Šta je novo?

Pametan stan- kao podrška arhitekturi

Učlanjen(a)
13.01.2016.
Poruke
2
Pohvaljen
1
Caos svima,

Evo jednog zanimljivog predloga da učinimo naš grad lepšim i naprednijim. Radi se o sistemu Pametan stan, koji se može primeniti kako na kuće i stanove, tako i u tržnim centrima, bolnicama, muzejima itd. U nastavku ostavljam bazične informacije o ovom sistemu.

Srdačan pozdrav


ŠTA JE PAMETAN STAN ?
„Pametan stan” nije tačno definisan jednom rečenicom, ali možemo reći da je to stan koji svojom infrastrukturom omogućava različitim sistemima koji su postavljeni ili ugrađeni u stan da međusobno komuniciraju i razmenjuju podatke, kao i da na osnovu podataka izvršavaju unapred definisane radnje.
Svaka današnji dom poseduje centralno grejanje, alarmni sistem, protivpožarni sistem, kućni bioskop i mnoge druge uređaje koji obavljaju funkciju kojoj su namenjeni. “Povezivanjem” više takvih sistema u jedan centralni dobijamo više mogućnosti nego što su sami sistemi do tada nudili. Primera radi od alarmnog sistema možemo dobiti informaciju da li je neko prisutan u nekim prostorijama u stanu i na osnovu te informacije podešavati sistem centralnog grejanja, ili ventilacije.

KAKO PAMETAN STAN RADI ?
Kada u svom stanu pritisnete prekidač za svetlo on zatvori strujno kolo i upali sijalicu (ukoliko je sijalica ispravna, a jedini način da to saznate je da pokušate da je upalite). Menjanje funkcije tog prekidače je praktično nemoguće. Kada govorimo o pametnom stanu pritisak prekidača koji je povezan na centralni kontroler šalje informaciju kontroleru da je prekidač promenio stanje, a kontroler na osnovu predhodno definisanih funkcija obavlja jednu ili niz radnji (pali svetlo-menja temperaturu u toj prostoriji ..). Takođe ukoliko dodje do kvara na nekom od uređaja u sistemu (primera radi na sijalici) pametan stan će vas o tome obavestiti slanjem SMS poruke ili e-maila.

KOJE SU PREDNOSTI PAMETNOG STANA?

Kao prvu prednost možemo navesti pojednostavljenje svakodnevnih radnji koje obavljate. Neke stvari se same po sebi podrazumevaju, ali Vam je potreban sistem koji će to znati da zapamti i ponovi. Svaki put kada uđete u svoj stan sa posla morate podesiti klima uređaj na određenu temperaturu, upaliti svetlo u prostorijama u koje ulazite, preslušati telefonsku sekretaricu, pustiti vodu u kadu, podići roletne i tako dalje. Kada uđete u pametan stan, ukoliko ste ulazna vrata otvorili karticom ili otiskom prsta, stan “zna” da ste to vi i počinje da izvršava unapred definisane i određene funkcije. Redosled obavljanja funkcija i broj funkcija koje se izvršavaju definiše sam korisnik pametne kuće, odnosno sistema. Takođe u toku korišćenja moguće je dodavati funkcije ili cele nove sisteme, kao i menjati “ponašanje” stana u određenim situacijama.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=366634#p366634:q3uwx3e3 je napisao(la):
Milica234Jovanovic » 13 Jan 2016 14:28[/url]":q3uwx3e3] ...u toku korišćenja moguće je dodavati funkcije ili cele nove sisteme, kao i menjati “ponašanje” stana u određenim situacijama.

plus 1 za temu :)
nadam se da ce sva pisanija na njoj biti i sa domacim linkovima
 
Kod nas se već mogu kupiti pametni sistemi grejanja na pelet, sijalice, bela tehnika, usisivači-roboti, ali u našoj ekonomskoj stvarnosti većina ovih stvari je nepotrebna jer je ljudska snaga ovde često jeftinija od tehniologije kada se računa po satu korišćenja. Samo ovi sistemi grejanja imaju neki smisao kod nas, sve ovo ostalo moraće da sačeka sistem u kome je vreme novac, jer su "smart" tehnologije i "internet of things" stvoreni za kontekst u kome je vreme novac, i to dosta novca.
 
Moze li neko da postavi linkove ka nekim sistemima koji su dostupni i na nasem trzistu da vidimo neki okvir cena i mogucnosti.
 
Drago mi je da ima zainteresovanih za ovu temu, kao sto sam i ja :).
Tragajuci po netu, naisla sam na jednu firmu koja mi se cinila dosta zanimljivom (bavi se ugradnjom ovih sistema). Upravo iz tog razloga sam se malo vise raspitivala i saznala da imaju showroom u kancelariji, odnosno sama kancelarija je showroom, tako da postoji mogucnost da se sve direktno isproba i vidi odmah kako funkcionise sistem i koje su sve mogucnosti. Sto iskreno mislim da je super, jer odmah na licu mesta mozes samsve da isprobas :D. Mislim da na sajtu ima i cene paketa. Link firme je www.pametanstan.rs.

Pozdrav svima :)
 
pametan stan ili kuca buducnosti ce ici uz ovo

Kućne električne baterije
 
Kod nas struja i jeste jeftina, ali šta je sa srpskim smislom za black hat inženjerstvo, u ovom slučaju uvezivanje automobilakih ili kamionskih akumulatora od olova zarad napajanja kuće? Sumnjam da niko nije probao to.
 
Ono sto treba na svaku kucu ugraditi u srb je solarni kolektor i solrne panele i ovu turbinu koliko bi samo to smanjilo potrosnju struje

Kotorvaroške vetrenjače u Njujorku

Preduzeće „Turbina IPD” iz Republike Srpske ušlo u finale takmičenja „Inovacija godine iz obnovljivih izvora energije” koje će 2. i 3. decembra biti održano u SAD



http://www.politika.rs/rubrike/regio...ujorku.lt.html

O turbini

http://swot.ba/wordpress/wp-content/...urbina_IPD.pdf

http://turbina.en.ec21.com/Turbina_V...0_3470770.html
Kako to izgleda
https://www.youtube.com/watch?v=Nq8C37zBu_E

Ono sto me veoma cudi da nemogu da im nadjem sajt tj neradi www.turbina.ba
sto je jako lose ako oce da prave biznis bas me zaima
Kolie udare vjetra moze da izdrzi do koliko bofora
Koliko kosta ova varijanta za na kucu
Koliko je predvidjeno da proizvodi sturje
 
Скоро сам код рођака видео једну интересантну стварчицу, личи на кинеске термометре, а у ствари је бежични систем комуникације са котолом за пелет са разним опцијама за подешавање.
Укратко напуни се резервор за пелет и ова играчка прати температуру, подеси се жељена температура за будући период и аутоматика одради све. Нема прљавштине, прегревања, смрзавања, отровног дима, јесте да кошта али је и комфор.

Ово је занимзиво из следећих разлога:
1. Пре свега биомаса је најисплативији обновљиви извор енергије за Србију и еколошки најисплативија
2. Иммао довољно биомасе да се покрене читава грана привреде
3. Имамо конкурентне произвођаче котлова за етажна грејања и корисније је да покренемо ту привреду него да подстичемо туђе привреде
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=367023#p367023:3i4uqnr0 je napisao(la):
orion » 15 Jan 2016 10:11[/url]":3i4uqnr0]Скоро сам код рођака видео једну интересантну стварчицу...

i ja videh nešto novo :D
umesto toplovodnih cevi u podu sobe, postavljeni su elektrilčni termo kablovi
da netupim ...izracunao je po ekonomičnost
(običnim elektro prekidačima za izbor grejnog prostora)
da troši za kucu kao da se greje sa jednom malom TA peci od 4 KW
a usput i ne treba mu prostor za kotao pumpu i dr.

Termo kablovi izgledaju kao običnna žica iz kabla za TA
sa žuto zelenom plastičnom izlolacijom
kako bilo čova je prezadovoljan :p
 
@Orion
Da, to je neki poljski termostat koji ima mogucnost zicanog i bezicnog vezivanja. Dobra stvar je sto je moguce stelovanje diferencijacije, kao i dnevno i sedmicno programiranje, a takodje i nocni, dnevni i rezim godisnjeg odmora.

Radi ekonomicnosti, takodje je jako bitno podesiti gorionik da radi u rezimu 'modulacije'.

@boca-ica
Nisam dugo pratio razvoj elektricnih grejnih kablova.
Moj prvi susret sa njima je bio pre skoro 20 godina kada je jedan poznanik instalirao iste u podove svoje porodicne kuce.
Super je sve to bilo nekoliko godina, ali je razocarenje nastupilo kada su nakon nekog perioda odredjene sekcije krenule da crkavaju, pa je morao da lupa plocice da bi ih zamenio... :(
Inace je potrosnja elektricne energije bila prilicno mala.

Verujem da je kvalitet - dugotrajnost do sada znacajno poboljsana.
 
Predlazem da se ime teme promeni u "Pametna arhitektura kao podrska stanovanju"

Bilo bi ipak logicnije.
Arhitektura je ta koja definise stan samim tim mu je i podrska a ne obrnuto jer je stan deo i proizvod arhitekture.
 
Па није посао архитекте да размишља о томе да ли неко жели да му подизање ролетне буде синхронизовано са андроид апликацијом за буђење :)
 
Naravno da jeste, razmisljamo i o tim uredjajima (npr elekricne roletne novih generacija kojim se upravlja daljinski) koji se ugradjuju u novogradnju bilo da su stanovi, kuce, zgrade. I oni su deo tendera i pripadaju nekom tehnickom lot-u i mi dajemo saglasnost za taj ili taj model u dogovoru sa investitorom/klijentom.
Ja sam licno vec imao taj slucaj.
 
Davnasnji istočnjački arhtekte su i danas ispred naših savremenika
radili su i eksperimetisali sa mobilnim preglradnim zidovima
kako bi unutar jednog prostor odredjene jedinice
mogle biti lako prefmulisane prema dnevnim zahtevima
na pr: danju smanjianje spavace sobe u korist dnevnog boravka i obrnuto nocu

Jest da je njima tada bilo lako da mrdaju bambus i papir levo desno
al danas u 21 veku
sa novim različitim dostupnijim i jeftinijim materijalima , hidralikom, elektronikom
našima je još uvek teško da se odreknu
standarnog pregradnog zida od ,,cigle na kant ,,
mada imamo i na-prdne ,,mozgove,, koj umeju da iskoriste i siporeks blokove a neki i gips table.... :lol:

bez ljutnje molim ,
sve u ciljju potsticanja da se ozbilljnije zapliva vodama 21 veka i približavanju pametnom stanu :sesir:
 
Malo da podignem temu iz mrtvih. Pre par meseci samo poceo sa "opamecivanjem" stana, pa me zanimaju iskustva kolega sa foruma, da li imate i sta od smart uredjaj u kuci, kako ste ih povezali, kako sve to funkcionise, kako ste zadovoljni itd.

Ja moj sistem lagano dogradjujem, ima stvari koje su mi super, ima stvari koje su ocigledno nezavrsene, ali sve u svemu, zadovoljan sam.

Osnova sistema se sastoji od dva Google Home Mini uredjaja (u dnevnoj sobi i trpezariji) i jednog Insignia pametnog zvucnika (kompatibilan sa Google Home, on je u spavacoj sobi posto ima i displej sa casovnikom, pa je zgodan umesto klasicnog radio budilnika).

Na njih su povezane Sengled pametne sijalice (dnevna soba, kuhinja, trpezarija, hodnik i obe spavace sobe) kojima mogu da upravljam, bilo preko aplikacije na mobilnom telefonu, bilo glasom preko Google Home. Mogu da se dimuju i da se menja temperatura osvetljenja. Naravno, ostaje funkcionalnost ukljucivanja/iskljucivanja klasicnim prekidacem sto je zgodno kada padne WiFi.

Preko Sonoff prekidaca sam povezao postojece ugradno osvetljenje (u visecem delu kuhinje i komodama u dnevnoj sobi). Iste su mogucnosti kontrole preko aplikacije ili glasom. Nabavio sam i jaci prekidac (16 A, 3.5 kW) na koji sam mislio da povezem i bojler, ali za sada to nisam uradio. Delom, sto bih morao malo da stemujem zidove, a delom sto nisam nacisto koliko je to bezbedno.

Klimu u dnevnoj sobi kontrolisem preko Sensibo kontrolera, kao i prethodne stavke, aplikacijom ili glasom. Ovaj kontroler ima i zgodnu mogucnost da sam ukljuci klimu na unapred podesene vrednosti kada detektuje (koristi geolokaciju mog mobilnog telefona) da sam na odredjenoj (konfigurabilnoj) udaljenosti od stana ili, naravno da se iskljuci kada se udaljim.

Takodje, svi uredjaji podrzavaju i tajmere za vise dana unapred.

Naposletku, kako je i TV smart, i njega kontrolisem (preko Harmony hub-a), pored klasicnog daljinskog, putem aplikacije ili glasom.

E sad, kad kazem glasom, podrazumevano je da je komunikacija sa uredjajima na engleskom, a sam sistem podrzava i nesto naprednije stvari od "set my living room to 24 degrees" ili "turn on living room light". Npr., ujutro kada ustanem, mogu da kazem "good morning" na sta ce mi ispricati vremensku prognozu, koji mi je najbrzi put do posla (uzevsi u obzir guzvu u saobracaju), moje obaveze iz kalendara (Google kalendar) za taj dan, aktivirati klimu i pustiti laganu muziku. Na "good bye" ce pogasiti sva svetla, TV i klimu. Ako kazem "netflix time", gasi sva svetla, pali TV i pokrece Netflix aplikaciju na njemu. To su takozvane rutine i prilicno su konfigurabilne, pa ih se moze podesiti kako kome odgovara.

Neki plan za dalje je motorizacija roletni i stavljanje pametne brave. Sa njom bi, naravno, ostala mogucnost otkljucavanja/zakljucavanja klasicnim kljucem. Dobitak bi bio, pre svega, nesto poput keyless sistema na automobilima. Vrata bi se automatski zakljucavala kada napustim (noseci mobilno, naravno) stan i otkljucavala kada pridjem vratima. Mogao bih, recimo, i da daljinski posaljem kod za otkljucavanje nekome da moze da udje u stan ako ja nisam kod kuce.

To je, ukratko, moje iskustvo za sada. Voleo bih da cujem vasa, a ako ima nekih pitanja, rad sam pomoci koliko mogu.
 
Neki plan za dalje je motorizacija roletni...
Sada je to vec postao standard za nove stanove ali i sa kliznim ,,plisiranim,, ili ,,rolo,, komarnikom kako na prozorima tako i balkon vratima :D
 
Vrh