Bilbordi

Radionica, naši neobavezni modeli, predlozi, ideje - kako učiniti Beograd lepšim

Moderator: Igor

BadMan
Intermediate
Pridružio se: Sre Jun 16, 2010 9:52 am
Kontakt:
Pohvaljen: 119
Pohvalio: 35

Postod BadMan » Ned Feb 19, 2012 11:56 am

Ok, ovo sa bilbordima i komercijalizacijom javnog prostora mora da stane...
Predlažem da u okviru ovog topic-a raspravljamo o bilbordima, city light-ovima i ostalom velikom oglasnom prostoru, koji se postavlja po našim gradovima.
Poslednja izmena od BadMan u Pon Feb 20, 2012 9:38 pm, izmenjeno 1 put ukupno.
Karlo del Ponte
Korisnikov avatar
Higher intermediate
Pridružio se: Ned Nov 20, 2011 12:36 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 2544
Pohvalio: 3355

Postod Karlo del Ponte » Ned Feb 19, 2012 1:04 pm

Драго ми је да си покренуо ову тему :kk: са тим што рекламни простор на отвореном не треба укинути, већ ту створити неки ред.

Оно што је највеће зло је да су тим паноима "украшени" неки наши најлепши паркови, тргови, смањује се прегледност раскрсница (што утиче на безбедност). Питање је велико: Како је могуће да нека приватна компанија користи заједнички, државни простор, и на основу тога остварује огроман профит?
Како препознати шинофобију? "Воз до Београда неће доћи", "Возови навлаче наркомане, змије, пацове", "Може само у четири стране неке забачене рупе без целовитог плана повезивања", "Шине у блендере-топионице", "Пруга је оков и зид"...
nova
Higher intermediate
Pridružio se: Čet Sep 02, 2010 2:34 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 1
Pohvalio: 0

Postod nova » Ned Feb 19, 2012 1:31 pm

Karlo del Ponte napisao:Питање је велико: Како је могуће да нека приватна компанија користи заједнички, државни простор, и на основу тога остварује огроман профит?

Mhm, pitanje vlasništva marketing "prostora" u ovom gradu ;)
djole
Beginner
Pridružio se: Pet Feb 10, 2012 7:28 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 1
Pohvalio: 0

Postod djole » Ned Feb 19, 2012 5:24 pm

Karlo del Ponte napisao: Како је могуће да нека приватна компанија користи заједнички, државни простор, и на основу тога остварује огроман профит?

Mislim da je grad, čiji je to prostor (ne direktno državni); dao u zakup ili prodao sve te površine oglašivačima. Tako da je i grad ostvario neki profit - ne zabada se to tek tako.

Zapravo, apsurd je u tome što je posledica "prodaje" oglasnog prostora po gradu taj da sad mali prodavci ne smeju da postavljaju svoje reklame po ulici - ono tipa "loto", "menjačnica", "restoran" i slično, jer koriste gradski prostor koji nisu platili, a koji je već raspodeljen i prodat agencijama, tako da čak i da hoće da plate - ne mogu.

A da je haos sa bilbordima - jeste. pogledajte samo bul. m. pupina od pc ušća prema brankovom mostu...

:(
JohnyBgood
Advanced
Pridružio se: Pon Apr 26, 2010 8:21 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 27
Pohvalio: 67

Postod JohnyBgood » Ned Feb 19, 2012 7:35 pm

Jos jedno j** "javno preduzece" pravi sr**. Cist reket, voleo bih da vidim neke podatke koliko se od tih para zaista slije u gradsku kasu i ko su vlasnici tih privatnih agencija koje su zakupile taj prostor i pod kojim uslovima. Pa nije valjda da neko moze da dobije pravo na SAV javni prostor na nekoj opstini. Sta je sledece, da poplocavaju ulice i trotoare reklamama? I koji je tu tretman fasada, pa valjda one pripadaju vlasnicima tih zgrada, koji opet moraju da se uklapaju u neke urbanisticke norme? Jasno mi je da iznad lokala u prizemlju stoji firma ali da neko moze da prostre plakat preko cele fasade tek tako mi nije jasno.
BadMan
Intermediate
Kontakt:

Postod BadMan » Pon Feb 20, 2012 1:25 pm

E da, nisam znao gde da stavim ovaj topic pa ako administratori znaju bolje mesto neka ga prebace. :)
Somi303
Korisnikov avatar
Expert
Pridružio se: Pon Avg 08, 2011 1:01 am
Kontakt:
Pohvaljen: 3022
Pohvalio: 12493

Postod Somi303 » Pon Feb 20, 2012 3:56 pm

Не видим шта је толико лоше овде? :laugh: :laugh:
Slika
"Све се нема, а два се бубрега шетају"

profa_chb napisao:Preterano mašinski razmišljam? Reci mi, molim te, imaš li neki lek za to? Da se učlanim u tvoj Nezavisni sindikat nezadovoljnih suvozača koji poznaju pravo stanje?
Felix55
Korisnikov avatar
Higher intermediate
Pridružio se: Uto Mar 31, 2009 2:56 am
Kontakt:
Pohvaljen: 82
Pohvalio: 153

Postod Felix55 » Pon Feb 20, 2012 5:30 pm

Ima još mesta u gradu za nove bilborde / banere / reklamne table, ne brinite... Za čas se podmaže tamo-gde-treba za "dozvolu" za postavljanje ili za okretanje očiju inspekcije na drugu stranu... :rolleyes:

Slika
Slika
Slika
Slika
JohnyBgood
Advanced
Kontakt:

Postod JohnyBgood » Pon Feb 20, 2012 7:33 pm

Nece ovaj haos na dobro, ovo sto nam se desava je strasno. I sad ti nisu krivi ni NATO, ni Rusi, ni EU, ni Vahabije, ni Siptari, ni Hrvati, ni cetnici, ni partizani, OVO nam radi nasa sopstvena "elita". I sve je to deo istog sr*** sa Bus-plusom i toliko drugih sema za isisavanje para.

Mozda je neki kakav-takav lek organizacija (ovde, na Fejsu i drugde) BOJKOTA svih oglasivaca na ovim odvratnim panoima. Napraviti neku "shit listu" pa i ako im se ne moze puno nauditi da se bar naudi malo a i da se posalje odgovarajuca poruka. A ovu agenciju sto je ostavila broj bi tacno zvao samo da im ponavljam kako im je pano na tom i tom uglu odvratan i ruzi nam grad. Ako cutis kad te sisaju kao ovcu onda se u ovcu zaista i pretvaras.
Poslednja izmena od JohnyBgood u Pon Feb 20, 2012 7:34 pm, izmenjeno 1 put ukupno.
Somi303
Korisnikov avatar
Expert
Pridružio se: Pon Avg 08, 2011 1:01 am
Kontakt:
Pohvaljen: 3022
Pohvalio: 12493

Postod Somi303 » Uto Feb 21, 2012 5:12 pm

Ево једног примера рационалног трошења струје у ванредној ситуацији.
Slika
"Све се нема, а два се бубрега шетају"

profa_chb napisao:Preterano mašinski razmišljam? Reci mi, molim te, imaš li neki lek za to? Da se učlanim u tvoj Nezavisni sindikat nezadovoljnih suvozača koji poznaju pravo stanje?
BadMan
Intermediate
Kontakt:

Postod BadMan » Uto Feb 28, 2012 3:57 pm

Da li neko zna koji propisi reguišu postavljanje bilborda, i koliku novčanu korist grad ima od toga?
Poslednja izmena od BadMan u Uto Feb 28, 2012 3:57 pm, izmenjeno 1 put ukupno.
direktor
Korisnikov avatar
Professional
Pridružio se: Pet Okt 10, 2008 2:07 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 11938
Pohvalio: 4878

Postod direktor » Sre Feb 29, 2012 8:11 pm

Pa gradi ima korist ali ne toliku kao u parizu grad uzima pare za lokaciju ,dozvolu za postavljanje ,ali ima i nesto bilborda u svom vlasnistvu.Bilbord na zvjezdari u vitezova karadjordjeve zivjezde vlasnik placa na cijoj zemlji je postavljen dobija na godisnjem nivou 200e
*Ова порука је за приватну, а не јавну употребу. Њена сврха/циљ/намера није вршење нити позивање на вршење кривичних или других кажњивих дела, већ упражњавање Уставом зајемчене слободе мисли, савести и говора.
BadMan
Intermediate
Kontakt:

Postod BadMan » Ned Mar 04, 2012 11:07 am

Sinoć sam posle dužeg vremena išao kolima ka Zemunu bulevarom Nikole Tesle, i ladno su celom dužinom zelenog ostrva koje razdvaja smerove postavili "city light"-ove... :rant:

Prestrašno izgleda! :bash:

Inače našao sam ovaj blog na tu temu iz 2007. http://blog.b92.net/arhiva/node/4462.html

Bilo bi zanimljivo videti koliki je rast broja bilborda u proteklih par godina...
BadMan
Intermediate
Kontakt:

Postod BadMan » Čet Mar 08, 2012 11:22 am

Evo nekoliko primera kako bilbordi zaklanjaju pogled:

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika
JohnyBgood
Advanced
Kontakt:

Postod JohnyBgood » Čet Mar 08, 2012 7:56 pm

Vizuelno zagadjenje okoline. Ovo sada postaje ne samo estetsko nego i ekolosko pitanje.
BadMan
Intermediate
Kontakt:

Postod BadMan » Uto Mar 13, 2012 10:34 am

Bilbord (dooobro, city light) ili Narodno pozorište? :bash:

Slika
JohnyBgood
Advanced
Kontakt:

Postod JohnyBgood » Uto Mar 13, 2012 3:53 pm

Nekome u ovom gradu treba ...

Ili po spisku.
Poslednja izmena od JohnyBgood u Uto Mar 13, 2012 3:55 pm, izmenjeno 1 put ukupno.
jlaki
Korisnikov avatar
Advanced
Pridružio se: Sre Mar 07, 2007 3:29 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 208
Pohvalio: 44

Postod jlaki » Čet Mar 15, 2012 2:27 am

Potpuno sam zaboravio i nikako da vam prijavim.

KFC na Studentskom trgu je opušteno ofarbao banedere, i znakove ispred svog objekta u crveno u visini objekta. To ne liči ni na šta, a mislim i da nisu smeli to da urade, a ako im je neko dozvolio, potpuni je moron.
Stop automobilizaciji Beograda!
BadMan
Intermediate
Kontakt:

Postod BadMan » Čet Mar 15, 2012 11:04 am

Nove fotke:

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika
JohnyBgood
Advanced
Kontakt:

Postod JohnyBgood » Čet Mar 15, 2012 7:09 pm

Odvratno! Vreme je stvarno da se tim oglasivacma stavi do znanja da nam zagadjuju grad. Ako vec ne mozemo nista reketasima koji su taj javni prostor uzurpirali.
direktor
Korisnikov avatar
Professional
Pridružio se: Pet Okt 10, 2008 2:07 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 11938
Pohvalio: 4878

Postod direktor » Čet Mar 15, 2012 10:05 pm

Taj kod skupstine mi najvise ide na zivce zaklanja pogled :bash:
*Ова порука је за приватну, а не јавну употребу. Њена сврха/циљ/намера није вршење нити позивање на вршење кривичних или других кажњивих дела, већ упражњавање Уставом зајемчене слободе мисли, савести и говора.
lynx
Korisnikov avatar
Intermediate
Pridružio se: Sre Feb 15, 2012 6:45 pm
Kontakt:
Pohvalio: 65

Postod lynx » Pet Mar 16, 2012 12:06 am

Slika

Možda najdrskije pozicioniran bilbord u Beogradu. Zaklanja pogled sa druge strane Terazija prema Savi i mostovima. Sada kad postoji sat (za koji mislim da je dobro uklopljen na ovom mestu), ovaj bilbord je postao još primetniji i iritantniji.

Edit: Na slici se to ne vidi, ali kad se gleda sa druge strane Terazija, ovaj bilbord se nalazi tačno u sredini otvora između drveća i zgrade kroz koji se vidi pilon na Adi, mora se pomerati da bi se video pilon pored bilborda. Sat ne smeta, mislim da se dobro uklapa sa Terazijskom česmom i onom novom zgradom i da je obogatio ovaj prostor, ali pored njega bilbord izgleda još seljačkije.
Poslednja izmena od lynx u Pet Mar 16, 2012 9:38 pm, izmenjeno 1 put ukupno.
JohnyBgood
Advanced
Kontakt:

Postod JohnyBgood » Pet Mar 16, 2012 7:11 pm

lynx napisao:Slika

Možda najdrskije pozicioniran bilbord u Beogradu. Zaklanja pogled sa druge strane Terazija prema Savi i mostovima. Sada kad postoji sat (za koji mislim da je dobro uklopljen na ovom mestu), ovaj bilbord je postao još primetniji i iritantniji.

O, Isuse! Ovo nije ni skandal, ovo je katastrofa! Nekada mi stvarno nedostaje emotikon za povracanje. I onda mi preostaje ovaj
:bash: :bash: :bash:

Izuzetno sam za mirne oblike otpora i protesta i uzasavam se recimo onoga sto se cesto desava na i oko sportskih utakmica ali, kad OVO vidim, tako bih voleo da nekoga zgrabim za vrat i onda njegovom glavom razbijem ovaj pano/ekran koji je tu postavio.

Nece ovaj haos na dobro. Djiki mozda jeste sagradio taj most ali je za njegove vladavine grad totalno ZAGADJEN vizuelno ovim panoima. je*** reketasi vise ne znaju sta ce. Nema odvratnije kombinacije od oronulih/prljavih/zapustenih fasada i sljastecih/vristecih panoa. I stvarno mi nedostaje emotikon za povracanje.
jlaki
Korisnikov avatar
Advanced
Pridružio se: Sre Mar 07, 2007 3:29 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 208
Pohvalio: 44

Postod jlaki » Pet Mar 16, 2012 8:26 pm

Је л' и ви мислите као ја да, кад су конструисали овај сат, низу узели у обзир нагиб земљишта и да због тога дисплеј стоји накривљено? Мене то јако иритира.
Stop automobilizaciji Beograda!
stf
Korisnikov avatar
Professional
Pridružio se: Pet Jan 22, 2010 4:33 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 8392
Pohvalio: 1883

Postod stf » Pet Mar 16, 2012 9:03 pm

Требало би организовати герилу bahatoreklamiram.com и лепити налепнице преко тих билборда/реклама. Тиме треба подићи свест оглашавача, да одустану од рекламирања на одређеним локацијама, па тако, смањивши исплативост паноа, около наоколо натерати рекеташе да те туморе одстране.
Trenutno ne gledamo dovoljno daleko u buducnost ... treba gledati mnogo dalje ....da bi buducnost sto pre postala sadasnjost !!!

Povratak na “Beobuild - radionica”