Rekonstrukcija Brankovog mosta

Radionica, naši neobavezni modeli, predlozi, ideje - kako učiniti Beograd lepšim

Moderator: Igor

direktor
Korisnikov avatar
Professional
Pridružio se: Pet Okt 10, 2008 2:07 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 14275
Pohvalio: 5965

Re: Rekonstrukcija Brankovog mosta

Postod direktor » Pet Sep 06, 2013 4:31 pm

Beograd: Brankov most bez jedne pešačke staze
R. K. | 05. septembar 2013. 22:02 | Komentara: 0
Na tri mesta se nalaze metalne mreže i prepreke koje šetači zaobilaze i nastavljaju put preko kolovoza. Znakova o zabrani prolaza nema, kao ni majstora
Slika
PEŠACI koji krenu sa novobeogradske strane ne mogu da pređu preko Brankovog mosta jer su postavljene žičane ograde na nekoliko mesta. Ipak, to ne sprečava one koji su "zalutali" da po nekoliko puta preskoče betonsku ogradu i nađu se na kolovozu. Na tri mesta se nalaze ove metalne mreže i prepreke koje pojedini šetači zanemaruju i time ugrožavaju pre svega svoj život.

Ipak, ni na jednoj mreži ne stoji znak da je prolaz zabranjen, niti o čemu se radi i ko će popravljati staze. Najmanje deset dana su ograde postavljene, a od eventualnih radova nema ništa.

Pešaci pak ne haju, i za vreme dok je ekipa "Novosti" bila na mostu, desetak njih je zaobilazilo prepreke. Ignorisanje ograde nije zabrinulo sugrađane, iako su im s leđa dolazile gradske grdosije.

USKORO RADOVI
NEZVANIČNO se moglo čuti da su ograde postavljene zbog bezbednosti prolaznika, a najverovartnije će se staza popravljati u narednom periodu. Ipak i bez upozorenja na žičanoj mreži, zdrav razum kaže da se ne treba peške kretati preko mosta uporedo sa automobilima.
- Niti ima nekog objašnjenja, niti su nam najavili da će da popravljaju. Samo ne znam šta, jer je staza i ovako vizuelno u dobrom stanju, ima nešto oštećenog asfalta skroz na početku, ali to je zanemarljivo - rekao nam je M. P. - Mi se opet, svi koji moramo da pređemo, ponašamo kao da prepreka nema.

I tako muž poveo ženu, pa hop na kolovoz u žutu traku, rezervisanu za autobus. Isto se ponaša i biciklista kome nije bilo teško da prebaci bajk sa staze na put i nastavi da se vozi. Na suprotnoj strani, ka Novom Beogradu, pešaci i biciklisti nesmetano se kreću.

- Neka lepo napišu zašto su postavili ogradu, a ne ovako, još ću pomisliti da je most nekom prodat, pa da će postaviti kafić ili kiosk - odmahuje rukom gospodin sa bradom.

http://www.novosti.rs/vesti/beograd.74. ... acke-staze
*Ова порука је за приватну, а не јавну употребу. Њена сврха/циљ/намера није вршење нити позивање на вршење кривичних или других кажњивих дела, већ упражњавање Уставом зајемчене слободе мисли, савести и говора.
direktor
Korisnikov avatar
Professional
Kontakt:

Postod direktor » Sre Sep 11, 2013 7:53 pm

Slika
*Ова порука је за приватну, а не јавну употребу. Њена сврха/циљ/намера није вршење нити позивање на вршење кривичних или других кажњивих дела, већ упражњавање Уставом зајемчене слободе мисли, савести и говора.
RioBL
Korisnikov avatar
Advanced
Pridružio se: Ned Mar 22, 2015 8:40 am
Kontakt:
Pohvaljen: 1664
Pohvalio: 2678

Postod RioBL » Sre Apr 15, 2015 12:40 pm

zexland napisao:Slika

Svidja mi se ovo rjesenje, narocito dio oko uredjenja prostora oko obeliska na starobg strani. Ali mogu se uociti i neki problemi.

Npr,
Prosirenjem mosta i stavljanjem sina na njegovu povrsinu dodatno se dize nivo buke. ionako neprijatno setanje mostom postaje jos gore.
Izmicanjem kamenih osnova mosta prema nizvodnoj strani, zatvara se zgrada u Karadjordjevoj ulici. Zgrada bi gledala u nogu mosta. Osim toga ta bi zgrada, koja bi mogla biti reprezentativan objekat na toj lokaciji, dosla jos blize mostu. Vozovi bi prolazili tik uz prozore.

Zanima me da li je neko razmatrao mogucnost prolaska sina kroz unutrasnjost mosta!?

Probao sam napraviti jedan takav model po kom bi LRT tipa Sky train prolazio kroz konstrukciju na uzvodnoj strani mosta. Cini mi se da tu ima dovoljno prostora da se mimoidju dva voza.

Slika

a kao osnova za izradu modela mi je posluzila ova slika
Slika
hranite se zdravim mislima i pazite da vam imunitet ne opadne na serviranu glupost.
razgradjevinar
Korisnikov avatar
Higher intermediate
Pridružio se: Ned Avg 22, 2010 7:44 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 1678
Pohvalio: 1615

Postod razgradjevinar » Sre Apr 15, 2015 1:41 pm

Slika

vidis ovo dvoje ljudi? oni se nalaze na uzvodnoj strani mosta, na mestu gde ti predlazes trasu metroa. e pa metro vozu , lrt-u, cak i obicnom tramvaju bi bilo malko nezgodno da ovako preskoci odbojnik i pretrci na drugu stranu brankove ulice. ili cenis da bi u cilju spasavanja od buke stanara u zgradi u karodjordjevoj trebalo srusiti sve zgrade u brankovoj?
RioBL
Korisnikov avatar
Advanced
Kontakt:

Postod RioBL » Sre Apr 15, 2015 2:12 pm

@Razgradjevinar
Mislim da nisi razumio. Trasa ako bi bila izvodljiva, prolazila bi kroz postojecu konstrukciju mosta i to kroz njegovu uzvodnu polovinu. Znaci ispod postojecih automobilskih traka i dalje ispod Brankove ulice. Evo, malo sam poravio crez :)

Slika
hranite se zdravim mislima i pazite da vam imunitet ne opadne na serviranu glupost.
zexland
Korisnikov avatar
Advanced
Pridružio se: Čet Jun 07, 2007 3:54 am
Kontakt:
Pohvaljen: 3339
Pohvalio: 11491

Postod zexland » Sre Apr 15, 2015 2:52 pm

Ovo je super ! Ali kada bi metro isao podzemno ispod Brankove ulice...ili kada bi skrenuo od Varos kapije tacno ka Brankovom mostu...ovo bi sada promenilo ceo koncept, pogotovo krak/izlaz ka Novom Beogradu :) meni se dopada ideja i izvodljiva je naravno...samo kad bi ilmali para za to :)
Live, Love & Create / Ζήστε, Αγάπη & Δημιουργώ
direktor
Korisnikov avatar
Professional
Kontakt:

Postod direktor » Sre Apr 15, 2015 2:55 pm

Neizvodljivo nemoze se nakalemiti metro unutar konstrukcije a da se nepravi komplet novi most
razgradjevinar
Korisnikov avatar
Higher intermediate
Pridružio se: Ned Avg 22, 2010 7:44 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 1678
Pohvalio: 1615

Postod razgradjevinar » Sre Apr 15, 2015 3:04 pm

jasno ti je da to nije moguce bez predhodnog rusenja postojeceg mosta a ne verujem da bi se iko upustio u rusenje brankovog mosta da bi na istom mestu napravio novi most u dva nivoa.obrati paznju na prostor oko obeliska, to je jedino mesto u sirem okruzenju gde trasa moze da "zaroni" pod zemlju bez nekog velikog rusenja

ja licno mislim da metro uopste i ne treba da premosti savu na tom mestu nego mnogo uzvodnije, po sredini SA (plus sto je vec omugucena veza topcider-nbg preko novog mosta na adi) ali sve gradske vlasti, ukljucujuci i sadasnju, forsiraju tu trasu metro/lrt
Pohvale za post: 2
RioBL
Korisnikov avatar
Advanced
Kontakt:

Postod RioBL » Sre Apr 15, 2015 4:41 pm

Nadam se da svi znamo da Brankov most zapravo cine 2 mosta. (pogledati prilog)
To znaci, da AKO bi bilo moguce u konstrukciju br2 ugurati LRT, nebi morao da se rusi nikakav most kao sto se sugerise. Radovi na adaptaciji bi se odnosili samo na konstrukciju br.2 i za to vrijeme saobracaj bi se nesmetano obavljao konstrukcijom br1 (3 trake u smjeru NBG).

Slika
RioBL
Korisnikov avatar
Advanced
Kontakt:

Postod RioBL » Sre Apr 15, 2015 4:51 pm

zexland napisao:Ovo je super ! Ali kada bi metro isao podzemno ispod Brankove ulice...ili kada bi skrenuo od Varos kapije tacno ka Brankovom mostu...ovo bi sada promenilo ceo koncept, pogotovo krak/izlaz ka Novom Beogradu :)

Ona varijanta koju si ti predstavljao je odlicna posebno zbog mogucnosti lijepe stanice kod obeliska. U obe varijante mjesto ulaska LRT pod zemlju bilo bi blizu jedno drugom ali bi ova varijanta za koju ja pitam morala znaciti podzemnu stanicu na tom prostoru sto je cini skupljom. ili odustati od stanice!?

Sto se tice NBG strane, mislim da bi za izlazak LRT iz mosta morala da se prosiri cesta prema starom sajmistu, tj da se trake "razmaknu" za sirinu LRT i onda bi on dalje isao nadzemno kao sto obe varijante predvidjaju (na vijadukt).

Ako stignem probacu da i tu situaciju ilustrujem.
RioBL
Korisnikov avatar
Advanced
Kontakt:

Postod RioBL » Sre Apr 15, 2015 4:55 pm

direktor napisao:Neizvodljivo nemoze se nakalemiti metro unutar konstrukcije a da se nepravi komplet novi most

Zasto to mislis?
I nemojmo se zavaravati...Ova varijanta koju je Zeks crtao znaci zapravo pravljenje novog mosta (nova konstrukcija na novim osloncima).
Ja bas zbog toga i pokusavam da razmotrim ovu opciju, da se ne mora praviti novi most,
RioBL
Korisnikov avatar
Advanced
Kontakt:

Postod RioBL » Sre Apr 15, 2015 4:58 pm

razgradjevinar napisao:ja licno mislim da metro uopste i ne treba da premosti savu na tom mestu nego mnogo uzvodnije, po sredini SA (plus sto je vec omugucena veza topcider-nbg preko novog mosta na adi) ali sve gradske vlasti, ukljucujuci i sadasnju, forsiraju tu trasu metro/lrt

ta trasa se forsira iz razloga sto se zeli metro stanica na Trgu Republike a ovaj most je najblize. Svaka druga lokacija za prelazak Save cini citav projekt skupljim. pogotovo izgradnja novog mosta "po sredini SA".
RioBL
Korisnikov avatar
Advanced
Kontakt:

Postod RioBL » Sre Apr 15, 2015 5:05 pm

ispod mosta...

Slika
direktor
Korisnikov avatar
Professional
Kontakt:

Postod direktor » Sre Apr 15, 2015 5:08 pm

Imas pogresne premise iz kojih izvlacis pogresne zakljucke .
Ako bude srece nece metro ici po tom projektu .Most od terazijske terase je daleko bolja varijanta .Skuplje je prepravljati konstrukciju od pravljenja nove paralelne
Gorstak89
Korisnikov avatar
Higher intermediate
Pridružio se: Uto Jan 15, 2013 4:42 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 1109
Pohvalio: 446

Postod Gorstak89 » Sre Apr 15, 2015 5:20 pm

Ok, ne bih želeo da budem grub prema novajlijama ali... da zna se kako izgleda most, i ne nemože tako :D
Prvo bi morao novi most da se pravi, drugo nema odakle LRT da dođe do mosta. Treće vrlo moguće da bi i stubovi morali da se dorađuju.
A dok se sve to radi, opet kolaps u saobraćaju jer bi brankov bio zatvoren.
@SuroviDadas
RioBL
Korisnikov avatar
Advanced
Kontakt:

Postod RioBL » Sre Apr 15, 2015 5:28 pm

Gorstak89 napisao:Ok, ne bih želeo da budem grub prema novajlijama ali...

Zasto grub...nije ovo moj privatni projekat :D
Ja samo hocu da vidim kakva su misljenja i saznanja o ovoj ideji.
CASTELBIANCO
Korisnikov avatar
Higher intermediate
Pridružio se: Sub Dec 17, 2011 2:34 am
Kontakt:
Pohvaljen: 1153
Pohvalio: 535

Postod CASTELBIANCO » Sre Apr 15, 2015 6:28 pm

Jel postoji opsta tema o mostovima?
Okacio bih nesto za ljubitelje istih sto sam pronasao u porodicnoj biblioteci. Ako nema, mogu i ovde. Radi se o nekim starim nacrtima mostova iz doba Kraljevine. Deluje interesantno
"In the kingdom of the blind, the one-eyed man is king."
direktor
Korisnikov avatar
Professional
Kontakt:

Postod direktor » Sre Apr 15, 2015 7:30 pm

Postavi ovdje nije problem
CASTELBIANCO
Korisnikov avatar
Higher intermediate
Kontakt:

Postod CASTELBIANCO » Sre Apr 15, 2015 7:34 pm

SlikaSlikaSlikaSlikaSlikaSlikaSlikaSlikaSlikaSlikaSlika
Itd,itd...da ne gusim.
Bas sam danas ovo nasao u starom nacrtnom bloku.
Sta mislite da ovi nacrti, skice mogu da predstavljaju ?
Pohvale za post: 3
direktor
Korisnikov avatar
Professional
Kontakt:

Postod direktor » Sre Apr 15, 2015 7:50 pm

Mora da imaju neki prateci tekst opis pecat je zanimljiv svakako
CASTELBIANCO
Korisnikov avatar
Higher intermediate
Kontakt:

Postod CASTELBIANCO » Sre Apr 15, 2015 7:53 pm

Nazalost nasao sam samo nacrti. Neke stranice su pocele da zute, pa sam mozda mislio da ih odnesem na gradjevinski fax
direktor
Korisnikov avatar
Professional
Kontakt:

Postod direktor » Sre Apr 15, 2015 7:56 pm

Odnesi im kopije mozda ce neko prepoznati o cemu se radi .
CASTELBIANCO
Korisnikov avatar
Higher intermediate
Kontakt:

Postod CASTELBIANCO » Sre Apr 15, 2015 7:58 pm

Hocu. Javicu ako mi nest odgovore :)
RioBL
Korisnikov avatar
Advanced
Kontakt:

Postod RioBL » Sre Apr 15, 2015 8:19 pm

Sudeci po pecatu i crtezima radi se o nekoj vrsti udzbenika iz mostogradnje. koliko vidim prikazani su crtezi razlicitih mostova. Pecat pripada "Velikoj Skoli Beograd" preteci gradjevinskog fakulteta, osnovanoj u 19vjeku.
spatiotecte
Professional
Pridružio se: Pet Feb 09, 2007 8:58 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 6830
Pohvalio: 1640

Postod spatiotecte » Sre Apr 15, 2015 8:41 pm

.
Poslednja izmena od spatiotecte u Sre Apr 15, 2015 8:54 pm, izmenjeno 1 put ukupno.

Povratak na “Beobuild - radionica”