Šta je novo?

Pesacki Trg u Kneza Milosa?

Rascian

Intermediate
Učlanjen(a)
18.02.2007.
Poruke
111
Pohvaljen
104
Sta mislite da o ideji da Beograd dobije jedan novi pesacki trg i to u delu unutrasnjosti bloka izmedju Kneza Milosa, Masarikove i Resavske...t.j. u prostoru izmedju zgrade Starog Generalstaba i Trgovinskog suda a preko puta ministarstva finansija.

31930767.Beogradjanka.jpg


Ne znam da li ste primetili u Resavskoj ulici ovu zgradu sa ovim lukom koji gleda direktno na ministarstvo finansija u Kneza Milosa ( i to bas direktno na sredinu zgrade), takodje primetio sam da je u atrijumu zgrade fasada uredjena sa svim detaljima ( sto se inace ne radi).
To mi je dalo ideju da je ovde verovatno bio planiran neki trg kojim bi se direktno iz ulice Kneza Milosa ulazilo u Resavsku.

DSC00093-1.jpg


DSC00092.jpg



Trg bi izgledao nekako ovako:

31967.Beogradjanka.jpg


2 strane su vec izgradjene : zapadna- Ministarstvo finansija
juzna- Stari Generalstab ( da se zgrada konacno moze gledati u punom sjaju i veleicini, a ne da 80% njene povrsine prekriva drvece)

DSC00073-2.jpg



Ostaje da se zgradi Trgovinskog suda nadogradi novo krilo ka unutrasnosti bloka ista duzine kao i fasda Generalstaba...
To podrazumeva rusenje sadasnje zute kuce unutar bloka..


suprotno od ministarstva finansija treba izgraditi novu zgradu koja bi se naslanjala na onu stambenu iz Resavske i formirala frontalno lice trga. To bi trebao biti neki trzni centar i hotel, nesto slicno ovome iz Milana (naravno mnogo skromnije).. zastakleni atrium koji ce omoguciti komunikaciju do i iz Resavske.
.
tn_milan.jpg


U sredistu trga bi se mogao postaviti neki monumentalni spomenik tipa milenijumski spomenik u Budimpesti...(ne mislim da se kopira vec samo da dam sliku). Takodje, fontane, klupe.. zelenilo ( ali da da se vodi racuna da drvece bude sa ogranicenim rastom, a ne ponovo da izraste suma).
Teren je pod blagim nagibom ali ne bi bio problem da se zemljiste izravna.

Inace:
-Trgovinski sud se sada seli u zgradu u Nemanjinoj tako da ona zgrada ostaje valjda bez namene..
- Prostor tog trga sada valjda pripada Vojsci ali ne vidim zasto ga ne bi prepustio gradu.. Grad moze Vojsci dati neki plac za Vojne stanove kao nadoknadu.
Uostalom Vojsci i dalje ostaje deo bloka kroz koji bi imala pristup i motornim vozilima kroz kapiju zgrade VII puka na uglu Resavske i Nemanjine...

Plan:

planl.jpg


Eto, cisto sta mislite o tome? :)
 
Prijatelju, ti si se bas pozabavio...
Nije skupo, efektmo je, ako bi se radilo, samo treba osmisliti sadrzaje prostora koje bi ljude tu dovodile. U stvari, jako mi se svidja ovo.
PS. Imate li vi na forumu neki drugi grad u svetu osim Budimpeste kada dajete primere?
 
Odlična ideja, to mi dodje kao da bude neki državni trg, ona nova zgrada (crvena) bi bila moderna ali bi se uklopila u sadašnje okruženje i moglo bi da bude sedište nekih bitnih ministarstva ili možda čak i skupština :D
 
Jeste super, ali ne mislim da treba toliko mnogo graditi, samo "drugo krilo" suda i zatvoriti ka garaži, ali da ne bude ništa moderno, i u sredini da bude trg/park. A inače mislim da je tu trenutno parking vojske sa nekim silnim raznoraznim terenskim kolima i kamioinima (samo im tenk fali), što je u suštini idiotski!
 
Zar nije ova tema vec bila negde? Na SSC-u mozda?

U svakom slucaju, ideja je vrlo interesantna, a podseca upravo na to koliko ima neiskoriscenog prostora u Beogradu.
Sve je ovo vrlo ostvarivo, samo treba malo volje i truda u gradskim institucijama, i eto nama novog beogradskog trga.
A taj deo grada ce onda postati pravi reprezentativni government district Beograda i Srbije.
 
Sjajna ideja, posebno sto je u samom downtownu i sto je okruzena tako velelepnim starim zdanjima, investitore za nedostajuce zgrade bi bilo lako naci, i treba ovo predloziti Gradskom arhitekti definitivno.
Svak cast ;) ;)
 
Super ideja!!

Ditrih":1kejl4iq je napisao(la):
Sjajna ideja, posebno sto je u samom downtownu i sto je okruzena tako velelepnim starim zdanjima, investitore za nedostajuce zgrade bi bilo lako naci, i treba ovo predloziti Gradskom arhitekti definitivno.
Svak cast ;) ;)
:D

Not to worry, Bobic posecuje ovaj sajt :)
 
Ideja je sjajna, i sto je najbitnije, izvodljiva. Zato bi BB mogao malo ozbiljnije njome da se pozabavi. Hajde da malo razradimo predlog, okacimo na naslovnu pa da vidimo kakve ce biti reakcije :)
 
Moramo da nadjemo neku dobru namenu za ovu novu zgradu. Ja bih rekao da to treba da bude neki muzej ili kulturni centar sa interesantnim programom da bi doveo ljude na taj buduci trg. Mozda neki Research center Evropske Unije ili tako nesto?
 
"Eto, cisto sta mislite o tome? " ... sve najlepše. :)

Mogli bi i da otvorimo jednu temu, nap. ' Dvorišta u centru grada' , jer
ih ima na desetine zapuštenih, a ne iskorišćenih i ne izgrađenih.
 
Drago mi je sto vam se dopada, mada ja bas imam neki osecaj da je mozda nekim GUP-om od pre 2 sv rata tu i bio predvidjen trg...

Namena za onu crvenu zgradu.. najrealnije bi bio jedan trzni centar, u prizemlju restorani i kafici, na spratu butici... nesto poput Galleria Vittorio Emanuele u Milanu, naravno mnogo manje i u savremenom stilu..
 
i jel i od ovog nista ne bi?!
trzni centar je dosta bezveze resenje za ovako nesto. ta zgrada treba imati neku kulturno-umetnicko-obrazovnu namenu...
 
Odlična razrada stare ideje. Samo da potsetim da je po nekim starim planovima zgrada suda (ugao Masarikove i Kneza Miloša) bila predviđena za rušenje. Srećom, od toga se izgleda odustalo. Kad smo već kod te lokacije treba spomenuti da je onaj deo prema Muzičkoj akademiji potpuno arhitektonsko-urbanistički nesređen i odudara od okoline. Zgrada muzičke akademije je inače trebala da bude preseljena u jednu od onih lepih starijih zgrada u ulici Kneza Miloša sa leve strane između Višegradske i Durmitorske.
 
koliko ja znam,tu gde je rascian planirao trg,treba da se izgradi hotel 200keys cija je gradnja odobrena, mada mozda gresim...?
 
Mislim da si u pravu,tako bar izgleda sa one jedne jedine slike gde nam precepcija govori da se nalazi neposredno iza madlenijanuma.
 
a shta nas sprechava da cimamo Djilasa? ..ako neko vec nije?
 
Ideja je vrlo jednostavna i bas zato apsolutno fantasticna. Dakle bio bi to novi trg ali sa pretezno starim objektima koji poseduju jednu znacajnu arhitektonsko- gradjevinsku vrednost. Utoliko bi to bilo znacajnije jer Beograd nema prave zatvorene trgove, a pogotovu ne omedjene monumentalnim objektima. Novi objekat bi po meni trebalo da ide ili u varijanti nenametljivog uklapanja ili radikalnog kontrastiranja (sklad kontrastom). Medjuresenja bila bi uvreda za postojece nasledje.
Ako vec govorimo o nacionalnim funkcijama (vezane za drzavu, drsutvo...) zasto tu ne bi bio smesten neki muzej (nacionalni, gradski, istorije...). Ionako kubure sa prostorom!
BTW imamo li neku sekciju o malom urbanizmu u BGu: Nove pesacke zone, poplocavanje, urb. mobilijar itd..??
 
Pa zapoceo sam jos ranije, ali je trenutno nesto projekat "on hold". Nema se vremena :)
Evo sirove verzije:

2znvp1f.jpg
 
U ! Vec super izgleda !
Dobro ti ispada render sa Kerkythea-om :kk:

PS : Posto naravno vremena nikada dosta, sto ne proba foto varijantu u SKP-u ? Recimo za okolne objekte, da se ne mucis mnogo, a dodate zgrade uradis kao modele :)
 
Stavite mi privremeni ban što oživljavam stare teme, ali pošto je dobra ideja, moram pitati, dešava li se šta na razvijanju 3D modela za ovo :) :)
 
da pohvalim i ja ovu ideju..

u novoj zgradi bi mogao i neki fakultet da se smesti
 
Svaki put se setim ove teme kada sedim u Manježu.

Bilo bi divno.
 
Vrh