Šta je novo?

Nove table za beogradske ulice

vrachar

Advanced
Učlanjen(a)
09.12.2006.
Poruke
2.637
Pohvaljen
10
Lokacija
Interzone
U proteklih 50+ godina imena beogradskih ulica bila su ceste zrtve politickih i ideoloskih ratova. Neke ulice su menjale imena cak 7-8 puta. Medjutim, ono sto je za razliku od natpisa ostalo potpuno isto i nepromenjeno su table na kojima naziv stoji. Zapravo, nije se menjao osnovni model teget table i belih slova, dok su pismo i tipografija imali razne modifikacije. Beograd je danas poceo da prerasta u veliki internacionalni grad i zasluzuje da konacno estetski standardizuje nazive svojih ulica. Kao prvo, potrebno je uvesti i latinicne natpise jer se u suprotnom nijedan stranac i turista nece snaci. Kao drugo, bilo bi lepo da se tablama doda neki dodir autenticnosti, napr. grb Beograda, jer ovako uniformne kakve su danas mogu lako biti i table nekog drugog grada. Evo nekih ideja:

table_ulice.jpg


What do you think? :)
 
Uhh.. da budem iskren, meni je dizajn sadašnjih tabla odličan! Jedna od retkih stvari u gradu koja mi se otpočetka svidja :) Jedino što bi malo proradio tu je da se standarizuje font i da se evt. ispiše na latinici isto i to je to, ostalo ne bi menjao.
 
Ovaj drugi predlog ti je bolji i bas mi se svidja! pogotovu ovo za bandere (sto u Beogradu ni ne postoji, tj. vrlo retko se vidja).

Meni se recimo svidja kako to je to u Londonu zamisljeno - uz ime ulice stoji i pocetak postanskog broja, a i ime opstine.
 
Uopste mi se ne svidjaju nove table koje se stavljaju! A najgore su one sa Miroslavljevim fontom! Uzas...

Ne znam iz kojeg su perioda, ali najlepse su mi table koje se mogu naci, mislim da je Dobracina ulica, i to da se nalazi na uglu Dobracine i Jovanove, font je genijalan, na cirilici je i pise koji je kvart!! To je skroz super, ako nekog ne mrzi da ode i slika mislim da bi bile odlicno! Drugo mesto na kojem se nalazi je kod JAT-ove poslovnice na Bulevaru, tj. ona mala ulica izmedju Poste i one druge zgrade, na mape.b92.net pise da je ta ulica Arhiepiskopa Danila, ali nemam pojma koji je naziv na tabli... JA bih to uradio, ali sam trenutno u Vankuveru :/

Mislim da bi takve table trebalo da se stavljaju... :)
 


Interesantno je i rusko resenje ulicnih tabli. Sa grbom grada, napisano na dva pisma (kao sto bi i kod nas trebalo), a recimo vazne institucije su prikazane u donjem delu table, sa putokazom (levo, desno). Mnoge firme se recimo tako i reklamiraju.
 
^^Definitivno je previse stavljanje reklama na table. Ova ruska tabla mi je prenatrpana. Grb i zastava mogu sigurno malko lepse da se uklope u sve. Ovako mi izgleda kao da je neko izlepio tablu slicicama iz albuma. Iako ima tu dobrih ideja sa grbom i zastavom celokupni vizuelni utisak mi je negativan. Nesto kao sto je vrachar uradio je meni cool. Ideja sa grbom je lepa i tabla je pregledna.
 
Ovu tablu iz Petrograda sam postavio samo kao primer. Ali, pravo da vam kazem, kada sam ziveo tamo, kao strancu mi uopste nije bilo na odmet da vidim recimo "levo: banka - 200m" ili "desno: policijska stanica - 300m".

Ne kazem da to treba da se uvede u Beogradu, ali je u principu dobro resenje.

Da li se u Beogradu uopste planira uvodjenje novih tabli ili ce ostati raznolike sirom grada kao do sada?
 
Predlozene table su lepe ali pre svega je bitno da ih ima što više. Ja u Beogradu zivim decenijama pa imam problema da nađem neku ulicu. I kućnih brojeva nema dovoljno odnosno nisu uvek postavljeni. Bio je dobar običaj da se ispod kućnog broja sitnijim slovima napiše ime ulice. Tu bi praksu trebalo obnoviti. Inače, pošto su, nadam se zauvek, kod nas prošla vremena revolucija mislim da sadašnji nazivi ulica više neće biti menjani. Greške iz 1945 su ispravljene ali su napravljene neke nove. Valjda je to neizbezno.
 
Sve to podseća na zapadnu Evropu. Sadašnje beogradske table imaju nešto posebno u sebi. Predložene table su svakako lepe, ali ja volim jednostavnost, koja u Beogradu u pitanju tabla, za sada, jeste. Ovde u Bratislavi imamo još stare, al' ne smetaju mi :)
 
Ja bih odredjene table u odredjenim ulicama ostavio.. Recimo u Skadarskoj i okolnim ulicama. Te table su stare vise decenija (bar tako izgledaju) i mislim da bi bilo steta postaviti nove! Sa druge strane, kako ce table izgledati se obicno odredjuje na nivou opstine: table na Novom Beogradu i, recimo, na Kosancicevom vencu ili u Zemunu ne moraju da budu iste.
 
@ Dedinje

Potpuno je tacno da su ulice sllabo obelezene i tablama i brojevima, tako da je ideja o vracanju imena ulice ispod nekih brojeva sasvim na mestu.


@ Rocker

I ja sam do odredjene mere zagovornik jednostavnosti, samo kada su u pitanju beogradske table one su veoma raznovrsne, neodredjene i krajnje neautenticne s obzirom su iste kao i table u manje vise svim ostalim srpskim gradovima. Osnovna ideja je i bila da se doda neka autenticnost Beogradu.

@ Nenad

Slazem se da specificni slucajevi kao Skadarlija, Knez ili Kosancic trebaju da zadrze svoje autenticne table. Ovo ostalo bi trebalo da bude standardizovano pre svega zbog lakse orijentacije ali i zbog estetike.
 
vrachar":2z8j43la je napisao(la):
I ja sam do odredjene mere zagovornik jednostavnosti, samo kada su u pitanju beogradske table one su veoma raznovrsne, neodredjene i krajnje neautenticne s obzirom su iste kao i table u manje vise svim ostalim srpskim gradovima. Osnovna ideja je i bila da se doda neka autenticnost Beogradu.
Da, slažem se. I ovde su tablice maje više jednake kao u ostalim gradovima. Kada se ovde napravi neka nova ulica (nova naselja), tablice jesu savremene, ali većina tablica je jednaka, to jeste socijalističkog tipa...
 
I ovo mu onda dodje 3. kvart? A po cemu se raspoznaju kvartovi i cemu bi uopste sluzile oznake kvartova? To je vrlo americki, a kod nas (koliko ja znam) nikada nije imalo aktivnu primenu. Tipa "e, ta i ta zgrada se nalazi u 51. kvartu". Nikada tako nesto nisam cuo... Drugo, ako bi se to standardizovalo, onda bi na NBG bilo: "u kvartu 21. bloka 70 se nalazi ta i ta ulica?"... Hm..
 
Zapravo, sad sam pričao sa drugom, koji je radio emisiju o francuskom uticaju u Beogradu sa Milanom St. Protićem. Te table su totalno prekopirane iz Pariza. Font, boja, okvir, sve! (Naravno font je prebačen u ćirilicu) I zato su tako dobre - apsolutno je čitljivo, iz daljine, vrlo pregledno, lako i lepo. A kvart bi onda trebalo da odgovara arondismanu.. :)

Obećao mi je da će mi dati delove emisije (ono šta uspe da iskopa) tako da ako bude bilo još neke zanimljivosti...
 
I ne verjuem da bi brojevi kvartova bili tako veliki, jer se pišu rimsko, ba bi bilo teško za čitanje XXXVIII, ili LXVII štagod. A Pariz ima dvadeset arondismana.. pa to nije problem.. I verovatno se to ne bi odnosilo na Nbgd. Tamo bi moglo da piše blok (naravno, broj bloka bi bio arapskim brojevima - a to bi u mnogome olakšalo snalaženje, jer svi stalno pričaju blok taj, blok ovaj, a malko je konfuzno nekome ko nije odrastao na nbgd da ih pohvata sve), a u centru grada kvart... :)
 
Primetio sam da se kod novih ulica uopste ne stedi na tablama, skoro pa da na svakoj kuci ima zakacen a i tabla u mestima gde je zbog divlje gradnje tesko raspoznati koja je koja ulica. To bi trebalo raditi i sa starim ulicama. Reklame na tablama su OK jer bi se tako obezbedjivao prihod za postavljanje novih i nikada n ebi falilo novca, a uvek bismo imali ciste table... Moze lepo ta reklama da se uklopi.
 
Au samo ne reklame. Mislim da bi negde ipak trebalo staviti granicu i ne komercijalizovati bas sve zivo. To bi trebalo da ostane jedna od stavki gradskog budzeta kao sto je to u vecini gradova u svetu. Inace ne znam kako bi se te reklame menjale kako bi sve to izgledalo a i mislim da bi bilo dosta nepregledno za nekoga ko zeli u stvari samo da sazna kako se odredjena ulica zove. Trenutno i onako imamo slucaj da se imena pisu na oba pisma tako da to vec dovoljno komplikuje stvari.
 
sto se kvartova tice, brojevi su se koristili ako ne u opstoj upotrebi onda barem na zvanicnim mapama i u administraciji. evo kratak pregled:

I - terazije i okolina
II - savamala
III - dorcol i palilula
IV - od bulevara prema n. groblju i prof. koloniji
V - karaburma i visnjica
VI - niz bulevar prema m.m. lugu
VII - konjarnik
VIII - vracar oko kaleniceve pijace do neimara
IX - kraj oko mostarske petlje
X - kneza milosa
XI - vozdovac
XII - dedinje, banjica
XIII - topcider
XIV - banovo brdo
XV - cukarica
XVI - rakovica (valjda)
XVII - 'novi beograd', bezanija, zemun

a sto se tabli tice, meni su najdraze brazilske, posebno sto lepo napisu i kucne brojeve i postcode na tabli-putokazu:
120560029_915399ea04.jpg
 
Vrh