Trziste nekretnina

Opšte diskusije o ekonomiji, kulturi i vestima vezane za Beograd

Moderator: Igor

niki
Intermediate
Pridružio se: Pet Dec 28, 2007 11:58 am
Kontakt:
Pohvaljen: 66
Pohvalio: 7

Postod niki » Pon Jun 23, 2008 8:27 am

Samo brz komentar na tvoju poruku:

-kakve veze sad ima dolar sa kreditom koji neko uzima u Srbiji uz valutnu klauzulu u EUR
-dinar je zadnjih 12 meseci oscilirao u rangu blizu 10% u odnosu na EUR(76-84)
-kupis stan po 2000, dodje do nestabilnosti u Srbiji i ti ga spekulativno prodas za 2500 i brzo zaradis?!

Veoma gruba procena koju sam naveo mozda se ne desi do kraja godine, ali kredit se uzima na 25-30 tako da je ta mogucnost otvorena neprihvatljivo dugo.
Ja i ne pokusavam da se predstavim kao veliki ekonomski expert i ukoliko su moji komentari puni ekonomskih nebuloza neko ko sebe dozivljava kao expert-a bi trebao "na brzinu" da proba da da malo strucniji komentar.
niki
Intermediate
Kontakt:

Postod niki » Pon Jun 23, 2008 8:42 am

jovanovm
Advanced
Pridružio se: Pon Apr 09, 2007 11:54 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 61
Pohvalio: 19

Postod jovanovm » Pon Jun 23, 2008 10:17 am

@niki
nisam ja uopste rekao da sam veliki expert, ja od ekonomije imam samo 6 kurseva u medj. finansijama na koledzu, ali mi se cini ovako.. imam dosta prijatelja koji su analisti ili brokeri u dobrih svetskim firmama, pa tako diskutujemo ponekad...

a) nisam mogao da nadjem grafikon za euribor, ali evo ti za libor (london)
Slika
kao sto vidis, dolar (investiran u Evropi) je skoro direktno vezan za libor :D
Evo ti takodje jedan dobar clanak o tome kako odnos EUR/USD utice na makroekonomske indikatore (MI)
http://www.bis.org/publ/work105.pdf S obzirom da smo prilicno vezani za evrozonu (ili dolarizovane (evrom) ekonomije kao sto su CG, BIH, MK) sto se trgovine tice, MI direktno uticu na performanse i investicioni nivo nasih firmi, sto ima povratni efekat na kamatnu stopu (KS). Takodje MI uticu na domacem (EZ) trzistu tako sto dolarizovanost ($) investicija sa smanjenom vrednosti kad padne ta valuta cine robu iz SAD konkurentnijom na evropskom trzistu i smanjuju interes evropskih banaka da pozajmljuju evropskim firmama dizuci kamatnu stopu.

b) dinar jeste oscilirao 10%, ali ni dolar nije nista bolji, evo podataka za samo zadnja 3 meseca:
Slika

c) da. Od 2000. ko god da je kupio stan u Beogradu ima pozitivan bilans, i sto se broja musterija tice i sto cene... inace, moja poenta je da finansijski analiticari i spekulanti znaju mnogo bolje od obicnih smrtnika kada se sprema finansijska kriza, i stoga iz takve situacije mogu samo da profitiraju jer predvidevsi krizu oni mogu svoj stan da prodaju za malo manje, a novi da kupe za mnogo manje... e sad, to znaju i banke i svi ostali koji znaju da ce zaraditi vise (ironicno) ukoliko dodje do finan. krize provizijom na povecan broj kupoprodajnih aranzmana... investicione grupe takodje, i to cini trziste trazenim, sto ima smanjujuci efekat na kamatnu stopu dok povecana traznja i relativno niske kamatne stope za region sprecavaju pucanje mehurica :D
aj vise da ne otimamo thread, posalji mi pm ako ti se diskutuje :)
bigvlada
Korisnikov avatar
Advanced
Pridružio se: Pet Jun 29, 2007 7:58 am
Kontakt:
Pohvaljen: 6
Pohvalio: 0

Postod bigvlada » Uto Jun 24, 2008 7:29 am

www.forexfactory.com - ultimativno mesto za sve vaše nedoumice oko valuta :cool:
Poslednja izmena od bigvlada u Uto Jun 24, 2008 7:29 am, izmenjeno 1 put ukupno.
The world is not based on reality but on the perception of reality. The problem is that for most, illusion is the reality...
relja
Korisnikov avatar
Professional
Pridružio se: Sre Dec 13, 2006 3:44 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 6806
Pohvalio: 1975

Postod relja » Uto Jun 24, 2008 8:36 am

jovanovm napisao:nisam mogao da nadjem grafikon za euribor, ali evo ti za libor (london)

ZVI
http://www.euribor.org/html/content/euribor_data.html
Imas sve varijacije euribora, pa crtaj u excel-u.
"Čovečuljci sa logaritmarima i računarima će naslediti zemlju." "Feniksov let" , 1965. g
dragan
Korisnikov avatar
Expert
Pridružio se: Sub Dec 09, 2006 8:31 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 1591
Pohvalio: 210

Postod dragan » Ned Jun 29, 2008 10:10 am

Prodaja stanova u Belvilu od 1.07.
Početak prodaje 1.858 stanova i cenu kvadrata u Univerzitetskom selu Belvil, saopštiće
1. jula predstavnici preduzeća Blok 67 associates.

Prodaja stanova, čiji će početak biti obelodanjen 1. jula, odvijaće se u prodajnom paviljonu, u
čijem se sastavu nalazi jedan dvosoban stan, posebno napravljen za potrebe prodaje, a opremljen
je istim materijalom (prozorima, vratima, parketom), koji će biti korišćen za ostale stanove u "Belvilu".

Prodajni paviljon, napravljen je sa ciljem da pokaže kupcima kako će ti stanovi izgledati kada budu
potpuno završeni, a u njemu će savetnici kompanije "Blok 67 ašociates" davati različite savete
klijentima koji se odluče za kupovinu stana u "Belvilu".

ceo text : http://www.b92.net//biz/vesti/srbija.php?yyyy=2008&mm=06&dd=28&nav_id=306085
dragan
Korisnikov avatar
Expert
Kontakt:

Postod dragan » Uto Jul 01, 2008 5:43 pm

I na kraju ... izvol'te cenovnik :

Slika
Poslednja izmena od dragan u Uto Jul 01, 2008 6:00 pm, izmenjeno 1 put ukupno.
Igor
Korisnikov avatar
Site Admin
Pridružio se: Sre Jan 10, 2007 1:15 am
Kontakt:
Pohvaljen: 12932
Pohvalio: 15021

Postod Igor » Uto Jul 01, 2008 5:51 pm

dakle 2000eur sa pdv-om
shmeksi
Korisnikov avatar
Advanced
Pridružio se: Sre Okt 24, 2007 1:50 am
Kontakt:
Pohvaljen: 2

Postod shmeksi » Uto Jul 01, 2008 6:19 pm

Skupo, dovoljno je samo pogledati trenutnu okolinu oko bloka 67 pa da se covek zapita kako su dosli do te cifre od 1850e. Sa jedne strane gledate na parking GSP-a, sa druge na parking OTC-a i divlje naselje, sa trece na dzunglu u kojoj nema naznaka za bilo kakvom urbanizacijom, i na kraju imate pogled na IMT-ov kompleks. Izvinite gospodo iz Delte, ali cak i da imam nekih 100.000 evra zbog takvog pogleda i okruzenja se nikad ne bih odlucio na kupovinu stana u Belvillu.

I za one ljude koji ce kao kontra-argument da govore kako ce se tu izgraditi mnogo novih objekata, zeleo bih da im kazem da obrate paznju na vremenski period. Kada se okolina sredi onda neka traze 1850e, ovako im je realna neka cifra od 1500 evra sa kojom su oni i dalje u odlicnoj finansijskoj situaciji (s' obzirom da ih 1m^2 kosta oko 700, 800 evra)
"Ja volim Starbucks - đaba je wc i ne moram ništa da pijem." by Ambassador
"Gde ja stadoh, ti izdaj na 99 godina i uzmi svoje deo..." by Relja
"Mislim da jedini metro koji će ova generacija da napravi jeste linija M1: Imaginationland - Land of Make Believe." by ACR
"Zaboravio si i M2: Neverland - Imaginationland" by JohnnyLee
relja
Korisnikov avatar
Professional
Kontakt:

Postod relja » Uto Jul 01, 2008 6:40 pm

Shmeksi, potpuno se slažem.

Cenu su odredili prema proceni za koliko mogu da prodaju, a istina je da mogu da prodaju za te pare.
I to je cela mudrost.
"Čovečuljci sa logaritmarima i računarima će naslediti zemlju." "Feniksov let" , 1965. g
barrcode
Intermediate
Pridružio se: Sre Dec 27, 2006 11:09 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 0

Postod barrcode » Uto Jul 01, 2008 6:56 pm

Tržište u komšiluku, činjenice:

- blok 45 : višespratnice 2000e kvadrat, zgrade sa 2,3 sprata pored Save: 2300~2400e- 30+ godina staro
- blok 44 : 2400, skoro pa 2500e kvadrat. -20+godina staro
- naselje Braća Ribar aka The Last Frontier, zgrade do Save ~ skoro 2000e kvadrat. - klasičan raspad

.... a tih 1500e /kvm, to možeš da platiš (na današnji dan - 01.07.2008.) na relaciji Besni Fok - Padinska Skela, eventualno
Igor
Korisnikov avatar
Site Admin
Pridružio se: Sre Jan 10, 2007 1:15 am
Kontakt:
Pohvaljen: 12932
Pohvalio: 15021

Postod Igor » Uto Jul 01, 2008 7:09 pm

^^ o tome ja govorim i naravno sada ce da usledi odgovor kako su delta i hypo krivi za te cene u blokovima koje si naveo. Ono u cemu se apsolutno slazem je da je trziste precenjeno, ali i kad se uzmu u obzir cene iz okruzenja i starost tih objekata dolazim do zakljucka da je Belvil kao novo naselje za ono sto nudi sasvim ok kupovina.
stanisa
Intermediate
Pridružio se: Sub Mar 01, 2008 8:20 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 3
Pohvalio: 1289

Postod stanisa » Uto Jul 01, 2008 7:09 pm

barrcode napisao:Tržište u komšiluku, činjenice:

- blok 45 : višespratnice 2000e kvadrat, zgrade sa 2,3 sprata pored Save: 2300~2400e- 30+ godina staro
- naselje Braća Ribar aka The Last Frontier, zgrade do Save ~ skoro 2000e kvadrat. - klasičan raspad

.... a tih 1500e /kvm, to možeš da platiš (na današnji dan - 01.07.2008.) na relaciji Besni Fok - Padinska Skela, eventualno

To su cifre koje se traze, a to je daleko od onog sta mogu da dobiju. U centru Vracara mozete kupiti odlicno odradjene stanove za 2000 eura a i manje od toga. Ove dve lokacije nisu uopste za poredjenje.
dragan
Korisnikov avatar
Expert
Kontakt:

Postod dragan » Uto Jul 01, 2008 7:10 pm

Prema njegovim rečima svi stanovi su građeni materjalima srednje više klase, visina plafona je 2,7 metara,
vrata su visine 2,4 metara, staklene površine 1,8 metara što je znatno više od standarda.
Takođe sve zgrade imaju liftove, protivpožarne sisteme što je takođe uračunato u cenu kvadrata.

Na ovu cenu od 1.850 evra, međutim neće moći da računaju svi kupci, jer će kompanija Blok 67
ukoliko budu takvi tržišni uslovi povećavati cenu kvadrata.

Vladimir Čupić, predsednik Izvršnog odbora "Hipo Alpe Adria banke" koja je investitor i finansijer projekta
objašnjava da će sadašnja ponuđena cena važiti do onog momenta dok se ne promene tržišni uslovi.

"Iako kao kompanija želimo da napravimo profit, to nam nije primaran cilj. Već nam je cilj zadovljan kupac.
Prema sadašnjim tržišnim uslovima cena od 1.850 evra po kvadratu odgovara ponuđenom kvalitetu.
Ne mogu da kažem da mi kao kompanija nećemo povećavati cene za neke katerogija stanova kako se
kompleks bude završavao, ali i tada ćemo dati prave argumetne za ponuđenu cenu", kaže Čupić.

ceo text : http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php?yyyy=2008&mm=07&dd=01&nav_id=306491
shmeksi
Korisnikov avatar
Advanced
Kontakt:

Postod shmeksi » Uto Jul 01, 2008 11:28 pm

barrcode napisao:Tržište u komšiluku, činjenice:

za tih 2000 evra, mogu da kupim stan u zgradi koja se gradi preko puta moje i koja je jedna od retkih zgrada u gradu na kojoj se stvarno nije stedelo. Prvo su isli blokovi pa onda izolacija pa onda cigle, a ne tamo neki ytong i sta ti ja znam. cigla je cigla ipak :D. Pogled na banjicku sumu, udaljenost od autokamande kilometar (zgrada je u vojvode stepe), u krugu od 500 metara su dve osnovne skole, srednja skola, dva vrtica i cetiri fakulteta, a ako se vec gleda u buducnost moze se reci i da je UMP blizu, a i Delta Planet (cisto kao kontra argument izgradnji oko bloka 67)

Izvini sto mi belville ne deluje kao realan izbor za nekoga ko hoce da kupi stan za te pare. Ta cena od 1850 evra bi mogla da prodje da je pogled/okruzenje malko lepse, ovako em svugda oko tebe pustos, em gledas one dalekovode, po meni je ta cena malo veca od realne i mislim da za tih 2000 evra koje ce neko da da po kvadratu moze da se nadje i bolja opcija po gradu, samo treba traziti, a ne hrliti grlom u jagode, ipak je kupovina stana ozbiljna stvar o kojoj treba ipak malo duze razmisliti i sagledati je iz svih uglova.
Poslednja izmena od shmeksi u Uto Jul 01, 2008 11:29 pm, izmenjeno 1 put ukupno.
"Mislim da jedini metro koji će ova generacija da napravi jeste linija M1: Imaginationland - Land of Make Believe." by ACR
niki
Intermediate
Kontakt:

Postod niki » Uto Jul 01, 2008 11:58 pm

Apsolutno, stan se kupuje 2-3 puta u zivotu, tako da mora veoma pazljivo.
Ja razmatram zgradu koja je napravljena: 45cm blok, 10cm termoizolacija, 12cm cigla(sve prirodni materijali) za razliku od Ytong-a koji je gipsano-polimerni materijal. Spratnost P+1, pripadujuci podrum od 28kvm(!), nema saobracajnice koja prolazi pored i vrlo blizu NBG, Cena nesto visa. Stanove ce prodati pred useljenje sledece godine po ovoj ceni, pod uslovom da se znacajno popravi ekonomska situacija u zemlji.
Sve kampanje koje su aktuelne po medijima, ukljucujuci i komentare su dosta neozbiljne.
Tema je ipak uticaj Belvilla na cene ostalih stanova u gradu! Hoce li uticati...
dragan
Korisnikov avatar
Expert
Kontakt:

Postod dragan » Sre Jul 02, 2008 5:30 am

Kod kupovine stana/kuće obično se prvo bira 'kraj' ili deo grada u kojem hoće da se stanuje.
To je sasvim subjektivna odluka na osnovu raznih kriterijuma i svako daje prednost izboru
'svom kraju', delu Bgd. - što je i normalno, jer bi inače svi mi živeli u neke tri ulice ovog grada. :)

Kada se donese ta primarna odluka, tek onda se bira nekretnina u 'svom kraju', a cena može
samo da se poredi sa ostalim delovima grada.Ali, neko je spreman i na veću cenu, ako hoće
baš taj deo koji je odabrao - centar ili bliže centru.

Oni koji hoće da žive na N.Bgd., koji ima mane i prednosti kao i svaki drugi deo grada, i koji
hoće da žive baš u tom delu N.bgd. koji će tek da postane jedan lokalni centar - biraće Belville.
Komentari o nesolidnoj gradnji ne'stoje, jer je izgrađeno standardno, optimalno za takav blok.
Zidovi su od betonskih ploča, a spoljni deo od izolacionih elemenata ,yutong' koji se masovno koriste.

Oni koji hoće da žive u nekom drugom kraju Beograda, neka tamo i kupe sebi stan.
Nema uopšte potrebe sada bespotrebno kritikovati deo grada u kojem ne želiš da živiš.
Ja, živim i živeo bih samo u jednom delu Zemuna od Glavne prema keju, ali sasvim razumem
različita opredelenja i nemam nameru da osporavam drugačiji izbor, koji je vrlo subjektivan.
shmeksi
Korisnikov avatar
Advanced
Kontakt:

Postod shmeksi » Sre Jul 02, 2008 8:23 am

Nisam kritikovao kraj, daleko od toga. Vec sam govorio o toj ceni i kako postoje druge alternative za te pare sa boljom i lepsom okolinom. Samo toliko :D
vrachar
Korisnikov avatar
Advanced
Pridružio se: Sub Dec 09, 2006 5:59 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 8

Postod vrachar » Sre Jul 02, 2008 8:36 am

Za ovaj kvalitet, 2 soma je sasvim prihvatljiva cena. Na Vracaru recimo, za 2 a cesto i 3 hiljade prodaju se raspad stanovi na nivou socijalne gradnje.
Velika, cista, poslovna zgrada --
Novac u rukama!
Prljavo djubre na ulazu grada --
Novac u rukama!
relja
Korisnikov avatar
Professional
Kontakt:

Postod relja » Sre Jul 02, 2008 9:46 am

Kakav je kvalitet gradnje ćemo videti već za godinu - dve.
Ovde se diskutuje na osnovu marketinških žvaka ljudi iz Belvila (visoki standardi, trt mrt).
Sa druge strane, ja sam čuo od "insajdera" da je kvalitet kriminalan, počev od nosivosti šipova pobijenih u pesak.
Znam kako to zvuči - "reče mi jedan čovek na jednom mestu, ne mogu ti reći gde", ja to ne mogu vama ovde da dokažem, nije mi argument za diskusiju na forumu, ali ni ja neću da pravim sr*** čoveku.
Ali - fakat je - jure se rokovi - početak univerzijade, Delta je preuzela posao, Mišković SVE, ali SVE, radi tako da njega košta što manje a da proda što više (npr MAXI svim dobavljačima plaća 90 dana odloženo, a opet ista roba ne košta isto u Maxiju i Tempu, a obe su Deltine firme). Verujem da će se kupci stanova u Belvilu pokajati za koju godinu.

A šta je marketing - setite se prvog renderinga Belvila na starom Beobuild-u. Na mestu GSP depoa je bila prikazana zelena livada, železnički nasip i pruga su bili nekako zamućeni, kompleks je prikazivan iz uglova iz kojih se ne vide buvljak i Toplana.
Nemojte verovati marketingu.
GOJE
Korisnikov avatar
Advanced
Pridružio se: Uto Apr 15, 2008 10:35 am
Kontakt:
Pohvaljen: 6044
Pohvalio: 3556

Postod GOJE » Sre Jul 02, 2008 10:38 am

relja napisao:Delta je preuzela posao, Mišković SVE, ali SVE, radi tako da njega košta što manje a da proda što više (npr MAXI svim dobavljačima plaća 90 dana odloženo, a opet ista roba ne košta isto u Maxiju i Tempu, a obe su Deltine firme).

Relja, SVAKO radi SVE da ga košta sve manje. A što se tiče cena u Maxiju i Tempu, razmisli 3 puta zašto je to tako. Tempo je CC objekat, istovremeno i magacin i maloprodaja. Prosečna kupovina je mnogo veća i troškovi mnogo manji. Objekat košta mnogo manje, od izgradnje ili zakupa u centru. Tako je kod svih maloprodaja u Svetu (što bi Miško bio izuzetak).

Na kraju krajeva, kupac određuje dal će da plati ili neće. Belville će se rasprodati po ovim cenama, a uticaj na cene nekretnina u gradu će biti minimalan, gotovo nikakav.
Poslednja izmena od GOJE u Sre Jul 02, 2008 10:38 am, izmenjeno 1 put ukupno.
....Frizurica sređena, pomorandža ceđena...Brodski podovi, morski plodovi...Podno grijanje, intimno brijanje...
http://www.youtube.com/watch?v=qnPZy3vHmsA
relja
Korisnikov avatar
Professional
Kontakt:

Postod relja » Sre Jul 02, 2008 11:11 am

GOJE napisao:Na kraju krajeva, kupac određuje dal će da plati ili neće. Belville će se rasprodati po ovim cenama, a uticaj na cene nekretnina u gradu će biti minimalan, gotovo nikakav.

Tu se slažem 100%.

Naravno da će svaki prodavac gledati da plati što jeftinije i da proda što skuplje, a pogotovo ako je monopolista.

Tempo i Maxi sam sponemuo zato što su uslovi nabavke isti (Mišković dere sve dobavljače, može mu se kad je ubio konkurenciju), a cene su različite u tim objektima a on je opet na ohoho dobitku. Usput, ni Maxi-diskonti nisu neka velika investicija, najobičnija montažna gradnja na povoljno dobijenom zemljištu (bože, pa naši smo...).

Hteo sam da kažem - on jednostavno ne ulazi u projekat koji mu neće odmah doneti veliki profit, nije igrač koji radi na duge staze, i može mu se. Ista priča je sa Belvilom - ulaganja će biti minimalna, štedeće na svemu, u startu će sve izgledati super da bi se prodalo, a posle...šta ga briga, prodao je. Sa druge strane gradu je hitno da neko na vreme završi stanove, i niko Mišku sada neće praviti problem za bilo šta, samo da bude gotovo za Univerzijadu.
A onda će na forumu opet da krenu komentari tipa "ne mogu da verujem" isl....:D
Влада
Korisnikov avatar
Advanced
Pridružio se: Čet Dec 21, 2006 10:23 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 15

Postod Влада » Pon Jul 07, 2008 10:36 pm

„Вlic“ istraŽuje: Tragom vesti o poskupljenju stanova u Beogradu
Luksuz se plaća i više od 5.000 evra
Autor: Svetlana Palić | FOTO: D. Stefanović | 07.07.2008 - 10:15
Slika
Kvadrat stana u luksuznoj novogradnji iza Hrama svetog Save, u ulicma Stojana Protića ili Partijarha Varnave prodat je za čak 5.000 evra. To su najskuplji kvadrati u Beogradu, i predstavljaju više izuzetak nego pravilo, kažu agenti za nekretnine. U proseku, najskuplji (prodat) kvadrat u gradu je oko 3.000 evra.

U Gospodar Jovanovoj ulici na Dorćolu, nova zgrada na uglu sa Dobračinom imala je, prema nezvaničnim informacijama iz agencija za nekretnine, istu cenu kvadrata od 5.000 evra, a investitor koji zida na Dedinju, planira da za svoju luksuznu novogradnju sledeće godine traži takođe 5.000 evra po kvadratu.
- Ne sporima da ima takvih primera. U Beogradu ima onih koji žele da za kvalitetno stanovanje plate tako visoku cenu. Međutim, to je mali broj ljudi. Cene nekretnina u gradu rastu, ali nisu tako astronomske. U proseku, najskuplje prodat kvadrat stana u gradu je oko 3.000 evra - kaže za „Blic“ Milan Pavlović, konsultatnt agencije „AmbassadorM“ koja uglavnom trguje luksuznim kućama i apartmanima.

Manipulacije
Pola miliona evra za 150 kvadrata na Senjaku (oko 3.000 evra kvadrat), isto toliko para za 250 kvadrata na Vračaru (2.300 kvadrat) ili 1,5 miliona evra za luksuzan stan u Ulici 27. marta od 360 kvadrata (oko 4.000 evra kvadrat)... to su, u proseku, cene najskupljih i najkvalitetnijih nekretnina koje imaju ili bi mogle da nađu kupce.
- Tržište nekretnina kod nas je neuređeno. Postoje grupe ljudi kojima je posao da manipulišu i dižu cene lažnim obećanjima koje daju prodavcima stanova. Navodno, doći će strani investicioni fondovi i doneće velike pare, samo treba sačekati. Zato prodavci stanova traže mnogo, a realizacija nije tako sjajna - kaže Pavlović.
U moru neproverenih informacija, tvrdi se da bi cena kvadrata najkvalitetnije novogradnje u centru Beograda mogla da pređe i 10.000 evra, što agenti za nekretnine smatraju „marketingom“, odnosno namerom investitora da privuče na sebe potrebnu pažnju. Neki su, međutim, oprezni.

- Nisam čuo da se sprema gradnja zgrade koja bi imala tako visoku cenu kvad rata. Pretpostavljam da je priča za sada nerealna. Međutim, kad pogledate koliko investitora košta, plac u ekstra zoni stanovanja, gde se samo Direkciji za građevinsko zemljište plaća 500 evra po kvadratu, pa sve one visoke tehnologije koje investitori u tako skupim zgradama ugrađuju, kao što je lift do stana, gašenje svetla na daljinu.... sve to ulazi u cenu kvadrata tako da je svaka cena moguća - kaže Tomislav Sekulić, predsednik Udruženja posrednika u prometu nekretninama i vlasnik agencije „Evropa ekskluziv“.
Cene objektivno rastu

Mada ima dosta manipulacija, na tržištu nekretnina cene objektivno i dalje rastu.
- U toku je lagani porast cena stanova, bez dramatičnih skokova. Leto je doba kada ima posla u prodaji nekretnina - kaže Sekulić.

U proteklih godinu dana, cene nekretnina u Beogradu porasle su u proseku za 50 posto. Na primer, luksuzna kuća na Mačkovom kamenu, koja je pre godinu i po kupljena za 800.000 evra sad ima realnog kupca za čak 1,4 milona evra. Ili druga vila na Senjaku kupljena pre dve godine za 700 hiljada evra sad „ladno“ može da se proda za milion i po. Ar placa na Dedinju dostigao je cenu od 100.000 evra, a pre samo godinu-dve koštao je duplo manje, mada i tada užasno mnogo.

Beograd kao Meka
Beograd je za građevinske investitore prava Meka, tvrdi Milan Pavlović, konsultant agencije „Ambassador M“.
- Ovde se 20 godina ništa nije gradilo, potražnja je ogromna, a gradnja i dalje skromna. Profiti su na nivou 30 posto, i više, dok je u Nemačkoj, na primer, profit u građevinarstvu svega osam posto. Cene će i dalje rasti sve dok ne bude masovne stanogradnje - kaže Pavlović.

извор Блиц
линк http://www.blic.co.yu/beograd.php?id=48340

Зграда од 5.000 евра по квадрату

Slika
mmilos
Beginner
Pridružio se: Sre Mar 19, 2008 2:43 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 0
Pohvalio: 139

Postod mmilos » Uto Avg 26, 2008 2:06 am

Ako nekoga zanima, danas sam cuo da je cosak Kursuline i Krunske je 3300e/m2 u izgradnji, ova zgrada je u pitanju:

http://www.beobuild.net/discussion/viewtopic.php?pid=23675#p23675

edit: druga fotografija
Poslednja izmena od mmilos u Uto Avg 26, 2008 2:07 am, izmenjeno 1 put ukupno.
vrachar
Korisnikov avatar
Advanced
Pridružio se: Sub Dec 09, 2006 5:59 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 8

Postod vrachar » Uto Avg 26, 2008 10:05 am

Nije problem u ceni kvadrata koliko je kvalitet gradnje pod znakom pitanja. Investitor ulozi ne vise od 500-1000€ u kvm jednog takvog "eksluzivnog" stana. Ovde na Krstu se trenutno zidaju deseditne kuca koje ce se sigurno prodavati za po minimum 3000€ po kvadratu. Iako neke jos nisu zavrsene, vec sada pocinje da se ljusti fasada, ispadaju prozori i sl.
Velika, cista, poslovna zgrada --
Novac u rukama!
Prljavo djubre na ulazu grada --
Novac u rukama!

Povratak na “Gradski život i vesti”