Šta je novo?

10 godina kasnije - informativni osvrt

Igor

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
10.01.2007.
Poruke
18.650
Pohvaljen
37.329
Krajem januara 2007. godine oformljena je redakcija Beobuild-a. Iza nas je dosta vesti i foto reportaza koje daju finu osnovu da se osvrnemo na pojedine teme i dogadjaje iz proslosti tacnije pre 10 godina.

Dosta toga je i uradjeno ali neke teme su i dalje aktuelne svakako i vise od ovih 10 godina koliko ih redakcija i svi zajedno na sajtu pratimo.
 
3. februara 2007. je raspisan konkurs za blok 25 i 26. sto je predstavljalo prvu temu kojom se redakcija bavila u vesti objavljenoj 11. februara 2007.
Konkurs za urbanističko i arhitektonsko rešenje bloka 25 i 26 bi trebalo da donese jasnu viziju razvoja ova dva centralna bloka na Novom Beogradu. Blok 26 se nalazi izmedju palate SIVa i Beogradske arene i trenutno su tu zauzete 3 parcele na kojima Energoprojekt, Napred i Srpska Pravoslavna Crkva grade svoje objekte, i pored toga veliki deo bloka je ostao slobodan. U bloku gde se nalazi Beogradska Arena, odnosno bloku 25 postoji velika neizgradjena površina koja gleda prema bloku 26, oba bloka su obuhvaćena konkursom.

Sutradan tj 12. februara 2007. smo saznali da se ponovo obustavlja gradnja sada vec odavno zavrsene zgrade Blue Center nekada Energoprojekta u bloku 26.
Prema najnovijim informacijama sa terena, Energoprojekt je tek nastavljenu gradnju njene poslovne zgrade u bloku 26 opet zaustavio. Iako su doskora završili temelje, prema informacijama sa lica mesta mehanizacija se seli na Bežanijsku kosu i blok 6 gde se grade stambene zgrade.
12.Feb-En.Pro._007.jpg
 
Sve čestitke!
Malo koji sajt je "izdržao" duže od 5 godina u najvišem tempu!
 
Hvala Dzontra,

Povremeno cu postaviti po koju fotografiju i vest da se prisetimo kakvim smo se desavanjima bavili pre 10 godina.
 
Da, to bi bilo dobro. Taman bi bio i podsetnik na otpočete i (ne)dovršene projekte.
 
Pa cestitam tema koja se cekala moze koji su poceti i u kom su statusu danas aka marina dorcol itd
 
Beobuild moj omiljeni sajt :) cestitke na rodjendanu.... evo jos malo i meni 10 god kako posecujem sajt i forum :)
 
cestitke za deceniju postojanja!
da narednih deset godina budu jos uspesnije i bolje!. :D
 
Честитке
5d0382aae0727fea286ead312c70a45d.jpg


Послато са Nexus 5X уз помоћ Тапатока
 
Čestitke! Po mom skromnom mišljenju prednost BB-a je što je i informativni sajt i forum istovremeno. Ta kombinacija je i ono što ga čini drugačijim od sličnih sajtova koji su da kažem jednodimenzionalni i zbog svog formata ne dozvoljavaju otvorenu diskusiju i razmenu stavova kao što to čini BB.
 
Pre 10 godina je zavrsena rekonstrukcija pijace Zeleni Venac.

Beobuild.rs - http://beobuild.rs/zeleni-venac-market- ... p2086.html
21.02.2007
Rekonstrukcija pijace Zeleni Venac je trajala 18 meseci i koštala 9 miliona evra. Jedna od najstarijih pijaca u Balkanu, koja je izgrađena još pre više od 80 godina, postala je posle rekonstrukcije najmoderniji pijačni prostor u regionu.

Pijaca sada ima 246 tezge na otvorenom, kao i 154 natkrivene tezge. Pored tezgi tu je i mlečna hala sa 60 vitrina,a ispod same pijace se nalazi magacin i parking sa 125 mesta za potrebe pijace. Ugrađena su i dva teretna lifta koja će robu prebacivati iz magacina na pijačni plato.

Za vreme otvaranja pijace su predstavljene i nove savremene pijačne tezge koje bi trebale da postanu standard na svim ostalim pijacama. U planu su rekonstrukcije i ostalih pijaca,a prva na redu će biti pijaca Ðeram čija je rekonstrukcija planirana već ove godine.

Temeljna rekonstrukcija pijace podrazumevala je rušenje do temelja kako bi se ponovo ispočetka sagradila nova, ali identičnog izgleda onom koji je imala kada je prvi put otvorena 1926. godine.

Vise fotografija na linku http://beobuild.rs/zeleni-venac-market- ... p2086.html
Pre rekonstrukcije
zvold-01.jpg

Posle rekonstrukcije
zvop-02.jpg
 
Prica koja jos nije dobila svoj epilog i posle 10 godina od kada smo pisali o tada aktuelnoj i planiranoj rekonstrukciji fasade Sava Centra

Izvor: Beobuild.rs
25.02.2017

Najveći kongresni centar u Beogradu jedan od većih u Evropi, će dočekati rekonstrukciju fasade, prvu posle 30 godina.Prema najavama koje smo dobili od zvaničnika Sava Centra ove godine će se pristupiti kompletnoj rekonstrukciji fasade zbog dotrajalosti i problema sa prokišnjavanjem na pojedinim mestima.

Rekonstrukcija će obuhvatiti pre svega zamenu dotrajalih i oštećenih staklenih panela novim identičnim. Radovi će se izvoditi pod nadzorom projektanta SC, arh. Stojana Maksimovića, koji živi u Bostonu, ali će doći i uraditi idejni projekat, nakon čega se očekuje odobravanje projekta od strane gradskog sekretarijata za urbanizam.

Za tu namenu su iz gradske kase izdvojena novčana sredstva u vrednosti od 70 miliona dinara. Ako ne bude bilo neplaniranih odlaganja radovi bi trebali da se završe već tokom leta 2007.

sc-feb07-02.jpg

sc-feb07-04.jpg

sc-feb07-03.jpg
 
Pre 10 godina smo se bavili ovom i danas aktuelnom temom

Sta se desava sa Adom Hujom?
071210-AdaHuja-01.jpg

Kao što se često kaže, "beogradske reke su njegovo najveće bogatstvo", njegov nezaobilazni resurs i sve zapaženiji adut, kojim samo nekolicina drugih gradova može da se pohvali.
Posebno se u poslednje vreme naglašava priča o strateškom i dugoročnom opredeljenju grada da napokon realizuje svoj dugo planirani silazak na reke kao i sa time povezan razvoj prilično zapuštenog priobalja.
Prvi koraci su napravljeni sa uspešnom revitalizacijom i oplemenjivanjem prostora Ade Ciganlije, nastavkom gradnje keja duž Dunava u Zemunu, dok se postavlja pitanje šta se dešava na ostalim gradskim obalama: Luka Beograd, Karaburma, Višnjica...?

Beobuild je dobijao dosta pritužbi građana u vezi razvoja situacije na području Ade Huje, što nas je navelo da izađemo na teren i lično ocenimo dešavanja vezana za taj prostor. Ada Huja je poluostrvo koje se prostire od Pančevačkog mosta do Višnjice i sobzirom na stepen zapuštenosti ovog poteza, opština Palilula pripremila je planove za uređenje. U tu svrhu je osnovano i preduzeće "Eko Zona Ada Huja" koja treba da realizuje predviđene planove i revitalizuje postojeci prostor što bi praktično omogućilo spuštanje Beograda na ovaj deo Dunava. Od osnivanja ovog preduzeća je proteklo najmanje 4 godine.

Sta se dogodilo u međuvremenu?

Trenutno stanje na terenu je dramatično i vrlo udaljeno od zamišljenog cilja. Zabrinjavajuće veliki deo Ade Huje je pretvoren u deponiju šuta, što je navodno potrebno da bi se Ada Huja zaštitila od plavljenja. Nasipanje šutom ne bi bilo problem kada bi se ograničilo na površinu samog poluostrva. Na žalost , Beobuild se lično uverio da se umesto toga nekontrolisano nasipa i samo korito rukavaca i priobalje Dunava, što potvrđuju i naše fotografije. Kroz ovaj proces menja se fizionomija rukavca i time ugrožavaju prirodni vodeni tokovi. Preduzeće Eko Zona delove obale "Dunavca"iznajmljuje privatnicima uz određenu naknadu. Ne bi li proširili iznajmljenu površinu privatnici dozvoljavaju građevinarima da dovoze šut koji se odlaže neposredno u Dunavac i pri tome profitiraju pošto se ulazak kamiona naplaćuje. Pitanje je zašto se uopšte dozvoljava ovako ozbiljno i očigledno uništavanje prirodnih resursa Beograda?

Nijedan predlog urbanističkih institucija naše zemlje za buduće uredjenje priobalja Dunava od marine Dorćol do Ade Huje ne predviđa nekontrolisano širenje ade, a nasipanje šutom se od leta ove godine drasticno ubrzalo. Ukoliko Grad ne reaguje na vreme, naći ćemo se u situaciji da ispravljamo teško i skupo ispravljive greške, koje uz malo dobre volje odgovornih tela mogu biti izbegnute.
Beobuild će i dalje budno pratiti razvoj ove teme i redovno obaveštavati svoje čitaoce.
 
Moze li da se uradi osvrt u smislu izvedenih projekata? Hteo bih da pomognem u sistematizaciji i crtanju.
Da pobrojimo sta je sve u Beogradu realizovano od 2008. do 2019. godine.

Putevi,
skole
privatne kuce i zgrade
poslovni prostor
javni objekti (autoputevi, mostovi, kultura, zabava)
 
Pa spisak bi bio poduži, bilo bi na stotine projekata, teško je izlistati sve to, možeš pogledati sve vesti Beobuilda od 2007 do danas a tu su samo veći projekti u gradu.
 
јесу, неке су изгубљене. доста слика са Tinypic и Photobucket-а се више не види. био је и онај наш, dodaj.rs или како већ. и слике одатле се више не виде
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=650405#p650405:20ko04gk je napisao(la):
arsa.arsa » Pon Avg 19, 2019 6:38 pm[/url]":20ko04gk]Moze li da se uradi osvrt u smislu izvedenih projekata? Hteo bih da pomognem u sistematizaciji i crtanju.
Da pobrojimo sta je sve u Beogradu realizovano od 2008. do 2019. godine.

Putevi,
skole
privatne kuce i zgrade
poslovni prostor
javni objekti (autoputevi, mostovi, kultura, zabava)
Zanimljivo bi bilo napraviti neki presek ali mislim da bi trebalo krenuti ne od 2008. već ranije od izgradnje petlja kod Arene, prvih radova na Tošinom bunaru, probijanje Milutina Milankovića te rekonstrukcije platoa kod Hrama pa dalje rekonstrukcija Nemanjine itd. Privatne kuće i zgrade mislim da nisu važne za ovu listu niti ih je moguće ispratiti kako treba.
 
Svojevremeno najava velike investicije u bloku 12, dok je u decembru 2017. usvojen PDR za ovaj blok.

Mala zanimljivost,
Krajem novembra iste godine smo pustili vest o tada četvrtom rođendanu Beobuilda. Na kolažnu naslovnu fotografiju smo pre objave tada ekskluzive stavili isečak projekta u bloku 12.
091126-BB04-03.jpg


Planovi za blok 12
091206-B12-06.jpg

Mediji i javnost su i ranije imali prilike da se upoznaju sa planovima o razvoju i izgradnji dela novobeogradskog bloka 12 koji gleda na Bulevar Nikole Tesle. Kao i prostor u okviru bloka 12 na kojem se danas nalazi YUBC kompleks, tako je i ovaj deo bloka nekada bio u vlasništvu Energoprojekta. U toj kompaniji se ozbiljno razmišljalo o pokretanju projekta, samo se čekao pravi partner koji bi kao i u bloku 26 učestvovao u realizaciji.

Planovi su predviđali hotel od 22.000 kvadratnih metara sa preko 400 soba koji je već predstavljan na našem sajtu. Naravno sve ove planove promenile su nove ekonomske okolnosti, pa je ovaj blok promenio vlasnika i njegov dalji razvoj vodiće privredno društvo “Razvoj blok 12”.

Novi investitor je u međuvremenu obelodanio svoje planove, pa su se pojavili novi predlozi iskorišćenja prostora i moguće organizacije objekata. Na osnovu planova do kojih smo došli, jasno je da se novi investitor odlučio za gušću gradnju, veću iskorišćenost prostora i drugačiji, pre svega multifunkcionalni projekat.

Generalni urbanisticki plan za ovaj blok omogućava izgradnju viših objekata, dok namena zemljišta predvidja izgradnju stambenih i komercijalni objekata. Dozvoljena zauzetost gradnjom je 30% sto znaci da ostala povrsina bloka predviđa javne i zelene površine. Lokacija Bloka 12 je jedna od najatraktivnijih na Novom Beogradu uz blok 26, sa iznvanrednim pogledom na dunavski kej i zgradu SIV-a. Pri tome je saobraćajna infrastruktura oko bloka u potpunosti razvijena sa odličnim transportnim vezama.

U okviru ovog bloka moguće je razviti oko 130.000kvm bruto prostora od čega se planira da polovina bude namenjena stanovanju. Procenjuje se da postoji mogućnost i potreba za shopping centrom koji bi u osnovi imao 10.000 kvm. Prostori između zgrada bili bi sređeni sa puno javnog zelenila i vodenim aplikacijama, a parkiranje bi gotovo u celini bilo rešeno podzemnim garažama.

Kako je ovaj prostor dobio novu organizaciju, želimo da vam prikažemo poslednje rešenje i predlog koji je ponudio studio “Laguarda.Low Architects LLC”. Oni su predvideli 2 ili 3 višespratnice u nekoliko varijanta visine koja zavisi od potreba, ali i odrednica detaljnog plana regulacije čije se usvajanje očekuje. U jednom predlogu postoje dve višespratnice i shopping centar na uglu bloka, dok drugi predviđa i treću kulu u čijem podnožiju bi se nalazio komercijalni “lajfstajl” centar.

Predstavljamo vam ekskluzivno poslednje modele u isčekivanju daljeg razvoja ovog značajnog razvojnog poduhvata. Modeli stranih arhitekata samo dokazuju ogroman investicioni potencijal ove važne urbanističke celine.

091206-B12-04.jpg

091206-B12-09.jpg
 
Pre 10 godina je počela izgradnja hotela Flakensteiner na Novom Beogradu i poslovnog objekta "Danube Business Centre"

110221-FKST-03.jpg
 
Vrh