Šta je novo?

Pančevo

BOKI SMOKI

Advanced
Učlanjen(a)
23.03.2009.
Poruke
2.015
Pohvaljen
19
Lokacija
Pancevo
------------------------------------------------------------------------------*********************************
------------------------------------------------------------------------------PANČEVO

--------------------------------------
rs-pance.gif


Панчево је град у Банату, на Тамишу. Територијално гледано, Панчево је седиште истоимене општине као и Јужно-Банатског округа (Војводина, Србија). У самом граду живи 76.654 људи, на подручју општине 130.280. Заједно са приградским насељем Старчево град Панчево по последњем попису из 2002. године броји 84.702 становника.
Најстарији назив насеља које се налазило на месту данашњег Панчева, на ушћу Тамиша у Дунав, јесте Панука. Због честих промена господара (Римљани, Келти, Хуни, Авари, Словени, Мађари, Татари, Турци, Немци) често се мења и назив овог стратегијско важног места. Од Пануке постаје Пануцеа или Пануча у 10. веку, Бансиф у 12. веку, у 15. веку Панчал и Пенсеј, у 17. веку Пајчова или Панзиова и Банчова чак и у раном 18. веку као Чомва. Први пут се у историји помиње као град, трговачка варош, 1153. године коју између осталих насељавају и Грци, наравно због трговине. У 15. веку га заузимају Турци и држе га под својом влашћу до 1716. године. Под Аустро−Угарском носи име Чомва па онда Панчова, а од 1918. године Панчево.
У средњем веку Панчево је припадало ковинској жупанији. После Пожаревачког мира и ослобођења од Турака (1716.) године, цео Банат улази у састав Аустро-Угарске монархије као аутономна област под називом Тамишки Банат. Тада почиње нагло насељавање ових крајева. Велики број српских породица досељава се у Панчево из Темишвара и околине, а досељавају се и Немци из Франачке. Од 1716. до 1764. Панчево је било коморско, а од 1764. до 1794. војно-граничарско трговиште. 1848/49 Панчево је много страдало током револуције. 1873. постало је муниципални град. У другој половини тог века почиње у Панчеву у већој мери насељавање Мађара. 8.11. 1918. ушла је у Панчево српска војска.

31.1. 1921. године имао је 19.362 становника од којих је било; Срба 9.422, Мађара 887, Немаца 7.237, Јевреја 600; православних 9.874, католика 6.350, евангелиста 2.500.

У близини Панчева налази се и Српски православни манастир Баваниште са краја XVI века који је посвећен рођењу Богородице.

Панчевачки карневал спада у урбани тип карневала, а свечано отварање манифестације традиционално започиње градоначелниковом предајом кључева града маестру Панчевачког карневала, што симболично означава да градом тих дана владају карневалисти. У програму карневалских свечаности су и програм добродошлице иностраним и домаћим гостима, смотра мажореткиња, представљање група из иностранства, концерти на неколико бина, као и друго у оквиру пратећег програма „карневал у срцу града“ у бројним кафићима и ресторанима – маскиране DJ вечери, карневалске журке, тематске изложбе, шоу кловнова, самба плесачице, спектакуларни ватромет итд.



MOLIO BIH NEKOG DA MI OBJASNI KAKO SE STAVLJAJU SLIKE


Успенска црква

Pancevo-church_of_assumption-1.jpg


Preobraženska crkva

2zs6wiw.jpg


Katolicka Crkva

crkva.jpg


Elektrotehnička Škola

1.jpg


Bolnica i spomenik Stevanu Šupljikcu

stevansupljikac.jpg


Spomenik Vatrogascu

Pancevo-unknown_fireman_statue-1.jpg


Dete i Lane

Pancevo-boy_and_fawn.jpg


Park u centru.Taj krst je srusen kada su dosli komunisti pa je ponovo izgradjen 2005 ili 2006

pancevo_spo_vel.jpg


Pošta (nova)

Pancevo-postoffice.jpg


Muzej u Pančevu

muzejupancevu.jpg


Most noću

3366862.jpg


Vetrenjača

2888015.jpg


Iz visine(Najvisa zgrada)

447775.jpg



Izvor-http://www.panoramio.com SOURSE

Bivši vatrogasni Dom

bivsivatrogasnidom.jpg


Kod Hermesa(prodavnice Peciva)

kodpesterca.jpg


Maxi Centar( Meni vrlo ruzna zgrada, i nikako joj nije mesto tu)

maxicentargp5.jpg


Ulica

IMG_0009.jpg
 
Moguće izmeštanje zatvora iz centra grada

zatvor-u-pancevu.jpg


Pančevo je jedan od retkih gradova u Srbiju u kome je zatvor smešten u najužem centru grada. Adresa Pančevačkog okružnog zatvora je Njegoševa br. 6. Njegoševa ulica je omiljeno mesto za šetnju, a u večernjim časovima za provod Pančevaca. Dakle zatvoru tu nije mesto ni pod tačkom razno. Izgradnja novog zatvora je trenutno u planovima, a kada se taj novi zatvor izgradi, postoji mogućnost da se zatvor, koji je izgrađen još u prvoj četvrtini devetnaestog veka za vreme vladavine Marije Terezije, trajno preseli iz Njegoševe ulice.

Sobzirom da se nalazi na tako prometnom mestu, mogućnost da bezbednost bude narušena je znatno veća nego da se zatvor nalazi van grada. Stoga je i osoblje zatvora uvek u povećanoj pripravnosti nego što bi to inače bio slučaj. Takođe pritvorenicima znatno otežava izdržavanje kazne buka noćnog života i muzika koja dopire iz kafića u Njegoševoj ulici, koja je poznata kao centar noćnog života u Pančevu, pogotovu u letnjim mesecima.

Kapacitet zatvora u Njegoševoj ulici je 80 kreveta, a trenutno se u njemu nalazi 224 lica na izdržavanju kazne. Porast osuđenih lica u poslednje 2 godine je veći od 30%, dakle broj osuđenika u Srbiji prevazilazi zatvorske kapacitete, pa se zato planira da se u Pančevu, Prokuplju i Padinskoj Skeli grade novi savremeni zatvori, znatno većih smeštajnih kapaciteta.

Postoje planovi da se iz Nacionalnog investicionog plana Pokrajine izdvoji 5 miliona evra za izgradnju modernog i funkcionalnog zatvora, čiji bi smeštajni kapacitet bio 500 osuđenika. Radovi na izgradnji novog zatvora bi trajali najmanje dve godine, a Pančevcima ostaje da se nadaju da će oni što pre početi, kako bi taj centarlni deo Njegoševe ulice što pre dobio neku lepšu i pre svega za građane korisniju namenu.

Pogledajte prilog RTV o mogućnosti izmeštanja zatvora iz centra Pančeva:
http://www.youtube.com/watch?v=-Ry0...vora-iz-centra-grada/&feature=player_embedded

PREUZETO SA PANCEVO.CO.RS
 
Najlakse ti je sliku da postavis ako je kopiras sa nekog sajta. Desni klik, kopiraj URL, onda na ovom forumu pritisnes "post replay", napisi svoj tekst, na mesto gde hoces da stavis sliku , u zaglavlju poruke pritisni ikonicu za dodavanje imagea, i u prozoru koji ti se pojavi , opet desni klik " nalepi" ili "paste" zavisi koji pretrazivac koristis, OK i to je tu.
Ako je slika iz tvoje arhive, mozes preko flickr, imageshak itd... To nek objasni neko drugi...
 
Узгред, када преузимаш текстове са Википедије, мораш да наведеш извор. (Навођење извора је, и невезано за ауторско право, генерално од користи људима који читају неки материјал.)
 
stvarno nigde osim u pančevu nisam videla zatvor u glavnoj ulici!

uz to je i lepa zgrada, samo ima male prozore za moj ukus :laugh:
 
^^^ Ima i u Americi, u gradiću gde je bio moj fakultet (Easton, PA), koji je inače predivan gradić iz kolonijalnog perioda, istorijski veoma značajan, itd itd... i zatvorčina usred grada... :laugh: Ali on ima nekih 30,000 ljudi (mada je deo LeHigh valley metro zone koja je oko 800,000 ljudi)... tako da ne znam da li se može porediti sa Pančevom koje je veće, i deo veće metro zone... :(
 
mogo bi ti malo BOKI SMOKI da napravis jedan foto izvestaj iz Panceva,novogradnja,narodna basta,onaj mali trg kod privredne banke i sl,posto sam ja trenutno u USA,leglo bi mi samo tako,a mozes i malo do mog kraja,na Streliste,,POZZ
 
Videcu ovih dana da slikam.Sad znam kako da stavim slike.

„Monterra“ unapređuje Pančevo - Izgradnja savremene sportske hale „Bagremar“

Društvo „Monterra“ d.o.o je glavni izvođač moderne višenamenske sportske hale na lokaciji Bagremar u Pančevu, čiji je investitor Direkcija za uređenje i izgradnju Pančevo. Sportska hala, u javnosti već poznata pod nazivom „Bagremar“, predstavljaće pravi ponos Pančevaca, jer je reč o izuzetnom objektu, koji „Monterra“ gradi, poštujući najviše standarde i tehnologije gradnje ovakve vrste objekata. Kako Monterrini stručnjaci naglašavaju za eKapiju, na ovom objektu je angažovano 20 podizvođača, dok vrednost posla iznosi 260 miliona dinara.

Severin Samardžić, direktor Sektora za visokogradnju u „Monterri“ kaže da je Monterra izuzetno ponosna na svoje učešće u ovom projektu i da je u ovom u trenutku aktuelna priprema za montažu krovne konstrukcije.

- Za nas je ovaj posao izuzetno dobra referenca. Poseban izazov je rad na konstruktivnom sistemu hale, kao i krovna konstrukcija piramidalnog oblika, od lepljenog lameliranog drveta, materijala koji se retko koristi u poslednjih 15 godina, a vizuelno je izuzetno atraktivan za ovakve objekte. Ovu konstrukciju će raditi firma "Piramida" iz Bačke Palanke, dok će limarske radove izvesti "Budućnost" iz Beograda. U našem poslu, a posebno u radu na hali „Bagremar“ izazov je i usaglašavanje svih potencijalnih kooperanata, odnosno, celokupan inžinjering obejkta. Angažovano je 20 kooperanata, i naš cilj je bio da uključimo vrhunske stručnjake uz podršku Monterrinog inžinjeringa i Sektora za organizaciju i tehnologiju gradnje - objašnjava Samardžić.

Samardžić kaže i to da je sportska hala zapravo objekat kvadratne osnove. Povlačenjem fasadnih zidova iz osnovne ravni naglašeni su sporedni ulazi, dok je izbacivanjem ulaznog hola, ispred ravni fasade, naglašen glavni ulaz u objekat. Dimenzija objekta je 80 x 80 metara, dok korisna površina hale sa tehničkim prostorijama iznosi 6.940 kvadratnih metara. Hala je, kao što je već pomenuto, višenamenska (sportski i kulturni sadržaji) i moći će da primi, u zavisnosti od potreba, između 500 i 2.000 gledalaca, pri čemu će se koristiti montažne teleskopske tribine ili fiksna sedišta.

- Poslovni i komercijalni prostori u objektu zauzimaju 1.180 kvadratnih metara i predstavljaće dopunu sadržaja koji mogu biti kompatibilni sa njegovom namenom: trgovina sportskom opremom, turističke agencije, uslužne delatnosti, kancelarijski prostor opštih namena, itd. U planu je i mala sala, teretana, streljana za vazdušno oružje, sala za stoni tenis, kuglana, kafe bar, ambulanta, ugostiteljski sadržaji. Projektom će biti ispoštovani svi standardi za dvoranske sportove. Možemo reći da će podna obloga biti parket – ističe Samardžić u razgovoru za ekapiju.

Ova ambiciozna gradnja započela je u maju 2008. godine i trajaće, ukoliko ne bude nekih neplaniranih poteškoća, do maja 2009.godine.

bagremar_hala_0_010109.gif


u izgradnji

bagremar_hala_3_010109.gif


Preuzeto sa Ekapije




Projekat Pančevo TK 1


* Construction started:

July 2008

* Predicted construction end:

March 2010

* Property size:

34,604m2 (business area 9,500m2)

* Project value:

38.000.000,00




cela dokumentacija http://www.beoincon.com/images/pancevo/KONCEPTUALNO RESENJE.pdf

Shoping mol sa stanovima(Ja licno ovako nesto nikada do sada nisam video, da se kombinuje)

Slika-1.jpg


TKd.jpg


source-www.a-1.si

Mesto gradnje

Pancevo%20-%20parcela.JPG


Pancevo%20-%20gradbisce.JPG


source-www.a-1.si


Reportaza sa RTSa

http://www.youtube.com/watch?v=ygZjOe_X4IU&feature=related


A evo i gde se gradi

k.jpg
 
A sto se tice onog trga nesvidjami se (slika cu ga) fontanu su uklonili.I klupe su mesavina lima i drveta.A svidja mi se sto ima dekorativno osvetljenje(mislim na svetiljke na plocicama)Uzeli od Novosadjana, samo sto ove ne menjaju boju.

evo vam sa fejsa
http://www.facebook.com/album.php?aid=112938&id=72115645978


trg.jpg


IMG_0018.jpg



U gornjem središnjem delu trga se vidi odvratna nadogradnja, koja se nazalost svuda praktikuje i nevidi joj se kraj.Jos ova ekonomska kriza ce samo povecani njeno delovanje.Da napomenem u normalnim zemljama nije dozvoljena nadogradnja, ne samo zato sto ruzno izgleda i steti izgledu grada, vec zato sto je opasna po zivot za gradjane.Jer te zgrade sto su gradjenje nisu predvidjene za dodatnu spratnost.

Ovih dana cu da obidjem celo Pancevo.Samo nek mi neko objasni kako da aploudujem slike na ovaj sajt.
I zasto mi neke slike nestaju posle odredjenog vremena?Da li je zbog tog sajta, od koga sam preuzeo.

I zanimam me da li neko zna nesto vise o Novom Pancevu koje je trebalo da se gradi 70tih godina prosloga veka, i ako ima neki render slobodno neka ga stavi ovde.
 
Uspenska crkva mi je uvek bila jedna od najlepših u široj okolini Beograda, takođe i onda druga, ne znam kako se zove al znam da ima neki čudan oblik, sa kupolom je, i nije baš u centru nego koliko mi se čini je više ka pruzi BG-PA
 
-----------------------------------------------------------------Sinagoga u Pancevu

Zgrada sa kapijom i dva neobična prozora u Ulici dr Svetislava Kasapinovića je pančevačka sinagoga, tojest, tačnije rečeno, ono što je od nje ostalo. Na ovom mestu se sve do sredine ovog veka nalazila velelepna građevina, na čast i polzu ne samo Jevreja, već svih Pančevaca.

U vreme kada su reprezentativne građevine u Pančevu projektovali bečki i peštanski arhitekti, dakle na razmeđi vekova, Jevreji pristupaju pripremama za podizanje nove sinagoge. Prikupljen je novac za izgradnju i angažovan arhitekta Karlo Fenjveš iz Budimpešte koji je sinagogu projektovao uspešno kombinujući elemente neogotičkog i mudehar stila. Građevinske radove izveo je preduzimač Ferdinand Šec iz Pančeva od 1907. do 1909. godine, a 16. maja 1910. godine sinagoga je svečano osvećena.

Tokom okupacije zgrada sinagoge se vodila kao imovina Školske zadužbine Nemaca u Banatu, da bi neposredno po završetku Drugog svetskog rata Sinagoga bila vraćena jevrejskoj zajednici, na osnovu pravomoćnog zaključka Sreskog narodnog suda u Pančevu.

Čudnim usudom i nekom ludačkom logikom istorije, desetak godina nakon završetka rata na udar vlasti došao je i najznačajniji simbol postojanja jevrejske zajednice u Pančevu.

Sama Sinagoga je tokom okupacije i borbi za oslobođenje Pančeva od nemačke okupacije pretrpela lakša oštećenja koja - izrešetani su krovni pokrivači i kupola, polupani prozori, a krovovi provizorno prekriveni ter papirom. U svakom slučaju, nisu bila tolika da se nisu mogla sanirati. Narodna vlast nije vodila mnogo računa o ovom, u duhovnom, religijskom, arhitektonskom i svakom drugom smislu vanredno značajnom objektu, tako da nije ništa preduzela da mu vrati stari sjaj. Jevrejska zajednica, isuviše mala da bi mogla da finansira renoviranje sinagoge, a i zauzeta problemima zbrinjavanja preostalih sunarodnika, odlučila je da proda ovaj verski objekat. Savez jevrejskih opština za FNRJ marta 1955. godine odobrio je Jevrejskoj veroispovednoj opštini u Pančevu da može sačiniti kupoprodajni ugovor za plac i objekat sinagoge. Zašto Opština Pančevo nije iskoristila pravo preče kupovine za sada nije poznato. Tek, sredinom 1955. godine Mihajlo Oravec i Borislav Stojkov, pa dva frizera iz Pančeva, postaju vlasnici placa i zgrade sinagoge sredinom 1955. godine.

Vlast je delovala u skladu sa bezbožničkom logikom - nema Boga, nema Jevreja, nema ni sinagoge, pa je dala dozvolu za rušenje objekta. Ko je i kada potpisao tu dozvolu i time ispisao jednu od najsramnijih stranica novije istorije Pančeva, takođe nije poznato.

Tokom 1956. godine novi vlasnici ruše sinagogu i na njenom mestu podižu dve prizemne stambene zgrade. Tako je Pančevo izgubilo jedan od svojih temeljnih simbola, a o njegovom postojanju i o učinjenom grehu ostalo je da svedoči ovo krilo zgrade. U leto 1957. godine tu se useljavaju sestre Margita Pajić i Jolanda Hofman, rođene Rada i tu će dočekati kraj života. Godine 1986. nekretnina je uknjižena kao društvena svojina kojom raspolaže opština Pančevo.

Ovaj ostatak nekada prestižne pančevačke građevine sada je prazan i zapušten i o njemu niko ne vodi računa. Dvorište sinagoge obraslo je u korov, a sa ulice je vidljiva još samo pumpa za vodu. Koliko je poznato, nije sačuvana ni jedna fotografija enterijera sinagoge, pa se o njenoj unutrašnjosti ništa pouzdano ne može reći. Jedini materijalni ostatak su isklesane tablice sa deset zapovesti koje se nalaze u Jevrejskom istorijskom muzeju u Beogradu.

86.jpg


Meni malo potseca na preobrazensku crkvu.Eh kakvo smo blago izgubili.


autor:Nenad Živković preuzeto sa:www.pancevo.com
 
Inače ova sportska hala namenjena za univerzijadu sa rokom u maju 2009 (?!) je odavno zapuštena i stoji kao avet kod buvljaka. Jedna od tužnijih slika u Pančevu.

@BOKI...
gde je ova kapija Tamiša? Odnosno: gde će da bude?, nigde ne piše.

Takođe na onoj lepoj crkvi kod Tamiša se stavlja novi bakarni krov.
 
To ti je blok 14.Nalazi se izmedju ulice dositeja obradovica, i nasipa reke tamis.Stavicu gore kompletnu dokumentaciju, tj link.
Bio sam danas i moram ti reci, stigli su do sredine treceg sprata.Izgleda glomazno, i po meni najvece gradiliste u Pancevu za sada.

Kod mene na kotezu, tamo onaj put ka kudeljarcu izmedju koteza 1 i 2 tj ono mesto izmedju toplane i pumpe su ogradili i tu ce biti isto trzni centar.Samo trzne centre grade.Tacnije Javni sektor koji se finansira iz industrijskog.A industrijski se gradi jako malo.Bankrotiracemo ako se ovako nastavi.

Jesi bio mozda u crkvi na Misi (ne znam kako se zove) Jel su je otvorili?
 
-------------------------------------------------------Izgradnja novog Zavoda za javno zdravlje




Pančevo - Predsednik Izvršnog veća AP Vojvodine dr Bojan Pajtić danas je svečano položio kamen temeljac za izgradnju novog Zavoda za javno zdravlje u Pančevu. Svečanom činu prisustvovali su pokrajinski sekretar za zdravstvo i socijalnu zaštitu dr Atila Čengeri, direktor Fonda za kapitalna ulaganja AP Vojvodine Momčilo Milović, predsednik opštine Pančevo Vesna Marinković, direkor Zavoda za javno zdravlje u Pančevu dr Ljiljana Lazić, kao i brojni drugi gosti.
Po rečima predsednika dr Pajtića, danas ispravljamo istorijsku nepravdu jer Pančevo do sada nije imao zgradu za primarnu zdravstvenu zaštitu građana, odnosno Zavod za javno zdravlje, već je 35 godina takoreći podstanar u drugoj zgradi, koja nema adekvatne uslove. Ovo je samo dokaz da na osnovu novog Ustava u Vojvodinu stiže obećanih sedam odsto republičkog budžeta. Samo je u opštinu Pančevo na osnovu projekata usmereno 1.3 milijarde dinara, ne samo za izgradnju Zavoda za javno zdravlje, već i za rekonstrukciju škola, izgradnju vrtića, obnovu infrastrukture.
"Moram da napomenem", naglasio je dr Bojan Pajtić, "da je ovo samo jedan od 800 projekata, koji se realizuju preko Fonda za kapitalna ulaganja AP Vojvodine, jer u svakoj vojvođanskoj opštini, svakom mestu i gradu se nešto zida, obnavlja ili ispočetka pravi".



malo bajata vest


------------------------------------------------------------- Vetrenjače u Pančevu




Projekat je uradila pančevačka firma ”Loger”, a predviđa izgradnju 25 vetrogeneratora za proizvodnju električne energije 25 megavata.

"Ova studija je rezultat višegodišnjeg rada preduzeća 'Loger' čija je namera da se upravo u Pančevu, poznatom po prekomernom aerozagađenju, započnu aktivnosti na uvođenju ekoloških izvora energije", rekao je direktor ”Logera” Branimir Matijević.

On je dodao da su za izgradnju 25 vetrogeneratora u Dolovu potrebna velika ulaganja, ali da je nakon određenog perioda eksploatacije potrebno minimalno održavanje uz gotovo besplatne izvore energije koja nimalo ne zagađuje okolinu.




isto bajata vest





DIrekcija za izgradnju Panceva.

www.direkcija-pancevo.co.rs

Kotez I

05a%20sm.jpg


05b%20sm.jpg



Kotez II

07a%20sm.jpg


07b%20sm.jpg


Kotez I

06a%20sm.jpg


06b%20sm.jpg
 
praguc":2m086avk je napisao(la):
Uspenska crkva mi je uvek bila jedna od najlepših u široj okolini Beograda, takođe i onda druga, ne znam kako se zove al znam da ima neki čudan oblik, sa kupolom je, i nije baš u centru nego koliko mi se čini je više ka pruzi BG-PA
Meni je preobraženska crkva jedna od najlepših a obe su lepe :)
 
Boki, da li bi mogao da fotografišeš mesto gde je nekada bila sinagoga, odnosno taj zid koji je od nje ostao i zgradu koja je podignuta na njenom mestu. Koja je adresa te zgrade?
Hvala!
 
нисам знао да је и панчево изгубило синагогу, каква туга! по овој нејасној фотографији ми делује да је лепотом засенила чак и ону новосадску...
 
Nalazi se u ulici gde je elektrotehnicka skola.Sa desne strane se vidi nagorela zgrada.Sad mi objasnio ortak.



evo i slike

Izgorela+sinagoga.JPG


pre

ssss.jpg




znaci te dve kuce pored nisu ni postojale a mozda i one pored njih.koliko je to bila glomazna i krasna gradjevina.Steta
 
Evo sta me zbunjuje, ova zelena linija je granica Vojvodine sa Srbijom tj Panceva sa Beogradom.To naselje se zove Karaula i po tome ispada da je dobrim delom u Beogradu.To mi je malo cudno pa ako neklo moze da mi pojasni.

cudno.jpg
 
nemoj mnogo da se sekiras oko granice,koja ni ne postoji,nego aparat u sake i pravac narodna basta i vidi sta se desava oko nove sportske hale pozz
 
To je ionako granica na Googlu, koja i ne mora da bude 100% precizna. Da nije možda Tamiš granica? Mnogo je logičnije.
 
NIje bas.Mislim da je na googlu tacno odredjena.



Stara zeleznicka stanica.Mogli bi je srediti i napraviti neko mesto za nocni klub, itd



starastanica.jpg
 
Vrh