Šta je novo?

Gejming tehnologija

Drakche

Advanced
Učlanjen(a)
19.08.2010.
Poruke
4.675
Pohvaljen
6.167
Nisam siguran koji je podforum odgovarajuc za teme o kompjuterima i softveru, pa cu ovu staviti ovde.

Da li se neko interesuje za gejming tehnologiju, tacnije "gaming development", pre svega u polju softvera, 3D i VR tehnologije?
Nedavno sam se malo vise zainteresovao na tu temu i otkrio novi univerzum mogucnosti, pocevsi od arhitekture i upotrebe 3D modela arh. projekata.
Dobra stvar je to sto postoji dosta "free" softvera i sto svako moze da priusti, cak sam napravi, svoje VR cardboard naocare za VR iskustvo.
Losa stvar, uslovno receno, je sto je ipak potrebno znanje u programiranju, ako zelis nesto specificnije da postignes, a to malo ljudi zna ili ima vremena da se posveti. No, svi su izgledi da ce stvaranje "igrica" biti sve jednostavnije za postici, ne samo konzumirati kao u predhodnim decenijama.

Trenutno pokusavam da istrajem u jednom 3D gejming projektu, skromnim sredstvima i znanjem, koji je u kontekstu jedne umetnicke izlozbe. Mozda postavim neke slike kasnije.

Softveri za preporuku:

- Unity 3D i Unreal Engine su najpoznatiji "free" softveri u kojima moze bukvalno sve da se napravi.
- Blender i Maya su isto free, spec. za pravljenje interaktivnih 3D modela i animacija.
- Od aplikacija za smart phone vrlo zanimljiv mi je Kubity, u kom SketchUp i Revit modeli mogu da se posmatraju kroz first person VR perspektivu.
 
Drakce
Čini mi se da softver pripada Linuksu a to je ovde za vecinu bauk :(
dobra je ta fora sa
....cak sam napravi, svoje VR cardboard naocare za VR iskustvo...
al do sada još nisam čuo mišljenje čika oftamologa oko češce - duze upotrebe
ali doživljaj je super. mada sam to isprobao davno kad je bilo samo sa nekom vrstom kacige ....

Hajd kad si vec bolje upoznat sa temom daj i neku reč o ovome
:sesir:
 
Nekako sam se nadao da ovde ima ljudi koji su upuceniji od mene :laugh:

U upotrebi gejming sofvera je bitno znati sta zelis da postignes, jer je to samo alat, kao i svaki drugi softver.
Ako zelis samo model onda su dovoljni standardni 3D programi za arhitekte, koji pruzaju dosta mogucnosti za prezentaciju.

U ovom klipu je np. predstavljena VR prezentacija namenjena prodaji namestaja i nekretnina, sa dosta interaktivnih mogucnosti,
pomocu cega se moze dobiti bolji "osecaj" za projektovani prostor.
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=qM0aaR9vDjY[/youtube]

Mene licno vise interesuju javni prostori i rekonstrukcije. Nisam preterano lud za VR iskustvom, preferiram PC, a najvise relani svet u kom bi to isto mogao da dozivim, samo sto je verovatnoca za to skoro nikakva.
 
Evo, uzmimo za primer rekonstrukciju Savskog Trga. Gejming tehnologija pruza relaniji dozivljaj najavljenog projekta koji obicno dobijamo samo kao sliku rendera. Kao i u igrici, mogu postojati animacije pokreta u okolini, kao sto su automobili, pesaci, vetar u korsnjama drveca itd, onda razgledanje u prvom licu ili u drugim perspektivama - transportovanje u drugacije varijante projekta.

Zasto bi to ikom trebalo? Pa mogu se, recimo, uociti neke stvari koje iz rendera bas ne mozemo, moze se "doziveti" prostor koji zelimo da realizujemo u stvarnom svetu. Onda u komericjalne svrhe, recimo - prosetajte Kalemegdanom iz 16 veka itd. Ne mogu ni ja da naslutim sta je sve moguce, posto je tehnologija svemoguca.
 
Ti mozes u svakom tom progrmu za 3D da napravis virtuelnu prezentaciju projekta gde se kamera seta po modelu.
 
Ja sam se pre igrao sa arhicadom i nudi upravo to, da se šetkaš po kući i oko kuće. Pre neku godinu sam primetio da se zdanje opštine u mom rodnom mestu skenira laserom spolja, verovatno neko radi neki 3d model zgrade. A tehnologija i ide ka tome da bude jednostavnija za upotrebu i približnija čoveku. To je napredak, današnji kompajleri ti pronađu puno bagova i predlože sijaset rešenja za tvoju situaciju u toku kucanja progragrama.
za kraj, setimo se klipija iz offica koji je predlagao kako da nešto uradimo :)

it-looks-like-youre-writing-a-suicide-note-would-like-999321.png
 
3D tura u prvom licu je postala standard za 3D programe spec. za arhitekturu, i mnogima je to sasvim dovoljno, ako uopste potrebno.
Kad rece 3D skener, postoje aplikacije na fonu pomocu kojih mogu da se skeniraju manji predmeti i ubace u program, vrlo zgodna stvarcica, jos nisam isprobao.
 
Ne znam koliko je naziv teme adekvatan jer prvo sto mi pada na pamet kad procitam "gejming tehnologija" mi je GTA V, Fifa 18, nVidia GTX 1070, kaby lake I7, 60 fps itd...
Ovde se ipak prica o necem drugom.
Predlazem da se naziv teme promeni da ne bude zabune.
 
Upravo sam probao jedan i baš je loš :D Telefonom može samo da analizira slike, pravi 3d skener ima više podataka, laserom utvrđuje daljinu svake tačke a pri tome tačno zna svoju poziciju sa koje meri udaljenost svake tačke. Skeneri za objekte imaju svoje "ruke" koje sadrže senzore u svakom zglobu pomoću kojih skener zna gde se nalazi senzor. I pride često imaju i 2 kamere ako je bitna i tekstura objekta koji se skenira.
a evo i top 5 spravica za nas smrtnike :)
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=yeyNmYM9QJY[/youtube]
 
Ee, zato ja prvo gledam kakvo iskustvo drugi smrtnici imaju sa uredjajima, pre nego sto odlucim da kupim. U ovim promotivnim klipovima svaki ciga svoga konja hvali :D
Svakako je interesantno kada nesto novo krene da se masivno proizvodi, tj. postane dostupno za prosecne potrosace, samo sto ta zezancija potom obicno brzo dosadi (kloniranje figurica sa police ne moze biti beskonacno zanimljivo), da bi potom vrlo brzo shvatio kako je tehnologija koju posedujes u praistorijskom stadijumu svog razvitka, u odnosu na ono sto mozes da zamislis i zelis da postignes. No, eto, i dronovi su poceli da se proizvode kao igracke za odrasle, pa se nakon odredjenog profita pocelo raditi na ideji o dronu kao prevoznom sredstvu za ljude.

Zanimljiv je poslednji minut klipa gde se prica o uprotrebi skenera za virtualni svet/ igrice. Takodje, upotreba skenera u arhitekturi otvara nove mogucnosti, kao sto su kloniranje gradjevina ili njihovih delova do najsitnijih detalja. Verujem da mnogima to zvuci pomalo zastrasujuce.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=483209#p483209:1vrel5v6 je napisao(la):
spatiotecte » 07 Okt 2017 11:46 am[/url]":1vrel5v6]Ne znam koliko je naziv teme adekvatan jer prvo sto mi pada na pamet kad procitam "gejming tehnologija" mi je GTA V, Fifa 18, nVidia GTX 1070, kaby lake I7, 60 fps itd...
Ovde se ipak prica o necem drugom.
Predlazem da se naziv teme promeni da ne bude zabune.

hm Pa mozda si u pravu, namera mi je bila da tema bude sa akcentom na gejming softver i mogucnosti razne primene, ne bas o samim video igricama.
Game Development se u svom fahu interpretira kao siri pojam od onog sto govori - izrade video igrica, jer se kao industrija jako brzo razvija - u jos nenaslutivim pravcima, a ukljucuje sve ovo o cemu pricamo (skeneri, printeri, VR...)

Mislim da je za svaki arhitektonski forum neizbezna tema, mene pomalo cudi sto se ovde generalno o kompjuterima i softverima tako malo prica, pritom ni ja nisam neki ekspert.
 
Vrh