Šta je novo?

Vidikovci Beograda

teshke

Intermediate
Učlanjen(a)
17.11.2008.
Poruke
204
Pohvaljen
314
Lokacija
Belgrade
pozdrav svima,

rekao bih da je ovo tema koja zasluzuje poseban topic...
na forumu nisam nasao nista o vidikovcima Beograda, a mislim da je gledanje velike slike iz visine podjednako bitno kao i gledanje detalja sa zemlje...

Vidikovci ili nesto sto su trebali da budu vidikovci Beograda nekada:
* CK je imao restoran na vrhu, ali ne i za javnost, sada USCE tower1 ima veliki prostor na vrhu, ali i dalje ne vidikovac... (bio sam na vrhu pre otvaranja i pogled je, naravno, odlican)
* Genex kula ima nikada korisceni rotirajuci restoran... i ko zna da li ce to ikada i raditi kad nije do sada...
* Beogradjanka je imala vidikovac dok nije postalo neprakticno setanje kroz STB do istog i ne verujem da ce se to menjati u buducnosti...
* Avala je kao vidikovac radila samo kratko po otvaranju i verovatno ce opet, ali je ipak malo daleko od Beograda za klasican gradski vidikovac...

e sad, stare kule iz raznih razloga nemaju i verovatno nece ni imati vidikovce, ali nekoliko novih kula je planirano u gradu, ali niko nije pominjao komercijalne/javne/turisticke gradske vidikovce:
* Blok26 - 4 kule sa velikim apartmanima na vrhu...
* USCE2 - poslovna zgrada aka USCE1
* Delta tower pored Hayat-a...


da li ima neko informaciju da ce u bilo kojoj kuli biti neki javno dostupan vidikovac?
drugim recima, kako pokrenuti ovo pitanje da u nekoj od buducih ili postojecih visokih zgrada Beograda dobijemo jedan javno dostupan vidikovac za posmatranje grada iz drugacijeg ugla...


off: vec sam postavio ovo pitanje ranije, ali izgleda je u zaru dve velike rasprave oko metro-a i most-a na Adi, ovo pitanje nekako preskoceno (ili se bar meni cini da niko nista nije napisao zato sto je bilo ludjih tema za raspravu ;) ), pa sam hteo da pocnemo ovako sa posebnom temom... (was: http://www.beobuild.rs/forum/viewtopic.php?pid=38733#p38416)


jos jednom, pozdrav svima... :gobb:


Edit:
Bas sam juce gledao na studiu B proslonedeljnu reprizu emisije Moj Beograd u kojoj je gostovao Mihajlo Mitrović (projektant Genexove kule) koji je pricao kako na zalost Genex nikada nije dozvolio da restoran bude javno dobro, a posto je samo interni restoran, nikada nisu pustili mehanizam da se zarotira, iako je ispravan... prica je malo duza i tuzna, ali to smo sve mi... U svakom slucaju, mozda jednom i bude nesto od tog vidikovca jednog dana ako ga kupi ili preuzme neko...
 
Realno usce ima nenadje*******iv vidikovac,kada bi tu bio komercionalni restoran RAZBILI bi se od para i turizma
 
Pre par dana sam slušao Mihaila Mitrovića, autora Genex kule koji je pričao o tom rotirajućem restoranu. U vreme kada je izgrađen, falio je samo motor koji bi pokretao mehanizam ali nikada nije bilo volje da se osposobi jer je taj restoran služio samo za zaposlene u Genexu i oni su mislili da bi bilo previše da se, pored besplatnog krkanluka na račun firme još i rotiraju dok žderu. tako da to nikada nije zaživelo, ali Mitrović čeka da vidi kako će se završiti privatizacija te kuće pa da novom vlasniku predloži da se nabavi to što fali za pokretanje mehanizma.
 
Evo nekoliko slika sa USCA... slikano je pred otvaranje zgrade 2005-te, ali cisto da se vidi sta znaci pogled sa visine... :)

(klikni za vecu sliku)

pogled sa nizine :)


pogledi sa vrha:





nadam se da ovo nije previse slika... mada ih imam jos dosta... :)
a posto su iz 2005-te, mogu da se vide neki od tada tek zapocetih projekata...
 
Vidikovac, verovatno i najbolji, ce biti na Avalskom tornju. Beogradjanka bi mogla takodje nesto slicno da napravi - mozda se Baja vec i latio posla.

A fenomenalan prirodan vidikovac je vrh bivse ski staze na Kosutnjaku.
 
Oblakoder u prestonici
Neminovna prenaseljenost i razvoj turizma neki su od razloga zbog kojih bi u gradu uskoro mogla da nikne grandiozna višespratnica. – Generalnim planom nije određena zona izgradnje stambenog tornja, ali sve zavisi od „umeća” eventualnog investitora

Uprkos velikoj zainteresovanosti investitora da podižu visoke kule, nacrtom izmena generalnog plana (GP) Beograda 2021. urbanisti ni ovog puta nisu odredili zone u kojima je dozvoljena gradnja oblakodera od 30 i više spratova. To, međutim, ne znači da ubuduće neće biti odstupanja od propisa iz dosadašnjeg GP-a prema kojima su šest etaža i potkrovlje maksimalna dozvoljena spratnost u stambenim zonama. Veća spratnost od propisane može se postići kroz plan detaljne regulacije, tvrdi Žaklina Gligorijević, direktorka Urbanističkog zavoda Beograda.

– Odstupanje od pravila iz GP-a nije zabranjeno ali zahteva dodatnu proceduru koja predviđa dokazivanje opravdanosti za probijanje parametara tako da soliter ne ugrozi vizure, saobraćajnu pristupačnost, širinu ulica, da bude obezbeđen dovoljan broj parking mesta i infrastrukturna opremljenost lokacije, a važno je da li se nalazi u zoni zaštite prirode, spomenika ili ambijenta – objašnjava Žaklina Gligorijević.

Oni koji žele da sazidaju poslovni prostor imaće manje muka jer je propis promenjen tako da se nove komercijalne zgrade u rezidencijalnim objektima mogu popeti na visinu od dvanaest spratova i potkrovlje, a u važnim trgovačkim ulicama na osam spratova i potkrovlje. Investitori koji ipak budu morali da dokazuju kako im je neophodna veća spratnost od dozvoljene ne bi trebalo to da dožive kao veliku prepreku veruje Gligorijevićeva i ističe da je takva praksa u Beču, Barseloni, Bostonu, pa zašto ne bi bila i u Beogradu.

– Zgrada viša od katedrale Sagrada Familija nije dozvoljeno da se zida u Barseloni. Beč osim Milenijumskog tornja koji je udaljen od centra nema visokih objekta, a u njegovom „Dunav sitiju” niču neboderi na osnovu međunarodnih arhitektonskih konkursa – ističe Gligorijevićeva.

Premda nema jedinstvenog recepta koji bi važio za svih 77.000 hektara koliko je obuhvaćeno GP-om, direktorka je najavila da će u sledećim izmenama ovog plana biti definisana područja za visoku gradnju jer neodređenost regulative može da dovede do različitih tumačenja i povlašćenog položaja pojedinih investitora u odnosu na druge.

Urbanisti smatraju da se ne mogu propisati univerzalni uslovi koji bi važili za celokupnu gradsku teritoriju niti hoće da ograniče visinu višespratnica, ali su jedinstveni u mišljenju da određeni delovi, naročito priobalje i staro gradsko jezgro, treba da budu zaštićeni od visokih zgrada.

–Zdanja koja prelaze 25 spratova ne bi trebalo podizati na potesu od Beogradske tvrđave do Savske ulice, oko 600 metara od reka i u formiranim centralnim zonama – ističe Antonije Antić, arhitekta i bivši direktor Urbanističkog zavoda Beograda.

Srpska metropola ne može se pohvaliti oblakoderima. Zgrade koje su dosad izgrađene, a prelaze 20 spratova, kao i nove kule koje su u planu, mogu se izbrojati na prste, dok se u svetu takvi objekti zidaju već decenijama. Iz opravdanih potreba poput prenaseljenosti ili nedostatka slobodnog zemljišta ali i zbog takmičarskog duha da se podigne kuća metar viša od komšijske, što, kaže Mihajlo Mitrović, arhitekta, prerasta u svojevrsno arhitektonsko ludilo.

–Svakako podržavam zidanje visokih zdanja tamo gde ima manje raspoloživog terena za gradnju i gde će ona biti arhitektonska poenta, znak u prostoru. Njihova prednost je što oslobađaju teren za zelenilo, igrališta, aeraciju – naglašava Mitrović.

Beograd ne samo da ima potencijala da se širi već će to biti njegova neminovnost ako se nastavi trend doseljavanja u prestonicu. Gradnju oblakodera mogla bi da nametne i prenaseljenost, a računica koja to podržava je jednostavna – za podizanje 300 porodičnih kuća potrebna je površina od devet hektara, a soliter sa 30 spratova koji može da bude dom za 300 porodica zauzima prostor manji od hektara. U našim uslovima napominje Mitrović, visoke kuće su izložene nepredvidivim neprijatnostima.

– U razvijenijim zemljama ne može se dogoditi da liftovi u kuli od 40 spratova ne rade, da viši spratovi nemaju dobar pritisak vode, da prozori i vrata ne dihtuju. Kada sam projektovao Zapadnu kapiju Beograda nisam sanjao da će ljudi biti zarobljeni na tridesetom spratu kao što se desilo u vreme NATO bombardovanja – komentariše Mitrović.

Za razliku od gradova u regionu, Beogradu nedostaje vidikovac, gradska atrakcija dostupna širokim narodnim masama, turistima, odakle bi uz kaficu grad posmatrali kao na dlanu. Jedini rotacioni restoran na Geneksovim kulama nikada nije proradio jer mehanizam koji bi ga pokretao nije kupljen.

Restorani su danas otvoreni na 25. spratu Poslovnog centra „Ušće”, 20. „Ineksove” zgrade, 15. spratu „Politikine” višespratnice, a poslednji 24. sprat Beograđanke koristi RTV Studio B. Restorane-vidikovce uglavnom koriste zaposleni, njihovi gosti, dok se poslednji sprat „Ušća” može zakupiti za proslave. Kule bi dobrodošle zato što glavni grad kuburi sa slobodnim parcelama. Milioni kvadrata su zarobljeni na napuštenim gradilištima, a zakup gradskog zemljište izbije najviše novca iz džepa finansijera.

-----------------------------------------------------------

Neboder visok kilometar i po

Svetsku groznicu gradnje kula neće zaustaviti ni globalna finansijska kriza. Vlasti Dubaija najavile su da će sagraditi najvišu zgradu na svetu iako i dalje drže prvu poziciju na listi „vertikalnih vidikovaca”. Osim Burdž Dubaija koja sa antenom prelazi 800 metara i sadašnja je kraljica svetskih visina, moćnici u ovoj arapskoj zemlji planiraju da podignu neboder „Nakhil” visok oko kilometar sa 200 spratova. Londonske arhitekte otišle su još dalje pa će možda preteći Arape ako sazidaju cilindričnu zgradu koja će podsećati na probušeni sir. Ako ne ostane samo fantazija arhitekata, gorostas od 1.500 metara i 500 spratova u srcu Londona postaće dom za oko 100.000 ljudi. Poslovni centar „Ušće” nije više najviša građevina na Balkanu. Avazov „Tvist tauer”, novo poslovno zdanje u Sarajevu, sa 142 metra ne računajući antenu, poneće titulu najvišeg komercijalnog objekta u ovom delu Evrope.

Daliborka Mučibabić
[objavljeno: 01/02/2009]
Izvor: Politika

Jos jedan edit: Na prvo citanje mi je delovalo malo strogo, ali iapk vecina razmisljanja ide u pravom pravcu. Ne sme se dozvoliti anarhija. Za stari grad je cak i 25 spratova previsoko (preko 15 je meni mnogo, sem mozda u nekim izuzetnim situacijama), na levoj obali Save, s druge strane, ja bih furao i preko 25. Mitrovic je u pravu to za tehnoloski nazadak.
 
odlicna tema, i ja sam dosta razmisljao o ovome- vidikovac sa vrha beogradjanke je nesto sto ne moze recima da se opise.

takodje, jednom prilikom sam se provukao da me ne vide u hramu sv. save i popeo na vrh,fantastican pogled.

bilo bi u redu kada bi se otvorio jedan od ova dva vidikovca , da se udari cena od recimo 100 -200 dinara i eto biznisa :)
 
Probao sam danas da se popnem na vrh Genex kapije, ali nema sanse. U (zatvoren?) restoran na vrhu nema ni pomisli. Nije moguće da se pristupi mostiću koji povezuje poslednje spratove obe kule, Genexovci su ga zaključali. To je protiv požarni izlaz koji po Zakonu mora stalno da bude otvoren, što nije, tako da su stanari posle neuspele intervencije inspekcije podneli tužbu sudu protiv ovih kretena.
Sama zgrada je jako oronula - kada se neko vozi velikim liftom ceo sprat počne da vibrira što baš i nije prijatan osećaj.
30. sprat koji bi trebao da je najsvetliji i da izgleda najlepse u najmanju ruku podseća na napušten podrum / tamnicu.
Prostor ispred kapije je takođe jako raspadnut - pločice su skroz dotrajale, "tribine" potpuno ižvrljane i "oglodane", a udubljenje ispred njih u kome je verovatno nekada bila fontana podseća na rupu od bombe.
Jedino atrijum zgrade u kojoj su kancelarije izgleda nešto bolje, ima dosta biljaka, ali kada sam to fotografisao šalteruša se izdrala na mene da je slikanje zabranjeno (u kom veku mi zivimo...)
Evo i nekih fotki:

izu9zp.jpg


73dmpd.jpg


2rpzcra.jpg


1424en5.jpg


f084ti.jpg


2rmrr15.jpg


2lar6l0.jpg


2mg1o3q.jpg


214o111.jpg


vqgs9s.jpg


vy6wet.jpg


ivweg2.jpg


Atrijum druge zgrade:

2hqqctw.jpg


ftmwow.jpg
 
Posto sam nasao slike od prosle godine kad sam bio poslom na dalekom istoku, evo , par jos da podelim:

Pogled iz Howard Johnsona, oko 18 st. na centar grada. Slika iz hotelske sobe.

3287633374_0334c0944c_b.jpg


A evo slike sa 325 m visine , vidikovac na Pudongu. Ovo je pogled na stari centar garda, Francuski kej itd..
3286816343_653e0334bc_b.jpg


A ovo je pogled na 7th i 3th najvislju zgradu na svetu ( zvanicno, valjda)

3287635192_4c3aab1163_b.jpg


Vidikovac u centru grada je velika mamipara i dobar izvor prihoda. jedino sto valja da bude visok i u centru. Zato bi voleo na NBGD jednu kopiju Avalskog tornja. Imas gde da odvedes goste preko dana. Mozes i na Avalu, ali onda gledas sume i brda...
 
creme-nadlle":28izm0ku je napisao(la):
A evo slike sa 325 m visine , vidikovac na Pudongu. Ovo je pogled na stari centar garda, Francuski kej itd..
http://farm4.static.flickr.com/3419/3286816343_653e0334bc_b.jpg
Grozno! Izgleda kao SimCity! Super što BG nikada neće tako izgledati. Ovi azijski gradovi se baš trude da budu kopije nekih mnogo uzornijih svetskih metropola ali im baš ne ide.
Jednom si postavio panoramu Beograda i aludirao na nejednaku spratnost zgrada. Ovde je to isti slučaj, s tim što su razlike u spratnosti mnogo veće. Baš kao SimCity kad izraste niotkud neki soliter usred nekih izgorelih kućica :)
 
Recimo na Menhetnu mi se dopada ta kombinacija nizih zgrada i nebodera razlicitih stilova, ali svi ovi gradovi u Aziji su mi ocajni...
Ne znam zasto, mozda zato sto trpaju u centar i genericke betonske commie blokove, a mozda i zbog neukusnog postmodernizma koji je cesto dominantan...
 
Shanghai uopste nije grozan.
Najveci deo svetske zajednice slaze se da je grad koji je bio izuzetan tokom svoje istorije, tek sad postao fenomenalan.
To sto se vama ne svidja, znak je da ste posebni.
Speshal, sto kazu moji seljaci. ( koji su nepresusni izvor narodne mudrosti...)

Salu na stranu, valjalo bi to videti uzivo pre no sto lupite komentare.

Npr, meni je Dubai sranje. Jer se vidi da nije gradjen za gradjane nego za manipulaciju nekretninama i kurchenje. U ruznom pustinjskom ambijentu.
Shanghai je extra cool. bio sam par puta i moram opet. Tamo me gotive, jer sam Nan Slafu!
 
Nema smajli koji povraca i plache...
GROZNOOOOOO...ne dam BG da unistavaju sa tim skalamerijama!! tuga majke mi, nema zivota...samo gledas u staklo a nebo i ne vidis..fuj!
 
creme-nadlle":7sffp212 je napisao(la):
Shanghai uopste nije grozan.
(...)
Shanghai je extra cool. bio sam par puta i moram opet. Tamo me gotive, jer sam Nan Slafu!
Svi koje znam da su bili u Sangaju, a proputovali su sveta, kazu da je jedno od, ako ne i najgore mesto na kojem su bili. A njihova misljenja cenim.
 
pa ne znam sta se u poslednjh 5 godina izdesavalao, ali su mi ljudi pricali ranije da je grad mnogo cool, da ima stari kolonijalni deo sa nanizanima palatama uz vodu, da se ne fusari kao u pekingu... mada i ja imam fosecaj da poslednjih godina nesto ne ide kako treba - Olimpijada? Hong Kong?

ako covek i pogleda ove dve zgrade, ovu poznatu stariju u kojoj je hajat i novu iza nje, jasno je kao dan je ova starija uradjena profesionalno, a ova visa je cist sund.
 
@ c.s.i

hvala ti što si nam preneo atmosferu iz genexa

plato ispred zgrade je očajan, a vidim i da žive u velikom sloju prljavštine
 
creme-nadlle":3hw7qcmt je napisao(la):
Posto sam nasao slike od prosle godine kad sam bio poslom na dalekom istoku, evo , par jos da podelim:

Pogled iz Howard Johnsona, oko 18 st. na centar grada. Slika iz hotelske sobe.

3287633374_0334c0944c_b.jpg


A evo slike sa 325 m visine , vidikovac na Pudongu. Ovo je pogled na stari centar garda, Francuski kej itd..
3286816343_653e0334bc_b.jpg


A ovo je pogled na 7th i 3th najvislju zgradu na svetu ( zvanicno, valjda)

3287635192_4c3aab1163_b.jpg


Vidikovac u centru grada je velika mamipara i dobar izvor prihoda. jedino sto valja da bude visok i u centru. Zato bi voleo na NBGD jednu kopiju Avalskog tornja. Imas gde da odvedes goste preko dana. Mozes i na Avalu, ali onda gledas sume i brda...
Lepe slike, ali ovako nesto ne bih nikada hteo da gledam u BGu. Kockasto, nabacano i bezdusno. Novi Beograd je 100 puta lepsi ovakav kakav je sada.
 
^^ Jesi li ikada bio u takvom gradu? Izgleda bezdusno na slikama jer se ne vidi da se tu ljudi stalno krecu, da zive, idu na posao, rade, putuju. Onda shvatis koliki je to mravinjak, i osecaj je fenomenalan, neopisivo ljudski.
 
Shto volim ove tkzv tradicionlaste shto kao chim vide visinu pochnu da se kao ischudjavaju. Mene svi istochni gradovi fasciniraju svojim futurizmom, a ja sam istorichar pa zamislite koliko bi predrasuda trebao da imam. Kao neke babe ste :)))
 
jovanovm":18yjh07y je napisao(la):
^^ Jesi li ikada bio u takvom gradu? Izgleda bezdusno na slikama jer se ne vidi da se tu ljudi stalno krecu, da zive, idu na posao, rade, putuju. Onda shvatis koliki je to mravinjak, i osecaj je fenomenalan, neopisivo ljudski.
Da bio sam u vise tavih gradova i utisak je bio tmuran. Ovakvi gradovi su odraz savremenog nacina zivota koji je odavno otisao u pravcu dekadencije. Soiteri su tu i tamo jako lep prizor, ali ovako sve zguzvano i nabacano - bljaks.
 
Kad smo kod vidikovaca.

Gde se tacno nalazi onaj vidikovac na NBG? Mislim na brdo. Bio sam tamo jedanput, medjutim vozili su me kolima i nisam mnogo obracao paznju na to gde sam isao. Na vrhu ima valjda 3 kafica (ja sam sedeo u jednom), vidi se skoro ceo NBG (genex kula dominira) a iza preko reke i ostatak BG. Kada sam opet pitao druga gde je, reko je "ne znam tacno da ti objasnim, samo da te odvedem, to je negde iza Tosinog bunara" - nije mi mnogo pomogao. Ja sam nekako umislio da je to na Bezaniji, ili blizu, ali ne znam stvarno.

Zna li neko od forumasa gde je to tacno, i kako stici dotle (recimo prevozom)?

hvala
 
hazard":15csiedk je napisao(la):
Kad smo kod vidikovaca.

Gde se tacno nalazi onaj vidikovac na NBG? Mislim na brdo.

hvala
Nisam shvatio na koji onaj vidikovac mislis? Na koji konkretno post mislis?

Inace jedino "brdo" na NBG je Bezanijska Kosa.

Edit: Pokusacu da pogodim s obzirom da pominjes brdo i da dominira Genex. To bi mogao da bude ili 11. april ili jedan objekat(ne znam sta je u njemu) na Bez. Kosi iznad zeleznicke stanice Tosin Bunar. Za oba ova mesta ne znam da li imaju kafice sa te strane, ali sve ovo sto si nabrojao se slaze.
 
Ne mislim ni na jedan post prethodni. Vidikovac nije na vrhu zgrade ili tako nesto, vec je poljana na vr' brda (gde sam video nekog lika kako vodi ovce, mozda i koze). Bice da je Bezanijska kosa, samo ne znam tacno gde. Kafici su tu, prizemni.
 
Vrh