Šta je novo?

Novi park u beogradu

MilisaV

Expert
Učlanjen(a)
11.01.2011.
Poruke
5.152
Pohvaljen
1.323
šta mislite da se na kompleksu beli dvor ukloni ograda i duž mesta gde je sad ograda naprave parking mesta plus trotoar i ceo ovaj kompleks otvori za javnost a da se sam beli dvor pretvori u neki muzej ili neku sličnu ustanovu.

po meni prosto je grota da ovoliki kompleks bude zatvoren za javnost odnosno da javnost samo jednom nedeljno može da poseti beli dvor i to organizovano. a šetnju šumom u tom delu može da zaboravi.

napravio sam sliku na gugl zemlji koliki bi to park zapravo bio. pa uporedite to sa bilo kojom drugom šumom / parkom u beogradu i shvatićete veličinu kompleksa.


park.png
 
Mislim da bi sve trebalo betonirati, obeležiti u delux zonu i udri. Na obodima trafike, a sporadično menjačnica pa elektronski rulet.

Bez zezanja: odlična ideja :kk:
 
Ima više stvari zbog kojih ne bi trebalo dirati dvorski kompleks:
- Dvor pripada Karađorđevićima
- to što je ograđen i što ne može bilo ko da mu priđe je i omogućilo da on opstane do danas
- čim se ta ograda ukloni, u Baje Pivljanina bi počela seča šume i izgradnja (legalizovali bi posle sa 99% popusta)
- nema potrebe da se prave parking mesta jer retko ko tuda prolazi pa nije potreban prazan trotoar (kola se sada parkiraju na trotoaru)
- čak i da neko dolazi samo da se prošeta dvorskim parkom, lakše bi bilo da vojska ustupi deo zemljišta na severu kompleksa
- poznato je kako se kod nas odnose prema ustanovama i muzejima (pogledaj Narodni)
- Košutnjak je mnogo veći, a odmah je preko puta (odnosno pruge)

Naravno, slažem se da bi trebalo da budu malo liberalniji što se poseta tiče, ali ne da bude otvoren 24h.
Takođe na južnoj strani postoji kapija koju oduvek čuva vojska, pa je pitanje koje su stvarne granice ovog placa s´obzirom na
to da se graniči sa vojnim objektima
 
Ja bih otvorio park u okolini ali tek posle sto se uradi zastita cime bi bila onemogucena izgradanj zgrada/stambenog prostora.

Beli dvor je valjda vracen Karadjordjevicima,ali to ne menja pricu oko te sume.Samo ne znam kako ce reagovati ameri u svom novom bunkeru,pardon ambasadi.

A sto se tice toga sto je vojska u blizini nema problema.Svakom svoje,bio sam u jednoj kuci na Dedinju gde je zurka,pijani tinejdzeri na sve strane,a na 5 metara odatle sa druge strane patrolira vojska sa puskama jer je tu kasarna Topcider.Dakle,sve se moze kad se hoce.
 
johnny_s":2z1gvwiu je napisao(la):
Ima više stvari zbog kojih ne bi trebalo dirati dvorski kompleks:
- Dvor pripada Karađorđevićima
- to što je ograđen i što ne može bilo ko da mu priđe je i omogućilo da on opstane do danas
- čim se ta ograda ukloni, u Baje Pivljanina bi počela seča šume i izgradnja (legalizovali bi posle sa 99% popusta)
- nema potrebe da se prave parking mesta jer retko ko tuda prolazi pa nije potreban prazan trotoar (kola se sada parkiraju na trotoaru)
- čak i da neko dolazi samo da se prošeta dvorskim parkom, lakše bi bilo da vojska ustupi deo zemljišta na severu kompleksa
- poznato je kako se kod nas odnose prema ustanovama i muzejima (pogledaj Narodni)
- Košutnjak je mnogo veći, a odmah je preko puta (odnosno pruge)

Naravno, slažem se da bi trebalo da budu malo liberalniji što se poseta tiče, ali ne da bude otvoren 24h.
Takođe na južnoj strani postoji kapija koju oduvek čuva vojska, pa je pitanje koje su stvarne granice ovog placa s´obzirom na
to da se graniči sa vojnim objektima
da objasnim nešto. dvor ne pripada karađorđevićima (hvala bogu). dvor im je samo ustupljen na korišćenje. a kako im je ustupljen isto tako im se može uzeti. e sad da odgovorim na sledeće;

- ne slažem se da je to što je ograđen omogućilo da opstane. pa košutnjak nije ograđen pa je opstao.
- slažem se da postoji taj problem da bi mogla da se napravi divlja gradnja ako se ograda ukloni. ali ponovo pominjem ako nema divlje gradnje u košutnjaku zašto bi moralo da bude ovde.
- slažem se da tu sada retko ko prolazi, ali to je upravo iz razloga što postoji ograda pa normalni ljudi koji nisu lokalni živalj nemaju šta da rade tu. ali ako bi ograda bila uklonjena itekako bi bilo razloga da ljudi iz svih okolnih krajeva posećuju ovo mesto. pre svega mislim na miljakovac, banovo brdo, lisičiji jarak, dedinje, banjica, senjak.... a da su parking mesta neophodna najbolje se vidi opet na primeru košutnjaka, odnosno kad je lepo vreme čovek nema gde na košutnjaku da parkira,
- vojska svakako da se iseli sa dedinja, samo vojni deo nije dovoljan.
- slažem se da se kod nas loše odnose prema ustanovama. ali to treba da se menja, i to svakako ne sme da bude razlog da se nešto ne menja.
- to što je košutnjak veći je super stvar, imali bi dva velika parka odma jedan do drugog, i oba bi bila otvorena za javnost.

e sad kako će da reaguju ameri to je njihov problem. alo ako su dosad izdržali u kneza miloša onda mogu da izdrže i park u njihovoj blizini. pa to će i njihovim zaposlenim prijati da za vreme pauze mogu malo da se prošetaju i uživaju u prirodi.
 
Pa,prosto Srbija nije kraljevina,i ova prica sa stavljanjem krune na na zastavu pre 5-6 godina je skroz sasava i.t.d.
 
mastercat":3fl425ph je napisao(la):
Kakve to veze ima ?

Ko je bio vlasnik Belog dvora pre dolaska drugova ?
luj XVI je bio vlasnik dvorca i parka u Versaju pa ih nijedna Francuska REPUBLIKA nije vratila njegovim naslednicima a kamo li pretendentima na nepostojeci presto.

MilisaV":3fl425ph je napisao(la):
šta mislite da se na kompleksu beli dvor ukloni ograda i duž mesta gde je sad ograda naprave parking mesta plus trotoar i ceo ovaj kompleks otvori za javnost a da se sam beli dvor pretvori u neki muzej ili neku sličnu ustanovu.
Itekako je legitimno da imanje koje se odrzava novcem gradjana bude otvoreno za javnost.
Verovatno nema potrebe da se rusi ograda, uz par dodatnih kapija park moze biti poluotvorenog tipa, od izlaska do zalaska sunca.
 
@zidar
Realno, ovaj dvorac je kraljevska porodica isplatila kreditom od komercijlanih banaka.... da je taj slucaj sa Versajem, pretpostavljam da bi situacija bila drugacija...

Da se razumemo, ja bih samo otvorio kapije dvorca, da moze da dodje/vidi/udje ko god hoce, kad god hoce... (i da prespava ako mu dune)... nikakvo oduzimanje, nego skvot. :)
 
E...zbog tih zidova nikada nisam ni bio u istom ... eto istabanao sam Versaj i još koj po koj dvor sa parkom a ovaj mi bio nedostupan. :notok:
ogradu ne bih dirao iz pozitivnih razloga kao kod Botaničke bašte ... ali da treba još kapija , treba ...
Nema nikakvih promotivnih dešavanja koja bi potsetila i potsticala bolju posetu.....
ja i zaborvio da postoji valjda to im je i bila namera što dalje od javnosti a ko bajagi javno :rant:
 
Dvor im je ustupljen na koriscenje imate organizovane obilaske ,za razliku kad ga je koristila narodna vlast niste mogli ni priviriti .Ovaj dvor su izgradili od licnih sredstava kao jedan od bogatijih dinastija u evropi .Dok je dvorski kompleks u centru grada gradjen od narodnih para, a park oko njih nema veze sa pionirima .Vucko kruna na zastavi ima heraldicka znacenja a ne vrstu vladavine inace to smo vec apsolvirali u temi o grbu.Taj komleks dvora sa parkom je sacuvan upravo zbog ograde inace bi danas izgledao oronulo i bio bi ispresjecan ulicama itd kao topciderski park :kafa:
 
jovanovm":1m79t50r je napisao(la):
@zidar
Realno, ovaj dvorac je kraljevska porodica isplatila kreditom od komercijlanih banaka.... da je taj slucaj sa Versajem, pretpostavljam da bi situacija bila drugacija...
Posto je opste poznato da su kraljevsku porodicu cinili sve sami bistri preduzetnici koji su svojim marljivim radom i genijalnim izumima stekli imetak ne koristeci nikako ni svoj privilegovani polozaj niti drzavnu kasu. Ma daj.

Btw Luj XIV je podigao dvorac u Versaju od sopstvenog novca (prihod od nasledjenih kraljevskih imanja i zarada iz kolonija koja pripada kralju), bez kredita, posteno :)

Imovina je Francuskoj kruni oduzeta tokom revolucije i postala drzavna, isto bese i kod nas.
 
vucko":26ldwl5u je napisao(la):
Pa,prosto Srbija nije kraljevina,i ova prica sa stavljanjem krune na na zastavu pre 5-6 godina je skroz sasava i.t.d.
Круна на грбу Србије не представља монархију, него државност. Постоје и друге републике које имају круну на грбу. :grand:
 
Ajme,samo da ovi danasnji probisveti ne prave novi park!
 
zidar":3ug1j6s9 je napisao(la):
jovanovm":3ug1j6s9 je napisao(la):
@zidar
Realno, ovaj dvorac je kraljevska porodica isplatila kreditom od komercijlanih banaka.... da je taj slucaj sa Versajem, pretpostavljam da bi situacija bila drugacija...
Posto je opste poznato da su kraljevsku porodicu cinili sve sami bistri preduzetnici koji su svojim marljivim radom i genijalnim izumima stekli imetak ne koristeci nikako ni svoj privilegovani polozaj niti drzavnu kasu. Ma daj.

Btw Luj XIV je podigao dvorac u Versaju od sopstvenog novca (prihod od nasledjenih kraljevskih imanja i zarada iz kolonija koja pripada kralju), bez kredita, posteno :)

Imovina je Francuskoj kruni oduzeta tokom revolucije i postala drzavna, isto bese i kod nas.
Francuska revolucija je izazvana velikim nezadovoljstvom građana, siromaštvom i glađu, a za to je direktno bio odgovoran Luj XVI. On je uživao u raskoši dok su ljudi gladovali i kasnije mu je za to i ˝suđeno˝.
Ono što se kod nas desilo nije bila prava revolucija. Zapravo, narod je doveo Karađorđeviće na vlast Majskim prevratom. Oni su bili dobri i sposobni vladari, te su, po mom mišljenju, i zaslužili Dvor.
Posle II sv. rata Tito je organizovao referendum ˝Za Tita ili za Kralja˝, a ako se neko i izjasnio za kralja, a takvih je bilo malo, on je par godina kasnije išao u obilazak jednog otočića u hrvatskom primorju.
 
не може од тога да се прави јавни парк јер је приватно власништво. да сам ја на њиховом (Карађорђевића) месту ја бих отворио капије имања сваки дан од 8 до 20 за шетњу поседом/парком/шумом, али би се улаз у сам двор наплаћивао. а не овако, мораш да резервишеш место месец дана унапред, јбш тај систем
 


Uploaded with ImageShack.us

Zašto krnjiti park-šumu oko Belog dvora, evo obeležio sam ogromnu površinu koja je sada prilično neuredjena, a trebalo bi urediti u park, pa da se šume Topčidera i Košutnjaka sastave uredjenim parkom. Prostor je nešto manji od Ade Ciganlije, i ravno za šetnju starijih i dece u kolicima, naravno biciklističke staze, a mogu se tu i tamo postaviti neogradjeni sportski tereni na otvorenom, ali uklopljeni u zelenilo. Za staru železničku stanicu u Topčideru sam već davao ideju o sredjivanju u istim gabaritima, ako već ostaje pruga pored Hipodroma i Sajma.

Ne ugrožavati nešto što već postoji decenijama kao vrednost, već uredjivati nove prostore. A dolina Topčiderske reke još uvek nije napadnuta divljom gradnjom, a divlju gradnju je najbolje sprečiti uredjenjem prostora u park.
 
Ta celina nije baš toliko neuređena, a zapravo je to teško posmatrati kao celinu. Ideja jeste odlična, da se tu naprave staze i malo sredi, ali tu nastaju problemi. Prvo, najseverniji deo, sa desne strane Topčiderke pripada vojnom kompleksu i teško da će ga se vojska odreći.

Sa leve strane reke je prvo restoran Knežev lad, a zatim rasadnik koji se proteže sve do železničkog mosta (ulaza u tunel). Taj deo bi i mogao da se pretvori u park izmeštanjem rasadnika.
Ispod i južno od mosta su kuće (mislim da su socijalni stanovi), a tu, ali sa desne strane Topčiderke su opet neki objekti. Ne mogu pouzdano da kažem, jer nikada nisam tamo zalazio, ali mislim da je i to vojno.

Na jugu se nalazi posed JP Srbijašume, jedan jako lepo uređen prostor. Tu je deo rasadnika, restoran, teniski tereni, a ceo taj deo oko restorana je osvetljen, otvoren za javnost i sa raznim zelenilom. Mnogi tu dolaze sa decom ili sami samo da se prošetaju (zabranjeno za pse :) ).
 
@zidar
Ako si hteo da kažeš da su krediti komercijalnih banaka i feudalni nameti podjednako (ne)pravedni, onda se potpuno slažemo!!! :)

Ja sam samo hteo da napomenem argument koji je korišćen za vraćanje dvora Karađorđevićima...
 
Inace u tom djelu tacno preko puta tramvajske okretnice topcider postoji otvoreni bazen u raspad stanju zna li ko u cijem je vlasnistvu :kafa:
 
jovanovm":954jdzr0 je napisao(la):
@zidar
Ako si hteo da kažeš da su krediti komercijalnih banaka i feudalni nameti podjednako (ne)pravedni, onda se potpuno slažemo!!! :)

Ja sam samo hteo da napomenem argument koji je korišćen za vraćanje dvora Karađorđevićima...
У Чешкој је сва имовина безусловно враћена. Сви замкови које обилазе туристи су у власништву потомака некадашњих племића. Карађорђевићима је имовина враћена на коришћење тако да они станију на спрату а посетиоцима су на располагању све репрезентативне просторије. По мени нема потребе ни за каквим таласањем, направљен је компромис, Карађорђевићи тамо станују а грађанима је омогућено да обиђу двор. Није никакав проблем резервисати термин није баш нека навала за обилазак као што није навала ни за какве друге културне садржаје, ја сам га обишао раније и то свакоме препоручујем.
 
I ja sam ga obisao leti bez frke i nisam nesto cekao nedeljama za termin...i svi su bili fini i ljubazni i sve je bilo besprekorno.

Mada, mislim da bi trebalo da se otvori kao sto je predlozeno, npr. 2 dana u nedelji otvoren pristup samo parku (ne i dvoru) + 1 dan nedeljno otvoren pristup i parku i dvoru, a ostalim danima samo uz zakazivanje i vodica.
 
Vrh