Šta je novo?

"Uvod u urbane studije" - Radionica 9-13. januara 2012

jovanovm

Advanced
Učlanjen(a)
09.04.2007.
Poruke
3.694
Pohvaljen
580
Lokacija
Kradifornija
KVLJ3.gif


Dragi prijatelji i prijateljice, Beobuilderke i bilderi :)

Imam čast da vas pozovem na seriju radionica "Uvod u urbane studije" u organizaciji UG "Imamo plan" koja će se održati od 9 do 13. januara u popodnevnim časovima u prostorijama Udruženja KURS, Rajićeva 14/6.

Ova radionica je primer jednog novog tipa škole, otvorenog oblika gradskog samoobrazovanja. Umesto suvoparnih predavanja u kojima profesor "objašnjava" materiju "neupućenim" studentima, naša serija "Škola" će se zasnivati na samoorganizovanim, kolektivnim diskusijama. Ovo je jedan eksperiment da znanje koje smo podelili na BeoBuild forumu i zajedničkim susretima pokušamo bolje da usresredimo i stvorimo jedan gradski centar razmene i stvaranja znanja.

Ovaj, prvi, eksperiment ima ambiciozan cilj - da za pet dana zajednički otvorimo skup pitanja koji bi nastavno veće nekog većeg svetskog univerziteta predavalo pod nazivom "Uvod u urbane studije" i naplatilo budibogzašto. Sastojaće se od pet sesija od po dva sata, gde ćemo zajednički pokriti jedan veliki skup pitanja kao što su - Šta čini grad? Kako funkcioniše? Kako se razvija i menja? Koji ljudi u njemu žive i kako? Ko uopšte ima pravo na grad?

Program radionice:

9. januar (18-20h)
Šta je to urbana forma? Kako operiše?

Upoznavanje, dogovor o rasporedu, diskusija o zajedničkim ciljevima.
Pauza.
Uvod u urbanu formu - Spiro Kostov


10. januar (18-20h)
Kako grad nastaje i kako se menja? Da li umire? Desna i leva perspektiva.

Lois Mamford - Od metropole do nekropole (odlomak)
Pauza
Anri Lefevr - Urbana revolucija (odlomak)

11. januar (18-20h)
Kakvo je urbano iskustvo van Zapada? Da li postoji ne-Zapadni grad? Kako operišu rodne podele u urbanoj sredini?

Orhan Pamuk - Istanbul, grad sećanja (odlomak)
Pauza
Nataša Mišković - Bazari i bulevari, svetovi života u Beogradu 19. veka (odlomak)

12. januar (18-20h)
Kakva su iskustva marginalizacije u gradskoj sredini?

Projekcija filma: Mržnja - Matju Kasovic (Francuska, 1995)


13. januar (17-19h)
Ko ima pravo na grad? Ima li veze ekonomska kriza koja je počela 2008. sa urbanim promenama?

Dejvid Harvi - Pravo na grad
Pauza
Zaključci, utisci, planovi za buduće radionice, piće, iće, zezanje, proslava :)


Svi materijali će biti besplatni i dostupni na jeziku koji razumete ako možete da pročitate ovu rečenicu. Naravno, sva pitanja o toku i sadržaju radionice, lokaciji, ili bilo čemu drugom slobodno pitajte ovde, potrudiću se da odgovaram što pre.

Svako dobro,
jovanovm.

EDIT: Oko jezika (vidi dole)
 
pocinje sa radom OTVORENA SKOLA :kk:
 
Mozete li mi objasniti koji je to "nas jezik"?
Jezici mogu biti engleski, italijanski, srpski, madjarski, slovacki, romski... A ne "nasi" i "njihovi".
Da li ste mislili na maternji jezik?

Zamolila bih vas da to ispravite, jer ovim direktno ugrozavate nacionalne manjine
koje bi mogle citati vase obavestenje.
Moj maternji jezik je slovacki, jer su mi roditelji Slovaci, sluzim se i srpskim i engleskim i ni jedan ne
dozivljavam kao svoj, nas, vas ili njihov.
Sigurna sam da niste imali lose namere, ali uveravam vas da jako ruzno zvuci svojatanje i izraz je nepostovanja.

Hvala,
S.
 
Draga SofijaS, namera nije bila ništa da svojatamo niti nekog da isključujemo! Naravno, argument se može napraviti da je zamenica "naš" jedina inkluzivna od tih koje ste spomenuli. Na primer, kako može biti svojatanje množinska zamenica koja svojom množinom ugrožava sam koncept svojine, ili, pošto sposobnost razumevanja jezika i pripadnost naciji nisu ista stvar, pojam jezičke zajednice koju implicira termin "naš" nije zasnovan na podelama, već na deljenju kognitivnih procesa - tj. taj jezik (i svaki jezik koji razumete/govorite/pišete) je i vaš, jer ga vi tim korišćenjem i stvarate. Koncept "njihovog" jezika u takvom shvatanju uopšte i ne može postoji.

Ali to su sve filozofska pitanja, kojima se nažalost nećemo baviti na ovoj radionici. Iskreno da vam kažem, ja sam napisao "naš" jezik jer nisam hteo da pišem rogobatno srpski, srpsko-hrvatski i hrvatski (to su jezici na koje su prevedeni ti tekstovi). Ideja je bila da se izbegne potencijalni konflikt, a čini mi se da sam sada stvorio novi. To mi nije bila namera. Eto, nije mi prijatno da ispravljam, ali specificiraću gore. Naravno da su ljudi svih maternjih jezika, iskustava i nacionalnih identiteta dobrodošli na radionicu, i nadam se da ću vas videti tamo! :)
 
Off:

Sofija, pa baš NAŠ jezik zvuči daleko bolje nego Srpski, Srpsko-Hrvatski, "maternji" i sl. Meni je pola familije ne-srpsko, i niko se bi vređao zbog Našeg jezika, jer ga svi oni smatraju svojim isto koliko i Mađarski, Češki i sl.
 
Ima već i više od 42 posetilaca, siguran sam. :)

Juče su osvanuli posteri i u Inex FIlmu :)
 
Mene zanima koji je nivo predznanja potreban za ovo?
Ja sam po struci diplomirani Geograf. Mo smo se do nekle bavili ovim problemima u okviru Geografije naselja ali nikada nismo ulazili u ozbiljnije prakticne probleme gradova.

Jel moze da dodje ko oce ili postoje neka ogranicenja po pitanju strucnosti.

Sto se vi lepo nebi prijavili kao seminar kod ministarstva prosvete za strucno usavrsavanje nastavnika. Mi iz oblasti geografije gotovo i da nemamo kvalitetnih strucnih usavrsavanja.
 
Nego jos nesto da pitam... jel moze da se dolazi po sistemu kad nam se koja tema svidja ili bi bio red da se dodje svih 5 dana ako smo se vec odlucili?
 
@jlaki
Bili smo u Inexu već, drago mi je da je primećeno!

Posteri su danas osvanuli u Knez Mihajlovoj, kao i mnogim okolnim delovima centra, taman da ih ljudi vide za vikend. Hvala našem mladom i perspektivnom forumašu @vozdovacki na pomoći!

eoRmx.jpg



@Bus
Ideja je da je ovo neformalna diskusija, samoorganizovana, znači van ikakvih institucija. Članovi univerziteta, gradskih struktura, ili vlade Papua Nove Gvineje su svi dobrodošli, ali u osnovi ova radionica ne pripada nikome već samo svojim učesnicima, dokle god traje.

Nivo potrebnog predznanja je nula. Pokušaćemo kroz diskusiju da približimo znanje jedni drugima nezavisno od nivoa obrazovanja i intelektualnog "renomea". Ovo je prostor za deljenje i razmenu znanja, a ne za ikakav elitizam. Dobrodošao si! Možeš doći na bilo koji dan, ali da bi mogao da doprineseš, bilo bi dobro da dođeš na prethodnu sesiju da pokupiš fotokopije tekstova. Ja ću pokušati da postavim koji PDF online, ako stignem da ih skeniram preko vikenda.
 
gde se mogu preuzeti materijali?


potrudiću se da dođem.
 
@MilisaV

Za sada nemamo jos materijale u PDF formatu - moram da ih skeniram, a nesto me zeza skener. Fotokopije za drugu sesiju su napravljene i bice dostupne na prvoj radionici. Trebalo bi da bude PDFova do sutra uvece, nadam se. Postavicu link na sajtu, naravno.
 
Evo i linkova ka tekstovima koje ćemo koristiti u diskusiji. Imaćemo fotokopije, ali bilo bi dobro da odštampate/pročitate kod kuće pre nego što budete došli.

Utorak:
Lois Mamford - Grad u istoriji (Od Metropolisa do nekropolisa)
Anri Lefevr - Urbana revolucija (odlomak iz uvoda)
Sreda:
Orhan Pamuk - Istanbul - uspomene i grad (Huzun - melanholija - tristesse)
Nataša Mišković - Bazari i Bulevari (odlomak o porodici Novaković)
Četvrtak:
Prikazivanje filma "Mržnja" Matju Kasovica (titl na srpskom)

Svi PDF fajlovi:
http://db.tt/5Wd7xvMK

Petak:
Dejvid Harvi - Pravo na grad (prev. Goran Vujasinović)
http://www.slobodnifilozofski.com/2010/01/david-harvey-pravo-na-grad.html
 
Hvala svima na dobroj diskusiji danas. Koristeći knjigu Spiro Kostova The City Assembled, počeli smo polazno od raznih elemenata urbane forme - ivica grada, njegovih podela, javnih prostora, ulica, i grada kao procesa. Od toga smo otvorili veliki broj pitanja, i dodirnuli smo mnogo mesta, od Beograda, preko Bronksa i Mostara do gradova u Kosta Rici.

Diskusija je ponekad bila žustra, a uz pomoć novih moderatora, nadamo se da ćemo sutra biti još produktivniji i nećemo se toliko rasplinjavati! :)

Zamolio bih sve koji će doći sutra da pročitaju Mamforda i Lefevra sa ovog linka, da bi mogli da prate diskusiju i učestvuju podjednako sa ljudima koji su bili danas.

http://db.tt/5Wd7xvMK

Hvala forumašima koji su došli da predstavljaju BeoBuild, nadam se da će vas sutra biti još.
 
Bejah i ja na radionici bilo je veoma interesantno prije svega poucno.Bilo nas je negdje oko 15 tak
Oba teksta i diskusija koja je naknadno usledila bila je veoma korisna za bolje razumjevanje i sagledavanje danasnje situacije u beogradu pogotovo odlomak iz knjige bazari i bulevari na momente djelovalo je kao da se prica 21 nazalost.Nekazese dzabe da je istorija uciteljica zivota kako nebi pravili greske ubuduce .Svako ko moze da dodje dobrodosao je :gobb: :pob:
 
Odlicna radionica, nazalost ne mogu svaki dan da prisustvujem. Takve stvari nedostaju, da se ljudi aktivno ukljuce u dublje razmisljanje i raspravu. Tako treba.
Samo da nam je vise vremena...
 
Ево један догађај, са тематиком сличном оној, у Отвореној школи. Симпузијум, следећи назив:

Language and the city.

http://www.sociolinguistics-symposium-2012.de/

Биће у августу ове године, а рок за пријављивање је до 31.1.2012.
 
jovanovm":211jflk2 je napisao(la):
Hvala našem mladom i perspektivnom forumašu @vozdovacki na pomoći!

eoRmx.jpg

Hvala tebra, da ti iskreno zekam, stvarno si bardo, odradio si sljaku do jaja i jos nisi uzeo repa za to, cestitam brate!

Divimo se na radionici matori! :kk: :D
 
Vrh