Šta je novo?

Vojna parada za 70godina oslobođenja Beograda

relja

Professional
Učlanjen(a)
13.12.2006.
Poruke
16.477
Pohvaljen
17.439
Nasmejan "direktorovim" komentarom na temi o gradskim vestima

direktor":3l8ef8z0 je napisao(la):
Mogao bi Putin česće da navraća i da što vise ulica zakači da srede iste
++++

odlučio sam da otvorim posebnu temu.
Uostalom, ako smo mogli da imamo temu o "Paradi ponosa", što ne bi imali i temu o prvoj vojnoj paradi posle 29 godina?

Gledam ovu reportažu B92:
http://www.b92.net/info/vesti/index.php ... _id=909580
i vidim da se i od kad sam ja izašao iz vojske pre 10 godina, još uvek ne možeš da nađeš dva čoveka koji nose beru na isti način :laugh: Ugovorcima je strojak još uvek viša matematika...

Pozitivne strane:
- srediće grad za paradu
- piloti će imati priliku da povećaju nalet
- vojska će imati čime da se bavi
- pozvani su predstavnici SUBNORA iz republika bivše SFRJ
- pokazaćemo svetu da držimo do antifašizma (na radost mnogobrojnih NVO)
- učvrstićemo veze sa Rusijom (na žalost mnogobrojnih NVO)

Negativne strane:
- košta boga oca
- zapad nam Putina neće oprostiti
- vojska nam je smejurija
- kao što neko reče: "2000 vojnika se u moje vreme se to zvalo jutarnja smotra"

Možda se i panduri ponovo potuku između sebe :p
 
Ja volim takve stvari, samo ne volim kad avioni preleću iznad nsseljenog dela grada.

Nadam se da se neće neki tenk pokvariti u paradi.
 
Reljo visnia koraka pri strojevom kroaku definisana je prvilnikom , samo niko ne citia sve pise u maloj crvenoj knjizici
Takodje nacin pozdravljanja ko koga kada , nacin nocenja bere i sapke isli ,takodje cuvjanje drzavnih simbola i postovanje istih
Evo je kinjizca
Pravilo-sluzbe-Vojske-Jugoslavije-3796-_slika_L_14348889.jpg

nabavio sam istu za smjesne pare vise kosta papir , pa samo kazi sta te zanima
Posto nema zastite za gusjenice sredice asfalt
dsc01738.jpg

Kaze vojnik da je tek sto je zavrsio vojnu akademiju ucestvovao u paradi 1985 i da je tad dolzilo oruzje novo da se pokaze , dok dans vozaju isto to kao 1985 , u nadi da ce putin jos nesto pokloniti
Kad bi pozvali onoliko vojnika kao 1985 ugrozili bi bezbjednost zemlje :mrgreen:
Svojevremeno je vise vojnikaa bilo u MTRZ Sava Kovacevic Tivata nego sad na paradi , Sjecam se kad bi isao u skolu a vojska radila jutarnju fiskulturu ,danas pitanje radi li se ista :?:
10644591_352298681595576_8184686157459141001_o.jpg

10708756_352298351595609_3715109610466562758_o.jpg

1617762_352297741595670_4594577030124051934_o.jpg

vojna-parada-(28)_620x0.jpg

1008-Vojna-parada_U.jpg

Tan2014-10-9_12553044_9.jpg
 
astrodule":5l3p3gl0 je napisao(la):
Ja volim takve stvari, samo ne volim kad avioni preleću iznad nsseljenog dela grada.

Nadam se da se neće neki tenk pokvariti u paradi.

Za avione ne brini, leti se iznad NBG, aerodrom je blizu a u slučaju ne daj bože kvara, imaju celu levu obalu Dunava da, opet, ne daj bože, slupaju avion.
Za tenkove se slažem. I dan danas se prepričava događaj sa parade 1950. godine sa tenkom domaće proizvodnje "Vozilo A" (projekat je napušten a jedini preostali primerak je na Kalemegdanu)
Samo zahvaljujuci ogromnom entuzijazmu prototipska partija od 5 "Vozila - A" dovrsena je uroku, malo pre Prvomajske parade. Vozila su krace vreme testirana na padinama Kosmaja, a 1 maja 1950. ponosno su defilovala ulicama Beograda. Tokom parade na jednom vozilu je otkazala komanda skretanja u Kolarcevoj ulici, ali snalazljivi vozac je okrenuo tenk u mestu i nastavio u pravom smeru. Masa je pozdravila ovaj egzebicioni manevar, smatrajuci ga sastavnim delom programa...
http://www.srpskioklop.paluba.info/tip-a/opis.htm


A parada je prilika da se malo reklamiramo, možda se nešto i proda:
...рекао је директор ВТИ-а додајући да је овогодишњи ОТЕХ најпосећенији до сада. Он је рекао да ће се ВТИ на предстојећој војној паради представити са осам већих средстава, од којих ће засигурно највећу пажњу привући модуларни ракетни систем, потпуно аутоматизова хаубица 122 mm и беспилотне летелице.
http://www.mod.gov.rs/sadrzaj.php?id_sadrzaja=7269
 
direktor":14mvzmk7 je napisao(la):
Reljo visnia koraka pri strojevom kroaku definisana je prvilnikom , samo niko ne citia sve pise u maloj crvenoj knjizici
Takodje nacin pozdravljanja ko koga kada , nacin nocenja bere i sapke isli ,takodje cuvjanje drzavnih simbola i postovanje istih
Evo je kinjizca
Pravilo-sluzbe-Vojske-Jugoslavije-3796-_slika_L_14348889.jpg

nabavio sam istu za smjesne pare vise kosta papir , pa samo kazi sta te zanima


Direktore, gazio sam ja strojaka za nekoliko vojnih praznika tokom odluženja, i bio sam u zastavnom vodu za jednu zakletvu, tako da - pitaj ti mene šta te zanima :D

direktor":14mvzmk7 je napisao(la):
Posto nema zastite za gusjenice sredice asfalt .....

O. da.Neopevana glupost - prikaz "vojne moći", "sposobnosti vojske", a nemaju gumenu zaštitu za gusenice.
To je ono: hoćeš da se *určiš, a u magacinima nema jedne tako elementarne stvari niti više imaš kapacitete da ih proizvedeš na vreme.
Ali tu problem nije samo površinski sloj asfalta koji će se lako "ispeglati".
Gusenice i težina tenkova i transpotera će da "rastresu" podlogu u osnovnim slojevima. Zato su i izmišljeni ti gumeni "paoci". Živi bili pa videli.
 
Kako da nema u nekom magacinu , mozda su prodali na vojnom otpadu ili pak neznaju da imaju ima i takvih slucajeva
 
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=t1oSgidrUA4[/youtube]
 
Pa parada se i ne organizuje danas za sutra, u tome i jeste štos.

A ovaj snimak sa Batajnice me podsetio na onu priču da je kneginja Olga tokom one čuvene Hitlerove parade za kneza Pavla u Berlinu juna 1939, pametna žena, primetila: "a zar ovi već nisu jedanput već prošli?" :p
 
U vezi planirane vojne parade i pratećih događaja jedino mi je drago negovanje antifašističkog nasleđa i odavanje počasti borcima iz zemlje i SSSR-a koji su se borili za oslobođenje Beograda. S tim u vezi, Putinovo prisustvo je važno i potpuno opravdano i na mestu (iako imam veoma loše mišljenje o dotičnom diktatoru). Drago mi je da će tu biti borci i nadam se da su pozvali sve iz bivših republika, jer im se retko gde poslednjih 20 godina odaju priznanja (čak su i u Sloveniji nedavno zabranili partizanske zastave na komemoracijama, ako sam dobro čuo).

Evo kako je to bilo na paradi 1975. Borci i narodni heroji prošli su u prvom ešalonu, odmah posle zastava.





Na paradi 1985. narodni heroji su već bili u poodmaklim godinama, pa su predpostavljam zbog toga sedeli na bini, ali je na njih obraćana pažnja u prenosu:




Eto, to je ono čemu se ja, kao unuk palog borca, radujem. Van toga, komuniste (ove naše, u praksi) ne volim. Napravili su genocid nad Nemicima, Italijanima, surovo se obračunavali sa neistomišljenicima, država je nacionalizovala (tj. krala) šta je stigla, zadužilvali smo se nenormalno, demokratija nije postojala, Matori je umesto institucija gradio kult ličnosti, pa je kad je umro (umesto da se polako povlačio od 1968 . npr, kad su postojali takvi planovi) sve otišlo u p.m., i, najgore od svega, sečom liberala i smenom hiljada menadžera i direktora 1972. godine zadali su težak udarac privredi cele SFRJ, koja se od 1973. godine nalazila u padu i tada se ponovo značajno okrenula Sovjetskom Savezu, a rukovođenje je prepušteno svim radnicima kroz samoupravljanje, što je dalo katastrofalne rezultate.

A sve ostalo u vezi ove parade će me nervirati, Putin, Vučić, Nikolić, Dačić (kao što bi nervirali i Tadić i Čeda, da su oni na vlasti) i činjenica da je vojska u katastrofalnom stanju. Sa onime što je Relja lepo na početku sumirao, se slažem.
 
@реља
И мене су пресекле беле застева кад сам видео. Објашњење је да служе само за увежбавање.

A што се тиче трошка највећи трошак је у људском ангажовању за ког свакако добијају плате. Све што се среди остаје и после параде.

А после те параде Путин иде правац на запад тако да нема шта да нам замере, ако ћемо објективно али вероватно нећемо.

То што су у Словенији забрањене партизанске заставе је један тренд изокретања историјских чињеница, ја шта год мислио о комунизму свестан сам да је Црвена армија спасила свет од великог зла.
У сваком случају Словенци бар могу да буду начисто да су њих партизани ослободили.
 
@ Orion
mnogo si ozbiljan, a onaj ko ozbiljno shvati vojsku ... pa, na kraju mu ne prija.

Pošto će se na paradi nositi zastave iz Vojnog muzeja, logično je da za uvežbavanje nose "plahte" (jok, praviće zastave od rashodovanih maskirnih košulja i šatorskih krila :) )

Naravno da košta: dva ova tehnika mora da se dovede u pristojno stanje, a ne bi me iznenadilo da su neki primerci učestvovali i 1985 godine. Tu je i gorivo, premeštanje iz unutašnjosti za Beograd, logistika, "logorovanje". Nisu samo plate u pitanju.

Iskreno, najviše bih voleo da ovde marširaju oni što su pomagali poplavljenima i posle rašćišćavali ono đubre koje su bujice nanele.

Meni je to i onda delovalo blesavo kao i što šta drugog u vojsci, ali pošto znam koliko vojnicima to puno znači - neka im, naša birokratija, javna preduzeća i sl i ovako uludo troše puno veće pare.... a i priznajem da je dobar trip kada marširaš u prvom redu, dobiješ ono "vrlo dobro", izađeš na dnevniku...a čak nisi ni pešadija :)
 
Ne vidim nista dobro u ovoj necijoj fiks ideji da napravi vojnu paradu (za Putina),
Obelezavanje dana osobodjenja od fasizma - svakako,
ali - stvarno je apsurdno ko ga obelezava - bivsi radikali iz doba rata u Jugoslaviji i Putin koji u svojoj zemlji sprovodi nedemokratski rezim. Mi smo jedna od najsiromasnijih zemalja u Evropi, a pravimo vojnu paradu koje su u biti demonstracija sile, a ne demonstracija slobode. Jedna gej parada je vise antifasisticka nego bilo koja vojna parada (minus masivno obezbedjenje i ultra-desnicari pre i posle parade ponosa)
O tome kako ovo odrazava vladavinu patrijarhata u drzavi i kako ima vise veze sa vladajucom partijom, a ne sa antifasizmom da i ne govorim.

Kada smo to imali temu o paradi ponosa i kako je to moglo da mi promakne? :)
 
Danas kod mene u kraju, nije loše videti, mada su napravili ludnicu u saobraćaju, ljudi nervozni psuju sve redom. Ali bilo je i roditelja sa decom, deca ne moram ni da pričam bila su oduševljena.

20141012112427android.jpg


20141012112336android.jpg


20141012112330android.jpg


20141012112300android.jpg


20141012112155android.jpg
 
Bio danas na probi. Dete se oduševilo tenkovima.
Asfalta više nema. Osim tehnike iz VTI-a (ovo što je Bivis postavio) sve ostalo i jeste sa parade iz 1985.
Dovukli su 50 M-84. Nisam video nove verzije M-84AS.
Jedan kamion sa raketama PVO-a se pokvario na raskrsnici kod YUBC-a.
I tako.
 
IL-96 u bojama RF je sleteo oko 12h danas.

Ko zna šta je sve stiglo sa njim :)
 
Drakče
svako ima pravo na svoje mišljenje, to je jedna od tekovina anti-fašizma.
E, sad, da li je ovo demonstracija moći: pa i nije. Ovde nema ni M od moći. Stara tehnika, malo našminkana, nešto novih oruđa, ali vidi se (po boji) da je za izvoz. Uostalom, kako druge zemlje obeležavaju svoje vojne pobede? Pa vojnim paradama.
To je jedan cirkus, ništa više.
Ni meni se SNS ne dopada (blago rečeno), ali ovo je stvar države, bez obzira ko je na vlasti. Ja bih pre prozivao SNS za neracionalno trošenje, nego za pravo da organizuju paradu.
To što su oni osvedočeni desničari - i to pre svega zbog ekonomske politike koju sprovode, ne zbog stavova iz "prethodnog života" koji se pre svega odnose na neprijatelje srpskog naroda u II svetskom ratu, a ne na sradnju sa fašističkim okupatorima - ne znači da za njihovog mandata ne bi smeli da se organizuju ovakvi događaji. Partija poražena na izborima verovatno ne bi ogranizovala ništa...

Nemojmo zaboraviti mi da je ruski predsednik pre samo nekoliko meseci, dok su borbe u Ukrajini bile u punom jeku, bio na obeležavanju 70 godina iskrcavanja u Normadiji. A Crvena armija nije ni učestvovala u tome. Pa bilo bi sramota da nije pozvan u Beograd.
Ne verujem da je parada organizovana samo za njega. Jeste da imao velike dupeuvlake u vrhu vlasti, ali ovo bi bilo previše.

I još nešto - "parada ponosa" nema veze sa anti-fašizmom, već sa opravdavanjem novca dobijenog kroz međunarodne donacije. To što ta vrsta aktivizma sebi dozvoljava da izvrće logiku naopačke i da zloupotrebljava terminologiju kako im se prohte, ne znači da su anti-fašisti. Čak ni to što što su na meti militanstnih desničara (za koje sam ubeđen da su u stvari isfrustrirani latentni homoseksualci) ne znači da su automatski antifašisti.
Moj deda je bio partizan i antifašista i borio se protiv njih jedinim pravim lekom: šmajserom.
 
relja":l590uj1v je napisao(la):
Drakče
svako ima pravo na svoje mišljenje, to je jedna od tekovina anti-fašizma.
E, sad, da li je ovo demonstracija moći: pa i nije. Ovde nema ni M od moći. Stara tehnika, malo našminkana, nešto novih oruđa, ali vidi se (po boji) da je za izvoz. Uostalom, kako druge zemlje obeležavaju svoje vojne pobede? Pa vojnim paradama.
To je jedan cirkus, ništa više.
Ni meni se SNS ne dopada (blago rečeno), ali ovo je stvar države, bez obzira ko je na vlasti. Ja bih pre prozivao SNS za neracionalno trošenje, nego za pravo da organizuju paradu.
To što su oni osvedočeni desničari - i to pre svega zbog ekonomske politike koju sprovode, ne zbog stavova iz "prethodnog života" koji se pre svega odnose na neprijatelje srpskog naroda u II svetskom ratu, a ne na sradnju sa fašističkim okupatorima - ne znači da za njihovog mandata ne bi smeli da se organizuju ovakvi događaji. Partija poražena na izborima verovatno ne bi ogranizovala ništa...

Nemojmo zaboraviti mi da je ruski predsednik pre samo nekoliko meseci, dok su borbe u Ukrajini bile u punom jeku, bio na obeležavanju 70 godina iskrcavanja u Normadiji. A Crvena armija nije ni učestvovala u tome. Pa bilo bi sramota da nije pozvan u Beograd.
Ne verujem da je parada organizovana samo za njega. Jeste da imao velike dupeuvlake u vrhu vlasti, ali ovo bi bilo previše.

I još nešto - "parada ponosa" nema veze sa anti-fašizmom, već sa opravdavanjem novca dobijenog kroz međunarodne donacije. To što ta vrsta aktivizma sebi dozvoljava da izvrće logiku naopačke i da zloupotrebljava terminologiju kako im se prohte, ne znači da su anti-fašisti. Čak ni to što što su na meti militanstnih desničara (za koje sam ubeđen da su u stvari isfrustrirani latentni homoseksualci) ne znači da su automatski antifašisti.
Moj deda je bio partizan i antifašista i borio se protiv njih jedinim pravim lekom: šmajserom.
У праву сте, уважени колега.
 
Извињавам се за дуплирање поста, мада, заиста ни не знам како се то десило, јер сам радила све као и уобичајено и признајем, не знам како се брише пост.
 
Nema problema forum je malo sam po sebi problematican pa se desava a dupli post cu ja obrisati
 
orion":15evet5f je napisao(la):
@реља
И мене су пресекле беле застева кад сам видео. Објашњење је да служе само за увежбавање.

A што се тиче трошка највећи трошак је у људском ангажовању за ког свакако добијају плате. Све што се среди остаје и после параде.

А после те параде Путин иде правац на запад тако да нема шта да нам замере, ако ћемо објективно али вероватно нећемо.

То што су у Словенији забрањене партизанске заставе је један тренд изокретања историјских чињеница, ја шта год мислио о комунизму свестан сам да је Црвена армија спасила свет од великог зла.
У сваком случају Словенци бар могу да буду начисто да су њих партизани ослободили.
И Ви сте у праву.

Битан је тај неострашћени приступ историјским догађајима, без обзира на наша лична политичка и друга уверења.
 
Ja imam utisak da je ovo kontra parada. Cisto da malo povratimo uzdrmanu muskost kao nacija. Nesto kao kad odgledas na jutjubu klip sa slatkim pufnastim macama, a onda imas potrebu da pogledas epizodu "oruzja buducnosti" da se ponovo osetis kao musko.
 
Vrh