Šta je novo?

GSP Gerila

jovanovm

Advanced
Učlanjen(a)
09.04.2007.
Poruke
3.694
Pohvaljen
580
Lokacija
Kradifornija
Mislim da bi bilo pametno da nastavimo razgovor ovde... ako treba da se premesti tema u Beobuild radionicu, moze i tako...
molio bih modove da premeste prethodne postove

Inace, ovo dole je moja ideja, jedino nisam mogao sa strane da stavim ove kockice sa brojevima presedanja, jer ih ne znam, niti imam pojma kako da saznam za svaku stanicu. Ima li neko ideju?

Vodio sam se sledecim principima:

1) crno-belo jer je jeftino da se zameni, lako se stampa.
2) velicina A4 iz istog razloga, veliko je, standardni papir, ne mora da se sece itd itd.
3) na poledjini tog lista bi bila ista verzija, samo na latinici - sto za strance, sto za nacionalne manjine (ako bi se primenilo u Vojvodini, npr, moglo bi se na madjarskom napisati sa druge strane, npr)...
4) jednostavno editovanje (strelica je simbol Wingdings fonta, sva uputstva u layerima PDF fajla)
5) smer je jednostavno oznacen, kao i trenutna stanica, a za suprotnu stranu se menja samo jednim pritiskom tastera (q umesto p)...

bilo koji komentari su dobrodosli...nazalost, necu odmah PDF fajl staviti jer je 67MB i spava mi se, pa ne bih da cekam da se uploaduje, ali ako bude interesovanja, postavicu, naravno...

dfvst0.jpg
 
Не смеш да користиш лого ГСП јер је он заштићен као интелектуална својина. Напиши словима ГСП.
 
Mislim da je latinica u startu bolja varijanta, jednostavnije je, a postoji veliki broj razloga zašto. Ne razumem kako misliš na poleđini lista latinica? Zar to ne bi trebalo da se lepi na stanice? Kao flajeri da stoje? Ili nekako da vise? To bi bilo skroz kul za one lepe stare stanice koje su imale samo izvijen stub, e pa tu da se zakači dvostruka varijanta, ali to je skupo..

edit: I možda manje crnog, da ako se kopira itsl ide bolje, a i manje kertridža ide. Takođe što se tiče GSP, ne bi moglo ni GSP da piše, mislim, ali fora bi bila da piše GSB, jeste, stari je naziv, a opet mnogi i ne znaju da je promenjen.. :D
 
Ja sam za ćirilica + engleski :)

Kontam da je jovanovm hteo da lepimo ovo na stakla od ovih novih stanica, pa će moći obe strane da se vide :gobb:

I još treba ubaciti neki slogan tipa "Kad ste vi nesposobni, građani nisu!" ili tako neku poruku upućenu nadležnima, da ih bude malo sramota :) :p
 
@Mihailo

To je otprilike i moja ideja, cirilica + engleski (tj. efektivno latinica). Mislio sam dve varijante - za stare stanice (zeleni stubici i zure pecurke), to bi bila dva lista plastificirana tako da sa jedne strane bude jedno lice, sa druge strane drugo, i to se onda probusi rupica u cosku papira i nekom alkom ili lancicem zakaci za stub stanice da visi. Kome treba, on uzme i pogleda (bice dva lista, jedan sa vremenskim rasporedom, i ovaj drugi sa info. za stanice). Plastifikacija stiti od kise, i to je to. Za novije stanice, isto se plastificira, isti fazon, samo se zalepi za onaj providni deo (ne preko reklame, znaci). Moze i varijanta sa alkom, ali nisam siguran. Inzenjeri, pomagajte!

@Djordje
Prihvatam sugestiju, sredicu to, mislim da je pametno sa gerila akcijom da krsimo zakon sto manje ili ne uopste.

Imate li neku ideju za logo akcije i slogan, nesto tako? Ovo "Kad ste vi nesposobni" - iako tako mislim, naravno - moze ljude malo da razljuti. Mozda nesto malo pomirljivije... A ako nam ovo stvarno uspe, bez brige, bice ih sramota! ;)

Uradio sam verziju i sa fontom Gulim, pa cu to kasnije postaviti (mozda veceras)...

Znaci pitanje za ovo drugo stoji - kako da saznam koje linije staju na kom stajalistu (osim da odem na to stajaliste)..? Voleo bih da postavim i info o presedanju tu desno gde je sada ostavljen prostor.

Meni se crno svidja kako vizuelno odvaja - ali bih voleo ako neko ima neki drugi predlog...
 
Za naš grad - Beograd!

I da se ne zaustavi samo na gsp-u ;).

Kada je reč o tome kako utvrditi presedanja, mislim da je Plan plus najelegantnije rešenje.

http://www.planplus.co.yu/

Nije skup (sa poštarinom je 918 dinara), a izuzetno je koristan. Ne znam kako je urađeno u novoj verziji, ali na staroj možeš da klikneš na autobusku liniju koja se onda iscrta po mapi, a kada se mišem pređe preko oznaka piše koje je stajalište u pitanju.
 
Vi ste fenomenalni!!!!!! 'naci ne verujem! Nema pomoci drzave, ali zato mladi zaljubljenici u svoj grad uzimaju stvari u svoje ruke!!!
Ja sam fasciniran. Moracu da napisem neki rad o vama! :gobb:
 
GPG- Gradski prevoz gerila
možda ovo ne bi bio loš naziv
 
Siniša":1c3tgnzx je napisao(la):
GPG- Gradski prevoz gerila
možda ovo ne bi bio loš naziv
"gerila" je ok za internu upotrebu ali javno to ima dosta los prizvuk a to nikako ne bi zeleli jel efekat treba da bude 100% pozitivan
 
Evo moje ideje za ime akcije, logo, moto, i sve ostalo. Poenta je da bude duhovito, i da ima poentu. Font koji je koriscen je Gulim, ima free licencu za nekomercijalne svrhe... Mislim da pocnemo sa ovim GSP, pa posle se to moze prosiriti... ;) Ali glavno je da ljudima izaziva osmeh!

Evo par verzija, voleo bih da vidim vase komentare...

f3hqp5.jpg


2me2av.jpg


ulw7o.jpg


2yux0rc.jpg


qpqccm.jpg


cowaf.jpg


2ir7w9f.jpg


8yevly.jpg


Fazon je da asocira na Samija (znam da je on bio simpanza, ali ovde je i fazon u reci gorila-gerila) :D

Eto, a posle cu da radim na novoj verziji stranice :)

@jelenabg
Hvala na sugestiji, imam PlanPlus, ali se nisam ni setio! Haha, super ideja.

@zhaba
Kad upises post, imas EDIT dugme posle, pa ako hoces odmah nesto da dodas, lakse je tako! :)

@Igor
Mislim da sa ovakvom upotrebom logoa, rec gerila ima malo benigniji kontekst ;)
 
BGerila-Nismo majmuni! Kratko i jasno rečeno i odličan logo, sviđa mi se. Nemam zamerki.
 
ovo je skroz dobro :lool: :vops:
 
Ја не разумем какве везе има "нисмо мајмуни" са лепљењем списка станица на линији. :| Испада да је онај коме тај списак није потребан мајмун, или да градске власти третирају грађане као мајмуне (?) зато што им не стављају такав списак линија, или тако некако. У сваком случају, имамо искуство како су 1997. прошле странке које су позивале на бојкот избора плакатима у којима је било некакво повезивање са магарцима - људима је таква врста хумора често одбојна. Не знам, тако се мени чини. :kafa:
 
или да градске власти третирају грађане као мајмуне (?) зато што им не стављају такав списак линија
Pa manje-više tako nešto. Ne gradske vlasti, već menadžeri i direktori u GSP, postoji mala ali bitna razlika. Valjda je i malo duhovito, malo prkosno, a i šaljivo na svoj račun (na račun BGerilaca protiv BGorila, možda). Ima možda i malo simbolike - čovek se razlikuje od majmuna upravo zato što je naučio da ovlada svojom okolinom, umesto da je slepo prati... Tako i ovo "nismo majmuni!" ustvari prećutno znači ono drugo - ljudi smo. Pa što ne bi bio to slogan - ne bacam smeće na ulicu - nisam majmun! ne tolerišem džipove parkirane na trotoaru - nisam majmun! ne volim da me zavlače i naplaćuju mi trista ošljarskih rekonstrukcija ulica - nisam majmun! ne volim da mi prodaju priču oko modernizacije GSP, a ne mogu ni fotokopir aparat da uključe - e, pa nisam majmun!

Inače, taj poster DS je bio vrlo loš zato što je očigledno vređao birače. Vidiš li šta uvredljivo u ovome? Iskreno me zanima...
 
Не, не бих рекао увредљиво, више ми је било превише суптилно. Бојим се да просечан грађанин неће повезати. Просечан грађанин неће знати да ти имаш у виду сто других ствари - у ствари, ни ја не пратим одакле се ова идеја изродила, али није битно - просечан грађанин ће видети само ове флајере и покушаће само ЊИХ да повеже са мајмунима. Та веза просто није никако очигледна без додатног објашњења.
 
Slažem se sa Đorđem. Lepo to izgleda kada se objasni, ali niko neće stajati pored tih plakata i objašnjavati.

Možda: (Beo)građani nisu majmuni
 
или да ипак неко стоји и објашњава поред? поред сваког плаката мора постојати и чувар плаката. :lool:
 
jelenabg":ungtibjx je napisao(la):
Slažem se sa Đorđem. Lepo to izgleda kada se objasni, ali niko neće stajati pored tih plakata i objašnjavati.

Možda: (Beo)građani nisu majmuni
Pa nisu Beogradjani majmuni pa da ne shvataju sta znaci i na koga s odnosi: "Nismo majmini" ;)
Sto se mene tice ni ovo "Nismo majmuni " nije potrebno. Mislim da sama slika dovoljno govori, posebno u kontekstu akcije. Mada za pocetak mozda ne treba nista ostavljati slucaju, pa neka stoji.
Inace svidja mi se sto se trazi opsti logo i "moto" i sto nema veze samo sa GSP-om.
Ja sam glup za ovakve kreativne stvari(ideje), pa prepustam drugima da iznose predloge.
 
OK, ovo su validni komentari. Kako vam zvuci ovo? Ideja bi bila da na plakat samo stavimo logo (majmunce) ili eventualno i natpis BGerila, i to je to...

Ili mislite da ce se ljudi uspaniciti (kao, "sire lazne informacije", bla bla...)...

ne znam, sad razmisljam o tome - mozda i nije tako pametno? postoji dosta ljudi koji su zadovoljni gradom i gradskom vladom, situacijom sa prevozom, itd itd?

Ideja je naravno da ova akcija preraste u nesto drugo sto bi privuklo paznju gradjana, medija, uopste podiglo raspolozenje u gradu. Recimo, imam ideju - posadi biljku - da na nekom razakanom ili zeznutom delu tzv "gradskog zelenila" BGerilci u slobodno vreme uzmu i posade - cvet, juku, neki zbun, svejedno. Da ulepsaju grad, jednostavno.

Sirenje gradskog duha, valjda.
 
Ljudi, nisamo ni svesni kakav efekat mozemo postici ako na pravi nacin pristupimo ovoj ideji. Bukvalno, vec za par meseci ovo moze prerasti u ogromnu organizaciju mladih ljudi koji razmisljaju svojom glavom i ne boje se to da iskazu...

@Jovanovm
Sto se tice informacija o stanicama na odredjenim linijama, mislim da je najlakse i najbolje da se svako iscima i prikupi validne podatke o svojoj liniji/linijama koje svakodnevno koristi. Kad sve to bacimo na sto, dobicemo zavidnu kolicinu informacija i mislim da bismo, bar u tom prvom "popisu", pokrili dobar deo grada...

Ideja o plakatu sa majmuncetom i natpisom ispod njega je sjajna... Citljivo, jasno, upadljivo...

Imam ja jedan rad (logo) sa lemurom, pa ukoliko moze da posluzi barem kao i ideja, cu ti ga posaljem.. :) Mada mislim da je Sami sasvim dobar...
 
Mislim da bi trebalo da se izostave bilo kakve insinuacije sa time sta majmun moze znaciti itd itd...
Bice sigurno ljudi koji ce to lose protumaciti.
Apsolutno je efektno uraditi posao kako treba, sa kvalitetnim objasnjenjem pravaca linija, stajalista, ukrstanjem itd..
Dakle cini mi se da je jedino vazno da ova akcija posluzi svrsi. Ljudi stalno govore: dela vrede a ne reci!
A spreciti da ljudi pomisle da su lazne informacije samo ozbiljnoscu: plakat treba da deluje ozbiljno (jovanovm tvoj dizajn deluje vrlo pristojno)
sa minimumom dodatnih informacija. Takodje ja se ne bih ustrucavao dodataka tipa: imate pravo na kvalitetnu informisanost ili za kulturniji gradski prevoz..... Ali nista sto iole moze biti protumaceno negativno. (iako svi znamo da je akcija sasvim pozitivna)
Nema potrebe za akcijama tipa Otpor.
Dakle samo dobri primeri i bez prsta u oko. NISMO NAROD KOJI VOLI PROMENE. Gurnemo onako izpod zita malo kulture i da vidimo da li ce se upecati. Ja mislim da hoce.
 
Слажем се са зхабом. Треба да ставимо позитивне коментаре и не дамо ником да протумачи погрешно.

Што се тиче саме реализације, најбље би било да се направи неко универзално решење које би било применљиво свуда. Нпр. мапа града на којој су подебљане и/или означене само оне линије које стају на тој станици. Тиме дајемо уопштену информацију куда иду линије (можда неко нема појма где је која улица/станица).
Онда испод, за сваку линију нешто типа овога што је јовановм предложио, уз додатак са могућностима преседања. Само треба да се направи тако да заузима што мање места.
То је онда све што грађанима треба.

На крају, подигнути сајт, где би се предлагало како да побољљмо ствари у граду, можда стављати предлоге инфо табли за станице итд.

У сваком случају, :gobb:
 
Par komentara, pošto vidim da već ovo poprima neke oblike:

a) Možda bi bilo najbolje da se ne zamajavamo sa imenom, već samo da stavimo mali logo u ćoše čisto da se vidi da je akcija.
b) Bilo bi dobro kad bi se koncentrisali na pokrivanje samo stajališta, jer je neko već napomenuo da ponekad ne koriste iste autobuse na istim linijama
c) Ima li neko ideju o tome kako bi bilo dobro da ucvrstimo ove plastificirane papire na stajalista? Mislim na ona stara sa zelenim stubovima. Kako bi bilo najbolje?
d) I najvažnije.. mislim da malo zloupotrebljavamo forum za ove diskusije - da li se slažete da otvorimo Google Groups pa da nastavimo tamo?

Pozdrav, i :gobb:
 
Nismo zloupotrebili, pa ovo je sajt koji je posvećen Beogradu. Logičnije bi bilo da se ova čitava tema prebaci u radionicu.
 
Vrh