Šta je novo?

Sportski objekti

Nikola

Higher intermediate
Učlanjen(a)
19.08.2007.
Poruke
559
Pohvaljen
25
Pokrecem ovu temu ovde mada mi mogao i pod infrastruktura, ali kako bih da rasparavljamo uopste za celu Srbiju mozda je bolje ovde.

Znaci sta se gradi kod vas, koja je cena, kapacitet, rok, itd..

Takodje, ako ima nekih koji su bolje upuceni mogu daju i neke konkretne odgovore tipa koliko je realno da nesto kosta. Ovde me pre svega zanimaju manji sportski objekti.
Evo nekih pitanja koji mene zanimaju, pa ko neko zna neka odgovori.

Koliko kosta kod nas u Srbiji(ili nekoj lokaciji u regionu)?

Fudbal:
Nov teren sa drenazom i grejanjem?
Vestacki teren?
Reflektori?
Semafori?
Cena izgradnje stadiona po sedistu ( zajedno sa sedistem koje kosta koliko?)
Pokrivanje sedista za stadion sa npr, 15 redova(cena po m2, na jedan m2 ide otpilike 3 sedista)?

Atletika:
Pripreme i izgradnja staze?
Oprema za atletske stadione

Bazeni:
Bazen i oprema za grejanje i filtraciju vode.
Pokrivanje takvog bazena.

Hale:
Opremljene hale za npr 2K, 3K, 4K ljudi

Trening sale i njihova oprema , Baloni

Ostalo?

Standardi tipa, treba da ima najmanje toliko toga i toga(parking mesta, sedista, osvetljenja, klima ...)
 
Interesantna tema, nemam pojma kolko košta sve to, ono izgradnja standardnog i kulturnog stadiona izađe na 30-40 miliona a ostalo ne znam. Inače u Srb skoro ni da nema normalnih sportskih objekata, jedino su neke dvorane skroz ok... Stadioni su nam trash najveći.. :(
 
Mene ovde pre svega zanima gradnja manjih stadiona. Tu negde 10-20k ljudi. Sto je stadion veci to je i cena po sedistu veca zbog komplikovanijeg krova. Skandinavske zemlje, Balticke, pa cak i Holandija sem par izuzetaka(kao sto su kod nas Zvezda i Partizan) uglavnom imaju takve stadioncice i misljenja sam da oni ne mogu biti toliko skupi jer i to nisu nesto prebogati klubovi.

Za atletiku, zanima me koliko kosta jedna atletska staza uradjena po propisima. Meni je potpuno nelogicno da u to niko u drzavi ne ulaze. Npr. u Beogradu ima takvih brdo lokacija gde se samo nazire da je tu nekad bila atletska staza (na Bezanijskoj Kosi, ili npr. na stadionu OFKe).

Bazeni kapiram, nisu jeftina investicija, ali opet ako su zatvoreni oni skoro da mogu samostalno da se izdrzavaju sa pola termina, a ostali neka idu za treninge.

Za neke stvari(tipa reflektori) mi je gotovo nemoguce utvrditi koliko bi mogle kostati jer neki kazu jednu cenu, a drugi neku drugu koja je visestruko veca. Ima tu raznih faktora kojih mogu da uticu na cenu, pa zato pitam koliko bi to bilo kod nas.

Tako da, ako vidite negde neku informaciju koja bi mogla da odgovori na neko od ovih pitanja, podelite to ovde sa svima.
 
stadion "chika dacha" u kragujevcu je potpuno renoviran i 'osedlan'
bombona od stadiona! jos kad bi radnicki bio na istom nivou (mukice ce mozda da ispadnu i iz trece lige :()

2337612681_cfcfe00684_b.jpg

2370909076_72735cdd96_o.jpg

2370907540_71a75216c6_o.jpg

2370067659_2386766613_o.jpg

2370067317_ff4245bbf3_o.jpg
 
projekat zatvorenog bazena u kragujevcu
pocinje da se gradi ove godine

da ne tupim i ne maltretiram se sa slikama, a uz to i da ne uzimam zasluge originalnom izvoru uverite se sami

http://www.skyscrapercity.com/showpost.php?p=19535202&postcount=1046

nadam se da linkovanje ka drugim sajtovima i forumima nije zabranjeno, tim pre sto su mnogi clanovi odavde takodje aktivni i na ssc. ko je propustio, evo link
 
Da, stadion lepo izgleda. Cini mi se da se obnova stadiona malo finasirala i iz drzavnog budzeta zbog nekih Omladinskih Balkanskih Igara. Sada je najlepsi stadion van Beograda.

Imas li podatke koliko je kostala rekonstrukcija, i da li planiraju reflektore, semafor itd.
I, da li je na svim atletskim mitinzima 6 traka dovoljno?

Bazen isto lepo izgleda. Koliko ce da kosta?
 
Nikola":aldt9k91 je napisao(la):
Da, stadion lepo izgleda. Cini mi se da se obnova stadiona malo finasirala i iz drzavnog budzeta zbog nekih Omladinskih Balkanskih Igara. Sada je najlepsi stadion van Beograda.

Imas li podatke koliko je kostala rekonstrukcija, i da li planiraju reflektore, semafor itd.
I, da li je na svim atletskim mitinzima 6 traka dovoljno?

Bazen isto lepo izgleda. Koliko ce da kosta?
semafor ima

img0032ea4.jpg


reflektori su u planu, kao i lozhe i krov na zapadnoj tribini.

sto se tice atletske staze, 6 traka je mislim sasvim dovoljno za sva takmicenja. samo se podele u vise kvalifikacionih grupa ako ima vise takmicara. mislim da su propisi iaaf fleksibilni po tom pitanju

za cifre ne znam, probaj ta pitas nekog od kragujevcana na ssc
znam da je s bazenom konkurisano za NIP ali da nije proslo pa ce se potpuno finansirati iz gradskog budzeta.
 
Фудбалско „благо” Србије на 70 хектара
Земљиште на којем се налазе стадиони 12 суперлигаша углавном је власништво града или државе

3324hll.jpg
И врапци на грани знају да се прича у вези са приватизацијом фудбалских клубова врти око земљишта, а у игри је, барем кад је у питању 12 суперлигаша – 70,25 хектара. Земљишта су, углавном, на скупим локацијама, а укупна њихова површина једнака је површини 105 главних терена Партизановог стадиона (105 х 68 м).

У намери да „снимимо” тренутно стање, питали смо клубове ко су власници њихових стадиона и земљишта, као и с колико хектара располажу. Шампион Партизан, по речима својих људи, има прилично чисту ситуацију.

Земљиште, рачунајући и стадион „црно-белих”, налази се на 10,4 хектара, изнад стадиона је још 1,8 хектара парка на градској земљи.

Стадион Партизана је власништво Спортског друштва Партизан. До 1990. власник је била војска, односно држава која је пре 18 година пренела власништво на спортско друштво које је власник и целог комплекса око стадиона. Фудбалски клуб је власник Спортског центра „Телеоптик”.

Генерални секретар Партизана Дарко Грубор, један од најагилнијих чланова радне групе за израду нацрта новог закона о спорту, напомиње да је сво земљиште у Београду градско грађевинско земљиште, а да њега у случају фудбалских клубова имају право да користе власници или корисници стадиона.

– Ствар је проста: ако имате кућу, имате право коришћења парцеле на којој се налази. Онај ко купи кућу од вас, стиче право коришћења парцеле – каже Грубор.

Даље наглашава, што се тиче београдских фудбалских клубова, да сви они користе градско грађевинско земљиште, а да је оно власништво Републике Србије.

Мишковић већ купио све до стадиона

Црвена звезда се, барем на папиру, „распростире” на 16 хектара. Али, није тајна да је најбогатији човек на Балкану Мирослав Мишковић већ купио комплетно земљиште на којем је некада била млекара ПКБ-а (од кружног тока на Аутокоманди па до ограде Звездиног стадиона).

Директор стадиона Црвене звезде Милорад Ћоровић за „Политику” каже да неке ствари неће бити јасније док се не дефинишу законом:

– Власник земљишта од око 16 хектара, чији је корисник ФК Црвена звезда, јесте Република Србија. Дакле, у постојећим околностима само смо корисници тог земљишта, јер не постоји закон по коме бисмо могли да будемо и власници. Док то питање не буде законски решено, а то је нашој држави постављено и као један од кључних услова за приближавање Европској унији, нећемо имати чисту ситуацију. Рецимо, у Црној Гори су то одавно решили, па је зато у њој последњих година дошло до огромних страних инвестиција, поготово на приморју, јер нису постојала никаква ограничења по питању власништва над земљиштем.

Када је у питању клуб „романтичара”, ОФК Београд, град Београд је власник земљишта и инфраструктуре на Омладинском стадиону, а њихово коришћење је, по речима председника Управног одбора и скупштине клуба Момчила Минића, дато, како дословце пише, спортском друштву и фудбалском клубу. Површина је 67.000 квадратних метара, или 6,7 хектара. До сада, град није улагао у спортске објекте, већ су то чинили клуб и Фудбалски савез Србије, уз помоћ Уефе и Фифе.

„Грађевинари” с Бањице, како називају фудбалере Рада, на земљишту су Републике Србије. Све у свему – око шест хектара. Право на коришћење дато је грађевинском предузећу „Рад”, које је у стечају, а који је оснивач суперлигаша из Црнотравске улице, речено нам је на Бањици.

Генерални директор ФК Чукарички Станком Драгољуб Спасеновић каже да је стадион власништво општине Чукарица која га је дала на управљање и коришћење Спортском друштву Чукарички, а оно то право пренело на фудбалски клуб пре 15 година.

Саша Милосављевић, генерални секретар СД Чукарички, каже да је стадион на земљишту општине Чукарица. Држава је власник земљишта које је дала на управљање општини а она клубу. Површина је око 3,5 хектара.

Јагодинци улажу пет милиона евра

Према званичним наводима из руководства ФК Јагодина, овај клуб је у власништву града, односно њених грађана, и финансира се из буџетских средстава намењених спорту. У истом власничком статусу је и јагодински стадион који се гради на темељима старе градске фудбалске арене подно Ђурђевог брда и на коме се већ играју прволигашке утакмице. Гради се по свим прописима Уефе, и по завршетку биће један од најлепших и најфункционалнијих спортских објеката у Србији. Са помоћним теренима простире се на 5,7 хектара, на такође градском земљишту, а у његову изградњу укупно ће бити уложено око пет милиона евра.
mv44sn.jpg

Градоначелник Драган Марковић Палма није ни потенцијални купац ФК Јагодина


О могућој приватизацији овог клуба, помоћних терена и стадионског објеката, у овој средини се уопште не размишља. Нико се о томе није ни „са стране” распитивао, а понајмање би могући купац могао да буде актуелни градоначелник Драган Марковић Палма, који је само редовни гледалац и навијач ФК Јагодина, децидирано наводе за „Политику” из управе овог суперлигаша.

У катастру у Чачку, фудбалски клуб Борац уписан је као корисник земљишта поред Мораве где је сазидан и градски стадион. Реч је о три парцеле укупне површине четири хектара, 69 ари и 73 квадратна метра, а власник земљишта је Република Србија. Стадион и помоћни терени подигнути су на месту где је и пре Другог светског рата било фудбалско игралиште. Од градског подручја одвојени су бедемом којим се Чачак брани од поплава и у Јавном предузећу „Србијаводе” рекли су нам да се те парцеле карактеришу као „корито за велику воду”, па се не издају дозволе за градњу.

Од 1992. делатност Борца финансирају спонзори, уз делимичну помоћ градске управе, али још нема јавно објављених планова да неко од финансијера купи клуб у будућој приватизацији. То није учинио ни Миленко Костић, власник „Ауто Чачка”, који 13 последњих година финансира клуб.

Стадион кулског Хајдука је власништво клуба. Међутим, пословни простор испод трибина су својевремено закупила правна и физичка лица и тај део је у њиховом власништву. Поред стадиона, фудбалери користе игралиште за тренинге и одигравање пријатељских утакмица на „Вашаришту”. Будући да се овде налази велики простор, предвиђено је да се подигне спортски центар. Зато је и почела изградња зграде у којој ће се налазити свлачионице и остале неопходне просторије. Директор клуба Александар Влашкалић каже да је то земљиште својина општине која га је уступила клубу на коришћење на 99 година.

Стадион и остали простор, поред свлачионица и управне зграде, налазе се на површини од око два хектара. Директор Хајдука Влашкалић каже да се пажљиво прате сва збивања у вези са приватизацијом клубова.

МН: Напредак има само покретну имовину

У Фудбалском клубу Напредак готово да нико не размишља о приватизацији. По речима председника управног одбора Радојице Милосављевића, основна преокупација свих у клубу, па и Градској управи, јесу мере за опстанак у суперлиги.

Напредак има само покретну имовину. Стадион „Младост” је градски. За прву лигу СФРЈ дограђен је и модернизован лета 1976, после победе над београдским Радом, односно пласмана у најелитније фудбалско друштво СФРЈ. Стадион „Младост” је изграђен у енглеском стилу, без атлетске стазе, са 18.000 места. Данас има 10.500 места за седење и све пратеће објекте и испуњава све прописе за прволигашке мечеве и сусрете државних репрезентација.

Град Крушевац, како незванично сазнајемо, у овој фудбалској сезони издваја из буџета око три милиона динара и, сходно улогу, партиципира у управљачкој структури клуба. Приватизација никада није била тема ни Градске скупштине, највећег финансијера клуба. Председник Радојица Милосављевић каже да се о томе и неће разговарати док се за то не стекну законски услови, односно док се не догоди измена Закона о спорту.

Градски стадион у зрењанинском Карађорђевом парку сада користи фудбалски клуб Банат, следбеник Будућности из Банатског Двора. Наиме, када су се Дворчани пласирали у прву лигу некадашњи Пролетер је био пред гашењем и у тешкој финансијској кризи. Да нови прволигаш из Двора не би играо у селу, а и пошто се у Зрењанину налазио адекватан фудбалски стадион, одлучено је да се у граду на Бегеју региструје нови клуб под називом Банат, који треба да баштини традицију и Пролетера и Будућности.

Новом клубу иза кога, као и иза оног у Двору, стоји бизнисмен Мирко Вучуревић, дат је на кориштење Градски стадион на 20 година. У градском Спортском савезу кажу да ФК Банат има исти третман као и остали спортски клубови, односно да сви градске спортске објекте користе без накнаде. У Карађорђевом парку, на површини од око десетак хектара, налазе се и помоћни терени, али и стара и нова спортска хала која је у изградњи и чији се завршетак очекује на пролеће.

Фудбалски клуб Јавор је организован као удружење грађана ивањичке општине. Располаже с хектаром и 40 ари (игралиште, управна зграда, салон за прес-конференције...) у власништву општине. Десетак година на челу Јавора је тим предвођен председником клуба Душаном Секулићем, који улаже у инфраструктуру. Под закуп је узета парцела у Јелића пољу за тренинге.

С. Р.
[објављено: 29/11/2008]
Izvor: Politika
Link: http://www.politika.rs/rubrike/Sport/fudbal/Fudbalsko-blago-Srbije-na-70-hektara.sr.html
 
Земљиште, рачунајући и стадион „црно-белих”, налази се на 10,4 хектара, изнад стадиона је још 1,8 хектара парка на градској земљи.
Moze li neko da mi objasni ovu recenicu?

Merio sam, onako okvirno, preko Google Earth-a(bilo bi stvarno zgodno da ima opciju za merenje povrsine) i tu sve ukupno ima 10-ak hektara.
Da li Partizan ima, tu u okolini, jos neku parcelu koja mu pripada ili je novinar pogresio i trebao da napise "ukljucujuci i 1.8 ha gradskog zemljista"? Mada, u svim dosadasnijm planovima za novi stadion uvek se pominjala velicina placa od preko 10 ha koje Partizan poseduje.

Takodje na sajtu Partizana za S.C. Teleoptik se pominje da se on nalazi na bezmalo 10 ha , Opet, kada se sve to premeri, to je maximalno 8 ha.

Stadion Zvezde na 16 ha? Google opet sa druge strane kaze da ima 13 ha?

Mnogo se te cifre ne slazu. Ili Google Earth laze, ili ima tu jos neka parcela(na svim ovim lokacijama) koja mi promice, ili su te cifre naduvane , ili je neko jednom lupio pa sad svi ostali ponavljaju ne tacnu vest?

Ako neko zna pouzdano koje su granice ovih parcela, neka ih zaokruzi, da vidimo da li sam pogresno razumeo sta i koliko kome pripada?
 
Negde sam procito da se razmislja o izgradji nove dvorane u Nisu.

Znali neko nesto o tome i hoce li se uopste to graditi?
 
Banja Luka, novi stadion kojice biti gradjen na Banjaluckom polju.

3219793599_277579f6f7.jpg

3219793597_7476d3ee01.jpg

3219793615_1d5b34400c.jpg

3220663010_fc4883ea8c.jpg

3219793605_16e6a89124.jpg

3220663020_f74b46db2a.jpg

3219793613_af928121c5.jpg


Projekti koji nisu prosli
3220663042_e95ce79a97.jpg

3220663022_8a7176904d.jpg
 
Stadion je perverzija, ali mene zanima koliko je ta investicija isplativa.

BL, koliko ljudi prosecno poseti jednu fudbalsku utakmicu u Banjaluci?

Glavna fora ce biti da ubodu pravu nijansu crvene, nesto slicno kao i shoping centar Usce.
 
Mislim da ima jedno 20 ljudi prosjecno po utakmici racunajuci rodbinu i partnere igraca.
 
Zbog Rusa Marakana menja ime u Gasprom Arena?
26.10.2009. - 12:41

FK Crvena zvezda i ruski gigant Gasprom saopštiće detalje ugovora u prvoj polovini novembra, ali prema saznanjima lista Sport, već sada je izvesno da će u sklopu dogovora Marakana morati da promeni ime u Gasprom Arena, prenosi Blic online.
I pored informacija da se partnerstvo sa Rusima odlaže do 2010. i da Gasprom nije zadovoljan time što je informacija o pregovorima procurela u javnost, najviše zatezanja kod Rusa postoje oko toga koja će od "sestrinskih" kompanija ući na ovdašnje tržište, preciznije, čije ime će fudbaleri Zvezde nositi na svojim dresovima.

IME Ukoliko stadion Crvene zvezde promeni ime, onda će klub ući u istoriju svetskog fudbala kao institucija koja je za nikad manji novac, kako se spominje oko pola miliona evra godišnje, dozvolila da se preimenuje kultno ime stadiona i objekta na kojem igra reprezentacija Srbije.

http://www.24sata.rs/sport.php?id=63389

Znaci hit... :D :D :D Nek je onda braca Rusi i lepo doteraju da bude ARENA :cool:
 
Adekvatno. ,,Marakana'' je i onako jedna busotina (da ne kazem rupa) pa je partnerstvo sa firmom koja se bavi busotinama sasvim primerena. :D
 
nadam se,da će sa fss sa gaspromom doči do nekih dogovora,možda do rekonstrukcije ili gradnje novog stadiona(zna se da reprezentacija koristi zvezdin stadion)...mislim da bi to bila odlična ideja, ali koliko ima sad šansi ovde??? :rolleyes: marakana mora hitno da se rekonsruiše, očajan izgled ima sa svih strana :rant:
 
ma nek se zove i Gasprom Arena ali nek se istresu malo za rekonstrukciju marakane, novi semafor..itd...
 
Realno (sada ce da me pojedu i zvezdazi i partizanovci, i delije i grobari :lol: ) treba srusiti oba stadiona (Marakanu i JNA), i izgraditi jedan novi, koji ce da koriste oba kluba. Projekat moze da se finansira delom kroz prodaju zemljista (i to na ekskluzivnoj lokaciji) koje ce na ovaj nacin biti oslobodjeno. Ako Inter i Milan i Lacio i Roma mogu da dele jedan stadion, sto ne mogu Partizan i C. zvezda? Gde to jos ima u svetu, dva velika stadiona na 500 m jedan od drugog?
 
Upravu si, ali to je nemoguce zbog pickarskih uprava sa obe strane. Ni jedni ni drugi ne bi da se zameraju "najvernijim", a kad bi se zajedno dogovorili da guraju ovakav jedan projekat brzo bi isposlovali sve dozvole. Grad bi im mogao dati i neku lokaciju na Novom Beogradu za neku manju cenu ili cak dzabe(jer realno, ne moze se svagde praviti poslovni prostor jer se time i smanjuje cena nekih drugih lokacija). Padaju mi na pamet neke lokacije kao sto je GSP depo, ili onaj plac gde je FDU koje zbog pruge ili autoputa su zgodne za ovakav projekat, a koje su bas zbog toga delimicno lose za neke druge projekte. Dobio bi se novi objekat koji bi bio prilicno iskoriscen, koji bi bio cisto fudbalski, koji bi bio dobro povezan putnom i zel. infrastrukturom i gde bi se mogao napraviti normalan parking. Pritom bi bio mnogo jeftiniji za odrzavanje ako ga koriste oba kluba i povremeno reprezentacija.
U taj projekta uracunati i Atletski stadion od 20-tak hiljada iza Ivana Ribara naprimer i obnoviti nekoliko zapustenih staza(npr. onu na Bez. Kosi, mada moze i na toj lokaciji stadion). Veci nam i ne treba sem ako ne bi organizovali evropsko ili svetsko prvenstvo, mada verujem da i ti dogadjaji kod nas ne bi mogli napuniti taj stadion. Za sve ostale atletske dogadjaje 20K je sasvim dovoljno.
 
Ma nisam mislio selidbu na NBG, mogli bi da ostanu na istoj lokaciji, nek novi stadion bude recimo na pola puta izmedju sadasnja dva :)

A o "najvernijma" imam samo najgore misljenje. To su oni sto se okrenu ledjima ka terenu pa tako navijaju 15 minuta, valjda da pokazu da je glavno navijanje a ne fudbal. Naopako, ljudi moji, naopako
 
Pa kad bi to hipoteticki radili, bila bi im bolja pozicija na NBG jer bi pored imali autoput, Beovoz, tramvajsku liniju, mozda i metro ako se bude ikad bude gradio. Dodaj tu mostove koji ce se napraviti, mogucnost lakseg parkinga i veliku gustinu naseljnosti na NBG sto omugucava velikom broju ljudi da skoro i peske dodje na stadion i na kraju dobijes idealnu lokaciju za stadion.

O "najvernijim" apsolutno delimo misljene.
 
Vrh