Šta je novo?

Vizuelni identitet Beograda kroz urbani mobilijar

Urbanista

Intermediate
Učlanjen(a)
25.11.2009.
Poruke
366
Pohvaljen
2
Mnogi gradovi su razvili identitet svojim fontovima, bojama, cvećem, specifičnim semaforima, pešačkim prelazima, stajalištima itd.

Kako treba da izgleda beogradski urbani mobilijar? Imate neke primere?
Koje su naše boje, koji font?!
 
BOKI SMOKI":3bdz5rix je napisao(la):
:kk:

Slažem se! Logo Beobuilda (reke) mi se mnogo dopada i ova nijansa plave je odlična, kao i font!
Koji je font Beobuilda, inače?!
 
Bilo bi najbolje koristiti debeo font, na svim oznakama u BEOGRADU.Bele boje naravno sa plavom u pozadini.
 
Takodjer, trebalo bi razmisljati polako i o izgledu gradskih govornica, da Bg dobije svoj specifican izgled govornica koji bi se kroz vrijeme moderniziravao, ali bi osnovni imidz ostao. Nesto kao London sto ima - one njihove specificne crvene govornice. Ali, naravo, da se za Bg osmisli vlastiti imidz govornica koji bi imao veze s tradicijom Bg-a te da one s vremenom postanu jedan od simbola Beograda.
Sta mislite o tome?

Btw., nije li Bg nedavno dobio nove reklamne stubove? I da li su oni smesteni po cijelom Beogradu? I da li su stari stupovi maknuti?
 
Ma jesu postavljeni stubovi na svakom koraku ali oni ne mogu biti "inspirativni"...
Ja sam priželjkivao da dođe T-Mobile u Srbiju jer su njihove govornice u Nemačkoj sa velikim monitorima fenomenalni! :rolleyes:
 
Ja isto mislim da je dobar i da treba podržati dalje postavljenje istog.
A šta mislite o grbu grada na kantama, to imaju mnogi gradovi...
 
Pa moglo bi mada me ne privlaci toliko.Ne znam da li to pripada u temu ali stavljao bih vise zastava svugde,nekako imam utisak da ih nedostaje u gradu,najbolja je po meni na vrhu zgrade vlade kada se gleda iz parka kod SKC-a.Imam veliku zelju da ih gledam kako se vijore,mora da ima neka bolest koja to pojasnjava.
 
To mi zvuci kao banalizovanje stvari. Mislim da bi Beograd mogao da se izdvoji nekim novim ''avangardnim'' resenjima mobilijara.
Realno govoreci nismo zemlja koja ima jako arhitektonsko i urbanisticko nasledje da bi automatskli na njega morali da se oslonimo.
Mozda bolje da krenemo da kreiramo sasvim nove stvari ako nista bar po pitanju detalja kao sto je urbani mobilijar!
Naravno da bi svako kvalitetno reinterpretiranje neceg naseg, tradicionalnog itd... bilo sjajna stvar ali pitanje u kojim slucajevima se to isplati.
 
Šta bi sa onim umetničkim klupama koje su postavljali, nešto nije zaživelo...
Nama treba da se malo i opustimo i šalimo, da imamo vedriju umetnost...




Bratislava:

statue002.jpg


Belgija (?):

statue001.jpg


Berlin:

0058.jpg


0212.jpg
 
Do drugog sv rata u Beogradu se vodilo racuna o urbanom mobilijaru od tada su nam petekli postanski sanducici crveni npr ispred pravnog pa ogradice za zelene povrsine npr oko spomenika i zelenih povrsina na trgu po koja stara bandera na kalisu i ona ispred skc .A stare govornice su bile super slicne londonskim mislim da ima koja slika na SSC u temi stari Beograd.Danas nazalost nemogu da se dogovore oko vrste stubica pa imamo sarenilo po meni treba da postoje dva modela za stari BG i za novi BG . :pob:
 
Meni su na primer super one klupe postavljene prvo na Kališu, a potpom u raznim parkovima i uz reke, od betona. Zastava nema premalo, naprotiv mislim da ih na nekim mestima ima previše (Vlada - izgleda kao srednjevekovni zamak u doba vašara).
 
Ja volim zastave i hardiliku i mislim da treba isticati, pogotovo što je naša jedna od najlepših na svetu ali zašto stavljaju one jadne zastavice na Brankovom mostu kad neko dođe?!

Ovako se stavljaju, kad se već stavljaju:

London_bridge_in_Arizona_flying_US_and_UK_flags-IMG_8752_3_-732x552.jpg
 
OK, da stavljaju kako treba - zastavu opštine, grada i države... ali kapiram da bi id*** postavili tri srpske zastave i gotovo... zbog separatizma :)

Ili da furaju fazon ko Ameri pa da postavljaju međunarodne zastave po gradu za razne praznike - to mi se baš sviđa....
 
Ambassador":1j6poam7 je napisao(la):
Meni su na primer super one klupe postavljene prvo na Kališu, a potpom u raznim parkovima i uz reke, od betona. Zastava nema premalo, naprotiv mislim da ih na nekim mestima ima previše (Vlada - izgleda kao srednjevekovni zamak u doba vašara).
Meni je većina tih klupa baš bzvz. Zbog toga što su ofrlje urađene.
 
jovanovm":3h6g6xoz je napisao(la):
Ili da furaju fazon ko Ameri pa da postavljaju međunarodne zastave po gradu za razne praznike - to mi se baš sviđa....
Da li svaka savezna država u SAD ističe često svoju zastavu??? I da li uvek u paketu sa onom glavnom?
 
Zastave su grozne. A cemu i sluze??? Da istaknes kako volis svoju zemlju? Zemlja se voli radeci za njeno dobro, a ne igrajuci se simbolima. Klupe su bile zanimljive, samo su srbi uspeli da ih unakaze za kratko vreme.
 
Meni su zastave super jer su dinamicki deo eksterijera,nekako mi je privlacno kad se vijore,ne zanima me cija je zastava u pitanju,moze biti i skroz bela,samo nek se vijori! :kk:
 
zastave mogu da budu ok, ali ne kad se upletu i izgarave posle 3 dana kao kad su ih kod nas postavili pre npr. evrovizije
 
zhaba":ayqc99ij je napisao(la):
Zastave su grozne. A cemu i sluze??? Da istaknes kako volis svoju zemlju? Zemlja se voli radeci za njeno dobro, a ne igrajuci se simbolima. Klupe su bile zanimljive, samo su srbi uspeli da ih unakaze za kratko vreme.
Zastave nisu grozne i simboli su vrlo vazni ali bitno je da se koriste tamo gde treba i sa ukusom.
 
vucko":172su153 je napisao(la):
Triple post!Edit druze :)
Koristim ja edit, nije to problem nego me mrzi da radim ovo (quote) nekoliko puta u postu, onda moram da ulazim u svaki posebno da bih citirao nekog i odgovorio na to, a to mi je malo sporije nego ovo. Ako me kapiraš :D


Elem, da se vratim temi, nekako mi zastava Grada nije zastupljena toliko.
 
Vrh