Rasveta (Klasična, LED, halogena...)

Pitanja, saveti i iskustva o uređenju i opremanju vašeg životnog i radnog prostora
Vitez Koja
Korisnikov avatar
Beginner
Pridružio se: Sre Feb 23, 2011 6:51 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 101
Pohvalio: 56

Re: Rasveta (Klasična, LED, halogena...)

Postod Vitez Koja » Sre Apr 15, 2020 1:26 pm

Pravi savet niko ne može dati :D Mnogo zavisi od situacije do situacije.
Iskustva sa pomenutom firmom nemam, ali imam nekih drugih pa se nadam da ću moći da odgovorim na većinu pitanja.

Kod led rasvete je prvi problem što postoji obična niskonaponska na jednosmernu struju i "zamenska" koja može da radi na 220V naizmenično.
Obična led rasveta se mnogo lakše dimuje i tu postoje razna rešenja. Od jednostavnih potenciometara, preko bežičnih kontrola kao sa linka i iz prethodnog posta pa do centralizovanih rešenja za javne objekte sa zonama i predefinisanim scenama. Druga bitna stvar kod obične led rasvete je da uglavnom daje usmereno svetlo (za razliku od klasičnih sijalica koje uglavnom sijaju na sve strane) i da je relativno malih dimenzija i proizvodi se u najrazličitijm oblicima. Npr postoji led panel 60x60cm svetleće površine, debljine 1cm i težine par stotina grama što je sa klasičnom rasvetom bilo nemoguće u kućnim uslovima.

Za zamensku je totalno druga priča jer se trudi da glumi običnu sijalicu i koristi postojeću instalaciju pa tu onda mogu da nastanu najrazličitiji problemi u zavisnosti od želja i potreba.
Ukoliko ne mora da se dimuje, onda može da se desi da se zbog same konstrukcije lampe sijalica pregreva i crkava mnogo brže nego što bi trebalo. Jeftine sijalice koje ne mogu da se dimuju obično imaju jeftinije napajanje koje crkava posle određenog broja startova, pa je nekad potrebno kalkulisati da li je isplativije ostaviti je da sija celu noć ili je paliti po potrebi. To nije samo pitanje cene i potrošnje već i da li smeta nekome pa onda treba gledati i optimalni odnos potrošnje i osvetljaja. Sam osvetljaj zamenskih led sijalica je opet treći skup problema jer 8w može da isijava 1000 lumena a može i 1500, što je razlika otprilike između žarulja od 75 i 100W
Moje mišljenje se menja, ali ne i činjenica da sam u pravu.
MC_
Higher intermediate
Pridružio se: Uto Nov 14, 2017 11:51 am
Kontakt:
Pohvaljen: 1552
Pohvalio: 272

Postod MC_ » Čet Jun 18, 2020 10:14 am

Preporucio bih Filips koji se prodaje u ljubicastim pakovanjima.
Te LED sijalice su najbolje za oci (ako ste izabrali toplo zutu).
Jeftine LED sijalice imaju u sebi dosta plave svetlosti i stetne su za oci.
(oci su mi propale pa osecam ove razlike)
Pohvale za post: 1
Прле
Korisnikov avatar
Higher intermediate
Pridružio se: Čet Nov 29, 2018 12:57 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 1523
Pohvalio: 1406

Postod Прле » Pon Avg 31, 2020 2:04 pm

nensav » Сре Апр 15, 2020 1:12 pm napisao:Ovi što su mi prodali rasvetu sada me ubedjuju da ugradim bežićno uporavljanje otprilike ovakvo neštohttp://www.xenonlight.rs/blog/bezicno-upravljanje-rasvetom.html)

POšto sam se već opekao sa dimerima i regulatorima svetlosti, malo sam skeptik da se opet ne istrčim i na kraju prospem pare za džabe.

Da li neko ima iskustva i pravi savet?

Уколико имаш могућности да купиш (не знам да ли то неко у Србији продаје, препоручујем плавозубо управљање. Протокол је Казамби а произвођачи могу да буду разни. Крајње једноставно повезивање и ради од телефона преко бесплатне апликације.

WiFi je добар али захтева знање за повезивање, и ако је опрема јефтнија зна да прави проблем

Најјефтинија варијанта је радио управљање (инфрацрвено немој да узимаш) али онда мора онај ружни даљински да се користи.

А зашто ниси одмах купио управљање? Да ли опрема даје смао бело светло или је у боји?
Bulbulderac17
Korisnikov avatar
Higher intermediate
Pridružio se: Ned Jan 04, 2015 8:10 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 5379
Pohvalio: 154

Postod Bulbulderac17 » Pon Avg 31, 2020 6:03 pm

Pozdrav društvo,

Kakva su vaša iskustva sa Philips Hue sistemima?

Koristim već duže vreme jedan set od dve sijalice (bez bt) i bridge i vrlo sam zadovoljan...pa sam razmišljao da sistem implementiram u celom stanu pa me interesuje da li postoji neka bolja alternativa i jeftinija od PHILIPSa..bilo bi idealno da je kompaktibilna sa apple ili google Home-om.

Sent from my iPhone using Tapatalk
nensav
Higher intermediate
Pridružio se: Čet Jan 16, 2014 6:03 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 356
Pohvalio: 287

Postod nensav » Uto Sep 01, 2020 10:21 am

Прле » Mon Aug 31, 2020 1:04 pm napisao:
nensav » Сре Апр 15, 2020 1:12 pm napisao:Ovi što su mi prodali rasvetu sada me ubedjuju da ugradim bežićno uporavljanje otprilike ovakvo neštohttp://www.xenonlight.rs/blog/bezicno-upravljanje-rasvetom.html)

POšto sam se već opekao sa dimerima i regulatorima svetlosti, malo sam skeptik da se opet ne istrčim i na kraju prospem pare za džabe.

Da li neko ima iskustva i pravi savet?

Уколико имаш могућности да купиш (не знам да ли то неко у Србији продаје, препоручујем плавозубо управљање. Протокол је Казамби а произвођачи могу да буду разни. Крајње једноставно повезивање и ради од телефона преко бесплатне апликације.

WiFi je добар али захтева знање за повезивање, и ако је опрема јефтнија зна да прави проблем

Најјефтинија варијанта је радио управљање (инфрацрвено немој да узимаш) али онда мора онај ружни даљински да се користи.

А зашто ниси одмах купио управљање? Да ли опрема даје смао бело светло или је у боји?

Hvala na savetu, ali na kraju sam odustao od bežičnog upravljanja. Zatšo odmah nisam kupio? Zato što nisam znao, nisam se na vreme informisao. Svetlo je belo, ne podnosim ono u boji
Прле
Korisnikov avatar
Higher intermediate
Pridružio se: Čet Nov 29, 2018 12:57 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 1523
Pohvalio: 1406

Postod Прле » Ned Sep 06, 2020 8:31 pm

Па добро, увек може да се дода опрема, све је једноставнија за инсталацију и управљање.
nex999
Korisnikov avatar
Novice
Pridružio se: Sre Nov 20, 2019 6:16 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 126
Pohvalio: 233

Postod nex999 » Pon Sep 07, 2020 11:04 am

Bulbulderac17 » Pon Avg 31, 2020 5:03 pm napisao:Pozdrav društvo,

Kakva su vaša iskustva sa Philips Hue sistemima?

Koristim već duže vreme jedan set od dve sijalice (bez bt) i bridge i vrlo sam zadovoljan...pa sam razmišljao da sistem implementiram u celom stanu pa me interesuje da li postoji neka bolja alternativa i jeftinija od PHILIPSa..bilo bi idealno da je kompaktibilna sa apple ili google Home-om.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Istrazi Yeelight (xiaomi) opcije. Imas sijalice, ugradne rozetne, lustere i led stripove, rade i bez hub-a, samo im treba wifi. Ja trenutno opremam stan sa Yeelight svetlima (rozetne, stripovi i jedna plafonjera). Radi ok, ali s obzirom da jos nisam zavrsio sve niti se uselio ne mogu da dam krajnji sud :)
Inace, Yeelight rozetne su maltene ista stvar kao i Philips, cak na kutijama imaju Philips logo jer se prave u istoj fabrici. A kostaju dosta jeftinije, kao i sva Yeelight rasveta.
DusanBG
Higher intermediate
Pridružio se: Sre Sep 26, 2012 11:42 am
Kontakt:
Pohvaljen: 920
Pohvalio: 735

Postod DusanBG » Uto Sep 08, 2020 12:12 pm

abrines » Fri Mar 27, 2020 10:24 am napisao:Тешко је димовати ЛЕД расвету, из разлога што ЛЕД саме по себи имају праг напона који ће резултовати паљењем или гашењем, тако да ако вртиш обичан потенциометар нећеш добити смањење и повећање светлости него једноставно у једном моменту ће се упалити (нпр од 8 волти), након одређеног окретања потенциометра ће се угасити ( нпр ако падне испод 5 волти) или ће исијавати. За регулисање ЛЕД постоје посебни драјвери који нису јефтини.

Ne videh ovu temu ranije, elem i ja sam jedan zid (tri sijalice) radio sa dimovanjem, ali dimovanje je užasno loše, iako su philips sijalice za dimovanje i menjao sam dva dimmera. Elem odustao sam od daljeg eksperimentisanja, ok mi je i ovako. U praksti to znači da se gase kada padnu ispod 30-40% (odokativno) snage osvetljenja, a razlog za dimovanje je upravo da možeš što više da smanjiš intenzitet istog, bar bio meni.

Ggeneralno zapažanje, sve sijalice smo uradili u LED u 2017. kada je stan renoviran, nijedna nije crka, a u pitanju je bio mix Philips, Elmark i jedna kineska no name. Ova kineska je zamenila jedinu običnu žarulju koju su mi majstori stavili u luster u trpezariji koja je pregorela posle cirka 3 meseca. Tako da se isplati 1 kroz 1 platiti više i ne baviti se dalje menjanjem sijalica malo malo.
DusanBG
Higher intermediate
Pridružio se: Sre Sep 26, 2012 11:42 am
Kontakt:
Pohvaljen: 920
Pohvalio: 735

Postod DusanBG » Čet Sep 10, 2020 11:06 am

Dopuna na prethodni post, imam i jednu CFL u dečijoj sobi u plafonjerki. Nije crkla, ali gubi snagu vremenom, tako da već razmišljam da je menjam, one su svakako neko polurešenje koje ne preporučujem.
nensav
Higher intermediate
Pridružio se: Čet Jan 16, 2014 6:03 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 356
Pohvalio: 287

Postod nensav » Pet Okt 16, 2020 11:05 am

Kakve su ovo sijalice?

Edison vintage da li je to nešto novo ili stare sijalice malobolje spakovane?

Slika

Slika

Slika

Slika

Povratak na “Uređenje i opremanje”