Šta je novo?

Budzet Srbije i Devizne Rezerve/sta uciniti?Pravilan potez-raspodela

BOKI SMOKI

Advanced
Učlanjen(a)
23.03.2009.
Poruke
2.015
Pohvaljen
19
Lokacija
Pancevo
Cuo sam mogo puta na televiziji, pa i od nekih ljudi koje znam da bi jedan deo novca sto drze u rezervama, trebali da ulazu. No vlast govori kako je to opravdano zbog kursa evra. Drugi pak govore da je to tako jer je drzava u sve losijem stanju(opozicvija i raja). Zbog svega ovoga sam otvorio ovu temo da prodiskutujemo.Inace ja se u ekonomiju razumem kao Radikal u EU integracije. A poslednji put sam cuo da su nam devizne rezerve 11 milijardi evra, a to je bilo pre 3-4 goine. I stvanro sam se zacudio kolike mi, rezerve imamo a siromasna smo zemlja.

Ako neko ima svezije informacije o budzetu i rezervama, neka napise sumu.
 
Onaj ko misli da devizne rezerve mogu treba da se koriste kao investicija...je ekonomski nepismen.

Prvo, devizne rezerve pod kontrolom su NBS a ne Vlade Srbije tako da ne mogu biti deo budzeta.

Drugo, devizne rezerve nisu nuzno ni samo u NBS, vec mogu biti i u poslovnim (dakle privatnim) bankama.

Trece, devizne rezerve uglavnom vecim svojim delom nisu u kesu. Mislim (nisam siguran) da su u nasem slucaju dobrim delom obavezni depoziti banaka koji se cuvaju u NBS, pa samim tim ukoliko te banke dodju u problem te rezerve mogu se istope.

Inace evo kratke i jasne definicije sta su devizne rezerve:
http://sr.wikipedia.org/sr-el/Девизне_резерве

Devizne rezerve čine stranu aktivu koja se nalazi pod kontrolom monetarnih vlasti i nalazi se na raspolaganju monetarnim vlastima za potrebe direktnog finansiranja neravnoteže u platnom bilansu, indirektnog regulisanja neravnoteže putem intervencija na deviznom tržištu radi uticaja na devizni kurs i za ostale potrebe.

Devizne rezerve države u širem smislu se sastoje od deviznih rezervi centralne banke i deviznih rezervi poslovnih banaka. One, između ostalog, služe za obezbeđenje međunarodne likvidnosti zemlje, ostvarivanje zadataka monetarne politike i za lakši pristup međunarodnim tržištima kapitala.

Nivo deviznih rezervi je pokazatelj kvaliteta ekonomske politike i investicione klime, tako da je adekvatan nivo deviznih rezervi važan i za održanje poverenja međunarodne javnosti.

Devizne rezerve centralne banke

Devizne rezerve centralne banke mogu da čine:

* potraživanja Narodne banke Srbije na inostranim računima,
* efektivni strani novac,
* hartije od vrednosti,
* specijalna prava vučenja i rezervna pozicija kod Međunarodnog monetarnog fonda i
* zlato i drugi plemeniti metali.

Deviznim rezervama upravlja monetarni odbor centralne banke.
 
Mislim da imamo i 10t zlata u nekim sefovima u Bazelu i Beogradu :vops:
 
hazard":2y6hfgpr je napisao(la):
Onaj ko misli da devizne rezerve mogu treba da se koriste kao investicija...je ekonomski nepismen.
OK, ali mozes li mi malo pojasniti bolje kako to funkcionise. Mislim kako se izdvaja novac iz budzeta, za budzet (ne mislim na poreze i sl)
Kako se devizne rezerve trose,(ne mislim na stabilnost dinara) Mislim da bi ova drzava prosperilara mora se malo i zrtvovati da rizikuje, da odvaja iz deviznih rezervi novac, za insfrastrukturu, nove fabrike itd elektrane od kojih bi kasnije imali profit. Mislim ako su nam sada devizne rezerve 12-13 milijardi, nece biti sigurno velike inflacije ako npr uzmu 400 miliona za neku ne razvijenu opstinu. Ovo je sto pricam sve povrsno, ali sta ce nam toooliko novca i zlata kada sve stoji. Nasa drzava = Kiri Janja
 
Boki ajd sad polako. Prvo procitaj clanak sa wikipedije o deviznim rezervama, bice ti mnogo jasnije.

I sta mislis kad kazes "kako se izdvaja novac iz budzeta, za budzet"??? A pritom "ne mislis na poreze i sl".

Jedini izvor prihoda za drzavu u principu jeste porez - koji se u nasem slucaju dopunjava prihodima od privatizacije, povremenom prodajom drzavne imovine (npr. vojne) i zaduzivanjem (ali to opet mora da se otplati, sa kamatom, nekim buducim sakupljenim porezom). Takodje drzava moze da trazi da javna preduzeca uplacuju svoju dobit (ako je ima uopste) u budzet.

I ponovicu, ne znam tacnu strukturu nasih deviznih rezervi ali to nije 12 milijardi u kesu.
I opet, devizne rezerve sluze kao "potpora" za dinar. Skucaj sve devizne rezerve u budzet, pa ces videti koliki ce biti kurs dinar:evro.
 
I sta mislis kad kazes "kako se izdvaja novac iz budzeta, za budzet"??? A pritom "ne mislis na poreze i sl".
Kako se izdvaja novac iz Budzeta za razne insfrastrukturne projekte po kojoj osnovi malo detaljnije, i Kako se novac npr iz deviznih rezervi kojim nacinom ako do toga dodje izdvaja za budjet, jer koliko znam nekada se desi da u budzetu fali novca. Zasto fali, kako(Mislim fali zato sto nisu pravilo formulisali njime) Ovo sto sma napisao nadam se da si me razumeo, Samo trazim da mi neko to detaljno objansi ili ako ima neki poveci tekst da okaci ovde.

A to za devizne rezerve, znam i ja da sluze kao potpora, ali bogamu nece valjda biti potop ako se makar 100 miliona izdvoji za neku siromasnu opesinu jednom u godini. Mislim kada bi bor dobio 100 miliona evra da bi zivnuo.

Izvini ako sam bio nejasan ne znam kako strucnije da objansim. ortak mi studira ekonomiju i rekao mi je da devizne rzerve ne smeju dirati, i da ih jos cuvaju ako dodje i do elementarnih nepogoda za pomoc i sl, ali bas da ne smeju nista da pipnu, malo mi je to sumljivo. Ako je inflacija 10 % godinsnje i ako bi izdvajanjem 100 miliona za neku siromasnu opstinu, umesto 10 bila 12 %, mi posto smo vec dotakli dno dna tanjira i grebemo po dnu kasikom, ne bi mnogo ni osetili, da malo vise grebemo ako cemo zbog tog grebanja biti nesto vise siti nego prethodnih dana.


Voleo bi da mi isto tako neko objansi Dinkicevu recenicu koju je izrekao pre nekoliko meseci a tice se novih fabrika. Rekao je da drzava ne sme i ne treba graditi fabrike vec samo isfrastrukturu ili tako nesto, nisam siguran ali to za fabrike jesam siguran.e sad po kojij on osnovi, i po kojoj tvrdnji on to dokazuje i opravdava. Sta kao samo privatnici nek grade fabrike a drzava ne sme? Ja se slazem to sto je rekao za isfrastrukturu i privatne fabrike ali ovo mi je tako neobazrivo receno da prosecan gradjanin kada to cuje pomisli da njega u stvari bole brige za nezaposlenost i prosperitet drzave.

U nasoj drzavi je privatizacvija dno dna jer su prodavali propale fabrike sa dugovima po jeftinoj ceni(u Hrvatskoj pak su ulagali u tu fabriku i kada je izasla iz dugova i stvarala profit prodali je po mnooogo vecoj ceni, i time onemogucili novom vlasniku da drzi monopol time sto bi tu fabriku zatvorio jer mu se ne ispalti jer je profitabilna i skupo ju je platio) Nasu fabriku sladoleda su prodali bud zasta Hrvatskom privatniku i On ju je zatvorio jer je bila u dugovima i time stvorio monopol Hrvatskim Frikomom. Radnici otpusteni. Fabrika sijalica/ Uvozili si strane sijalice, i zbog toga je nasa jedina fabrika sijalica NIkola Tesla propala. Isto vazi i za staklaru. A da su npr izdvajali iz budzeta i deviznih rezervi u te fabrike da ih oporave od dugova, i pravilnom politikom zabrane uvoza odredjenih sirovina, mi bi onda stovrili monopol koji bi nama doneo profit kao hrvatima fabrika sladoleda. Ja sam uveren da bi malim izdvajanjem iz deviznih rezervi Srbiji pa i nama bilo bolje, iz gore nevedenih zakljucaka.

treci put EDIT: Isto vazi i za Pancevacku Pivaru u koju umesto da ulazu, oni su je prodali, a sada vec bivsi Turski vlasnik je zatvorio, a novi koji je dosao, je silose za preradu piva preselio u apatinsku ili ti ja sta znam vec koju, ne zanimna me. Posao je izgubilo ne smao tih 60tak radnika vec i druge firme su otpustile koje su dobavljale pivo iz te pivare. I da dok je trajalo premesttanje silosa z apreradu piva, desio se pozar, koji jos nije razotkriven. mada ja mislim da je taj pozar neko podmetnuo iz besa.

Mozda cete misliti da je ovo offtopic ali ovo jos kako ima veze sa deviznim rezervama i budzetom. Normalno nisu devizne rezerve i budzet jedini problem i jedinu resenje, ali iz gore navedenih zakljucaka, bi dosta pomogle. Toliko od mene.
 
BOKI SMOKI":3av6oji3 je napisao(la):
direktor":3av6oji3 je napisao(la):
Mislim da imamo i 10t zlata u nekim sefovima u Bazelu i Beogradu :vops:
:shok:
Kako. Zar nije predratna Juga imala vise od 90 tona. Jaste, podelili smo medju sobom, ali....
 
stf":2ng82vqo je napisao(la):
BOKI SMOKI":2ng82vqo je napisao(la):
direktor":2ng82vqo je napisao(la):
Mislim da imamo i 10t zlata u nekim sefovima u Bazelu i Beogradu :vops:
:shok:
Kako. Zar nije predratna Juga imala vise od 90 tona. Jaste, podelili smo medju sobom, ali....
Negde sam citao da zlato ne vrdi kao ranije, tipa da jaca valutu. Mada onda je nelogicno zasto ga drze.
 
BOKI...
Drzava =/= Narodna banka
Ekonomija =/= Drzava

Izasli smo iz komandne ekonomije.
Sad, sto to neki u vlasti (i u narodu) ne zele da prihvate, to je vec druga stvar...

Kisses,
M.
 
Vrh