Šta je novo?

Industrija Srbije

Igor

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
10.01.2007.
Poruke
18.632
Pohvaljen
37.239
U ovoj temi mozemo o buducnosti, sadasnjosti ali i razlicitim periodima nase industrije.

Dokumentarac o FAP-u
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=ghWMW25sXOU[/youtube]

Dokumentarac o PKB-u
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=nG9IfO1I-vU[/youtube]

Dokumentarac o IMT-u
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=jqSbyVVMZ7I[/youtube]

GOSA Smederevska Palanka
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=aHujHnVIJqk[/youtube]
 
Ubacen je i IMT :)
 
Можеш одмах да угасиш тему. :) :(
 
А нее, овде ће се сада, као лешинари, скупити обожаваоци транзиционих лапоташа српске индустрије да урличу ликујући, не схватајући да су њеном пропашћу и они осуђени на крепавање..
 
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=o7IidKSjyMM[/youtube]
FETP Magnohrom Kraljevo

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=j9PxkrVOq9o[/youtube]
IMK "14. oktobar" Krusevac

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=2u0IUunkkSU[/youtube]
Srbijanka Valjevo
 
Да се подсетимо и судбине домаћих кредитора националне привреде..

Зашто су заиста угашене Беобанка, Инвестбанка...
Славица Моравчевић | 18. октобар 2015. 22:01 | Коментара: 39

Ни после готово пуних 13 година не назире се крај стечају четири наше, некад највеће и најмоћније финансијске институције. Имовина раскрчмљена. Законски рок за окончање поступка - не постоји

Гашење водећих банака почетком 2002. године, под палицом Млађана Динкића, тадашњег гувернера, Божидара Ђелића, министра финансија и Мирољуба Лабуса, потпредседника владе, морало је да се изведе како би се отворио простор за стране банке, без обзира на цену која је плаћена. Само је Београдска банка у тренутку отварања стечаја потраживала око 1,14 милијарди евра! Катанац је стављен на имовину у земљи и иностранству.

- Гашење четири највеће банке у земљи које су биле носиоци целокупног банкарског система и окосница привреде је било непотребно - сматра проф. др Слободан Комазец, економски експерт. - Тадашњи носиоци власти срушили су банке са огромним капиталом и угледом у свету. Динкић их је прогласио неликвидним. Њиховим гурањем у стечај, отворен је простор да уђу стране банке и да заузму највећи део тржишта. За 13 година, све чиме су располагале је урушено, продато, а када ће се завршити поступак стечаја потпуно је неизвесно

http://www.novosti.rs/%D0%B2%D0%B5%D1%8 ... nvestbanka
 
Strane banke bi i bez toga zavladale ovde, jer su i susedne zemlje isto prošle. To je bio jedini način da kapital dođe brzo. Dinkić je inače jedno od najvećih zala koje nas je snašlo ali ne zbog tih banaka. On je izumitelj famoznih i kriminalnih subvencija stranim fabrikama, i to pošto je propao njegov prvobitni plan da se Srbija razvije pomoću uvoza i trgovine (!). A imao je visok prosek na ekofu jer mu je majka profesor tamo, taj o ekonomiji pojma nema.
 
Mislim da bi bilo zanimljivo u sklopu ove priče pogledati i ovaj dokumentarac

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=Sug7bWxTuSo[/youtube]

Ima engleski prevod, ako nekome treba mogu da potražim da li ima naš prevod i link za torrent.

Priča je o jednom od mogućih rešenja za ovu situaciju. Verujem da nije zabavno samo kukati o tome kako je nekad bilo i kriviti Dinkića za svu propast, koliko god on stvarno bio kriv.
 
Tuzno je sta je 'odradjeno' u zadnjih 20-25 godina.
Jos tuznije je sto nema vizije, ali ni volje sta dalje ciniti, kako bi se proces propadanja i siromasenja zaustavio i situacija pokrenula u drugom pravcu.
I tu je po mom skromnom misljenju glavni problem nas prosecan covek sa svojim psiholoskim sklopom.
Kuka se na sve strane, ali niko nije spreman na promene. Zato nastavljamo po starom i tonemo sve dublje.
Nakon rasprodaje, dug je poceo da raste, ali mi i dalje 'zivimo' mit, da zasluzujemo bolje i da su nam za apsolutno sve drugi krivi. Mi smo naravno bezgresni...

Sent from my LG-D320 using Tapatalk
 
Laki, postoje ljudi koji imaju vizije i ideje, ali ne mogu da se istaknu od previše blata, a vrlo moguće da ni ne smeju. I svakako ne postoji ta kolektivna hrabrost kao u vreme Slobe.
 
@Tragac
Jeste, al onda dolazimo da je opsta slika onakva kakvom sam je opisao.
A to je porazavajuce.
Svi cekaju da "dodje" bolje vreme...
E pa nece "da dodje", ako nista ne preduzmemo, vec se uklapamo sa muljem i glibimo jos dublje...

Sent from my LG-D320 using Tapatalk
 
Znači, problem je u čekanju a ne u nedostatku ideja. Odakle uopšte crpimo tu potrebu za inercijom. Ja vidim inerciju kod ljudi kao iskaz zadovoljstva sopstvenim stanjem i položajem u sostemu i društvu. Kad je neko stvarno ugrožen reagovaće, ako ne reaguje on je ili zadovoljan ili je mrtav, trećeg nema.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=374982#p374982:2qtir377 je napisao(la):
tragac » 08 Мар 2016 02:18 pm[/url]":2qtir377]Laki, postoje ljudi koji imaju vizije i ideje, ali ne mogu da se istaknu od previše blata, a vrlo moguće da ni ne smeju. I svakako ne postoji ta kolektivna hrabrost kao u vreme Slobe.
Није у питању недостатак храбрости него чињеница да се ништа не решава. Народ је устао и срушио краљевину, довео комунизам. Онда се дигао, срушио комунизам, довео Слобу. Онда се дигао, срушио Слобу, довео "демократију" ... и променило се није ништа ... макар не на боље.

Народ је схватио да нема поенте и упао у апатију.
 
Pa pazite ovako.
Odosmo odmah na visoku politiku. Kralj , Tito, Sloba, Vuk , Djiki, Boris, Toma, Aca...

Nije problem u njima, ljudi moji. Problem je u nama. Oni su samo odraz svih nas zajedno, ma koliko mi mislili da nisu.
Mnogi ce reci, nisam ja, ja sam bolji! A jesi li zaista? Jer ako si bolji, kako to da si tu gde jesi?
Cim se sastanu tri nasa gradjanina, krece visoka politika. ne nasa :D
Mi smo `bre` eksperti za ceo svet. znamo ko je kome oteo ostrva, ko diktira cenu nafte, ko stoji iza Amerike, a ko iza Rusije.
a Fakat je da zivimo proslost. I to ne realnu, vec idealizovanu.
Umesto da se uhvatimo u kostac sa problemima i nedacama, mi zalimo za `nekim` proslim vremenima, koja ako bi smo pogledali malo realnije i nisu bila toliko idilicna.

Sad ce neki da siznu, ali meni su mladi ljudi veliko razocarenje.
Ja kao pripadnik srednje generacije u svom okruzenju imam mlade osobe koje nemaju trunke volje i energije da makar probaju da naprave ikakav pomak.
Momci cekaju dobitak na kladionici , a devojke da se pojavi `sponzor.
Ok, da se razumemo, nije to nista novo, samo su se zanimanja promenila, jer nekada smo imali kopace zlata koji bi da `preko noci` rese probleme, kao i devojke, koje su iscekivale prelepog i dobrog princa na belom konju, koji samo njih trazi da ih usreci i ucini kraljicom.

ali zaboga, ta apatija sto kaze @stf !?

Kako da razumem momka koji je zavrsio niskogradnju, i u vreme kada se intezivno gradi nekoliko pravaca on radi posao koji nema veze sa njegovom strukom? Nema 30 godina, ali mu je komentar, ``ma ko sad `opet` da se prilagodjava`` ???

Kako da shvatim mog brata od tetke koji 2 godine nema posao, ali koji god mu nadjemo i ponudimo, on odbija?
Pri tom te 2 godine nije iskoristio da nesto novo nauci, neki jezik, neki trazen zanat, bilo sta?
Covek igra igrice, covek od trideset i kusur godina... :(

Sta reci o pojedinim ljudima koji su od otpremnina lepo profitirali, al su to ulozili u stanove, namestaj, automobile i neko turisticko putovanje?

Znate li sta je `milje`? :D
Jeste, to je ono heklano sto su bake stavljale na televizor. ;)
Znate li da je to sad hit u nemackoj? Da jedan mali milje koji bi stavili ispod vazne ili nekog dekorativnog predmeta po pijacama u nemackoj kosta 20-30EUR? Eto kofer u ruke i pravac buvljak u minhenu ;) Salim se naravno, ali pokusavam da predocim koliko su neke banalne i jednostavne stvari , mozda resenje za neciju egzistenciju.

Znate li da je u Srbiji nestasica opanaka?
Pa pitajte proizvodjaca iz Grocke, on zna, zato ih i proizvodi.

Pokradose nam silne saobracajne znakove zbog metalnih cevi. Neki ih kradu da bi ih prodali kao sekundarne sirovine, neki da bi ih ugradili negde, a neki da bi pravili gradjevinske skele.
Kako se niko ne seti da ih proizvodi od reciklirane plastike? eto mu trzista , eto sirovina, a i drzava ce ustedeti znacajna sredstva, zar ne?


Treba li `Fanta Shokata` da nas podseti na miris nekadasnjeg bakinog soka od zove?

Naveo sam neke (neko ce reci) glupe i bizarne primere. Ok, mozda i jesu. Ali ja i dalje ne mogu da shvatim mladu osobu koja umesto da razmislja (a to sigurno radi molje od mene u srednjim godinama) o tome kako da promeni svoj zivot, pristaje da sedi u nekom kiosku, ili da radi u nekom butiku, bez prijave, bez perspektive i sto je najgore bez vizije!
 
Bravo, Laki, ja na primer ne mogu nikako da razumem inženjere koji se bune što im država ne nalazi posao, ili još gore, što ne mogu da se uvale u državnu službu.

U celom svetu inženjeri su nosioci ideja i tehnološkog razvoja, i uglavnom su po prirodi inicijatori promena, većina ih radi u privatnom sektoru. Samo u Srbiji čekaju godinama na birou da im se udeli državni posao, iako znaju da ga neće dobiti jer nemaju vezu.
 
Лаки, то је један део младих. Таквих има у свим друштвима, само што се у богатијем свету не примети њихова безидејност. Нађу неки посао, од њега животаре, не сметају и ником ништа. Да ли је предузетан неки Немац/Аустријанац/ Швеђанин који ради једноставан посао и од тога може да се издржава? Наравно да није. Већи проблем је у томе што они који имају енергију и идеје, једноставно не желе да их троше овде или су изгубили вољу, па енергију троше на налажење начина да оду преко. Најчешће у томе и успеју. А то је већ добило размере епидемије.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=375073#p375073:2nn022l4 je napisao(la):
laki72 » 08 Mar 2016 11:45 pm[/url]":2nn022l4]

Znate li sta je `milje`? :D
Jeste, to je ono heklano sto su bake stavljale na televizor. ;)
Znate li da je to sad hit u nemackoj? Da jedan mali milje koji bi stavili ispod vazne ili nekog dekorativnog predmeta po pijacama u nemackoj kosta 20-30EUR? Eto kofer u ruke i pravac buvljak u minhenu ;) Salim se naravno, ali pokusavam da predocim koliko su neke banalne i jednostavne stvari , mozda resenje za neciju egzistenciju.

Kako ne, eno Smilji ih pravi pa Gago preko Tetka salje u Njemacku :D
 
Има ли неко можда каталоге Змаја, ИМТа и ИМРа са техничким скицама трактора и комбајна?
 
Pokojni ZMAJ

20160320_114049.jpg


20160320_114114.jpg


20160320_114135.jpg
 
NAŠI BUDILNICI ZVONE 60 GODINA Zašto o fabrici satova iz Zemuna priča ceo svet
Andriana Janković , Mateja Beljan , | 10. 04. 2016 - 16:40h

Kada je jedan Indijac mejlom pitao "Insu" kako da popravi budilnik star 60 godina, oni su mu poslali ganc novi: verovali ili ne, budilnici na navijanje i dalje se ređaju na fabričkoj traci u Zemunu.

ba1af79f031b4cc518ba18774c8307f3.jpeg


Za one koji ih ne pamte: da bi ovaj budilnik radio morate da ga navijete. I to najpre sat, a onda i zvono. Ne smete da zaboravite ni da oslobodite "čekić" koji udara u metal i pravi karakterističan zvuk zbog kojeg ćete u cik zore širom otvoriti oči.

Zaboravite na opciju odlaganja alarma koju imate na mobilnom telefonu. Jedino što možete je da zaustavite neprijatnu zvonjavu fizičkim kočenjem "čekića".

74ea28cd708eaa845e5e6cc05d82d968.jpeg


I kome još danas treba mehanički sat, izrađen od mesinga, bronze i nerđajućeg čelika koji je već u proizvodnji mnogo skuplji od digitalne konkurencije?

- Razmišljali smo o tome da ukinemo proizvodnju, međutim, javila nam se jedna firma iz Amerike sa neverovatnim zahtevom da naruče 5.000 budilnika. To je lanac supermarketa poznat po tome što iz svake zemlje imaju poneki proizvod u prodaji. Ne znam kako su došli na ideju da iz Srbije to budu budilnici. Naručili su prvih pet hiljada, a sada naručuju pred božićne praznike - priča Jovica Zarić, generalni direktor "Inse".

65b3708b62e32c0e75ced4a5c13241a3.jpeg


"Budilnik koji bi probudio mrtvaca" naslov je jednog komentara na američkom sajtu "Retro thing". Autor hvali sat kao nešto što ga je spaslo od "odlaganja" zvonjave digitalnog alarma.

- Ovi satovi imaju jačinu zvuka 86 decibela koji traje oko 15 sekundi, garantujući vam buđenje puno adrenalina - piše Džejms Graham.

Jedan mali deo budilnika ostaje i na srpskom tržištu. Budilnici su postali i suveniri Beograda, pa ispod kazaljki stoji slika Hrama Svetog Save, Mosta na Adi...

44c71cb321fcba81e5e62ca5f022c0c5.jpeg


U zlatno doba iz zemunske fabrike godišnje je izlazilo čak milion i dvesta hiljada budilnika, a pola miliona bilo je izvoženo u Nemačku. Kada su došle sankcije, posao je prekinut.

Danas su u svetu ostale svega tri fabrike mehaničkih budilnika, u Kini i Brazilu.

- Nas 250 zaposlenih živi pre svega od proizvodnje vodomera, ali i namenske vojne proizvodnje, međutim zbog tradicije nismo želeli da prekinemo proizvodnju budilnika - kaže Radomir Kotur, zamenik komercijalnog direktora.

"Made in Germany" iz Srbije

Danas u "Insi" proizvode i mehaničke štoperice.

- To je posao sa Nemcima. Mi dizajniramo izgled i pakovanje. Na njih stavljamo znak nemačke firme "Kinzle" i natpis "Made in Germany" ili "Made in Europe". To je veoma tražen proizvod. Iako su digitalni satovi na utakmicama najmoderniji, dešava se da tehnika zakaže, a onda uskače naša štoperica... - priča Jovica Zarić.

Svi se čude

U delu fabrike gde se sklapaju satovi petnaestak žena sedi za pokretnom trakom gde budilnici dobijaju krajnji oblik. U jednoj kutiji su spirale, u drugoj kazaljke, u trećoj metalni oklopi. Dame vešto sklapaju delove satova, stavljaju kazaljke, fiksiraju čekićem...

- Već 29 godina radim ovaj posao. Svi se začude kada kažemo da i dalje proizvodimo budilnike. Najteži deo posla je ubacivanje spirale u mehanizam. Jako je pipavo i radi se sa lupom - priča radnica Zorica Roljić.

http://www.blic.rs/vesti/beograd/nasi-b ... et/8s5h5yp
 
Вредност извоза 15 највећих извозника у Србији у прва три месеца 2016. године износила је 981,1 милион евра, а највећи извозник и даље је "Фијат Крајслер аутомобили Србија" у Крагујевцу са извозом од 312,4 милиона евра, објавило је Министарство финансија Србије.

На листи водећих извозника на другом месту је "Тигар тајерс" из Пирота са извозом у првом кварталу од 85 милиона евра, а на трећем месту је "Железара Смедерево", чији је извоз 55,4 милиона евра.
Фијат и даље највећи извозник
Фијат и даље највећи извозник

Следе компаније "Филип Морис" из Ниша са 51,6 милиона евра извоза, "Југоимпорт СДПР", чији је извоз био 44,6 милиона евра, ХИП "Петрохемија" из Панчева са 44,4 милиона евра и "Нафтна индустрија Србије" са 41,7 милиона евра.

"Тетра пак" из Београда је на седмом месту са извозом од 40 милиона евра, а иза њега су "Јура корпорација" из Раче са 37,8 милиона евра и компанија "Горење", која је извезла робу вредну 37,3 милиона евра.

На листи највећих извозника је и "Викторија група" са извозом од милиона евра, МК група са 35 милиона евра, "Хемофарм" из Вршца са 34,4 милиона евра, "Леони" из Прокупља са 33,8 милиона евра и компанија "Бош" са 28,8 милиона евра извоза.
http://www.rts.rs/page/stories/ci/story ... oznik.html
 
Vrh