Demografija (statistika,analiza,projekcija)

Opšte diskusije o ekonomiji, kulturi i vestima vezane za Beograd

Moderator: Igor

Earthmoving
Korisnikov avatar
Advanced
Pridružio se: Pet Jan 22, 2016 11:32 am
Kontakt:
Pohvaljen: 2506
Pohvalio: 1468

Re: Demografija (statistika,analiza,projekcija)

Postod Earthmoving » Uto Avg 22, 2017 8:01 pm

Nije jasno što bi se žena kamenovala?
Ideja je da i žene i muškarci završe fax do recimo 18-e godine. Znači izbaciš masu nepotrebnih stvari iz obrazovnog progama, a ubaciš masu korsnih i racionalizuješ na 12 godina školovanja. Koja je alterantiva? Da kako istorija prolazi akumuliramo sve veće i veće knjige dok ne budu imale 5.000 strana iz svakog predmeta i dok nam za to ne bude potrebno 20 pa 30 pa 40 godina dok se sve savlada. Ne može tako, obrazovanje mora naći način da se vremenski optaimlaizuje u skladu sa reproduktivnim terminima ljudi. Danas ljudi uče "školu" do 30-e godine i ne znaju ništa da urade, naprave posle toga, a prošlo im pola života u "obrazovanju". Što mi reče moja profesorka sa Eknomskog faxa koja ima oko 65 godina: "ne znam što se ovi asistenti ne žene ni ne udaju. Svi imaju po 30 i kusur godina i retko ko ima dece. Šta misle, kao bave se naukom, pa neće oni sad tu otkriti toplu vodu." Lepo reče profesorka sa ogromnim iskustvom.
Kao neko ko je završio najteži smer a zatim i master na tom državnom fakultetu sa prosekom 10,0, mislim da sam imao neki uvid u sistem obrazovanja i njegov uticaj na demografiju. Zato je moja ideja - završavanje fakulteta sa 18 godina.
Govori istinu i dobro barataj lukom i strelom
Pohvale za post: 1
profa_chb
Korisnikov avatar
Intermediate
Pridružio se: Ned Okt 16, 2016 9:11 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 160
Pohvalio: 168

Postod profa_chb » Uto Avg 22, 2017 8:44 pm

Da se izbace nepotrebne stvari iz programa? Pa to je već urađeno, zove se Bolonja, i imamo generaciju ljudi nesposobnih za rad, ali spospobnih da brzo i lako zarade...

Neću da se kotim da bi ova država imala više topovskog mesa.
boca-ica
Korisnikov avatar
Expert
Pridružio se: Pet Apr 02, 2010 4:58 am
Kontakt:
Pohvaljen: 1615
Pohvalio: 524

Postod boca-ica » Uto Avg 22, 2017 9:21 pm

....Neću da se kotim da bi ova država imala više topovskog mesa....

Cek cek samo da ti se upali semafor :lool:

Kako kazu
Nagon za produženjem vrste je jedan od najjačih nagona u prirodi. Prisutan kod svih. Od amebe, do čoveka.
I ne može se kontrolisati. Tu je, usađen duboko u genetskom kodu-i čeka na signal tela da je spremno za akciju.

:sesir:
.
Mel
Beginner
Pridružio se: Čet Nov 26, 2015 10:31 am
Kontakt:
Pohvaljen: 37
Pohvalio: 132

Postod Mel » Uto Avg 22, 2017 9:39 pm

mislim da smo taj nagon kanalisali kroz sex sa kontracepcijama :) tako da je dosta manja želja za ostavljanjem potomstva nego kod ostalih vrsta.
profa_chb
Korisnikov avatar
Intermediate
Pridružio se: Ned Okt 16, 2016 9:11 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 160
Pohvalio: 168

Postod profa_chb » Uto Avg 22, 2017 10:18 pm

Ne pričam o želji za potomstvom, već o učestalim pisanjima da treba da se kotimo kao zečevi jer je to dobro za narod/državu/štagod...
autoputevi kao hobi
Intermediate
Pridružio se: Pet Jun 05, 2015 10:12 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 397
Pohvalio: 18

Postod autoputevi kao hobi » Uto Avg 22, 2017 10:36 pm

profa_chb » Tue Aug 22, 2017 8:44 pm napisao:Da se izbace nepotrebne stvari iz programa? Pa to je već urađeno, zove se Bolonja, i imamo generaciju ljudi nesposobnih za rad, ali spospobnih da brzo i lako zarade...

Neću da se kotim da bi ova država imala više topovskog mesa.

Bolonja nema veliki uticaj na kvalitet znanja.
Npr. na FTN-u u Novom Sadu(fakultet koji se odlicno kotira u tehnickim krugovima) Bolonja je donela razna poboljsanja.
Kada vec pricamo o ovome,imam stav da bi drzava trebala da prekine sa finansiranjem nekih suficitarnih struka poput prava,ekonomije...,a da bi taj novac koji bi ustedela mogla preusmeriti u fondove,poput onih koji postoje u Izraelu.
Mel
Beginner
Kontakt:

Postod Mel » Uto Avg 22, 2017 11:34 pm

Kako znas da je donela poboljsanja kad si ga tek upisao. Ja mislim da se I ftn od bolonje srozao. Ostavljam mogucnost da sam kao kao pre bolonjac pristrasan.
autoputevi kao hobi
Intermediate
Pridružio se: Pet Jun 05, 2015 10:12 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 397
Pohvalio: 18

Postod autoputevi kao hobi » Uto Avg 22, 2017 11:48 pm

Mel » Tue Aug 22, 2017 11:34 pm napisao:Kako znas da je donela poboljsanja kad si ga tek upisao. Ja mislim da se I ftn od bolonje srozao. Ostavljam mogucnost da sam kao kao pre bolonjac pristrasan.

Iz price sa ljudima.
Znam gomilu njih koji su se zaposlili sa i bez diplome tog fakulteta i dobra vecina radi za neke pristojne novce i imaju znanje.
Jednostavno,ko hoce da uci i da ima znanje,radice.
Ko zabusava ceo zivot,odustace nakon prvog semestra.(znam za takve slucajeve)
Earthmoving
Korisnikov avatar
Advanced
Kontakt:

Postod Earthmoving » Sre Avg 23, 2017 12:52 am

Na mom faksu nije bilo predmeta bez knjige sa 600 strana (sa vežbanjima i pomoćnom literaturom često i do 1000). Lekcija u proseku po 3,4 strane. I po lekciji 1, 2 ili 3 ključne ideje. Znači umesto 4 strane moguće je da svaka takva lekcija bude konkretna i ima po par redova. Kada onaj ko piše zna kratko i jasno to da izrazi. Time knjiga umesto 600 može da ima svega 60 strana. Kolko si vremena uštedeo? Ja znam kako se to radi, ja sam tako izvlačio iz svake lekcije ključnu ideju ili dve i dobijao sve visoke ocene. Ali faklutet je takav da te tera da za doktorat moraš da pišeš par stotina strana. I onda dalje kad postanu profesori tako pišu i svoje knjige. Pa čekaj moždaja svoju ideju mogu da iznesem i obrazložim i ukratko na svega par desetina strana. Znači sistem te tera da pišeš radi pisanja. Glupost. Izbaciti. Skratiti nepotrebnu glupost.
Dalje. Mogu se koncipirati grupe predmeta zajedno kroz zajednički istorijski razvoj. Na primer istorija može pratiti razvoj društva, jezika, matematike, fizike, hemije, umetnosti. Zar nije najbolje znanje kada se to nauči u jednom kontekstu? Kreneš istoriju Egipta pa sem društvene istorije paralelno učiš razvoj njihove : matematike (Pitagorina teorema 3-4-5 (raop strechers), vrednost Pii, računanje površine kruga preko površine kvadrata), pa arhitekturu - piramide povezanu sa geometrijom i astronomijom, pa Corpus Hermetica kao preteča hemije, pa Egipatsku knjigu mrtvih i razvoj religije, pa učenje sviranja njihovih instrumenata, pa njihovu umetnost. Ovo se završi za par meseci pređe se dalje na Mesopotamiju, Grčku, Rim, Vizantiju, Arape, Kinu, Indiju, Evropu u Renesansi, ostale zemlje i na kraju do modernog doba. Garantujem da ovo sve može da se pređe za 12 godina i nauče jezici, sviranje raznih instrumenata, razne zanate kroz njihov razvoj, razumevanje društvenih tendencija, duhovnosti...
Ja sam posebno izučavao odvojeno neke od ovih oblasti (a nadam se da ću i ostale ) i najbolje zaključke sam doneo tek njihovim povezivanjem. Aha, ovo se desilo kada se ovo desilo, to je uzrokovalo to, tad je otkriveno to... Jedna priča.
Mel
Beginner
Kontakt:

Postod Mel » Sre Avg 23, 2017 8:39 am

autoputevi kao hobi » Uto Avg 22, 2017 10:48 pm napisao:
Mel » Tue Aug 22, 2017 11:34 pm napisao:Kako znas da je donela poboljsanja kad si ga tek upisao. Ja mislim da se I ftn od bolonje srozao. Ostavljam mogucnost da sam kao kao pre bolonjac pristrasan.

Iz price sa ljudima.
Znam gomilu njih koji su se zaposlili sa i bez diplome tog fakulteta i dobra vecina radi za neke pristojne novce i imaju znanje.
Jednostavno,ko hoce da uci i da ima znanje,radice.
Ko zabusava ceo zivot,odustace nakon prvog semestra.(znam za takve slucajeve)

to ništa ne govori, svega toga je bilo i pre i posle i biće da uvek.

u svakom slučaju, dobar izbor je ftn, guraj samo, mislim da si upisao smer na kom nepa potrebe brojati stranice već uključiti mozak ;)
CASTELBIANCO
Korisnikov avatar
Higher intermediate
Pridružio se: Sub Dec 17, 2011 2:34 am
Kontakt:
Pohvaljen: 491
Pohvalio: 290

Postod CASTELBIANCO » Sre Avg 23, 2017 10:06 am

@razgradjevinar
Glupi predlozi ili ne ovo je surova realnost
http://www.blic.rs/vesti/drustvo/egzodus-za-godinu-dana-napustilo-nas-je-1000-lekara-i-sestara-sto-ne-cudi-kad-saznate/j4n8f0p

Послато са Lenovo K53a48 уз помоћ Тапатока
"In the kingdom of the blind, the one-eyed man is king."
Drakche
Korisnikov avatar
Higher intermediate
Pridružio se: Čet Avg 19, 2010 11:50 am
Kontakt:
Pohvaljen: 676
Pohvalio: 946

Postod Drakche » Sre Avg 23, 2017 10:15 am

Đukić Dejanović: Zakon o podršci porodici do kraja godine

http://rs.n1info.com/a292596/Video/Info ... odine.html
Earthmoving
Korisnikov avatar
Advanced
Kontakt:

Postod Earthmoving » Sre Avg 23, 2017 12:27 pm

U oktobru biće u novembru, u novembru biće u decembru...
Nešto ništa Slavici ne verujem. Nego daj da mi krenemo od sebe i pokušamo da napravimo po 5-oro dece svaki :) Ako nemamo para, otići ćemo ispred Vlade da kampujemo, kukaćemo ko Romi da nas zapošljavaju u Čistoću, grade socijalne stanove, ili kao imigranti da dobijamo besplatnu hranu, smeštaj, higijenu i prevoz. Pokušali smo da budemo fini i kulturni, nije uspelo, daj sad da guramo i rukama i nogama. A i ako danas pravimo decu ko zna šta i kavo će vreme biti za 20-30 godina kad odrastu.
Dejan011
Intermediate
Pridružio se: Uto Nov 18, 2014 10:56 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 229
Pohvalio: 182

Postod Dejan011 » Sre Avg 23, 2017 6:30 pm

Nego daj da mi krenemo od sebe i pokušamo da napravimo po 5-oro dece svaki

Još samo da nađeš ženu koja će da živi u najcrnjoj bedi i koja je spremna da postane opsesivno-kompulzivna mašina za rađanje.
Srećno s tim.
Pohvale za post: 2
Ksenija
Korisnikov avatar
Intermediate
Pridružio se: Pon Jan 11, 2016 2:09 am
Kontakt:
Pohvaljen: 303
Pohvalio: 610

Postod Ksenija » Sre Avg 23, 2017 7:09 pm

Šta bi rekao za one koje po dvadesetak i više puta prekinu trudnoću, kako se zove ta boljka?
Pitali su Mikelanđela kako nastaje savršena skulptura a on je odgovorio: "Uzmete komad kamena i od njega odbijete sve što je višak."
"Dozvolite mi pravo da navijam za svoj tim". /Earthmoving Slika
Earthmoving
Korisnikov avatar
Advanced
Kontakt:

Postod Earthmoving » Sre Avg 23, 2017 8:05 pm

Dejane, ne mora ona da bude mašina za rađanje al jbg onda neće biti sa mnom, šta da joj kažem ;) Može da bude sa Kurtom i Murtom ali ne i sa mnom. Po meni, pravi muškarci definitivno ne trebaju da biraju žene koje nisu raspoložene za rađanje. "Separating boys from mens". Ali ionako će ih prirodna selekcija vremenom eliminisati, pošto slabo rađaju izumreće, pa će opet iznova i iznova opstati one koje su rade rađanju.

Povratak na “Gradski život i vesti”