Autoput Beograd - Sarajevo

Diskusije o razvoju u regionu

Moderator: Igor

мајстор
Korisnikov avatar
Higher intermediate
Pridružio se: Čet Jul 18, 2019 4:21 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 670
Pohvalio: 469

Re: Autoput Beograd - Sarajevo

Postod мајстор » Uto Sep 17, 2019 8:41 pm

Сад сам одгледао коридоре. Па они су стварно направили цели камп и крећу у Рачи!. Ако је још истина да се креће са пројектно - техничком документацијом за Пожега-Котроман, биће нешто од тога!
varos kapija
Higher intermediate
Pridružio se: Čet Okt 04, 2007 3:06 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 1329
Pohvalio: 1530

Postod varos kapija » Pon Okt 07, 2019 10:30 am

- Ukoliko trasa od Grašiške preko Doboja dalje prema Sarajevu, Višegradu, Nišu i Srbiji bude stavljena u funkciju u profilu autoputa, put od Ljubljane do Soluna bio bi kraći za 200 kilometara i tu je ta razvojna šansa. Države moraju da prave puteve jer velikim putevima ljudi dolaze, a malim putevima odlaze. Moramo da pravimo autoputeve - poručio je Dodik.

https://www.blic.rs/biznis/vesti/usagla ... vo/wvnj4m2

200km ?!?

PS Merio sam sada, Lj-Ni je 766 km preko BG, a vazdusnom linijom 657km, tako da lupa gluposti (naravno) kao sto sam i mislio.
Pohvale za post: 1
мајстор
Korisnikov avatar
Higher intermediate
Kontakt:

Postod мајстор » Uto Okt 08, 2019 6:28 pm

мајстор
Korisnikov avatar
Higher intermediate
Kontakt:

Postod мајстор » Sre Okt 09, 2019 11:46 pm

Практично, Турска прави АП од Појата па до Сарајева...Моравски коридор ( Бехтел-Енка ) , Пожега-Котроман ( Ташјапи )...
nensav
Higher intermediate
Pridružio se: Čet Jan 16, 2014 6:03 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 268
Pohvalio: 222

Postod nensav » Čet Okt 10, 2019 11:45 am

Bio u Sarajevu, nešto se previše ne uzbudjuju oko ovog puta, nema previše vesti u štampi, slabo i na TV, ljusi sa kojim sam pričao odmahuju rukom, izgleda da još nisu krenuli sa ekspropirjacijom. Deluje mi da su oni poptuno nezainteresovani, pitam se da li je moguće da mi izgadimo naš deo, a oni ne? Iako njima taj AP više treba nego Srbiji
nikicakica
Intermediate
Pridružio se: Čet Jul 19, 2018 11:06 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 311
Pohvalio: 487

Postod nikicakica » Čet Okt 10, 2019 12:30 pm

Baš briga te u Sarajevu za povezivanje Bijeljine sa Beogradom. Uopšte ovaj projekat "autoputa Beograd-Sarajevo" je čisto politička izmišljotina, poenta toga je za Federaciju da se izgradi Žepče-Tuzla i Tuzla-Brčko i ako uspeju da proguraju Sarajevo-Goražde, a za RS povezivanje Bijeljine, Brčkog i Banjaluke sa Srbijom, kao i Sarajevo-Višegrad-Vardište preko Pala i Sokolca.
dragan
Korisnikov avatar
Expert
Pridružio se: Sub Dec 09, 2006 8:31 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 1419
Pohvalio: 152

Postod dragan » Čet Okt 10, 2019 12:41 pm

Naravno da je tzv. "kružni autoput BG-SA" obična politička konstrukcija, jer
trebalo je deonicu Kuzmin-Rača-Bijeljina proglasiti za AP"Beograd- B.Luka."

Južni krak mnog više liči na AP"Sarajevo - Niš" . . i dalje do Turske ili Grčke.
varos kapija
Higher intermediate
Kontakt:

Postod varos kapija » Čet Okt 10, 2019 3:10 pm

Sarajevu je naravno Vc bitniji

Slika
Pogledajte neke od završenih dionica na Koridoru 5C (FOTO)

https://ba.ekapija.com/news/2654937/pog ... ru-5c-foto
biciklista
Intermediate
Pridružio se: Pon Jul 13, 2015 2:35 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 369
Pohvalio: 0

Postod biciklista » Čet Okt 10, 2019 3:27 pm

Da li moze neko koncizno i detaljno da napise i objasni koje deonice se trenutno grade u Federaciji i koji su rokovi i sta mozemo da ocekujemo u narednim godinama ?
Vrlo malo ima konkretnih informacija , sve neke Velike objaveva deonica duzine 5 km.
blagic
Korisnikov avatar
Intermediate
Pridružio se: Pon Apr 22, 2019 4:14 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 407
Pohvalio: 627

Postod blagic » Čet Okt 10, 2019 3:50 pm

Pa toliko se u sustini i gradi. Po nekoliko km. Sa severa je zavrseno do Odzaka ali se ceka most preko Save kod Svilaja koji bi trebalo da bude zavrsen do kraja godine. Ironija je da ce se cekati granicni prelaz koji jos nije ni pocet. R.Srpska gradi deo od iskljucenja sa autoputa 9. Januar do Doboja, deonica Johovac-Rudanka i tu se pocelo sa radovima, znam da se gradi most preko reke Bosne. Deo od Zenice do Sarajeva i jos malo juznije je vec davno zavrsen. I zavrsen je jos jedan mali deo na jugu, u hrvatskom delu federacije. Sve u svemu jako kilavo ide.
Državaduradinešto
varos kapija
Higher intermediate
Kontakt:

Postod varos kapija » Čet Okt 10, 2019 4:00 pm

Evo mape Federacije
Slika
ovo je naravno sa njihovom verzijom preko Gorazda

a ima detaljno stanje iz maja ove godine na https://issuu.com/betatelstudio/docs/ko ... ._bro_ura_
nikicakica
Intermediate
Pridružio se: Čet Jul 19, 2018 11:06 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 311
Pohvalio: 487

Postod nikicakica » Čet Okt 10, 2019 4:36 pm

Radi se na toj njihovoj verziji preko Goražda, konkretno prva faza tunela Hranjen (5,5km). Prva faza obuhvata samo probijanje tunela i primarnu betonsku oblogu, i to košta malo više od 40M€. Rok za prvu fazu je 3 godine. U drugoj fazi će dovršiti tunel i izgraditi još oko 10km (ako se ne varam) polu profila brzog puta.

U Federaciji izgradnja ide dosta sporo, nemaju više lakih deonica, dobijaju kredite za deonice od po 3-4km, pa im onda izbor izvođača na svakom tenderu traje bar godinu dana itd. Tako na primer na koridoru Vc ni jedna deonica nije otvorena od 2014. godine, a završene su Svilaj-Odžak (10,6km) i Drivuša-Klopče (2,23km), a ista je izgleda i sudbina deonice Buna-Počitelj (7,2km), koja će biti završena sledeće godine, a neće moći da se koristi dok se ne završe i deonice Mostar jug-tunel Kvanj i tunel Kvanj-Buna, za koje ni tenderi za izgradnju nisu raspisani.

S druge strane, interesantno je uporediti cenu autoputeva u Federaciji sa našim. Tamo recimo deonica Klopče-Donja Gračanica (5,8km) na obilaznici oko Zenice košta malo više od 100M€, a na njoj se nalaze tuneli Pečuj (oko 1km) i Ričice, vijadukti Babina rijeka, Pehare i drugi, a ostatak trase je u kosinama. Tunel Zenica od 2,5km košta 60M€ bez PDV-a, a most Počitelj preko Neretve dužine 1km i visine 100m košta 28M€ bez PDV-a. S druge strane deonica Buna-Počitelj (7,2km) kroz ravnicu košta 25,6M€
Pohvale za post: 2
Darko78
Higher intermediate
Pridružio se: Pon Nov 06, 2017 12:35 am
Kontakt:
Pohvaljen: 2056
Pohvalio: 1887

Postod Darko78 » Čet Okt 10, 2019 4:42 pm

Ovo je sve cirkus i nikakve veze nema sa pricom o autoputu SA-BG .Onaj ko ne ide u BiH taj jednostavno ne moze da shvati koliko su to dva sveta to nije moguce uopse recima opisati.Kao da su 10000km udaljeni jedni od drugih .Po ustavu infrastruktura je u nadleznosti entiteta i nikako nije moguce mesanje.jednih drugim.
Prvo nikakav autoput nema u planovima Republike Srpske u delu od Kotromana prema Sarajevu nego brzi put.
Drugo ,nije ni to potrebno nego samo dobra rekonstrukcija tunela od Visegrada do Gorazda kojih ima preko 30 na deonici dugoj oko 50km.Niko normalan ne bi radio drugu cev tih tunela . To je jedva uradila i SFRJ a ne sad da neko uradi a i nema nikakve potrebe.Samo dobra magistrala sa duplim trakama gde je potrebno prema Sarajevu .
A deo prema Bjeljini je jednostavno pravac prema Banja Luci .mozda se nekad nakace kog Brckog na ovaj pravac i to je to.A ako budu pametni nece ni gradit autoput Zepce -Brcko jer imaju pored koridor5c koji ako nastave ovim tempom nece nikad zavrsit a ne ulazit u ovu avanturu.
dragan
Korisnikov avatar
Expert
Pridružio se: Sub Dec 09, 2006 8:31 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 1419
Pohvalio: 152

Postod dragan » Čet Okt 10, 2019 4:51 pm

Darko78 » 10 Okt 2019 04:42 pm napisao:A deo prema Bjeljini je jednostavno pravac prema Banja Luci.
Mozda se nekad nakace kog Brckog na ovaj pravac i to je to.
Sad kada otišao Erdogan, možemo da kažemo istinu. :)

Naravno da je "Kuzmin-Bijeljina" prvenstveno pravac za BL.
A, verovatno će se jednog lepog dana i "nakačiti kod Brčkog".
Darko78
Higher intermediate
Kontakt:

Postod Darko78 » Čet Okt 10, 2019 5:06 pm

nensav » Čet Okt 10, 2019 10:45 am napisao:Bio u Sarajevu, nešto se previše ne uzbudjuju oko ovog puta, nema previše vesti u štampi, slabo i na TV, ljusi sa kojim sam pričao odmahuju rukom, izgleda da još nisu krenuli sa ekspropirjacijom. Deluje mi da su oni poptuno nezainteresovani, pitam se da li je moguće da mi izgadimo naš deo, a oni ne? Iako njima taj AP više treba nego Srbiji

Ma nije narod glup svima je sve jasno zato i deluje nezainteresovano.Sto neko rece u predhodne 4 god nisu nista pustili ni km. na koridoru5c a ne da razmisljaju o autoputevima u Republici Srpsoj i Srbiji.
blagic
Korisnikov avatar
Intermediate
Pridružio se: Pon Apr 22, 2019 4:14 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 407
Pohvalio: 627

Postod blagic » Čet Okt 10, 2019 5:57 pm

Rekao sam to i ranije, mi smo pametno uradili sa Kuzmin-Raca i najbitnije da ce biti jedan granicni prelaz sto ce mnogo olaksati prelaz granice.
Sto se tice dela Pozega-Kotroman treba gledati da se uradi deo do Zlatibora i onda strpljivo cekati Bosanski deo.

I ne bih se slozio da su BIH i Srbija dva razlicita sveta. Mi smo ipak jedan isti narod koga je kroz istoriju razdvojila religija na prvom mestu a onda i neke druge stvari.
Državaduradinešto
Darko78
Higher intermediate
Kontakt:

Postod Darko78 » Čet Okt 10, 2019 6:17 pm

Nisam mislio na Srbiju i BiH .
Vec odnos u samoj BH odnos Repunlike Srpske -Federacije.
varos kapija
Higher intermediate
Kontakt:

Postod varos kapija » Pet Okt 11, 2019 3:35 pm

Predstavljamo detalje deonica auto-puta Beograd-Sarajevo kroz Srbiju - Više od 90 mostova, 13 nadvožnjaka i 22 tunela (FOTO)

https://www.ekapija.com/news/2656341/pr ... vise-od-90
KrCan
Korisnikov avatar
Intermediate
Pridružio se: Pon Jun 11, 2018 1:58 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 6147
Pohvalio: 1568

Postod KrCan » Pet Okt 11, 2019 3:41 pm

Prosto zvuci kao fantazija, totalno ne realno!
- nocas spojen most Moracica
- danas krece u izgradnju most preko Save kod Gradiske,
- pre dva dana krenuo u izgradnju most na Savi kod Race
- zavrsava se most na Savi kod Svilaja koridoru 5c
- zavrsava se mostna Savi kod Obrenovca
- zavrsava se most na Savi kod Ostruznice
SVI U PROFILU AUTO PUTA!!! Konacno se moze govoriti da se region povezuje kako je jos odavno trebalo biti!!! :vops: Eeeej bre 5 mostova na Savi u izgradnji!!!
IMA 'GI RAZNI :roll: :lol:
Pohvale za post: 9
markobg
Intermediate
Pridružio se: Sub Avg 15, 2009 11:03 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 55
Pohvalio: 2

Postod markobg » Pet Okt 11, 2019 11:08 pm

Ne znam da li je ovo već bilo na forumu, večeras sam uspeo da nađem sledeće vezano za trasu Požega - Kotroman:

https://www.mgsi.gov.rs/sites/default/f ... 0000_0.pdf
Ljupko1972
Novice
Pridružio se: Uto Sep 24, 2019 2:50 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 25
Pohvalio: 10

Postod Ljupko1972 » Sub Okt 12, 2019 6:36 pm

Prema ovoj usvojenoj mapi autoput prolazi tacno preko moje kuce.Nije mi jasno otkud sada ova mapa kada je ranije bila prica da ide sa druge strane Djetinje!Inace ne rekoh zivim u Gorobilju...

Povratak na “Regionalni razvoj”