Šta je novo?

Trg između dve skupštine

lokum

Novice
Učlanjen(a)
09.02.2015.
Poruke
9
Pohvaljen
12
Već par meseci možemo da čitamo u medijima kako grad planira da rekonstruiše sve velike gradske trgove. Pored Slavije, Trga Republike, Terazija i Trga Nikole Pašića se pominje i "prostor između dve skupštine". Svi znamo da se na tom prostoru nalazi Pionirski park koji je zaštićen kao prirodno dobro.
Mnogo puta sam pročitao na ovom poruku da Beograd nema ni jedan pravi, evropski, četvorougaoni trg. Ovaj prostor oivičen najmonumentalnijim građevinama koje Beograd ima je jedino mesto gde bi takav trg imao smisla. Ovde bi mogao da se postavi spomenik Kralju Aleksandru Karađorđeviću po kome bi trg mogao da dobije ime.

Deo pionirkog parka uz ulicu Kneza Miloša bi ostao u istoj funkciji.Kajmakčalanska tvrđava, fontana Devojka sa krčagom kao i spomenik Nadeždi Petrović vi ostali na mesto gde i jesu, u parku. U okruženju od 250 metara se takođe nalaze 5 parkova (Tašmajdan, Skupštinski, Devojački, Terazijski i Finansijski park) te verujem da Beograd može sebi da dozvoli ovakav poduhvat.

Na brzinu sam skicirao kako ja to zamišljam. Pa da čujem vaše mišljenje..

trg_zpsd3b83d55.png
 
tema ce biti prebacena u radionicu
 
Jok to je dvorski park (sa pionirima nidje veze )
Spomenik aci karadjordjecicu tamo gdje je ubijen
Aca obrenovic degutantno
Ima njesta gdje se moze napraviti trg a da se i ovo malo parkova neupropastava
 
Radionica - majka svih forumskih inovativnih ideja :wink:

Ako se vec kopa tunel, onda je bolje da to bude za metro.
Ako za automobile, onda bolje da bude jos malo duzi pa da izlazi kod Terazijske terase...

To bi bio jedan ogroman prazan prostor, ne znam koja bi mu tacno svrha bila, ko bi tu i zbog cega dolazio, ako nema parka.
Mozda bi jedino bilo zgodnije za demonstracije i novogodisnje koncerte.
Cim neko spomene mogucnost velikog trga negde u centru, setim se one price o bukurestanskoj megalomaniji.
Takodje, dvorski park je malo neravan - brezuljkast, on bi , eto, mogao da bude sredjeniji.
 
Nema sanse da se tu kopa tunel, trebale bi rampe duge nekoliko desetina metara da se saobracajnica spusti 5 metara ispod Trga, jednostavno nema mesta za to.
 
Pionirski park je deo celine pod prethodnom zaštitom "Terazije" koju bi ovakav trg bitno narušio. Takođe, mi ni trgove koje imamo ne umemo da uredimo, kako bi tek ovaj izgledao...
U svakom slučaju, konkurs obuhvata Trg Nikole Pašića i prostor ispred Skupštine. Ovo drugo se odnosi na Bulevar i ogroman trotoar između njega i skupštine, kao i onaj ka Pionirskom parku i tu možda i vidimo neko rešenje sa tunelom. To što se piše po medijima je oličenje nestručnosti novinara i copy-paste izjave koju je dao Vesić za studio B gde pominje trg između Predsedništva i Skupštine Grada (između dva dvora), a izostavlja Trg Nikole Pašića. Trg između dva dvora ne postoji, tako da tu nema šta da se rekonstruiše, nego ovaj nije mogao da se seti imena, pa nam je demonstrirao koliko poznaje Beograd...
 
Mislis koliko je supalj odlicna analiza
 
Ovo je odlična ideja... ja o njoj razmišljam godinama... Zaista, Beograd nema reprezentativne trgove... A reprezentativni trgovi nisu samo "izgled"... oni su i deo nacionalnog identiteta... Prostor između zdanja Narodne skupštine i dva dvora je idealan za to... Trg bi mogao da se zove jednostavno - Karađorđe, da na tom mestu bude impozantan spomenik vođi Prvog srpskog ustanka (Svetosavski plato je moguća lokacija za taj spomenik, ali ne i najbolja - tamo se "sudaraju" dva lika iz nacionalne istorije, sv. Sava i Karađorđe)... Saobraćaj na tom trgu bi bio postavljen ispood zemlje... Iskreno mislim da bi trebalo izgraditi i onu zgradu koja se do pedesetih nalazila između dva dvora, a da ceo taj kompleks postane nacionalna galerija ili nešto slično...

Tako oivičen prostor između dva dvora i ponovo izgrađene zgrade između njih i zgrade skupštine u kralja MIlana mi takođe omogućio formiranje jednog manjeg trga, koji bi recimo mogao da se zove Trg cara Nikolaja...

Ima tako mnogo lepih lokacija u gradu koje bi mogle da se pretvore u reprezntativne trgove... recimo današnji Trg republike mogao bi da bude Knjaževski trg (što da ne, uz spomenik knezu Mihailu, tu bi mogli da se nađu i spomenici dvojici ostalih knjaževa iz 19. veka, Milošu i Aleksandru K.)... Imamo i prostor Bajlonijeve pijace koji bi mogao da postane trgovački (ili da ostane) Bajlonijev trg... mnogo je mogućnost, čini se da nedostaje svesti i volje...

I tako... :)
 
Podrzavam predlog clana Lokum da se tu napravi jedan veliki trg kakav dolikuje Beogradu. :kk:
 
Dobro sto si tolerantan prema ljudima koji imaju drugacije misljenje od tebe.
 
Ja sam veoma tolerantan samo sam iznjeo konstataciju nista vise ajde uradi 3d model da vidimo kako bi to izgledalo pa da diskutujemo i pored toga sto je park pod zastitom
 
Ne vidim na koj način bi taj trg mogao da se iskoristi, bilo bi nepodnošljivo leti koristiti taj trg ako nema drveća a ko sadiš drveće onda je lepše da ga posadiš u parku nego po sred trga. Niti bi se težište okupljanja ljudi moglo pomeriti sa Trga Republike na ovaj zamišljeni trg jer se Trg republike nalazi mnogo više na putu nego ovaj deo.
Kao drugo sigurno da bezbednosnim službama nikako ne bi odgovarao takav trg između 3 od 4 naj vašnije institucije u zemlji.
 
^^ kako lep lapsus, "naj vašnije" :mrgreen:
 
direktor":3na20gtn je napisao(la):
Ima njesta gdje se moze napraviti trg a da se i ovo malo parkova neupropastava

Parkova ima ipak dovoljno u Beogradu, i uopste ne vapi za zelenim povrsinama
A koliko ima pravih trgova? Da se ne lazemo, nema ih! Trg je u arhitektonskom smislu "soba bez plafona" dakle prazan prostor uivicen zgradama. Mi stvarno takav prostor nemamo jos u nasem gradu ali bi mogli da ga dobijemo kad bi promenili namene nekih prostora
U Beogradu postoji mozda 4-5 lokacija koje bi mogle da postanu pravi trg kad bi se uklonila koja pijaca, ili koji park.

Tako da bi valjalo ozbiljno razmisljati da se napravi neki reprezentativni trg za grad od 2 miliona stanovnika.
 
Ali ne ovdje nikako slazem se da fali trgova javi se na konkurs koji je raspisao grad
 
Ajde recimo da ne bude tu, ja nisam zapeo da bude Trg izmedju 2 skupstine.

Mi u strogom centru Beograda imamo sledece parkove:

-Studentski Park
-Park Vojvode Vuka (blizu obilica)
-Pionirski park
-Tasmajdan
-Park Cirila i Metodije
-Manjez
-Karadjordjev park
-Park Vojvode Bojovica
-Cubura
-Botanicku Bastu (i to je park)
-Park Luke Celovica (kod ekonomskog fakulteta)
-Park Bristol (kod autobuske stanice)
-Finansijski park (pored Kneza Milosa)
Ima ih jos ali to su glavni parkovi u centru grada.

I imamo 2 pijace pogodne za Trg :
Kalenic i Bajlonijeva.

E sad nisu svi ti parkovi pogodni da se umesto njih napravi Trg ali treba shvatiti da je u Beogradu urbanisticki element "Trg" totalno DISKRIMINISAN u odnosnu na sve ostale elemente, (bulevari, ulice, plato-i, parkovi, skverovi itd...)

Jednostavno u centru naseg grada nemamo mesto za okupljanje i to je fakat.

Ako se vodimo razmisljanjem:
Ne diraj mi pijacu!!! Gde cu da kupujem paprike????
Kakav bre trg, to je park!!!!! Gde cu da setam kera????

Onda zaista i ne treba da ocekujemo da cemo ikada dobiti Trg.
 
Mislim da nebi imao pdrsku da posjeces park radi trga .Sto se tice pijaca postoje ideje da postanu pijace trgovi dokle se stiglo i da li su odustali pislije zemuna neznam .Za pocetak da sredimo postojece trgove
 
direktor":2ww3ui1t je napisao(la):
Mislim da nebi imao pdrsku da posjeces park radi trga .Sto se tice pijaca postoje ideje da postanu pijace trgovi dokle se stiglo i da li su odustali pislije zemuna neznam .Za pocetak da sredimo postojece trgove

Pa naravno da danas u 2015tu niko ne bi dobio podrsku da posece parkove radi nekog trga jer je to sad duboko urezano u nas da drvo ne treba da se sece i da je to nesto ravno genocidu.
Park simbolizuje zelenilo, oazu u centru grada kiseonik itd dok Trg je obican prazan prostor koji vise asocira na beton.

Sto se tice Trgova-pijaca to je bas onako pravo resenje za nas srbe, dobro poznato polu resenje!
Nit smrdi, nit mirise, dakle i babe i dede ce biti srecni sto ce moci i dalje da kupuju povrce na pijaci a i ovi ostali koji zele da uzivaju u nekom prostranom prostoru.

Opet diskriminacija urbanog elementa "Trg" koji nema pravo da dobije prostor samo njemu namenjen, vec mora da ga deli sa nekim. (u ovom slucaju sa pijacom)

A sto je najtuznije Trgovi su fokalne tacke gradova i na nekoj skeli urbanistickih elemenata od kad postoji covecanstvo i civilizacije oni su uvek bili visoko rangirani u hierarhiji jednog grada, jedino u Beogradu su zadnja rupa na svirali i to je zalosno.
 
@ lokum

Hm...malo sam analizirao prostor ponovo...ne znam sta da ti kazem, unistavati toliko starog i retkog zelenila zbog brisanog prostora...mislim da je malo kasno za to...ne znam sta bi se toliko dobilo od tog novog trga, a sem toga opet ne bi imao formu pravog oivicenog trga...fali ti citav blok novih zgrada ka KM. Ako bi vec da pravimo neku simetriju, jer Dvorski park jeste nedovrsen kao uostalom i ceo grad, mogla bi da se ubaci jos jedna leja nizeg dendro materijala centrirano iz pravca Novog dvora...ali bi i to opet unistilo dobar deo zelenila i preseklo bi park na pola :

2mm8wb4.jpg


Ako se nekom buducom regulacijom ovog prostora ostavi saobracajnica izmedju Doma ns i dvorova, mozda bi ta saobracajnica trebala da bude poplocana i iznivelisana sa trotoarima sa jedne i druge strane, uz vracanje tramvajske linije ka Terazijama i Kalemegdanu...pritom sve uklonjene ograde sa strazarnicama bi trebalo ipak vratiti, a buduci Dvorski park ili Dvorsku bastu takodje ulepsati sa raskosnom ogradom kao sto je to slucaj u svim vecim i lepsim starim evropskim parkovima...plus uz odabir kvaitetnog retro urbanog mobilijara jer je ovo ipak jedna reprezentativna istorijska ambijentalna celina istorijskog centra...

edit:

wkii40.jpg


https://www.google.com/maps/@46.1938787 ... a=!3m1!1e3

Inace Parc des Bastions u Genevi izuzetno podseca na ovaj nas kod dvorova...naravno sem raskosnih ograda koje mi nemamo odavno...
 
Znaci Zex,, neko bi trebao da te zaposli samo ove montaze da pravis :D

Ako mislis na staru ogradu sa strane Kralja Milana, licno smatram da je ne treba vracati, ma koliko lepo izgledala, jer ograde generalno treba skidati tamo gde nisu potrebne u cilju otvaranja prostora (takav je trend) tj. tamo gde se pokazalo da niko ne dolazi da demolira i unistava samo zato sto je otvoren prilaz. Strazarnice, recimo, bi voleo da vidim ponovo na mesti gde su bile.

Na neki uvrnut nacin mi se dopada taj nas odnos prema dvecu kao prema necemu sakralnom, verovatno je u pitanju neka duboka podsvesna kolektivna psihologija, but who cares...

Evo jos jedne polu-fix ideje. Deo dvorskog parka na uglu Andricevog Venca i Kneza Milosa (cosak) je pogodan za izgradnju novog objekta. Ne, nisam lud, razmislio sam. Oblik parka je totalno cudan/nepravilan, koliko i odnos skupstine i dvorova.
Park je prilicno veliki, mozda prevelik za ovu lokaciju.

"Trgu" o kom ovde govorimo je potrebno nesto moderno, mozda bas i nije, ali zasto da ne? Ako su u 20om i 19om veku na ovom potezu gradili veleletne simbole Beograda za vecnost zasto ne bi i u 21?

Pritom, to bi svakako moralo biti nesto fantasticno.

 
Beogradu nije potreban trg na tom mestu. Pogledajte samo prostor ispred Skupštine Srbije, on isto ima formu polu nezavršenog trga i pogledajte samo koliko ima parkiranih automobila što znači da na njemu ne postoji puno kretanja pešaka čim ga je skupština proglasila za svoj parking.

U Beogradu se sve radi zbog madata, Điki je napravio most, Vučić će nedaj bože BNV a Vesić hoće da zaduži ovaj pretpostavljam monumentalni trg. Putpuno nepotrebno. Pored toliko stvari koje u Beogradu ne valjaju oni hoće da prave veliki trg kako bi ličili na neke evropske gradove iako za njima nema potrebe.

Najbanalnija stvar na primer koja ne valja, je spustiti se iz Carice Milice invalidskim kolicima do početne na Zelenjaku??? To je nemoguća misija osim ako se ne kruži 500m ili ako se ne ide ulicom. I pored bezbroj takvih situacija koje mnogo više pogađaju svakodnevni život ljudi u gradu, neki menadžer( kao prvo on nije ni urbanista, ni arhitekta) se seti da bi bilo dobro da se za njegovo ime vezuje ogromni trg u centru grada.
 
Biciklistkinjo, potpuno se slazem...za osobe sa posebnim potrebama u mnogim delovima ovog grada nema mesta...a i niko i ne zeli da ga napravi...kao sto i svi znamo liftovi za osobe sa posebnim potrebama su odavno normalna stvar svuda na zapadu...i puno toga je njima prilagodjeno...

Drakche, moze i ta varijanta...samo to treba u 3d :)
 
@Zex Nemam ideju sta bi moglo tu da dodje, sem da bi trebalo biti nesto posebno, supermoderno, kao iz SF filma :D.
 
Vrh