Šta je novo?

Spoj stare i nove arhitekture

Drakche

Advanced
Učlanjen(a)
19.08.2010.
Poruke
4.675
Pohvaljen
6.167
Tema za primere koji vam se dopadaju, sve ono sto mislite da odgovara arh. karekteristikama Beograda, a vec postoji negde u svetu.
Kako spojiti staro sa novim, malo sa velikim, razna resenja koja mogu delovati atraktivno.

Evo jednog inspirativnog izbora koji sam napravio kroz kratko istrazivanje

rotermann-storage-hga-04.jpg


Eco-Flow-Building_Ministry-of-Design_dezeen_468_3.jpg


4.1Kearny.inline%20vertical.JPG


NY-BC671_NYSPAC_G_20110807185732.jpg


Toronto-Old-New-BCE-Place.jpg


Flinders-20Street-20Station-20revamp-209-20130722223549697795.jpg


714816b20f6d1bf16146ea75088734f6.jpg


Mozda su neki od ovih fotki renderi ili foto-montaze, to je o.k, ako nije previse ocigledno da nije stvarno.
 
ako admin smisli prikladniji naslov ima moj blagoslov da je promeni
 
Stari mlin i zgrada u Dobracinoj ul. su primeri domaceg resenja za ovu temu, ono sto je karakteristicno jeste svedenost modernog dela koji se po svom obliku ne stavlja u prvi plan u odnosu na stari deo, stavise izgleda kao da nije jedna celina, vec kao da je susedna zgrada. Mozda fali malo maste, malo vise para za egzibiciju, a mozda je bas ok tako kako jeste.

Ovo je primer jednog razigranijeg spoja iz susedne Rumunije - u biti tipicno nadzidavanje. Skoro da mi se dopalo, ali ipak ne.

56221007c749612ac1333d3fa6a1f3df.jpg

cladirea.jpg


Jos jedan od tipicnih resenja za grupu zgrada razlicite visine nalazi se u centru Nisa.
nis-centar-grada-stevan-lazarevic_02.jpg

o125657-f1.jpg

Znam da se gomili vas ovo uopste ne dopada ovaj Diznilend, ali meni niiije bas tako tragicno. U kontekstu Nisa nekako ima vise smisla.
 
a ne mora uvek u visine. nize zgrade

007-01.jpg

BUCK-PHFS-0039_OFFICE__FASHION_STREET_BUCKLEY_GRAY_YEOMAN_LONDON_2010_FACADE_SHOWING_ORIGINAL_AND_NEW_BUILDINGS.jpg

building-facades-6229-19954.jpg


Dopada mi se sto sve izgleda vrlo jednostavno, a o estetskom impaktu presudite sami

Nesto kao supermarket iz sredine 20og veka u novom naselju.
arch.jpg
 
Ne nego je napravljena naknadno tu je iza teras srbijateksa pa kad su uvidjeli da je to lose onda su uradili to prilicno uspjelo rijesenje .NEgdje sam citao detaljno o tome davno bilo
 
Meni jako zanimljiv objekat u Becu, Gasometer, nekadasnje cisterne za gas, danas pretvorene u poslovni i stambeni prostor
1024px-Simmering_%28Wien%29_-_Gasometer_%281%29.JPG

Gasometer_c-inside-by_viennaphoto_at.jpg

gasometer-ab-g.jpg
 
Ova tema je fenomenalna, jer cemo i u BG-u u buducnosti imati jako puno primera staro-novo.

Rajiceva Shopping Mall
1.jpg


Hotel u Svetosavkoj
img20151013170307zpslkei.jpg


i novi objekat u Pariskoj donekle
d891d2a39e82a5aab5bc219588e9b972.jpg


takodje odgovaraju ovoj temi :)

Drakche hvala !
 
i dalje mislimn da bi rajiceva bila bolja da je otvoren trg :D ili barem sa samo staklenim pokrivom. No, danas se nazolst samo gleda kako da se dobije sto vise prostora za izdavanje, fokus je vise na detaljima i ambijentima, sto opet nije tako lose.

Kod jednospratnica-dvospratnica nadzidavanje spratova ima bolji efekat kada su otprilike u visini originalne stare zgrade, ne vise, u zavisnosti i od visine susednih zgrada. Ovi dodatni spratovi su za jedno metar uvuceni ka unutrasnjosti, kako nadogradnja ne bi "progutala" staru fasadu.
karlin2.jpg


Prag Nove Mesto, "Tančící dum" delo hrvatsko-ceskog arhitekte sagradjena u stilu dekostruktivizma 90ih.
very-cool-buildings-mixed-among-the-old-world-architecture-this-building-is-known-as-the-fred-and-ginger-building-nicknamed-the-dancing-house-seriously-i-didnt-make-that-up.jpg



Ne mora uvek staklo, ludacki mix razlicitih epoha, stilova i materijala, ipak dobro uskladjeno.
oldnew2.jpg
 
Jeste interesantno za za ruralne sredine i u prirodi, u urabnim sredinama takve kicice bi mogle da se smeste na krovovima zgrada, cak bi i malu bastu mogli da imaju.
 
Ma ko sta pita stanare ispod? :laugh: Krovne farme ne moraju biti u necijem privatnom vlasnistvu, vec da pripadaju kolektivu stanara. Ne znam sta bi to znacilo za makro ekonomiju i povrtare sa sela itd, ali bi stanari sigurno imali lako dostupno i jeftino bioloski ispravnije povrce (i voce) barem u toku sezone.

Naravno, ne moze svaka zgrada da podrzi i izdrzi bastu na krovu, ali evo nekoliko "zabluda" o tome zasto ljudi misle da su te baste manje moguce:
http://business.inquirer.net/201232/6-m ... of-gardens
 
Biblioteka u Stokholmu kao nastavak brda

book-hill-by-jaja-architects15.jpg


Kardif, Kraljicina ulica

5160682.jpg


Lagumi
abc-635x357.jpg

interior.jpg


Katalonci su posebno mastoviti
HM-store-Estudio-Mariscal-Barcelona-06.jpg

court2.jpg
 
Kako od niceg napraviti nesto

Ovo me posebno zanima u kontekstu revitalizacije arhitekture u Srbiji generalno. Stara poznata i krajnje dosadna mesta koja su u principu ruglo uciniti daleko interesantnijim, sa akcentom na rustikalno koje prostoru daje "dusu". Ovo je jedan skroman primer, i dalje sam u potrazi za ultimativnim resenjima:

121-124.jpg


Ko zna kako je zgradice izgledala kada je bila nova, mozda nista posebno, ali sada definitivno skrece paznju. Crvena opeka je ili dodata povrsini ili, najverovatnije, vec postojala samo sto je fasada "ogoljena", dodati su elementi kao sto su drvo, tamni crep, detalji i neki moderni elementi koji zgradicu cine funkcionalnom.
Dakle, nije stvar samo u "vratiti na staro", vec unaprediti, uciniti jos boljim na razne nacine.

-----

Tibbits opera - nagradjena restauracija. Ovde su se bas trudili da povrate stari izgled i to postigli do detalja.

4-Facade-Before-After.jpg


-----

Ovo je prava tuga, Highbury & Islington Station

f372936216bf83166cffb49a843e5fb6.jpg
 
Зар ово остаривање зграда није фазон из Скопља? Мада се мени лично та идеја свиђа :)
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=363355#p363355:2jhzm63i je napisao(la):
Дошљак » Sat Dec 19, 2015 2:25 am[/url]":2jhzm63i]Зар ово остаривање зграда није фазон из Скопља? Мада се мени лично та идеја свиђа :)

Ако си мислио на Тибитс, ово нема везе са Скопљем 2014. Реконструкција зграде је урађена у складу са првобитним решењем из 1882 и готово сва средстава за пројекат су прикупљена од добровољних прилога. Скопље 2014 је са друге стране државни пројекат вредан неколико стотина милиона евра, којим су покушали да, безуспешно, створе утисак" античког ". Камо среће кад Београд обновио неке зграде на начин начин као што амери обновили Тибитс Оперу.
 
Tako je, Tibbits opera je restauirana, lepo pise u opisu.
mshda_shpo_20140926_mhrp_tibbits_header_copy_469784_7.jpg

Primecuje se maksimalna doslednost u odnosu na prvobitni izgled, zbog cega su i dobili nagradu za restauraciju, sto znaci - bez fusheraja, izmisljanja stilova, kompromisa, ubrzavanja radova zbog rokova itd. Moto im je bio: ili 1:1 ili nikako.

Sto se prethodnog primera tice, manje zgrade u cigli, to bih nazvao "rustikalizacijom". Trenutno sam u potrazi za vise takvih primera.
Nije poenta da zgrada izgleda starije, nego zanimljivije, pogotovu ako je bila ruglo i ako je krajnje nebitna. Bas ta "nebitnost" otvara slobodu za ekperimentisanjem i kreativnoscu, sto rezultira lepsom ulicom.
 
Надам се да ће овакву судбину имати и пошта у Савској.
 
To bi bilo sjajno,ali s' obzirom na dubaizaciju Savskog amfiteatra,nesto sumnjam da ce se tako nesto desiti...
 
Vrh