Šta je novo?

Žeželjev Most u Novom Sadu

vucko

Professional
Učlanjen(a)
20.04.2008.
Poruke
23.579
Pohvaljen
22.388
Lokacija
Zvezdara
CrazySerb;87411772":2esicgkq je napisao(la):
Polako se zagrevaju masine na gradilistu Zezeljevog mosta u NS-u :cheers:









6s8m6t.jpg




 
zaboravih jesu li stubovi ostali i da li je na njima sad onaj montažnmo demontažni most?
 
Ako je investitor železnica zašto nema domaćih firmi???
 
Bitno je reci da su ga isprojektovali ponovo i da nece biti uraadjen tehnologijom velikog inzinjera i inovatora branka zezelja vec je ostalo samo ime . :mad: Na lukovima ovoga nece moci da se vozi jugo
 
Gargoyle":380v3ahl je napisao(la):
zaboravih jesu li stubovi ostali i da li je na njima sad onaj montažnmo demontažni most?
Da, novi most bice na stubovima starog Zezeljovog mosta. Montazno demontazni most (Branko Perosevic? :) ) se nalazi 50-tak metara uzvodno (ne na starim stubovima) i kad se rasklopi vraca se nazad u robne (ratne) rezerve drzave, nece se nigde postaviti.
 
Koliko ja znam, od starog Žeželjevog mosta ništa nije ostalo. Centralni stub, na mjestu gdje se spajaju dva luka, isto više ne postoji (bar se ništa ne vidi iz vode sad kad je nizak vodostaj Dunava). Žeželjev most srušen je iz ne znam kog pokušaja (navodno, 21 raketa je pogodila most prije nego što je pao) i na kraju je potpuno uništen (ja se ne sjećam ruševina mosta koje stoje u vodi, kao u slučaju Kameničkog i Varadinskog mosta).
Biće ovo potpuno novi most, nalik na stari, ali čelični, a ne betonski.
 
pričalo se svojevremeno i o mostu na starim stubovima franje josifa (valjda) koji bi se nastavljao na tunel kroz petrovaradin...

nego, nešto drugo me zanima, koliko me sećanje služi žeželjev most je bio drumsko/železnički sa jednim kolosekom, a taj montažni takođe ima 1 kolosek. da li novi žeželjev most treba da ima 1 ili 2 koloseka?
 
Od starog Žeželjevog mosta ostali su obalni stubovi, sa obe strane reke, i temelj rečnog stuba koji će biti iskorišćen pri gradnji novog mosta. Zanimljivo je da su baš za njega govorili da tone i da je zato ceo most bio nestabilan ali eto potrajao je 38 godina i nije mu ništa falilo. Njegovih ostataka je bilo u Dunavu i to se dalo primetiti. Bila je gomila betona u Dunavu pa je reka tu pravila velike virove i kopala dno.
Stari most je imao jedan kolosek i dve kolovozne trake a novi će imati dva koloseka i dve kolovozne trake. Lukovi će biti od čelika sa nagibom ka unutrašnjosti mosta.
 
Da li neko zna: postoje li Žeželjevi naslednici ili neka institucija koja će zaštititi Žeželjevo ime od OVOGA?
 
Pretpostvaljam da pok. Žeželj ima nasljednika, ali ne vidim da mu se ime ičim kalja, naprotiv. Imenovati most po nekome (još i za života) jače je po meni nego napraviti mu 10 spomenika u zlatu.
To što se novi most neće graditi po istoj tehnici kao i stari nije ništa nelogično, prošlo je 50 godina. Žeželjev most je građen oko 4 godine, koliko sam ja shvatio, dosta se zatvara plovni put u tim slučajevima (mora se uzeti u obzir da je Dunav na tom mjestu širok oko 500m svega, tu je i krivina), danas bi to vjerovatno bilo skupo i neracinalno.
Sa druge strane, mislim da bi se bilo koje drugo ime osim "Žeželjev" teško moglo primiti u narodu. Današnji montažni most, koji stoji tih pored, zvanično se zove "Boško Perošević", u pitanju je montažno-demontažni i drumsko-željeznički most, pa se opet često može čuti "montažni Žeželjev" ili "umjesto Žeželjevog" most. Prosto, to ime se ustalilo (kao i Brankov, Gazela) i mislim da će teško da se promijeni.
 
Bosko Perosevic se ne zove zvanicno vec vise od 10 godina... :kk:
 
Železnici odobren početak gradnje Žeželjevog mosta

Železnica Srbije dobila je dozvolu da od danas počne radove na izgradnji Žeželjevog mosta u Novom Sadu, u koji će biti uloženo 45,3 miliona evra.

237133_zezeljev-most01-blic-_f.jpg

Budući izgled Žeželjevog mosta

Kako se navodi u saopštenju, započeto je rušenje ostataka stubova u okviru pripremnih radova, nakon čega predstoji izmeštanje gasovoda i dva cevovoda iz zone radova.

Evropska unija je za izgradnju mosta izdvojila 26,2 miliona evra, dok će Vojvodina i Novi Sad finansirati radove u ukupnoj vrednosti od oko 19,1 miliona evra.

Izvođač radova na izgradnji novog Žeželjevog mosta je špansko-italijanski konzorcijum koji čine Azvi iz Španije, Tadei iz Italije i Horta Koslada iz Španije.

Žeželjev most srušen je u NATO bombardovanju 1999. godine, a u njegovoj blizini 2000. godine izgrađen je privremeni drumsko-železnički montažno-demontažni most, koji usporava i drumski i železnički saobraćaj na evropskom koridoru 10.

Zbog nedovoljne visine prilikom velikih vodostaja Dunava, most sprečava veće brodove da plove ovom rekom.

U NATO bombardovanju 1999. godine srušena su i preostala dva novosadska mosta, Most slobode i Varadinski most, koji su ponovo izgrađeni.

Линк: http://www.blic.rs/Vesti/Ekonomija/318277/Zeleznici-odobren-pocetak-gradnje-Zezeljevog-mosta
 
Dok nepredjem preko istog nevjerujem od 2008 prijcaju o tom mostu kao da je dunav sirok kao otrant nista ali nista nisu ulozili u zeljeznicu 4 godine
 
Ne da je odobren početak nego su radovi već počeli. Ruše se obalni stubovi sa petrovaradinske strane. Ima i fotografija u novinama i na internetu.
Ali što kažeš, dok ne pređem preko istog ne verujem.
 
Rok za završetak radova je 32 meseca a radovi su trebali davno da počnu.
 
Koliko razumeh ovo jos nisu zvanicni radovi,jos nema ni table.Ovo su pripremni radovi za rasciscavanje zemljista koji ne spadaju u rok.
 
vucko":zz0fy6t7 je napisao(la):
Koliko razumeh ovo jos nisu zvanicni radovi,jos nema ni table.Ovo su pripremni radovi za rasciscavanje zemljista koji ne spadaju u rok.

Postoji i tabla i postavljene kućice za inženjere.
 
vucko":1lw4j8x7 je napisao(la):
Politizacija nije u duhu ovog foruma mada stoji da je mozda i previse tolerisemo,stoga molim da se vratimo na temu.

Bilo bi lepo kada bi neko recimo slikao kako napreduje izgradnja novog Zezeljevog mosta

Evo novih fotografija sa gradilišta mosta:
18.07.2012. godine

Pristupne saobraćajnice sa sremske strane
zezeljev-mostpetrovaradi.jpg


zezeljev-mostpetrovaradi.jpg


Postavljeni šipovi za obalni stub
zezeljev-mostpetrovaradi.jpg


Priprema za izgradnju obalnog stuba na bačkoj strani
zezeljev-mostpetrovaradi.jpg


Po materijalu rekao bih da se pripremaju za izmeštanje gasovoda
zezeljev-mostpetrovaradi.jpg
 
Beograd radi a Novi Sad se gradi... (sarkazam off)
 
Vrh