Šta je novo?

Spomenici

milos

Novice
Učlanjen(a)
07.02.2007.
Poruke
19
Pohvaljen
0
Bas ovih dana razmišljam kako Beogradu nedostaju skulpture, spomenici koji bi obeležili neke istorijske događaje kojih ovaj grad ima u izobilju. Kada stranac šeta gradom on vidi zgrade i ljude, ali da bi stekao potpuniju sliku, da bi ovaj grad zavoleo, potrebno mu je nešto više. Mislim da bi u tome pomoglo postavljanje spomenika koji bi podsetili na ne tako davnu prošlost. Ovaj grad je prepun istorije i mislim da bi to moglo da se unovči. Evo i ideje a vi recite kako vam se čini.
Između "Centrotekstilove" zgrade i palate "Albanija", na ulazu u Knez Mihailovu ulicu, trebalo bi postaviti spomenik koji bi podsećao na Studentski protest (i protest opozicije) 1996/97 godine protiv izborne kradje + za smenu rektora BU. Moja zamisao je da taj spomenik čine 15-20 ljudi koji šetaju (+pištaljke i šerpe :) ) a na čelu kolone bi bio natpis BEOGRAD JE SVET. To naravno ne moramo više nikom da dokazujemo ali bi bio pun pogodak da stoji na ulazu u Knez. Ovde se ne radi o politici već o duhu jednog grada, naroda; o jedinoj svetloj tački u mraku devedesetih. Ima tu još dosta primera spomenika koje bi trebalo postaviti. Ono što bih voleo je da iskažemo više poštovanja prema istoriji, da ne bežimo od nje i da je ne "restartujemo" :) Da je Berlinski zid kojim slučajem bio u Beogradu mislim da bi odavno u potpunosti bio zbrisan sa lica zemlje. Spomenik može biti dodatno modifikovan (npr. voda oko prostora gde su "šetači" čime bi se postigao efekat pustog ostrva) itd.
Dakle, šta vi mislite o ovome? Ne želim da se ovaj topic pretvori u političku diskusiju. Jedan fin razgovor o tome da li nam ovo treba ili ne ;)

Pozdrav
 
Da, Beogradu definitivno fale spomenici i memorijalni centri uopste. Inace, u nekom sirem centru grada postoje razne lokacije koje sako cekaju uredjenje:

U centru - kod Zelenog Venca, na terazisjkoj padini i kod Albanije.
centar.jpg


Ugao Palmoticeve i Bul. Despota Stefana.
29novembra.jpg


Na Vracaru - ugao Milesevske i Petrogradske (gore), ugao Vojvode Dragomira i Novopazarske (dole).
vracar.jpg


Autokomanda
autokomanda.jpg
 
Slažem se sa mišom, u Beogradu ima iznenadjujuće malo spomenika, a i oni koji su postavljeni su na jako lošim lokacijama - čast izuzecima.

Meni isto smeta to prepravljanje istorije, BG.u trebaju spomenici i onima koji su se borili kao i u prvom i u drugom svetskom ratu, ti ljudi su dali živote za slobodnu otadžbinu i ne bi bilo fer ne odužiti im se za to...

Žao mi je spomenika Dimitriju Tucoviću, mislim da je sramno na kakvom se mestu nalazi - nasred slavije usred ogromne buke haosa... i to prostoru koji nije uopšte dostupan pešacima, čak se ni ne stiče utisak da ima spomenika. Slavija ovakva kakva je sada ni ne zaslužuje da se na njoj nalaze spomenici.

Inače mislim da su recimo platoi ispred skupštine grada, zgrade SANU, kao i na ulazima u brankov most odlična za neke malo monumentalnije spomenike. Mada postavljanje spomenika ne znači samo staviti spomenik i tup - gotova stvar. Treba i okolina da se sredi, ulepša, da se postave neke lepe spomenicima dostojne granitne ploče okolo da se stekne celokupni "monumentalni" utisak. :
 
p.s. @vrachar,

spomenik ne bi nikako stavljao na autokomandu... pa tu će UMP da preleće sa 6 traka, nije baš fino mesto :D
 
Steva":2rsf4rum je napisao(la):
p.s. @vrachar,

spomenik ne bi nikako stavljao na autokomandu... pa tu će UMP da preleće sa 6 traka, nije baš fino mesto :D
Pa bas zato :D Svi ima da ga vide.

A sto se tice spomenika Dimitriju Tucovicu -
Iskreno, mislim da vajarska izvedba nije bas vrhunska, kao ni mesto na kome je postavljen. Tucovic definitivno zasluzuje spomenik, no u boljem izdanju i na prikladnijem mestu, recimo negde blizu studentskog trga.
 
Што се тиче Димитрија Туцовића трагично је то што је на Славији његов ГРОБ а не само споменик.

Већ дуго се спорадично прича о његовом пресељењу у Алеју великана на Новом гробљу али ја стварно не разумем зашто у овој земљи све мора да траје годинама.

Ја сам иначе послао предлог Комисији за споменике, Горици Мојовић и Мирјани Божидаревић председници Старог Града да се подигне споменик Емилијану Јосимовићу на углу Душанове и Дубровачке.
Тиме би се обележила раскрсница која представља Дорћол (који је он и "исцртао")+ на том месту је сад рушевина неког киоска која постаје сметлиште (СРАМОТА!!!). Истина око те локације се води и спор пошто је власник киоска тужио општину и ко зна до кад ће се то решавати.

За сада ме нико "не шљиви" али не одустајем :)
 
Gradu trebaju malo "grandiozniji" spomenici! Kao sto Steva kaze ne moze se staviti spomenik u neki cosak, niti ga osvetliti, niti sredidi okolinu.....
mislim da Bg ima dovoljno onih spomenika tipa PARCE KAMENA I NA NJEMU GLAVA JUNAKA (zabaceni u nekim parkovima)! Bg treba da slavi svoje "junake" kako dolici, sto znaci DA spomenici, ali NE ovakvi kakvi su se do sada gradili!!! DAJTE NESTO NOVO.....
 
Mogli bi da napravimo neke predloge ko bi zasluzio da dobije spomenik.

Napr. Meni na pamet padaju sledeci ljudi:

Rudjer Boskovic
Zivojin Misic (posto je ono pred sajma bruka)
Kralj Petar I
Isidora Sekulic
Borislav Pekic
Despot Stefan Lazarevic - kao osnivac Beograda
Dragutin Gavrilovic
Arcibald Rajs
...

Ima tu jos dosta imena koja su zaduzila ovu zemlju, narod i nas grad.
 
Spomenik osnivačima Beograda, iako ne znamo ko su oni ;)
 
Slobodan Milosevic...
Ma salim se naravno, mogao bi i Djindjic sto da ne!!!
 
Слажем се да нам је довољно биста и табли и да би споменици морали постати обележја краја у ком се подигну.

Ја имам и идеју како би овај Емилијану Јосимовићу изгледао (он за столом са разним урбанистичким "справама" :) ) али када сам звао да се распитам око процедуре предлагања рекоше ми да би у предлогу морао да наведем и начин финансирања, уколико за споменик нису предвиђене паре у буџету.
 
vrachar":3kwxg8gv je napisao(la):
Mogli bi da napravimo neke predloge ko bi zasluzio da dobije spomenik.

Napr. Meni na pamet padaju sledeci ljudi:

Rudjer Boskovic
Zivojin Misic (posto je ono pred sajma bruka)
Kralj Petar I
Isidora Sekulic
Borislav Pekic
Despot Stefan Lazarevic - kao osnivac Beograda
Dragutin Gavrilovic
Arcibald Rajs
...

Ima tu jos dosta imena koja su zaduzila ovu zemlju, narod i nas grad.
Despot Stefan Lazarevic, kao osnivač Beograda - ima, na Kalemegdanu (ona apstraktna stvarčica)
Arčibald Rajs - ima, mislim da je na Topčideru, ali setiću se tačno gde
Major Dragutin Gavrilović - na Dorćolu ima Obala majora Dragutina Gavrilovića, na kojoj je spomenik braniocima Beograda 1915. godine, i mislim da je na tom spomeniku onaj čuveni citat

Za ostale ne znam. Beograd ima veoma lepe, upečatljive i monumentalne spomenike (npr. braniocima Beograda ‚ 1914-1918, Stepi Stepanoviću, Jevrejskim žrtvama i sl) ali su svi sklonjeni po grobljima (prva dva na Novom, treći na Jevrejskom). Bedak. Samo, ne bi sad trebalo trpati spomenike svud gde se nađe deset slobodnih kvadrata. Terazijska padina je OK, ali Albanija i Zelenjak jednostavno nisu takve celine.

Off-topic:
U knjizi gde nađoh ove i još tonu spomenika našla sam sliku porušenog starog lančanog mosta. Znači, onako iz profila lepo kao da je neko presekao most na pola, lanci lepo uranjaju u vodu, još uvek spojeni sa mostom. Tuga :(
 
Odlicna tema.

Meni je najuspeliji spomenik Nikoli Tesli, ispred ETF-a, onaj prvi :)
a tu su jos i Knez Mihajlo (kakav je to knez na konju bez kape :) ) , Pobednik, Spomenik braniocima 1915, Spomenik zahvalnosti Francuskoj...jedan od uspelijih je i Menora u plamenu na Dorcolu.
Dimitrije Tucovic, koji je jos za zivota Kralja Aleksandra dobio ulicu u Beogradu, posle II Svetskog rata je prakticno ukraden iz groba i "posadjen" na Slaviji. Valjda su hteli da ga prisvoje, iako nije imao nikakve veze sa komunistima, pa ga posle zaboravili. Coveku je ovo inace CETVRTI grob, nadam se ce ga negde pristojno sahraniti uz vojne pocasti i da ce najzad moci da pociva u miru.

Lista promasenih spomenika je mnogo dugacka:
Vrelo zivota (Karici imaju lepse fontane u svojim dvorcima), Spomenik obesenima na Terazijama ("moderna" skulptura, kao da je postavljena tek onako, nema blage veze), Spomenik zrtvama Sajmista - koliko grandiozno, skulptura za sebe bez simbolike (Jajinci su mnogo bolje reseni), Ugasena Vecna Vatra na Uscu, Spomenik pilotima braniocima Beograda 1941 koji prestavlja "kameni blok koji piloti pokusavaju da probiju svojim telima"- na pogresnom mestu, daleko od tadasnjeg Beograda koji su oni branili, daleko od Zemunskog aerodroma, gurnut negde bez veze...

Kako je g. Bobic rekao za skejt-park posvecen borcima ratova 90-tih "ne gledam u spomenik, vec sam u njemu" mozemo svasta ocekivati u buducnosti.

A jel' moze na tom spomeniku "BEOGRAD JE SVET" da budu sa strane i dva tipa koja su prvi izneli i razvlili taj transparent, u pozi kako se smeju i krste, a jedan kaze "kakvo sranje!"
Taj sam bio ja. :)
Ozbiljno, respect ekipi koja je osmislila i napravila originalni transparent.
 
Trebalo bi spomenuti i spomenik Takovski ustanak, koji je postavljen nedavno a predstavlja repliku spomenika u Takovu. Spomenik je po svojoj dimenziji dostojan centra Surcina, Batajnice i sl. ali ne i prostora izmedju zgrada Vlade i Ministarstva finansija. Da ne govorim o tome da se nije vodilo racuna o simetriji tog platoa pa je spomenik pomeren udesno (gledano iz pravca Balkanske ulice). Na brzinu odradjen posao.

@relja: gde je spomenik obesenima na Terazijama? Videcu da sastavim neko pisamce povodom ovog spomenika BEOGRAD JE SVET i posaljem na par adresa (ima tu dosta "umesanih" strana: institucije grada, politicke partije, pojedinci koji su predvodili studentski protest, mozda i univerzitet, studentska unija i sl.). Mozda bi moglo i da uspe posto imamo ljude iz prvih borbenih redova :)
 
Svidja mi se kako je krenuo ovaj thread :)

@mišo, ja mislim da je to ovaj spomenik:

B_11.jpg


I samo pitanje "gde je to?" označava koliko je on neuticajan i nepoznat nažalost.
Isto čist promašaj smatram spomenikom Nikole Tesle na Aerodromu.

I slažem se sa reljom da je spomenik nikole tesle ispred faksa odličan. Dodao bi i vukov spomenik koji se meni svidja.

Ono što stoji na avali je monumentalno, i jako mi se svidja ceo taj kompleks, s obzirom da je neodržavan strašno dugo još je u fantastičnom stanju, kako bi bilo tek da održavaju.

Avala_08.jpg


Avala_07.jpg


Avala_06.jpg


E dodao bi i spomenik (oslobodiocima?) Beograda na početku brankovog mosta kod starog grada je najblaže rečeno k a t a s t r o f a :(

Za predlog - Beograd je svet, incijativa je super, odvojiću deo sajta za taj predlog ako treba!
 
Steva me je preduhitrio sa slikom spomenika. Samo da dodam da je ono koji metar levo sto lici na poklopac sahta (nazalost) spomen ploca sa imenima petorice obesenih. Strasno. Te bandere su dugo stajale na Novom groblju, ne znam da li su jos uvek tamo.

A sto se tice nekog spomenika BEOGRAD JE SVET - pa, ja sam se salio za "resenje" spomenika, a "anegdota" je inace istinita. Kao, jaka stvar...
Veoma sam protiv te ideje, mislim da imam puno razloga ali ne bih gusio sa time. Gledajte film Zastave nasih oceva, sustina filma moze i te kako da se primeni na ovo (naravno ne poredjujuci same dogadjaje).
Mnogo pre nego sto ovi koji su profitirali na tom protestu i dobiju sansu da otkrivaju neke spomenike, treba resiti Sajmiste, oduziti se Milunki Savic, Milutinu Milankovicu, ucitelju Milanu Zaricu...mnogo je dugacak spisak, mozda je veca cast nalaziti se na njemu.
 
Ja sam veliki ljubitelj futurizma u vajarstvu. Iako je nastao u Italiji, ovaj pokret je mozda najbolje zaziveo u SSSR, posto je izuzetno monumentalan i masivan.

Spomenik Juriju Gagarinu u Moskvi
g5.jpg


Mislim da bi ovakve fome bile najrpikladnije za NBG.
 
@steva: hvala na pojasnjenju! Spomenik je usamljen, neosvetljen i vise podseca na one stubove za lepljenje plakata nego na spomenik. Vezano za inicijativu: kad sastavim pisamce i odredim ciljnu grupu onda mozemo razraditi strategiju, tj. videti da li je neophodno da pricu stavimo na sajt. ;)

Nismo pomenuli spomenik Ivu Andricu. Jako lepo sredjen prostor, odise zivotom, spomenik odlicno uklopljen u ambijent.
Slazem se sa Reljom da je lista prioriteta poduza. Toj listi bi trebalo dodati i Milana Mladenovica (moguca lokacija oko SKC-a). Takodje bi se trebalo oduziti i nasim sportistima, glumcima...
Ali isto tako mislim da je jako vazno da odredjeni dogadjaji ostanu zabelezeni. Nesto sto nikoga nece ostaviti ravnodusnim, sto ce ljude podstaci na razmisljanje (bilo da je to spomenik posvecen ratu 99 ili protestu). Nesto sto ce cuvati uspomenu na jedan period. Voleo bih da svi vazniji dogadjaji u srpskoj istoriji budu ovekoveceni na ovaj nacin. Zamislite recimo Cika-Ljubinu ulicu kao pesacku zonu gde bi se nalazili spomenici koji bi predstavljali Srbiju kroz vekove. To bi bila setnja, zar ne?
E da, spomenuo sam sportiste. Na zagrebackom Jarunu (jezero) postoje table "Velikani hrvatskog sporta" ili sl. i na njima prikazani vrhunski sportisti. Odlicna stvar!
 
meni je takodje jako interesantna lokacija na kalisu,zapravo ulaz na kalemegdan iz Tadeusa Koscuska, ali onaj prema paviljonu Cijeta Zuzoric,tu bi legla lepa kapija....btw ova ideja Beograd je svet je jako interesantna....
 
Spomenik Takovskom ustanku, koji je postavljen umesto spomenika Borisu Kidricu (koji nije trebalo uklanjati) treba skloniti sto pre. Sada, on bode oci svojim neproporcionalnim dimenzijama u odnosu na okolinu (zgrada Vlade i Ministarstvo finansija). I ako mali i nimalo impresivan, ovaj spomenik treba sacuvati i postaviti ga u Tasmajdanski park ili Topcider. To je jedan od retkih spomenika koji poticu jos iz kraljevine (knezevine?) Srbije. Ne znam gde je bio dok je na njegovom sadasnjem mestu stajao spomenik Borisu Kidricu koji je inace vredno umetnicko delo. Svojevremeno je receno da ce spomenik Borisu Kidricu biti premesten u park kod muzeja savremene umetnosti ali ne znam da li je to uradjeno.
 
dedinje":22vaczzf je napisao(la):
Ne znam gde je bio dok je na njegovom sadasnjem mestu stajao spomenik Borisu Kidricu koji je inace vredno umetnicko delo. Svojevremeno je receno da ce spomenik Borisu Kidricu biti premesten u park kod muzeja savremene umetnosti ali ne znam da li je to uradjeno.
A cime je to drug Kidric zaduzio ovu zemlju :rolleyes: ?
 
Mnogo cime. Bio je po struci inzinjer, izuzetno vredan i sposoban covek. Jedan od organizatora antifasistickog ustanka i borbe protiv okupatora koja je zavrsena pobedom. Posle rata nalazio se u rukovodstvu zemlje i bio je zaduzen za privredu i to u onom najtezem periodu do 1952 godine. Sagorio je na poslu, dobio leukemiju i umro mlad 1954 godine. Nije ni stigao da se kompromituje kao mnogi posle njega. Istina, umalo da zaboravim, bio je Slovenac i komunista. Sta mislis sta je strasnije od ove dve stvari?
 
Bio je organizatror otpora u Sloveniji ne u Srbiji.Inace on je genije evo sta je predlagao,
------------------------------------------------
Boris Kidrič, zadužen za privredu, na ovom plenumu je smatrao da nije dovoljno samo na osnovu hektara praviti definiciju kulaka. "Ako bismo na hektarima stvarali zaključke onda bismo morali, po Lenjinovim rečima, doći do toga da kod nas nema kulaka. Pitanje kulaka treba gledati više sa stanovišta društvenih odnosa, sa stanovišta odnosa proizvodnje, faktički njegove funkcije u tom društvenom i ekonomskom zbivanju. Ako pitanje kulaka tako postavimo i analizu socijalne strukture tako izvršimo, onda će biti i više oštrine prema kulačkim elementima i manje slepih udara prema srednjem seljaku i bespotrebnog pravljenja neprijatelja." Pored toga Kidrič je smatrao da pitanje kulaka treba gledati i sa stanovišta mono-polističkog položaja individualnog seljačkog gazdinstva "kad budemo srušili taj monopolistički položaj, a srušićemo ga onda kada jedan dobar deo budemo imali na državnim poljoprivrednim dobrima i u zadrugama, onda će se pokazati da de facto da tog kulačkog elementa nema".
---------------------------------------------
Mislim kako mozemo da mu se oduzimo,stvarno nas je zaduzio.Veliki reformator.
 
ne znam sta hoces onim citatom da dokazes. Kidric je bio komunista a komunisti su se, sto je opste poznato, zalagali za poljoprivredu po principu seljackih radnih zadruga. Tu je Kidric imao iste stavove kao i ostalo rukovodstvo partije. Ali udaljismo se od teme. Ja mislim da ako je spomenik Kidricu bio vredno umetnicko delo (a to sigurno jeste) onda ga ne treba jednostavno pretopiti ili bilo kako unistiti vec se moze postaviti na nekom ne upadljivom mestu. Bas je bila dobra ideja da to bude kod muzeja savremene umetnosti. Ja samo ne znam da li je to i uradjeno. Uostalom, kad stignem otici cu da vidim.
 
Vrh