada nije dozvoljeno da se postave kuće za Rome! - odlučni su meštani Železnika.

Podsetimo, romske porodice iz "divljeg" naselja ispod mosta Gazela u narednih nekoliko meseci trebalo bi da budu raseljene u Kamendin, Moštanicu, Ovču i na još nekoliko nepoznatih lokacija u Beogradu!

Lokacije znaju samo nadležni iz Skupštine grada, koji ove informacije čuvaju kao "zmija noge" od Beograđana, jer je reč o trećem pokušaju u poslednje dve godine da se reši pitanje ovog nehigijenskog naselja.
Dragan Stanković, član Komisije za raseljavanje Roma, savetuje Železničane da ne paniče, jer u njihovom naselju nije predviđena izgradnja stanova za porodice Roma koji žive ispod Gazele.

- Ne mogu da vam kažem tačne lokacije gde će biti raseljeni Romi, kako se ne bi ponovio slučaj sa Novog Beograda. U Skupštini grada imali smo juče sastanak i od 6. avgusta pa sve do 1. septembra na terenu ćemo popisivati ljude koji žive ispod mosta - objašnjava Stanković, i dodaje: -

Koliko znam, do sada su prijavljene 63 porodice iz Beograda koje žive više godina na toj lokaciji, dok ukupno ima 210 porodica. Grad prema njima ima obavezu, a pojedine stranke su im u predizbornoj kampanji obećavale sve i svašta. Čak i pojedine lokacije gde će ih preseliti. Preseljenje će početi ubrzo, jer uskoro kreće rekonstrukcija mosta Gazela.

Za preseljenje Roma iz gradskog budžeta izdvojeno je oko šest miliona dinara, od čega je samo za popis predviđeno dva miliona.

Otpala i Sremčica!
Kako tvrdi Dragan Stanković, Romi će biti raseljeni na više lokacija kako se ne bi napravio geto u Beogradu.
- Bilo je reči da se otkupi jedna započeta zgrada u Sremčici i nastavi se sa izgradnjom stanova za Rome. Međutim, do dogovora nije došlo i odustali smo od te lokacije - navodi Stanković.
U Beogradu, prema poslednjem popisu, ima više od sto nehigijenskih naselja, u kojima živi oko 60.000 Roma, od kojih je trećina ekstremno siromašna. Utvrđeno je da je čak 80 odsto njih nepismeno.
D. STANIMIROVIĆ
izvor Press
link http://www.pressonline.co.yu/vest.jsp?id=17002&sectionId=43
 
Rešenje se udaljava. Sve je dalje. Ne znam da li će se uopšte napraviti neko kompromisno rešenje. Ali stvarno me zanima zašto se Cigani iz "Shanty Towna" koji imaju sopstvenu imovinu (zemljište) u drugim krajevima zemlje, ne vrate upravo tamo... Jer ljudi u naseljima BG-a će se sigurno buniti...
 
Влада":1n87yr67 je napisao(la):
Dragan Stanković, član Komisije za raseljavanje Roma, savetuje Železničane da ne paniče, jer u njihovom naselju nije predviđena izgradnja stanova za porodice Roma koji žive ispod Gazele.
A drugi kod kojih treba da se presele treba da panice? Ma st*** jedna i on i ovi iz Zeleznika!! Da li je zaista moguce da ovi iz Zeleznika misle da su nesto bolji od Roma? Sramota, sramota. Ja da sam na mestu ovih iz grada, ko god da pita da li gde ce biti raseljeni Romi ja bih rekao u dvoriste pored tebe. Uzas, uzas.

Da li neko zna sta se desava sa diplomskim radom one devojke sa arh. mislim? Za gradjenje romskog naselja?
 
Raseljeni sa Kosmeta odbili da se presele u kolektivne centre
Bolje je i u kontejneru nego da se opet selimo

Naselje nema struju, a kada se nelegalno priključe, gradske vlasti je seku. Vodom se snabdevaju iz cisterni, koje dobijaju dva puta nedeljno, ali ipak neće da napuste "divlje" naselje, jer su tu navikli

Grupa raseljenih s Kosova i Metohije odbila je ponudu Komesarijata za izbeglice Srbije da se preseli u zvanične kolektivne centre, iako u "divljem" kontejnerskom naselju u Grockoj nemaju osnovne uslove za život. S ponudom za preseljenje, 14 porodica u ovom naselju posetili su zamenik republičkog komesara za izbeglice Nikola Vukojević i načelnica za prihvat i zbrinjavanje izbeglica Draga Trninić.

Ispostavilo se da neke porodice izbeglih u egzodusu 1999. iz Pećkog okruga, uz ogroman trud i odricanja, grade sopstvene kuće, dok druge nemaju trajno rešenje, ali očekuju da će nekako do njega, ipak, doći uz pomoć države i stranih donatora.

Umesto smeštaja u nekom od raspoloživih kolektivnih centara, dve porodice su zatražile jednokratnu pomoć u građevinskom materijalu da bi što pre završile kuće, a tri porodice pomoć od 35.000 dinara i u opremi.

Ukoliko bi se izašlo u susret tim porodicama, za dve do tri sedmice kontejnersko naselje, gde se živi u nehigijenskim uslovima i potpunoj oskudici, napustilo bi 20 osoba, a polovina su deca do deset godina.
Zamenik sekretara za izbeglice je ukazao da u komesarijatu već razmatraju mogućnost kako da pomognu onima kojima su potrebna manja sredstva da trajno reše stambeni problem......itd.
ceo text : http://www.glas-javnosti.co.yu/danas/srpski/bg07073001.shtml
 
Cudna je cela ova prica oko Roma. Ti ljudi nikada nisu radili, nikada se nisu obukli za posao, mnogi od njih nisu skolovani itd.. Pa zasto se onda nekima od tih porodica ne dodele kuce sa zemljistem - ionako ima puno puno njiva i obradivih povrsina sirom zemlje koje zvrje prazne. Ovako bi mogli da se delimicno prehrane i da doprinesu razvoju poljoprivrede. Ovde naravno ne milsim samo na Rome di Gazela, vec na sve ljude koji trenutno zive u nehigijenskim naseljima.

Ako dobiju stanove, kako ce placati komunalije? I dalje ce morati da skupljaju papir i gvozdje i da ga skladiste ispred zgrada.
 
^^Odakle gradu toliko zemljista pogodno za zemljoradnju pa jos sa kucama na njima? Predlog je bio da se eto npr. ovi Romi sa Kosova presele u izbeglicki kamp ali oni nisu za to. Mora se postici neki dogovor sa njima i naci neko resenje sto nimalo nije lako. Neki misle da ih treba jednostavno najuriti odatle gde jesu ali to opet nije nikakvo resenje i tako se ne moze postupati sa ljudima.
 
^^Pa nisam mislio na njive u Beogradu, vec sirom Srbije.. :) Gledao sam prosli put kada sam isao autoputem Bg-Nis koliko ima napustene i zarasle zemlje.
 
Nenad":2vk4rxyy je napisao(la):
Pa zasto se onda nekima od tih porodica ne dodele kuce sa zemljistem - ionako
ima puno puno njiva i obradivih povrsina sirom zemlje koje zvrje prazne.
Ovako bi mogli da se delimicno prehrane i da doprinesu razvoju poljoprivrede.
Nisam čuo da su Romi u nekoj državi ...zemljoradnici ili seljaci .. u pozitivu.

Onda bi morali da menjaju svoj način života, kojim žive već vekovima.

Možda ponekad i okopaju tuđu njivu u nadnici, ali to je sve od njihove zemljoradnje.
 
Ljudi, hajde da stvorimo situaciju u kojoj su ovi ljudi motivisani da sami odaberu korisno zanimanje, umesto da im mi namećemo. Mislim da država ne treba nikome da obezbeđuje kuće, stanove, posao, i tako te stvari, posebno ne naša!
Za ovaj problem ne postoji jednostavno rešenje, osim možda registracije stanovnika nehig. naselja, zdravstvene nege, i pomoći tipa niskokamatnih kredita za otkup zemljišta ili imovine. Mnogi koji su se doselili iz unutrašnjosti u nehig. naselja su to učinili zato što "tamo" nema posla ili je jednostavnije i lakše zaraditi u Beogradu. Možda bi trebalo promeniti i tu atmosferu i stvoriti više mogućnosti za ljude u unutrašnjosti? Zbog čega se ne angažuju ovi ljudi na obnovi puteva, na primer? Gradsko zelenilo, tako neki javni radovi. Siguran sam da bi to bile jeftinije za državu od sadašnjih radnika, ljudi bi imali finansijsku motivaciju i mogućnosti da se isele iz nehigijenskih naselja, a i tako sistem tera ljude da zarade i da se bore u životu umesto stalno da čekaju meku milostinju od države.
 
Gledao sam na TV-u : predložili su im i Borču ,kao jednu od lokacija.

Odgovorili su da tamo neće da idu ,jer nije centar grada!?

Ljudi živeli u centru,pa sad traže adekvatnu lokaciju,nap. kod Arene ili Hajata.
 
Mislim da Romi hoce takvu lokaciju jer im to omogcava lako skupljanje sekundarnih sirovina. Posto se oni tim poslom stalno bave treba napraviti neki dobar dil, npr. daju im se stanovi ili stalivec, i omoguci im se posao da skupljaju pet mabalazu i papri, ili tako nesto. :/
 
Evo par odlomaka iz clanka objavljenog u Politici..

Роми чекају пописиваче
„Нећемо на периферију. Локација је локација. Ипак је ово центар града. Нећемо да скупљамо картон у Железник или Борчу”, кажу житељи ромског насеља код „Газеле”, вероватно најтужније лoкације у Београду

....Неколико стотина метара од београдских плацева са пет звездица, на територији испод београдског моста „Газела”, у том огромном простору ничије земље, гротлу омеђеног бетонским стубовима, Сефедин Раћиповић је пронашао своје ново царство пре више од три деценије. Некрунисани ромски краљ насеља код моста који чека реконструкција, испред своје црвене куће усред планина ђубрета, чекао је пописиваче Скупштине града, који је јуче требало да дођу у пријатељску посету.

Нису се појавили до поднева. Хоће ли седамдесетједногодишњи Сефедин, ако се појаве, ипак прихватити њихове акредитиве?

Попис Рома који ће бити исељени испод моста „Газела” због његове реконструкције званично је требало да почне јуче и траје током августа, најављено је у градском Секретаријату за социјалну и дечју заштиту. Још се не зна где ће ромско становништво бити пресељено, али ће вероватно бити смештено на више локација у граду. Реконструкција „Газеле” би, према најавама надлежних, требало да почне у октобру.

Прошло је подне, „Газела” се сијала на сунцу, гушила од издувних гасова возила, од ватре и дима који куљају из ђубрета, од запаљених аутомобилских гума, кроз насеље Рома које се прострло око стубова моста. Пространство ђубрета око давно испуцалих носећих стубова, то је рељеф Сефединовог краљевства. Послао је курира на небоплавом бициклу „пони” да обиђе насеље, фавелу, „картон сити”, ромски слам, или како се већ зове вероватно најтужније место у Београду.

Игор Сулејмановић, из Лесковца, после обиласка терена скочио је са „понике” и рапортирао:

– Ни трага од пописивача у насељу!

Раћиповић се повукао у своју двоспратну резиденцију. Саградио је кућу уз помоћ сина, гастарбајтера из Италије, пре десетак година. Син му је сада у затвору.

– Жив човек, трговао са Шиптарима – поручује Сефедин, повлачећи се у једину грађевину од цигала, у царству уџерица од дасака, тепиха и најлона. Сефедин који има 33 праунучади и 32 унука, није први пут изигран у животу. Његов унук Сеферин, двадесетчетворогодишњи отац троје деце, рођен је на депонији. Никада није видео школу.

Станови за расељене

Према попису из августа 2005. године, испод и око „Газеле” живеле су 173 породице. Сада се процењује да их има око 245, јер су се у међувремену многи доселили из других насеља, градова и држава. У просеку, реч је о шест особа по породици. Током месец дана, колико ће трајати пописивање, представници Скупштине града и Рома сакупиће основне податке о житељима овог насеља, пореклу, социјалном статусу, имовинском стању, образовању и запослености. Ти подаци ће касније послужити као база података за одређивање критеријума за додељивање станова у које ће већина њих бити расељена.
Александар Апостоловски
[објављено: 02.08.2007.]
Izvor: Politika Online
Link: http://www.politika.co.yu/detaljno.php?nid=36397
 
I jos malo...

РОМИ ИЗ СРБИЈЕ ТРАЖЕ АЗИЛ У РУМУНИЈИ

ОТЕЛЕК – Више од 100 Рома из Србије прешло је илегално у Румунију предходних дана и затражило је азил тврдећи да су наводно били предмет малтретирања код куће, саопштила је румунска полиција.

„Ово је нови феномен, имигранти из Србије који траже азил”, изјавио је портпарол пограничне полиције Виорел Алексе, пренела је агенција „АП”.

Роми из два погранична села почели су да илегално прелазе румунску границу преко викенда у групама од по 20-30 људи, у близини румунског села Отелек. Неки од њих су изјавили да их је, наводно, српска полиција тукла.

Пребегли Роми су пребачени у центре за избеглице у Румунији.
Izvor: Politika Online
Link: http://www.politika.co.yu/rubrika.php?t=AGENCIJE
 
jovanovm":15bn7j3s je napisao(la):
Ljudi, hajde da stvorimo situaciju u kojoj su ovi ljudi motivisani da sami odaberu korisno zanimanje, umesto da im mi namećemo. Mislim da država ne treba nikome da obezbeđuje kuće, stanove, posao, i tako te stvari, posebno ne naša!
Za ovaj problem ne postoji jednostavno rešenje, osim možda registracije stanovnika nehig. naselja, zdravstvene nege, i pomoći tipa niskokamatnih kredita za otkup zemljišta ili imovine. Mnogi koji su se doselili iz unutrašnjosti u nehig. naselja su to učinili zato što "tamo" nema posla ili je jednostavnije i lakše zaraditi u Beogradu. Možda bi trebalo promeniti i tu atmosferu i stvoriti više mogućnosti za ljude u unutrašnjosti? Zbog čega se ne angažuju ovi ljudi na obnovi puteva, na primer? Gradsko zelenilo, tako neki javni radovi. Siguran sam da bi to bile jeftinije za državu od sadašnjih radnika, ljudi bi imali finansijsku motivaciju i mogućnosti da se isele iz nehigijenskih naselja, a i tako sistem tera ljude da zarade i da se bore u životu umesto stalno da čekaju meku milostinju od države.
U Gradskom zelenilu i Gradskoj cistoci vec radi dosta Roma. Dosta ih je angazovano i na gradilistima, ali je problem generalno sto imaju po desetoro dece, a ne mogu sebi da priuste ni jedno. Da zaposlis oba clana porodice (roditelje), bez obrazovanja oni ne mogu da finansijski izdrzavaju porodicu.

Kod Roma nije problem samo u nedostatku radnih mesta u zemlji. Potrebna je jedna sveobuhvatna edukacija, sexualna, kulturna, higijenska itd. Njima je u krvi da zive cergarski zivot i cak i sa stanovima ce se oni u svakom slucaju vratiti onome sto su radili pre.

U tim novim stanovima bi oni morali da se obilaze - pitanje je da li su neki od njih uopste ziveli u stanu - da bi se pratio progres njihove integracije. Sve ce to trajati generacijama...

U slucaju sakupljanja starog kartona i otpada jos jedna ideja bi bila da Grad ili neka drzavna institucija napravi neprofitnu kompaniju koja bi se bavila reciklazom, za koju bi se onda prikupljali karton, (PET) ambalaza i ostalo, a za to bi se dobijala neka vrsta naknade.
Skladista gde bi se donosilo sakupljeno bi trebalo da budu centralizovana, da ne bi svako od radnika morao sve da nosi "kuci", tako bi se izbeglo gomilanje starudija i kartona sirom grada, na mnogo lokacija. Znalo bi se tacno gde "dnevni plen" treba da se donese.
Tako bi mnogi ljudi "legalizovali" ono sto rade, i imali bi na neki nacin stalne prihode. Pri tome bi trebalo nabaviti i nekoliko starijih kombija koji bi zamenili danasnje kocije i konje.
Naravno, ovako nesto bi trebalo rasprostraniti sirom zemlje, gde god postoji potreba.

Ako necega imamo, imamo djubreta i otpada, tako da bi ovo mozda cak i doprinelo pospesivanju reciklaze.
 
^^Ne verujem da bi to mnogo doprinelo reciklazi jer je to sto oni sakupe zanemarljivo u odnosu na kolicinu koju proizvodi ceo grad. Ono sto bi kao primarno trebalo uciniti sa romima je njihova integracija u drustvo i omogucavanje osnovnog obrazovanja (upravo ono sto si ti rekao) kako bi mogli sebi jednog dana da nadju posao. Potrebno je pomoci njihovoj deci da kupe knjige za skolu, da idu u tu skolu (i tu biti jako rigorozan i ne dopustiti odsustvo iz iste) i da mogu nesto da nauce a posao ce posle doci automatski. To je jedino pravo resavanje problema a sve ostalo je "sanacija" trenutnog stanja.
 
^^ Moj post se upravo na sanaciju trenutnog stanja i odnosio, jer ono MORA da se pod hitno nekako prebrodi, a da se pri tome radi na dugorocnom resenju - edukaciji! Za to su potrebne generacije, i ako se sada pocne sa malisanima, tek ce njihova deca (za nekih 20 godina) moci da se osecaju kao integrisani u drustvo.

A sto se tice reciklaze, upravo to sto sam gore opisao rade dva momka u Leskovcu. Trenutno nemaju break-even, ali rade na tome i konstantno mu se priblizavaju. To je jako unosan posao (dugorocno), a i u mnogome pomaze ciscenju grada i zivotne sredine.
Drugo, kada bi se organizovano pristupilo reciklazi, na nivou Grada, ne bi to sto se sakupi bilo zanemarljivo - na protiv.
 
Nenad":27tezfzm je napisao(la):
Раћиповић се повукао у своју двоспратну резиденцију. Саградио је кућу уз помоћ сина, гастарбајтера из Италије, пре десетак година. Син му је сада у затвору.

– Жив човек, трговао са Шиптарима – поручује Сефедин, повлачећи се у једину грађевину од цигала, у царству уџерица од дасака, тепиха и најлона. Сефедин који има 33 праунучади и 32 унука, није први пут изигран у животу. Његов унук Сеферин, двадесетчетворогодишњи отац троје деце, рођен је на депонији. Никада није видео школу.
Ово ми је најјаче, сећам се пре неколико месеци гледам на БГ хроници прилог како је у "картон ситију" подигнута црвена кућа, сви одушевљени, син зарадио у Италији, "ето како је и то могуће" и сл.
После месец дана прилог на свим вестима како је ухапшен власник те куће због трговине људима, у кући нађоше 10-15 авганистанаца ако се добро сећам. Мислим, човек уопште није скретао пажњу на себе, није ми јасно како су га провалили :lol:
 
^^Meni je jos bolje ovo: Sefedin koji ima 33 praunucadi i 32 unika!!
 
Nenad je upravu kada govori o edukaciji Roma.

Da Romi mogu da žive sasvim "normalno" pokazuju i romske četvrti koje ima svako selo ili varošica koja drži do sebe. To što su im kuće za naš ukus prilično kičaste nema veze, bitno je ono što oni fakat mogu da žive normalno u svojim kućama, da imaju neki posao a da nema veze sa čišćenjem i recikliranjem otpada, da šalju decu u školu itd itd...
E sada.. ovi "gradski" Romi, ne želim da zvučim zlo ali imam utisak da su "razmaženi", tja ne ide im se izvan centra (čitajući Politikin tekst) grada da "sakupljaju karton u železniku". Ko ovde kaže da oni trebaju da sakupljaju karton? Postoji još dosta mogućnosti da se uposle, da dobiju pristojan stan koji bi bio vezan sa poslom i školovanjem dece, a ukoliko se vrate na ulicu ili krenu da se sele nazad u karton kućice onda treba primeniti neke znatno restriktivnije mere, npr. oduzimanje dece zbog nehumanih uslova života. Ovo zvuči "brutalno", ali je česta praksa u Nemačkoj npr.. oduzima se deca porodicama koje se ne trude da obezbede minimalno prihvatljive uslove života, prilično sam siguran da bi se onda posle trudili da sačuvaju decu, a zbog školovanja dece bi im i buduće generacije bile znatno obrazovanije i ravnopravnije bi učestvovali u našim životima.

Interesantan je i predlog da se usele u prazne kuće i obradjuju zemljište koje imaju uz garanciju prihodaka. Država bi trebala da osnuje ili nadje neko preduzeće koje bi osiguralo otkup poljoprivrednih proizvoda i time osiguralo život socijalno ugroženih taman toliko da mogu opet da stanu na svoje noge.
Ovo ne važi samo za rome nego i za izbeglice itd...
 
06.08.2007, BEOGRAD
Izvor: PRESS
A SAD, ADIO!

Gradska komisija juče konačno počela da popisuje Rome ispod Gazele, kojima ideja o "socijalizaciji" više liči na "izbacivanje na ulicu"
image.jpg

Popisivači gradske Komisije za raseljavanje Roma ispod mosta Gazela juče su konačno počeli prebrojavanje i prikupljanje podataka o stanarima ovog nehigijenskog naselja. Članovi komisije kažu da se nadaju da će popisivanje biti gotovo za nedelju dana, posle čega sledi obrada podataka i na osnovu toga rešenje o daljoj sudbini porodica u popularnom "Karton sitiju", kojih prema dosadašnjim procenama ima nešto više od 250.

Prvi dan popisivanja protekao je mirno, iako Romi nisu bili obavešteni kako će teći preseljenje. Zbog toga su juče mnogi bili zbunjeni plašeći se da na kraju ne ostanu na ulici bez ičega. Romi nisu znali mnogo o budućem smeštaju i "svojoj socijalizaciji", ali im ideja o selidbi nije bila privlačna.

- Nemamo pojma ni o čemu! Ovi dolaze, samo se slikaju i zapisuju nešto, a nama niko ništa ne priča šta će da bude. Neki će da sigurno dobiju stanove, a mi molimo boga da ne završimo na ulici - kažu nam u većoj grupi muškaraca koja se okupila u "centru" naselja.

- Ko su ti naši predstavnici? I ko je njih izabrao da nas predstavljaju, mi ili ovi iz grada? Mi nismo sigurno, ne znamo ni da postoje - ljutito nam je odgovorio Trail Šabanović, dugogodišnji stanovnik "kartonki", kada smo ga upitali za stavove predstavnika njihovog naselja koji su članovi Komisije za preseljenje.

Romskoj partiji se prethodnih dana javilo više građana koji žive ispod Gazele a koji se plaše da neće moći da ostvare svoja prava, pa im je ta partija omogućila besplatnu pravnu pomoć.

Sa anketarima u naselje juče su stigli i Mirosinka Prodanović, zamenik sekretara sa socijalnu i dečju zaštitu, a prisutni su bili i radnici Centra za socijalni rad Novi Beograd, kao i patrola policije. U anketi od 55 pitanja, Romi su navodili lične podatke, zanimanje, obrazovanje, zdravstveno stanje i podatke o stambenom objektu, a na kraju je ostavljena i mogućnost za davanje predloga o rešavanju stambenog pitanja.

- Sam popis košta 1,4 miliona dinara, a anketa je stvarno sveobuhvatna i pomoću nje bi trebalo da steknemo uvid u stvarno stanje na terenu, a da zatim, u skladu sa tim, nađemo odgovarajuća rešenja. Preseljenje podrazumeva obezbeđivanje svih prava, od socijalne zaštite, obrazovanja za najmlađe, prekvalifikacije i zaposlenja, jednom rečju kompletnu socijalizaciju - rekla je Mirosinka Prodanović, zamenica sekretara.

U svim popisivačkim timovima postoji po jedan predstavnik Roma, kojima je zabranjeno da daju bilo kakve izjave.

Lokacije - misterija
U proces preseljenja ući će porodice za koje se utvrdi da su prijavljene na ovoj teritoriji. Zasad se pominju tri lokacije na kojima će Romi biti smešteni - Mirijevo, Ovča i Zemun polje, ali kako Press saznaje u Skupštini grada, nadležni još nemaju ni ideju gde će da presele Rome! U prilog ovoj tvrdnji govori i podatak da je u upitniku koji su Romi juče popunjavali bilo i pitanja o tome gde bi želeli da se presele, da li bi više voleli kuću ili stan, centar ili periferiju...

Nema prodaje!
Stanovi u koje će biti preseljeni Romi ispod Gazele ostaće u vlasništvu grada, i sa svakim posebno biće sklopljen ugovor o korišćenju.
- Ne želimo da nekom padne na pamet da proda stan i ode sa parama. Teraćemo ih da se prilagode socijalnim i urbanističkim normama - rekao nam je Žika Mitrović, potpredsednik komisije.
M. Rakočević
izvor Press
link http://www.pressonline.co.yu/vest.jsp?id=17399
 
Romi čekaju broj, na zidu
Rade DRAGOVIĆ, 9. avgust 2007

RUKA anketara povukla je potez četkom po zidu udžerice od kartona ispod mosta Gazela, Beograd, broj 161. U njoj živi Makfirita Isljami sa devetoro dece. Deseto svakog dana očekuje. Ima samo 28 godina, iako izgleda da joj je mnogo više. Trudnoću nosi u bednoj straćari okruženoj smradom, đubretom i dimom. Pre tri godine se doselila u "jatagan malu" ispod mosta, u budžak plaćen nekoliko stotina evra. U raseljavanje ne veruje, mada čeka popisivače koji beleže broj članova porodica i kvadraturu životnog prostora.

Skoro svaki stanar ovog nehigijenskog naselja živi u sličnim uslovima. Među njima su i porodice sa velikim brojem dece, starima i bolesnima, koji duže od decenije žive u uslovima nedostojnim čoveka.
Ovaj prostor spontano je naseljavan Romima više od decenije unazad. Vlagonaklon stav vlasti prema ovoj pojavi doveo je dotle da postane jedno od gorućih gradskih problema. Broj stanara se povećavao iz godine u godinu, mada je najveća seoba zabeležena pre sedam godina, kada se tu doselilo više stotina izbeglih s Kosova i juga Srbije.

- U priču o selidbi ne verujem - kaže Zuhra Junuzović, rodom iz Gadžinog Hana, više od pet godina stanarka naseobine ispod mosta. Bez adrese. - Živela sam u Lebane, kratko i u Vlasotince, pa sam došla ovde kod sestre i zeta. Iako živim u rupi gde me pacovi jedu, iako sam više gladna nego sita, bolje je nego dole. Tamo života nema.

Prestonica Srbije jedinstvena je po tome što na samo nekoliko stotina metara od strogog centra grada ima ruglo koje ne služi na čast ni gradskoj kući ni Beograđanima.
Sudareni sjaj i luksuz "Hajata", "Deltine" palate, hotela "Kontinental", a sa druge slika bede, prljavštine i bolesti. Jedno od najekskluzivnijih zemljišta u gradu zauzima romska kolonija jada, koja je poslednjih dana u žiži interesovanja javnosti zbog raseljavanja oko hiljadu i po njenih žitelja.

- Gde će nas, brate rođeni?! - pita se Boško Nikolić. - Muka ga devedeset prve godine dovela iz Osijeka. Živi od skupljanja kartona i gvožđa iz kontejnera. Sedi ispod požutelog oraha. - Da sam se ja pitao, ne bih nikog pustio da uđe u naselje. Da popišu, pa da nas lažu kako će da nam daju stanove. Sit sam priča o boljem životu. Nas se sete samo pred izbore. Dođu, izlažu nas, obećaju, pa tutanj!
Dolaze, kažu, ovih dana i mnogi koji tu ne žive. Uglavnom s juga, koji tamo imaju kuće, a mnogi i imanja. Od kada se pročulo da se radi na popisu, sve ih je više. Neko kod brata, neko kod kuma, svastike, prijatelja. Priča se da što je više članova - više i kvadrata. Da ih dobiju u nekom od beogradskih naselja čije su lokacije zasada pod velom tajne.

SRAMOTA
- LjUDI se bune kad čuju da će da nas sele u njihovo naselje. I, imaju pravo. Uglavnom mi živimo od skupljanja đubreta, čišćenja podruma, a mnogi i kradu. Ko bi hteo nas?
Ovako govori Aska Jovanović, čiji se savrdak nalazi baš ispod betonske konstrukcije mosta.
- Svi mi znamo da smo ruglo kakvog nema ni u Indiji - smatra Aska. - Gore prolaze stranci, turisti, i gledaju našu bedu i muku. Šta ćemo, tu smo gde smo, ni u smrt se na silu ne može!

KOMŠIJE
ŽITELjI naselja ispod Gazele kažu da ih ima sa svih strana. Sa juga Srbije, ali i rođenih Beograđana. Dolazili su i iz Vojvodine, Hrvatske, BiH, iz Slovenije, Makedonije... Puno ih je izbeglih sa Kosova, gde im, kažu, nema povratka. Među komšijama, Romima, u Beogradu, mnogo je šiptarskih Roma.

MANIPULACIJA
PREDSEDNIK Unije Roma Srbije Rajko Đurić opet smatra da Grad ne želi da reši problem kartonskog naselja "Gazela", već da grupa ljudi samo manipuliše novcem koji dobija za rešavanje problema Roma.
- Netačno je da je iko iz Unije Roma Srbije nudio 500 evra da se na drugom mestu podignu barake - kaže Đurić. - Zašto kriju gde će preseliti te ljude?
izvor Novosti
link http://www.novosti.co.yu/code/navigate.php?Id=14&status=jedna&vest=107087&datum=2007-08-09

Ja ne znam kako iko moze biti iznenadjen sakrivanjem lokacije preseljenja posle svega sto se u prethodnim pokusajima desavalo.
 
Zagranica bl.'I.Ribara'

To je tamo gde se 'završava' Beograd i počinje Surčinsko polje.
Samo posle par desetina met. stiže se iz urbanog u ruralno.

Odmah iza limenih garaža nalazi se 'divljina' ili smetlište.
U obližnjem šumarku je čerga sa konjima za odvoz đubreta.

....

....

....

....

....

....

....

Ove slike su od 1.Jula'07g.,ali sam ih zagubio, pa evo ih opet posle 2mes.
Drugi deo ću postaviti naknadno i on je sa obale granice grada i polja.
 
Zemlja je siromasna i u takvoj situaciji je na zalost cak i "normalno" videti ovakve naseobine. Ali ono sto je nerazumljivo su deponije. Pa Gradska cistoca stalno objavljuje Odnosenje kabastog smeca. Mislim da se ta situacija nece promeniti ni kada budemo "bogati"!
 
Na slikama se vidi da odmah posle asvalta ide spušnanje terena.
Ceo taj deo treba da se nasipa 4-5met., jer tu nege će se graditi
Ateltski stadion, ali stanari su već počeli sa nasipanjem đubretom.
To se i neće čistiti, a ima ga za par desetina kamiona.

U šumarku ima možda i 10-tak lokalnih smećara sa konjima.
Osećao sam se kao da sam ušao u neki film od Kusturice. :)
 
Vrh