Šta je novo?

Trg/Skver Josipa Slavenskog

Zaza Bg

Higher intermediate
Učlanjen(a)
04.08.2014.
Poruke
654
Pohvaljen
1.393
Zdravo svima :) ,

Pišem ovde u nadi da će što više ljudi videti ovu moju inicijativu i omogućiti da se ovom velikom umetniku i čoveku naš grad konačno oduži na pravi način.

xdhy5p7smu8gogogg4.jpg


Naime, kao što i sam verovatno znate, Slavenski (možda i najznačajniji kompozitor u bivšoj Jugoslaviji) je dobar deo život proveo upravo u Beogradu, u ulici Svetog Save 33a.

Moj predlog se sastoji u sledećem.

Kuća Josipa Slavenskog se nalazi u unutrašnjem (izvinite ako možda "frljam" sa pojmovima :) ) dvorištu, ispod koga se nalazi podzemna garaža.

Na sledećem satelistkom snimku navedena površina za budući skver je obležena/ograničena plavom linijom:

28vzia1.jpg


Po pitanju turističkog potencijala dom Slavenskog, mada oronuo zbog dugogodišnjeg nemara, je neiskorišćeni biser.

kyrle.jpg


Sam objekat (tj. stan u kome je stanovao Josip Slavenski) je moguće popuniti muzejskom zbirkom koja pripada legatu "Josip Slavenski" i čiji se sadržaj trenutno čuva u prostorijama na Trgu Nikole Pašića broj 1 (nešto sadržaja u prilogu):

433142_44-12.jpg


Samo dvorište predstavlja odličan potencijal za neku vrstu parka ili urbanog džepa. Za neveliku količinu novca, ovaj zapušteni beogradski "ćošak" bi zablistao. Novonastali skver, uz nešto vegetacije, pešačkih staza i bistu Josipu Slavenskog (što bi bio logičan izbor i za ime ovog skvera, obzirom da je stanovao pored) bi bio pravi ponos našeg grada.

U prilog postavljam i link ka lokaciji na google street view-u:

https://www.google.rs/maps/@44.8001...4!1srG8ihfZ63wUbUvRPdMEV1w!2e0!7i13312!8i6656

Sama površina ne služi kao parking prostor (Jer je ograđena i ispod nje već postoji podzemni parking), tako da ovaj projekat ne bi trebalo da ima bilo kakav negativan uticaj na saobraćaj.

Izvinjavam se svima što sam sve ovo ovako šturo predstavio, no zbog premalo slobodnog vremena, nisam bio u mogućnosti da se više i pozabavim ovom idejom :) .
 
Хвала Вожде.

Заборавио сам да поменем да у његовом родном Чаковцу, у оквиру Музеја Међимурја - Чаковец, већ одавно постоји спомен соба посвећена њему. Мало о томе:

Memorijalna zbirka Slavenski

Memorijalna zbirka Slavenski materijalno je svjedočanstvo i ostavština najpoznatijeg skladatelja na području nekadašnje države Jugoslavije iz razdoblja prve polovice 20. stoljeća. Josip Štolcer Slavenski rođen je u Čakovcu 1896. godine. Njegove prve kompozicije nastale su između 1916. i 1923. godine kada je iz Čakovca preselio prvo u Zagreb, a zatim u Beograd gdje je stanovao do svoje smrti 1955. godine. Osobite vrijednosti Zbirke su originalne partiture iz Štolcerovog ranog, čakovečkog razdoblja stvaralaštva, pisane rukopisom mladog skladatelja, kao i upute za izvođenje istih. U ranom stvaralačkom razdoblju Štolcer inspiraciju nalazi u narodnom međimurskom melosu.

U fundusu Zbirke nalazi se mnogo Štolcerovih objavljenih partitura iz njegovog najplodnijeg stvaralačkog razdoblja tijekom kasnih dvadesetih i tridesetih godina 20. stoljeća kada je nagrađen za svoj rad na festivalu u Donaueschingenu, a ugledna njemačka izdavačka kuća Schott iz Mainza redovno je objavljivala njegove partiture u posebnoj ediciji. U četrdesetim i pedesetim godinama 20. stoljeća okušao se u skladanju kompozicija programatskog profila u svrhu promocije nove države Jugoslavije.

Josip Štolcer Slavenski bio je poliglot, osim hrvatsko-srpskog jezika govorio je njemački, mađarski, francuski i engleski jezik. Muzej čuva njegove rukopise i bilješke, pisane i na ćirilici i na latinici, na njemačkom i na engleskom jeziku. S osobitim interesom proučavao je astronomiju, čemu svjedoči velik broj knjiga na tu temu iz njegove osobne knjižnice, kao i veliki teleskop, sada u vlasništvu Muzeja. Sačuvano je i nekoliko njegovih instrumenata, od kojih su najinteresantniji harmonij proizveden u drugoj polovici 19. stoljeća u Americi i trautonij (preteča današnjih sintesajzera) iz 1930. godine, koji svjedoči o njegovom radu na području proučavanja elektronske glazbe već u tridesetim godinama 20. stoljeća. U Muzeju je u cijelosti pohranjena njegova radna soba, od drvenog namještaja do ćilima i tepiha ručne izrade iz Pirota u Srbiji.

Muzej Međimurja, osim Legata Josipa Slavenskog u Beogradu, jedini čuva ostavštinu tog kompozitora. Riječ je o vrlo vrijednoj građi koja prelazi okvire lokalne vrijednosti i postaje kulturno dobro od nacionalne vrijednosti.

voditelj zbirke: Maša Hrustek Sobočan, kustos
porijeklo: poklon Milane Slavenski
vrsta predmeta: originalne partiture pisane rukopisom Slavenskog, objavljene partiture, knjižnica i radna soba Josipa Štolcera Slavenskog, fotografije, glazbala, pisma

Иначе, Јосипов потпис се неретко може наћи и на ћирилици:

standard_635293321445385000.jpg
 
Ево још једног приказа са Бинга. Наиме, само површина будућег сквера је уоквирена плавом бојом, док је некадашњи дом Јосипа Славенског уоквирен црвеном бојом:

213nshw.jpg
 
Данас смо директор и ја посетили унутрашње двориште, како би сагледали боље ситуацију. Овим путем желим да се захвалим станарима на интересовању, информацијама и саветима које су поделили са нама.

Пар слика наведене површине:

10gjj39.jpg


2cq08eb.jpg
 
Mislim da SO Vracar vec ima akciju uredjenja ,,zelenih djepova,, (vec su uredili više lokacija)
i najverovatnije bez ikakvih problema prihvatice gradjansku inicijativu
pa pokušaj redovnim putem sa odogovrajucim brojem potpisa-odluka-saglasnosti-zahteva -predloga :)
 
Управо то директор и ја циљамо. Први корак је да се сви изборимо за враћање спомен плоче Славенском. После тога следи борба за његов сквер.
 
Невероватан #zexland-ов рендер будућег сквера:

15j52d.jpg


И верзија са Јосиповим муралом

i4jorc.jpg
 
Tek sam sada uočio temu. Kakav propust sa moje strane. Završio sam Nižu muzičku školu "Josip Slavenski" na Vračaru, te s' toga velika podrska sa moje strane!!
 
Од сквера ће бити једно велико НИШТА.

Од враћања спомен плоче на кућу Јосипа Славенског ће такође бити једно велико НИШТА.

Станари су (очито увређени) одбили мој предлог, највише из страх да ће због тога морати да поруше капију коју су ПРОТИВЗАКОНИТО подигли.

Снимаk са стрит вјуа је стар, ограда је проширена и на делу изнад улаза у гаражу:

https://www.google.rs/maps/@44.8001...4!1srG8ihfZ63wUbUvRPdMEV1w!2e0!7i13312!8i6656

Што се тиче враћање спомен плоче Јосипу Славенског, и то се све претворило у лакрдију. Позвао сам власника фирме Конзилијум (која држи два прва спрата објекта у коме је Славенски становао) да му тражим да потпише захтев општини да се спомен плоча поново направи и врати на исто место, али се он направио наиван, константно тврдио да он треба да потпише одобрење за плочу која је ту ВЕЋ СТАЈАЛА. На крају ми је рекао да све то зависи од воље његове супруга, пошто је то њена имовина, и довиђења.

Да не помињем да је наведени господин исти објекат, засигурно на незаконит начин, УНАКАЗИО:

kyrle.jpg
 
Welcome to Srbistan / Beograd Vilajet...zao mi je zbog destrukcije tvoje dobre volje da nesto uredis i dovedes jedan divan kutak grada u red :( ali dobro...neka gledaju te olupine ispred kuce koju su zaista potpuno unakazili...kakvi "gradjani" - takva i okolina.
 
Evo i ja da se uključim!

Ideja je savršena. Ali znači ništa od toga?! Pa da li postoje neke druge mogućnosti? Pretpostavljam da opština ne bi hjtela, a ne bi ni mogla da financira projekat. Na drugu stranu ne bi se trebalo tek tako odustati. Jer se ovo tiče kulturnog blaga svih građana Srbije a ne samo jednog vlasnika jednog sprata.

Da li bi muzička škola podpomgla? Recimo da se organozuju dobrotvorni koncerti đaka. Ili kroz takozvani crowdfunding? Koliki bi trošak bio da se uredi barem taj parkić? Otom potom… možda se vlasnici i predomisle kad vide promjenu.

Je li to ova firma? http://www.konzilijum.rs/
 
Da to je firma .zna li ko koliko odprilike kosta livenje prosjecnog poprsja ko to kod nas radi plus umjetnik vajar njegov honorar plus postamen.
 
Treba tacno razjasniti sta zelimo/zahtjevamo. Evo jedan prijedlog:

1. Budjenje svijesti/prvi potezi.
Ja bi za pocetak postavio tj. trazio dozovolu za postavljanje jedne info ploce u ulici Sv. Save – ispred uluza u dvoriste – poput ove https://upload.wikimedia.org/wikipedia/ ... ninger.jpg ili ove http://www.rheinneckarblog.de/files/201 ... 23-010.jpg. To je prometna ruta turista prema Sv. Savi. Ovo bi za pocetak bio dobar potez za budjenje svijesti.

2. Uredjivanje parka/dvorista.
Doneklen razumijem stanare zbog ograde. Vjerovatno beskucnici, pijanice itd. prave neprijatnosti. Ali mogla bi biti otvorena barem danju od marta do aprila. Kad bi uredili taj parkic 90% sam siguran da bi stanari podrzali projekat.

3. Bista/spomen u parku.
Pitanje da li nam je bista prioritet. Vjeorvatno je izrada jako skupa, i veliko je pitanje da li mi tek tako smijemo kopirati umjetnicki rad. To bi ja ostavio za posle. Ali mislim da bi mural bio savrsen, a i jednostavnije. Razni umjetnici bi se mogli ulkjuciti, da kreiramo kolazu raznih intepretacija njegovih kompozicija, sto i jeste bio njegov stil.

4. Izvor novca.
- Ministarstvo kulture, ali sumnjam u ovo.
- Grad Beograd, sumnjam i u ovo.
- Neka firma za boje i lakove za mural (Ceresit, itd.)
- Cvjecare/rasadnici koji bi podpomogli projekat.
- Ambasada Hrvatske, ali sumnjam i u ovo.
- Crowdfunding. Ja se mogu pobrinuti za ovo. Mogu obezbjediti cijeli marketing (engleski tekst, digitalne flajere, banere itd.)
- Muzicka skola "Josip Slavenski". CASTELBLANCO, kao bivsi ucenik skole, da li bi kontaktirao skolu u vezi ovog projekta? Kolika je vjerovatnoca da ce nam oni pomoci? Ima jos jedna u Novom Sadu.

5. Konzilijum!
S njima treba pazljivo. Mozda im moramo nesto ponuditi da bi nas podrzali. A ako su im samo kancelarije na toj adresi, mozda jednog dana budu spremni da se premjeste. Ali ako je to njihov privatni stan, bice teze. Ipak, kao sto sam napisao, mozda se predomisle kad vide cijelu promjenu i kad shvate da je to jedno malo blago u srcu Beograda.

6. Treba stupiti u kontakt i sa muzejom u Cakovecu i legatom u Beogradu (http://info-tours.net/object.php?id=174). Ali oni bi nam bili vise mentalna nego financijska podrska.

E sad, kako dalje? Ako bi ovo razvili u pravu inicijativu, ko bi sta preuzeo? Kao sto napisa, ja bi organizovao cijeli crowdfunding. Pored toga, imam mjetsa na svom serveru, tako da bi pripremio cijelu stranicu za ovaj projekat.

Hajde da vidimo sta ce biti od toga! Ja se nadam. Inace pravi je trenutak, jer ce sledece godine u maju biti 120. godina od rodjenja Slavenskog.

Pozdrav svima!
 
Fino sto si dosao na forum i interesujes se za ideju .Hvala na konstruktivnim predlozima i idejama .
Mozda prijaviti komunalnoj inspekciji da nema table za pocetak da vidimo sta ce uraditi .
Konzilijum tu ima 2 stana plus bez dzvole je radio zastakljivanje terasa
 
Aleks,

Odlično je da si se ovoliko zainteresovao. Nek nas je i trojica za sada, možda ipak možemo i da uspemo ukoliko delujemo zajedno u tom pravcu. Mada, u tom slučaju će biti potrebno da se sva trojica (i još neko, ako je zainteresovan) nađemo negde i međusobno se dogovorimo. Ja sam voljan, verujem i direktor takođe.
 
Važi! Ovo bi mogao biti jako lijep projekat. Ja sam do srpskog Božića u Bijeljini, ali mogu da trknem i do Beograda, da obiđemo teren. Nije problem. Da razmjenimo mejlove?
 
Pa nije bn preko svjeta vec 3h buso podji za mene u biser na burek i jogurt
 
Zexlande, samo da te obavestim da su zlotvori AleksAmster, direktor i Zaza Bg i zvanično na crnoj listi stanara navedenog dvorišta. Tri zločinca su, kako smo danas saznali, nenajavljeni došli u navedeno dvorište u nameri da ispitaju prostor pre nego što se upuste u rušenje ograde. Ponuđena je i nagrada za njihove glave u vidu besplatnog zastakljivanja terase (u slučaju da navedeni počinioci budu uhvaćeni živi) kao i besplatno postavljanje klime na fasadi (u slučaju da hvatanje ovih zločinaca bude sa nešto ružnijim krajem). U toku je postavljanje poternica širom grada.

Ovim putem te molimo da ti i Zexlande, kao jedan od mogućih kreatora zlokobnog plana, posetiš obližnju stanicu milicije radi ispitavanja.

Voždu i Castalbiancu se, zbog izraženih simpatija prema ovom zločinačkom projektu, smeši Goli otok (no, obzirom da je Juga prošlost, gledaćemo vas na nekom rečnom ostrvu).
 
Vrh