Šta je novo?

Buvljak .. OTC blok 43

dragan

Professional
Učlanjen(a)
09.12.2006.
Poruke
12.325
Pohvaljen
5.354
Lokacija
Fruška gora
Preneti postovi sa ' Мост преко Аде - УМП '

beli01":1u1h2kfs je napisao(la):
Jedno razmisljanje...
- da li je tacno da se na lokaciji gde je sada OTC N.Beograd,ne moze nista graditi jer je ispod njega cvoriste gasovoda i toplovoda,koje se nalazi maltene na samo dva metra dubine.Jer da nije tako neko bi od domacih tajkuna vec bezecovao tu lokaciju,koja je vrlo atraktivna za jos neki blok.

- sto se tice imestanja autobuske stanice na ovu lokaciju,da li je poznato, da samo 22% putnika dolazi sa novobeogradse strane,a da cak 78% putnika dolazi sa postojece strane reke na sadasnju autobusku stanicu???Sta bi to znacilo-da treba prebaciti 78% korisnika te stanice na ovu nbgd stranu.To je nemoguce jer fali vise od samo jednog mosta.

-dalje,olako se barata sa mogucnoscu premestanja OTC-a.Ne zaboravimo da tamo ima 2000 tezgi.Racunam da svaka hrani bar cetvoro ljudi,to je 8000-10000 ljudi.Tu ima bar 3000 zaposlenih,kojima je to jedini izvor prihoda.Jel neko uopste razmislja o njima.To su uglavnom ljudi koji su ostali (najureni) iz svojih firmi u procesu raznih tendera i od otpremnine zapoceli nekakav "biznis" i rade u krajnje nehumanim uslovima-leto-zima-sanitarije.

- da li je poznato da ovaj OTC ucestvuje sa 40% prihoda JKP zelene pijace,sta bi to preduzece bez otc?

- zasto niko ne razmislja o modernizaciji tog OTC (natkrivanje i sl),nisu retki gradovi koji imaju ovakav vid trgovine u nekom svom uzem jezgru.Neki govore o premestanju i pri tom pominju lokacije kao sto su Lestane,Krnjaca i sl. Mislim da i oni koji pominju te lokacije i sami znaju da na te lokacije niko ne bi dosao.(ja prvi jer stanujem preko puta OTC-a ,a na te lokacije ne bi isao taman da mi daju dzabe to sto mi treba ), a ljudi koji tamo rade ostali bi bez "hleba"jer njih niko i ne pominje,ali to je valjda ta novokomponovana demokratija.
molim za komentar (malo sam se raspisao,pardon)
Steva":1u1h2kfs je napisao(la):
beli01":1u1h2kfs je napisao(la):
Jedno razmisljanje...
- da li je tacno da se na lokaciji gde je sada OTC N.Beograd,ne moze nista graditi jer je ispod njega cvoriste gasovoda i toplovoda,koje se nalazi maltene na samo dva metra dubine.Jer da nije tako neko bi od domacih tajkuna vec bezecovao tu lokaciju,koja je vrlo atraktivna za jos neki blok.
Nije mi poznato, a i ako bi se gradilo verovatno bi premestili čvorišta kao što rade i na drugim lokacijama u gradu.

- sto se tice imestanja autobuske stanice na ovu lokaciju,da li je poznato, da samo 22% putnika dolazi sa novobeogradse strane,a da cak 78% putnika dolazi sa postojece strane reke na sadasnju autobusku stanicu???Sta bi to znacilo-da treba prebaciti 78% korisnika te stanice na ovu nbgd stranu.To je nemoguce jer fali vise od samo jednog mosta.
Tih 78% nije toliko dramatično pa da zaguši gazelu, oni daleko više guše stari grad nego što bi gušili NBGD zato što NBGD jednostavno ima svu potrebnu infrastrukturu za normalno funkcionisanje.

-dalje,olako se barata sa mogucnoscu premestanja OTC-a.Ne zaboravimo da tamo ima 2000 tezgi.Racunam da svaka hrani bar cetvoro ljudi,to je 8000-10000 ljudi.Tu ima bar 3000 zaposlenih,kojima je to jedini izvor prihoda.Jel neko uopste razmislja o njima.To su uglavnom ljudi koji su ostali (najureni) iz svojih firmi u procesu raznih tendera i od otpremnine zapoceli nekakav "biznis" i rade u krajnje nehumanim uslovima-leto-zima-sanitarije.
Deo OTC a će morati da se zatvori i to onaj prema pruzi zbog deonice UMP-a i dobar deo prema jurija gagarina zbog petlje. Grad treba ipak da obezbedi dosta bolje opremljen OTC na nekoj drugoj, isto tako centralnoj lokaciji koja bi bila svime dostupna, pošto je sadašnju OTC u najmanju ruku bedan, upravo zbog tih ljudi treba izvršiti premeštanje na kvalitetniji prostor. Nadam se da grad razmišlja o ovome, nažalost imam utisak da će ekipa iz OTC-a da se pobuni u vezi nove lokacije...
- zasto niko ne razmislja o modernizaciji tog OTC (natkrivanje i sl),nisu retki gradovi koji imaju ovakav vid trgovine u nekom svom uzem jezgru.Neki govore o premestanju i pri tom pominju lokacije kao sto su Lestane,Krnjaca i sl. Mislim da i oni koji pominju te lokacije i sami znaju da na te lokacije niko ne bi dosao.(ja prvi jer stanujem preko puta OTC-a ,a na te lokacije ne bi isao taman da mi daju dzabe to sto mi treba ), a ljudi koji tamo rade ostali bi bez "hleba"jer njih niko i ne pominje,ali to je valjda ta novokomponovana demokratija.
molim za komentar (malo sam se raspisao,pardon)
Napisao sam gore šta mislim o tome, i OTC treba da ostane na NBGD-u ali ne na toj lokaciji gde je sada.

Poz & dobrodošao ;)
beli01":1u1h2kfs je napisao(la):
Deo OTC a će morati da se zatvori i to onaj prema pruzi zbog deonice UMP-a i dobar deo prema jurija gagarina zbog petlje. Grad treba ipak da obezbedi dosta bolje opremljen OTC na nekoj drugoj, isto tako centralnoj lokaciji koja bi bila svime dostupna, pošto je sadašnju OTC u najmanju ruku bedan, upravo zbog tih ljudi treba izvršiti premeštanje na kvalitetniji prostor. Nadam se da grad razmišlja o ovome, nažalost imam utisak da će ekipa iz OTC-a da se pobuni u vezi nove lokacije...
-----------------------------------------------
Mislis li da ce OTC zatvarati etapno,posto kazes da ce deo morati da se zatvoti.Ako se zatvori deo pored pruge i deo pored ulice J.G.-sta ostaje-sredina.Bitnije je kada ce to biti,imas li neko predvidjanje,i koja bi to bila druga lokacija na N.bgd-po tebi
poz.
Steva":1u1h2kfs je napisao(la):
beli01":1u1h2kfs je napisao(la):
Deo OTC a će morati da se zatvori i to onaj prema pruzi zbog deonice UMP-a i dobar deo prema jurija gagarina zbog petlje. Grad treba ipak da obezbedi dosta bolje opremljen OTC na nekoj drugoj, isto tako centralnoj lokaciji koja bi bila svime dostupna, pošto je sadašnju OTC u najmanju ruku bedan, upravo zbog tih ljudi treba izvršiti premeštanje na kvalitetniji prostor. Nadam se da grad razmišlja o ovome, nažalost imam utisak da će ekipa iz OTC-a da se pobuni u vezi nove lokacije...
-----------------------------------------------
Mislis li da ce OTC zatvarati etapno,posto kazes da ce deo morati da se zatvoti.Ako se zatvori deo pored pruge i deo pored ulice J.G.-sta ostaje-sredina.Bitnije je kada ce to biti,imas li neko predvidjanje,i koja bi to bila druga lokacija na N.bgd-po tebi
poz.
Ja mislim da ima dobre šanse da se to dogodi naredne godine, zatvaranje, a što se lokacije tiče ne znam kako grad planira, ja bi voleo da vidim neki novi OTC na kraju trećeg bulevara prema tošinom bunaru ili negde uz pojas vojvodjanske ulice. Uopšte ne bi bilo daleko ako se pažljivo poveže sa GSP.om
OtvoreniTržniCentar je privremeno na lokaciji koja ima drugu namenu.
To znaju i u Udruženju OTC, a jasno je da moraju da se sele jednog dana.
Nuđeno im je da učestvuju u izgradnji Tržnog Centra na Bež.kosi, ali
nisu pruhvatili ovu dobru ponudu od Grada, jer neće da se sele.
Kad počnu radovi zbog UMP-a treba ga zatvoriti … zauvek.

“Tamo se pojedinci bogate tako što švercuju i ne plaćaju porez, jer
ne izdaju fiskalne isečke kupcima,a roba im je uglavnom bez porekla.”
po rečima mog prijateltja repub. trž. inspektora koji zna stanje na Buvljaku.
 
stvarno ta socijalna strana price je nepotrebna. ko je u skorije vreme prosao pored buvljaka ili bio na istom, zna da je vec odavno poluprazan, pa nema potrebe pumpati cifre gladnih usta i slicno.

da ja idem na buvljak, ali... trebalo bi da se izmesti na neko drugo mesto. pored price o UMP. tu su i novi poslovno-komercijalni prostori. npr. hotel + expo centar, misim da je glupo da ljudi koji tu borave gledaju takav buvljak.
 
-- Svi znaju da OTC treba jednog dana da se seli,ali svi bi se slozili da taj dan bude za jedno 5 god.,a ne da neko kaze za 2-3 meseca.
-- Sto se tice ponude da zaposleni ucestvuju u izgradnji centra na bez.kosi,to je smesna ponuda,setimo se da su bile i ponude za Lestane ili Krnjacu!!!???sramota da neko moze uopste da predlozi ove dve zadnje lokacije.
-- Sto se tice bogacenja,ovo je stvarno jadna i bedna provokacija.Voleo bi da vidim nekog ko ce (i za koje pare)da provede 8 sati dnevno na +43,zatvoren u onoj konzervi od tezge!!!Garantujem da bi se svako ko radi na OTC-u rado menjao za posao sa svakim onim koji misli da se oni bogate.Naravno ako je taj ''mislilac'' zaposlen.Zasto niko ne postavi pitanje o tome koliko je ''dobar'' onaj koji je uvezao i prodao(i dalje prodaje)fiskalne kase po krajnje nenormalnim cenama.Podseticu da samo na OTC-u ima oko 2000 kasi!!!???,uz zakonsku obavezu o servisiranju kasa svakih 6 meseci,koje kostaju nikad manje od 5000 din???,a samo je ociste.???To je posao i bogacenje moj prijatelju,a ne rad na + 43.
-- da li je OTC prazan ili poluprazan,nebitno je dok god zaposleni imaju mogucnost zarade svojih plata i dok JKP zelene pijace redovno naplacuju zakupninu.
-- pumpanje cifre gladnih usta ne bi komentarisao,prebroj tezge pa vidi.
Tu ima fakultetski obrazovanih ljudi koji su ostali bez posla.Zamisli slucaj bracnog para koji su u isto vreme ostali bez posla (beobanka,astra banka...i sl),i od otpemnine mogli samo da zakupe tegu i nesto rade.I sta sad - opet treba da ostanu bez posla.-dokle!!!???
OTC treba da dobije novu lokaciju,svi se slazu,ali na isto tako dobroj lokaciji kao sada,(N.BGD)i nikako da se seli pre nego sto most bude zavrsen,jer nema potrebe za ranijom selidbom.
 
^^^
Mislim da shatas problem isuvise licno... Veliki sam protivnik bilo kakvih radikalnih poteza tipa da dodju bageri i oteraju sve, ali dijalog sa vlasnicima tezgi mora biti zapocet danas ne bi li se problem resio u skorije vreme (sto sigurno nije za 2-3 meseca)...

E sad, pozivanje na socijalnu pricu stoji, ali ako negde popustis ventil i dozvolis "krsenje pravila", to automatski stvara mogucnost da se isto desi na nekom drugom mestu sa nekim drugim problemom - cist primer ti je legalizacija, mnogi tvrde da je glupo placati legalizaciju jer su kuce sagradjene teskom mukom u nagrdje vreme, plus su ljudi finansirali iz svojih dzepova infrastrukturu (vodu, struju, telefone itd.). To pije vodu, ali sta je sa onim ljudima koji su platili legalizaciju? Treba li onda njima drzava da refundira taj novac!? To cisto kazem kao primer, kojih je mnogo.

Dugorocni plan drzave ne sme biti samo izmestanje OTC-a sa livade na livadu, vec razvijanje privrede, i u tom smislu omogucavanje zaposlenja tim ljudima koji trenutno rade u navedenim nehumanim uslovima. Znam jednu zenu koja je godinama drzala tezgu na Bulevaru, ustekala neku kintu, malo pozajmila, malo su joj deca pomogla i otvorila je sada prodavnicu brze hrane 100% legalno....

I ne treba odmah postavljati stvari crno-belo: jedni zlikovci, drugi dobrice.... Naravno tragedija je stvarno kada bracni par u poznim godinama ostane bez posla i ako imaju mogucnost da zarade, bar za sada, tako sto ce prodavati robu na OTC-u, traba im to omoguciti.... Ali ima ljudi koji su 90tih od toga napravili dobar biznis i imaju po nekoliko tezgi u vlasnistvu i ostvaruju vrlo dobre profite.

Dakle, treba biti konstruktivan, a ne vuci pricu na emotivno-socijalnu stranu. Narod dobro kaze da "nema 'leba bez motike" i da zaradis novac moras gadno da se pomucis.

Istina je da je OTC neprimernen za takvu lokaciju... nije mi jasna ta teza da su Krnjaca i Lestane sramota, pa i tamo zive ljudi!? Sta Krnjaca je dobra za METRO ili Gorenje, ali je losa za OTC?

Jednostavno toj lokaciji je porasla trzisna vrednost, i grad moze vise da zaradi ustupajuci tu lokaciju investitorima nego od zakupa tezgi.
 
beli01":2pqut48y je napisao(la):
Podseticu da samo na OTC-u ima oko 2000 kasi!!!???,uz zakonsku obavezu o servisiranju kasa svakih 6 meseci,koje kostaju nikad manje od 5000 din???,a samo je ociste.???To je posao i bogacenje moj prijatelju,a ne rad na + 43.
Često kupujem na buvljaku (prošlog vikenda pazarila na tri tezge) i, verovao ili ne, nijednom nisam dobila fiskalni račun. Da budem precizna, ni na jednoj tezgi nisam videla fiskalnu kasu.
Potom, popriličan broj ljudi koji tamo rade nisu vlasnici tezgi, već obični radnici. To znači da vlasnici (ne svi) verovatno dovoljno zarade čim mogu da angažuju radnika.
Sa druge strane, buvljak je koristan svima (teško da će se uskoro stvoriti takva ekonomska klima koja će ga učiniti viškom) i trebalo bi naći neku odgovarajuću lokaciju. Ja prva ne bih išla u Krnjaču ili Leštane.
 
^^
Pa, niko ni ne trazi da ti ides u Krnjacu ili Lestane, tu vec ima dovoljno ljudi koji bi kupavali na Buvljaku... Npr. u krugu od 5-6km oko Lestana zivi 50.000 ljudi, mahom niza srednja i radnicka klasa (ako uopste takvi nivoi drustvene stratifikacije postoje u nas). Dakle, biznis i po za Buvljak ;)

Ali opet je rezon bezveze, jer kada se ide u Tempo kod Kvantasa, ili METRO u Krnjaci onda nije frka, ali je frka da se ide na Buvljak...

Gle sad ovaj info, masa ljudi iz BG-a ide na pancevacki buvljak koji je raspad sistema, tezge na nekoj livadi. Ali prijateljski narod sa dalekog istoka je tamo napravio pravu trgovacku koloniju, pa je omogucio srpskoj nejakoj kucnoj ekonomiji da se snadbeva kod njih po ekstra povoljnim cenama :)

I da, jednostavno stvari idu u tom pravcu da zivot na pojedinim lokacijama u gradu nosi i odredjenu cenu... Dakle, verovatno ce rast kvaliteta zivota na Novom Beogradu pratiti rast "cene" zivota na takvom mestu. Prvo cene kvadrata stana, pa cene u prodavnicama, restoranima i sl. Jednostavno nece imati mesta za Buvljak, prosto ce se ljudima nametnuti da kupuju u Delta city-ima, Usce centrima itd... Kome se ne svidja, ili ne moze da izdrzi, njemu ce se na fin nacin preporuciti da se odseli... Npr. u Krnjacu ili Lestane :D
 
I napisala sam da ja ne bih išla - ne znači da ne bi išao niko. Ipak, buvljak na sadašnjem mestu je pristupačniji daleko većem broju ljudi nego što je tih 50.000 u Leštanima. Samo njima bi bio pristupačan, ostali bi morali da se cimaju kao što se to radi do Pančeva, a to već odbija ljude. U Panečvu sam bila jednom i rekla nikad više. Išla sam još jednom, ali mimo svoje volje :D .
Buvljak u Leštanima ok, ali ne ove veličine. Možda bi rešenje bilo da se podeli na 2-3 lokacije, pa da ljudi (i trgovci i kupci) biraju gde će.
 
Pa ja mislim da ce svi ti buvljaci izaci iz mode sa dolaskom vecih trgovinskih centara, jer cene u raznim TESCO, Wal-Martima itd. ce biti mnogo nize, a roba kvalitetnija. I onda ce ti ljudi koji rade na buvljaku da se zaposle u tim centrima (ako zele, naravno) i gotova prica.
Iskreno, mislim da za 5 godina, OTC nece postojati u ovoj formi u kojoj danas postoji, niti ce imati istu funkciju.
 
-- Sto se tice izdavanja fiskalnih racuna na OTC,pravo pitanje je da li je uopste trebalo nametati fis.kase na OTC,jer je to ipak pijaca.Podsetimo npr.da zelene pijace nemaju kase.Nego je to neko (citaj Dinkic),nekom napravio dobar biznis.Najjevtinija kasa je ovde 200e,a takvu uvoze iz bugarske za 30e!!!???.Verujte da svaka tezga ima fis.kasu,a rcun je nemoguce izdati svima zbog guzve,jer dok vi otkucate racun za npr jednu sijalicu,ostali kupci u redu ce odustati i otici,a mozda su hteli pazariti vise skupljih stvari.Po meni fis.kase i ne treba da postoje za ovakvu vrstu prodaje na pijacama.Ali 2000 tezgi puta 200e,(samo na OTC),pa vi vidite koje su to pare i ko je tu dobar(a zna se i ko).

-- zamislite ko bi isao na lestane i slicne lokacije.Verujem skoro niko(osim onih koji su odatle).Navescu samo jedan primer.Svi se secamo montaznih tezgi ispred starog mercatora na N.bgd.Ljude su sklonili samo 200 m dalje u zgradu centrotekstila, gde su imali bolje uslove (humanije) za rad,ali je promet tako opao da su skoro svi pozatvarali.Napominjem jos jednom,samo su ih 200m pomerili,ali ljudi jednostavno nisu hteli da samo predju ulicu.Pa vi sad probajte da poredite Nbgd i Lestane,Krnjacu i sl.

-- ne bi se mogao OTC porediti sa Pancevom,jer su ovde ipak radnje legalne,placa se porez,ide staz zaposlenima ,nije livada u blatu itd.

-- verovatne ce vremenom OTC izaci iz mode ali po meni to vreme jos nece doci(osim silom),jer je sve vise velikih soping centara,koji se otvaraju bas svi na N.beogradu i to pravi konkurenciju i samom OTC-u.Tako da o nekom bogacenju zakupaca na OTC- nema govora.Slazem se da je to bilo moguce pre pojave recimo prvo Mercatora (zatim i svih ostalih).Sada dobro rade samo prvi i eventualno drugi red na OTC-dok ostali zivotare.Naravno o nekom bogacenju (vise)nema govora.Naravno ko je krenuo od samog pocetka buvljaka,dok je sve bilo na ''divljaka'',lepo je zaradio i sad samo to odrzava.

-- sto se tice cena i kvaliteta robe na OTC i ostalih centara,samo jedan primer.Trazio sam stedljive sijalice i na OTC-u su najjevtinije-350 din OSRAM,PHILIPS,dok su na drugim mestima po ovim novim centrima iste takve 450-500din.To je ipak velika razlika.

I na kraju jos nesto.Radije cu kupiti od nekog na OTC,nego da potpomazem ove nove kvazi-kapitaliste,po njihovim trznim centrima,koje otvaraju svaki dan(naravno ako je cena ista ili povoljnija).Niko ne pita njih odakle im pare i koliko su se obogatili,i kome su sve platili da dobiju najbolje lokacije na N.BGD,ali je zato povika na navodno bogacenje zakupaca na OTC.Ne kaze se dzabe :Na Vuka povika...dalje i sami znate
 
@beli01
Na pijaci se prodaju vec poznate stvari, a ne sijalice. Fiskalne kase su obavezne da se zaustavi siva ekonomija koja je i proizvela OTC. Kao sto je vec gore napisano, kada se otvori dovoljno drugih trznih centara i fabrika i industrijskih zona i logistickih centara, vise nece biti potrebe za OTC-om kao mestom zaposljavanja.

Komentar da se "nema vremena" za izdavanje fiskalnog racuna na OTC je totalno neozbiljan..

Drugo, isti ti kvazi kapitalisti se bogate i na buvljaku... Bivsi (i sadasnji) sverceri... Hm
 
Gledali s jedne i li s druge strane, cini mi se da je svima jasno da ovakav vid trgovine nije dobar ni za kupce, ni za prodavce... razlozi su navedeni u svim prethodnim porukama, svih ucesnika diskusije - od toga da su uslovi za rad nehumani, da su fiskalne kase skupe, da nema profita, do toga da ima dosta robe sumnjivog kvaliteta, da se ne izdaju fiskalni racuni, pa u krajnjem da je u pitanju obicna asfaltirana poljana sa tezgama... Ako mene pitate OTC je sramota Beograda i sto pre nestane (da sam nestane, a ne da bude uklonjen) to je znak da se ova zemlja makar malo unormalila.....

Kvazielitisticke rasprave o Lestanima i Krnjaci necu ni da komentarisem :rolleyes:
 
-- Odgovor Nenadu...kako mozes da kazes da se ne prodaju sijalice na OTC,kad ih samo u prvom redu ima preko 25 tezgi???Neznam sta mislis pod tim da se na OTC-u prodaju vec poznate stvari,...koje su to?
-- mislim da je neozbiljno(ako ne i smesno) nekog sa buvljaka nazvati bilo kakvim kapitalistom.Zna se ko su kod nas kvazikapitalisti,oni sto pokupovase pola Srbije,a samo su iz nekoliko firmi.

-- postujem Krnjacu i Lestane kao lokacije i sugradjane,ali ne kao lokaciju za OTC!!!

-- potpuno se slazem sa prethodnom konstatacijom da je otc jedinstvena bg pijaca koja je po asortimanu, cenama i još koječemu spona tranzicionog srbina između megamarketa i obične pijace.Samo je ovo dovoljan razlog da postoji i dalje.

-- setimo se komentara kad su dosli prvi kinezi u blok 70.Da nije njih stvarno neznam gde bi se dobar deo svih nas "oblacio i obuvao" i sl.Naravno ne komentarisem kvalitet kineske robe,ali koliko para toliko i muzike.

-- predlazem da kad god se otvori neki mega market i sl,da obavezno zaposle odredjen broj ljudi sa OTC,pa da vidimo.

-- siva ekonomija se ne zaustavlja na buvljacima i sl. nego na mnogo visem nivou.Zasto zelene pijace nemaju kase? Sta mislite da li agencije za nekretnine izdaju fiskalne racune?koje su tu pare u opticaju,pogotovo od kako su cene stanova na N.bgd skocile.Povika je na OTC jer je svima pred ocima pa je "transparentan",a oni koji rade po stanovima(vecina agencija)...???

-- da li je otc sramota za Beograd je po meni nebitno,bitno je da ljudi ne ostanu bez posla.Sta je sve sramota za Beograd (da ne nabrajam),pa postoji godinama.Nek vlast nadje posao za sve zaposlene na otc-u,pa neka ga sutra skloni.

-- slazem se sa konstatacijom da ako ce otc da se ugasi sam od sebe neka se ugasi,mada ...
 
Nismo se razumeli - moj komentar se odnosio na to da "pijace" kao OTC u principu ne postoje i olicje su siromasnih zemalja. Tamo gde i postoje, ne nalaze se (mal te ne) u centru grada vec negde na periferiji.

Inace, ako ce OTC da sprecava razvoj grada (preko njega treba da prodje UMP, da se gradi zel. st. NBG kao i autobuska stanica) onda sam za njegovo momentalno rusenje / premestanje, bez ikakvog kompromisa.

Inace, buvljak u Pancevu je u PANCEVU pa ga ipak posecuje ogroman broj ljudi (a i vecina mojih poznanika iz Beograda), tako da, i da se OTC izmesti sa NBG nece mu drasticno opasti promet, jer se ljudi naravno vode cenama. Koliko ljudi ima pijace pred nosom pa ipak ide na Kvantas jer je tamo jeftinije!?
Klijentela OTC-a (ovo ne mislim u pogrdnom smislu) se nece odmah preorijentisati na Deltu i MPC shopping mallove jer je to nemoguce i desavace se postepeno.
 
-- Neznam samo da li bi bio za momentalno rusenje da tebi ili tvojoj porodici zavisi gola egzistencija od otc-a????
-- drugo, ako jedino (i samo) otc sprecava razvoj ovog grada,onda ovde nesto nije u redu...
-- u Pancevo iz Beograda se ide jednom-dva puta godisnje.Na pancevacki buvljak uglavnom idu oni kojima je to blizu.Ja sam bio pre mozda 10 god.i ne pada mi na pamet da se cimatam vozom satima zbog nekih obicnih stvari.
-- na Kvantas se ide dva puta mesecno, a na otc svakodnevno,to je bitna razlika.
 
Ha, pa i nije bas tako.....

Dosta ljudi (ukljucujuci i moju porodicu) kupuje stvari na OTC-u, medjutim niko od njih ne ide svaki dan, vec dva do tri puta godisnje, kao sto si napisao za Pancevo.

Verujem, naravno, da na OTC-u ima ljudi svakodnevno, ali sumnjam da ima onih koji dolaze svaki dan. Cak i da ima tako zaludnih ljudi, onda su to ljudi iz kraja, koje bi opet teoretski imao na bilo kojoj drugoj lokaciji.

Do Panceva vozom ne treba satima da se ide, vec ~ pola sata od stanice Vukov spomenik (u centru grada)

Price o momentalnom rusenju su bezveze, jer grad treba da brine o egzistenicije svojih gradjana, i niko ne zeli da navlaci na sebe gnev lokalne zajednice jer pozicija vlasti zavise upravo od glasova tih ljudi.

Ali treba da se nadje kompromis. Vec je jasno da je OTC lokacija od velikog znacaja za grad (UMP, Zeleznicka i autobuska stanica).

Kod novih projekata je u pitanju dobrobit CELE zajednice, a ne samo znatno manjeg broja ljudi koji zive od OTC-a.

I u krajnjem u pitanju je postavljanje pravila. Zasto bi iko placao zakup lokala u npr. Delta city-ju kada za znatno nizu cenu moze da zakupi tezgu na OTC-u? Zasto bi ijedan investitor davao ogromne pare za iokolno zemljiste, kada moze da renta tezge na OTC-u? I zasto bi gradjani kupovali u okolnim trznim centrima kada mogu znatno jeftinije da se snabdevaju na OTC-u?

Jednostavno, OTC je nelojalna konkurencija ;)

C'est la vie. Svako moze da se zali kako je sistem nepravedan, ali mora da se zna gde je kome mesto. Kao sto ja zivim u Bolecu, jer moji nisu imali kinte da (legalno) naprave gajbu negde drugde. I kao sto sad ta gajba sa ogromnim dvoristem i pomocnim objektima vredi na trzistu koliko i stan od 60kvm na Zvezdari.
 
Ha, pa bas i nije bas tako...

-- govorimo o mogucnosti svakodnevnog odlaska vecine gradjana u npr Pancevo ili OTC.Mnogo je veca svakodnevna frekvencija (istih) ljudi na OTC nego U Pancevu.Naravno da je ovo zato sto je N.BGD brojcano najveca opstina.Zamisli skoro 300.000 gradjana koji svi mogu u roku od 5-10min da dodju na otc.Nijedna lokacija u gradu ne moze da se meri sa ovim.Na otc imas ljudi koji su tu slucajno ili u prolazu,ili u setnji pa nesto i kupe kad su vec tu.U Pancevo na buvljak ne mozes nikako stici slucajno vec samo sa namerom ...(jo-razlike!!!).

-- kazes pola sata od vukovog spomenika...ha,pa od pancevackog mosta je jos i blize.Probaj sa N.beograda da stignes ili ne daj boze iz Zemuna ,Batajnice...

-- ko je kome konkurencija???pa otc je prvi tu bio,a svi ovi ostali su dosli posle.!!!

-- ja bi voleo da vidim da jedan Miskovic ,sto ti kazes,renta tezge na OTc-u.Nije to za elitu.Gospoda hoce da kupuju u pravim kulturnim zapadnjackim centrima,a ne po nekim buvljacima,koji su za sirotinju raju.Sta ja imam od npr. Mercatora koji mi je na 50m od zgrade,kad je preskup.Ostaje mi samo (kao i vecini) OTC.OTC i kinezi su spas za donji sloj stanovnistva koji su najbrojniji.(podsecam da srednja klasa gotovo da vise i ne postoji).Vrlo prosto.
-----------------------------
Kazes: "Kod novih projekata je u pitanju dobrobit CELE zajednice, a ne samo znatno manjeg broja ljudi koji zive od OTC-a"
-----------------------------
-- sta imaju od dobrobiti cele zajednice oni koji zive od OTC-a,ako im ta dobrobit oduzme jedino sto imaju???

______________________________________
" the truth is out there"
 
beli01":35jkmv76 je napisao(la):
OTC i kinezi su spas za donji sloj stanovnistva koji su najbrojniji.(podsecam da srednja klasa gotovo da vise i ne postoji).Vrlo prosto.
Ako je jednom delu zajednice OTC od presudnog znacaja i ako u isto vreme ne moze sebi da priusti Deltu ili sta li vec, onda ce taj deo zajednice u svakom slucaju nastaviti da ide na OTC, MA GDE ON BIO. Tako da ne vidim u cemu je problem? Kao i kod svih kapitalnih projekata (kao sto su UMP, Zel. St. i BAS) objekti koji se nalaze na buducem gradilistu se premestaju na druge lokacije, bez obzira o kakvom objektu se radi.
 
jes
ako je buvljak po ovome socijalna ustanova, koji *urac trazi na luksuznoj poziciji?
 
beli01":31hql4uf je napisao(la):
OTC i kinezi su spas za donji sloj stanovnistva koji su najbrojniji.(podsecam da srednja klasa gotovo da vise i ne postoji).Vrlo prosto.
Ako tako stoje stvari, kako to da hipermarketi nicu kao pecurke posle kise i da su redom svi prepuni? OTC je bio glavni izvor snabdevanja u vremenima 90ih kada ti je jedina alternativa za nabavku robe siroke potrosnje bio Segedin, a zarade iznosile do max. 50DM.
 
Ja ne vidim neki preveliki problem...OTC je trenutno na trasi UMP-a jel tako?
Znachi,njegovo premeshtanje je neminovnost.
To je jednostavno suvishe atraktivna lokacija za tako neshto.
Ne vidim problem da se premesti recimo pod bezanijskom kosom na kraju 3.bulevara...tamo i onako ima neko rastinje...svashta neshto zapushteno :rolleyes: ,OTC bi malo humanizovao to okruzenje,upristoio ga donekle...a i udaljenost u odnosu na sadashnju lokaciju je mislim manja od kilometra...ko shto neko vetj reche uz dobru povezanost javnim prevozom niko ne bi primetio razliku.
Grad treba pustiti da se razvija.
 
Ta lokacija na kraju 3. bul je suvise atraktivna za OTC. U slucaju premestanja to ne bi trebalo da bude u sirem centru Beograda ili Novog Beograda.

Mada, blize se izbori... od bilo kakvih akcija u vezi OTC-a nema nista da se raja ne bi dizala..
 
Vetj je na nekoj temi spominjano da jednim delom 3.Bulevara idu tramvajske shine ali mislim da se ne koriste...tu valjda samo izlaze iz depoa jel tako?
Pa ne vidim problem recimo produziti tramvaj sve do samog kraja 3. Bulevara-podnozja Bezanijske kose...i da tamo bude poslednja stanica.Na taj nachin bi se OTC pomerio na slichnu lokaciju sadashnjoj-u blizini zeleznichke stanice(samo ovaj put Toshin bunar) i povezanu tramvajem.
 
Nenad":3vk72oda je napisao(la):
Ta lokacija na kraju 3. bul je suvise atraktivna za OTC. U slucaju premestanja to ne bi trebalo da bude u sirem centru Beograda ili Novog Beograda.

Mada, blize se izbori... od bilo kakvih akcija u vezi OTC-a nema nista da se raja ne bi dizala..
Hm...ja sam mislio na ono rastinje uz Toshin bunar a ne stranu Bulevara uz prugu....tamo je mozda preusko ali dosta shiroko,pod samom Bezanijskom kosom....a to mi bash neshto i ne deluje kao atraktivna lokacija.:p ..a nije daleko od sadashnje. :) Mislim da trenutno tamo ima samo neka perionica..shta li..a ostalo je prazno...
Ne verujem da je mogutje tek tako drastichno udaljiti OTC iz urbanog jezgra NBG..jer i dalje dosta ljudi se tamo snabdeva...tek neki rast standarda bi/ce to vremenom promeniti samo od sebe...nadamo se. :|
 
Naravno, nadamo se.. ali u svakom slucaju, ako bi se premestio recimo negde kod Bezanijskog groblja, verovatno mu ni tamo ne bi opala poseta
 
Gde moze dase vidi detaljna trasa UMP,posto je pre neki dan usvojen plan,valjda se negde moze videti.
 
Vrh