Šta je novo?

Obeležja Srbije (Grb, zastava, himna...)

Nikola":k2h39pcu je napisao(la):
Ne bih menjao boje na zastavi, ali da, jedan od razloga sto moramo imati koliko toliko jedinstven i prepoznatljiv grb je to sto su nam boje i polozaj strafti slicni sa jos dosta drugih zastava(narocti slovenskih)
A da ne mislis da su mozda slovenske zastava s razlogom slicne, kao sto su i npr. slicne zastave skandinavskih drzava, i zastave centralnoamerickih drzava, itd.?

Btw jedine dve slovenske zastave drzavne koje realno neko moze da pobrka jedno s drugom su slovacka i slovenacka (jos drzave imaju i slicno ime...ajooj :)), ne vidim npr. kako neko moze da zameni srpsku zastavu (ovu sa grbom) sa npr. ruskom ili hrvatskom. Mislim, moze, ali taj neko bi pobrko englesku i dansku zastavu npr., dakle govorimo o ljudima koji imaju moc zapazanja najosnovnijih detalja :p

Inace, za sve grbosastavljace na ovom topiku - zaboravljate nesto cini mi se, a to je potreba da se grb "primi" u narodu. Grb sa orlom i ocilima - pa i samo grb sa ocilima - prihvacen je u narodu kao srpski grb - ljudi ga isticu i spontano, i isticali su ga i kada nije bio drzavni grb (sve do 2004. grb Srbije bio je onaj socijalisticki). Grb nije nekakav logo pa da se menja svakih 20 godina. Eto, moze i da se dizajnira nesto "novo i lepo" po raznoraznim predlozima iz ovog topika, ali da li ce se to prihvatiti? Kao primer eto vam ravnodusnost prema mnogim novodizajniranim gradskim i opstinskim grbovima u Srbiji...

Drzavna simbolika po pravilu se menja kada se desi neki prevrat, velika drustvena promena...tada moze doci do radikalne promene drzavnih/nacionalnih simbola jer ispliva neki novi simbol npr. koji u datom trenutku zadobije jaku simboliku jer bude vezan za neke dramaticne dogadjaje. Menjanje drzavnih simbola van takvih perioda po pravilu proizvodi znamenja koja niko mnogo ne sljivi.
 
@ Nikola i Zidar

Isuvise pojednostavljujete stvari. Grb nije logo neke pekare ili banke, pa da bude graficki minimalizam. Da se razumemo, nikako nisam za kitnjastu verziju, ali kada pogledamo grb, moramo odmah steci utisak o drzavi koja traje, stotinama godina, koja ima svoje korene, istoriju, identitet. Grb SR Srbije je tako prost, jer su komunisti imali zivotni cilj, das poniste celokupnu istoriju i da se vreme i postojanje meri od njih pa nadalje. Znaci izbaciti sve osim najosnovnijih podataka.

Ako pregledate sve srpske grbove, od Raske pa do danas, ima svakakvih simbola, ali se u 90 % slucajeva na grbu nalazi orao. On je nas identitet. Ta posebnost, o kojoj pricate, o razlikovanju grba od toliko drugih se upravo i postize stitom sa ocilima, koji je jedan od graficki najcistijih simbola. Znaci, argument o neprepoznatljivosti, nikako ne stoji.
Sto se tice zastave, da nisu stavili grb, ne bi bila toliko prepoznatljiva, ali realno, sada jeste. Pre svega, raspored boja same zastave je vec upecatljiv, a grb tu upecatljivost povecava.
 
hazard":3idnd2sl je napisao(la):
Inace, za sve grbosastavljace na ovom topiku - zaboravljate nesto cini mi se, a to je potreba da se grb "primi" u narodu. Grb sa orlom i ocilima - pa i samo grb sa ocilima - prihvacen je u narodu kao srpski grb - ljudi ga isticu i spontano, i isticali su ga i kada nije bio drzavni grb (sve do 2004. grb Srbije bio je onaj socijalisticki). Grb nije nekakav logo pa da se menja svakih 20 godina. Eto, moze i da se dizajnira nesto "novo i lepo" po raznoraznim predlozima iz ovog topika, ali da li ce se to prihvatiti? Kao primer eto vam ravnodusnost prema mnogim novodizajniranim gradskim i opstinskim grbovima u Srbiji...
Ovo nije moj utisak. Pre 2004. na "spontanim" srpskim zastavama je obicno bio neki derivat ocila. Orlovi su uglavnom bili na zastavama koje kakvih oslobodioca(Seselj, Vuk, Arkan itd.)



stf":3idnd2sl je napisao(la):
Sto se tice zastave, da nisu stavili grb, ne bi bila toliko prepoznatljiva, ali realno, sada jeste. Pre svega, raspored boja same zastave je vec upecatljiv, a grb tu upecatljivost povecava.
Raspored boja ne moze biti prepoznatljiv. Pa ja koji zivim u ovoj zemlji pre nego sto je reprezentacija pocela da igra u novoj opremi sam imao onaj momenat od 2-3 sekunde da se setim koji je raspored.
Moja poenta jeste da ocila pojacavaju upecatljivost a ne ceo grb. A kako su ocila jedini koliko toliko orginalan element ona treba da dominiraju grbom tj. sto se mene tice budu grb. A sta sad imamo, grb na kojenm su orlovi(kojih ima koliko hoces u raznim grbovima evrope i sire) i krunu koja je gotova veca od ocila. Krunu, ej :rolleyes:

fW8L3.png


Ali dobro, sta ocekivati od drzave/crkve koja pici model crkve iz 13. i 14. veka jer je to nas stil i tradicija. Da su oni tad razmisljali tako jos bi se klanjali oko hrasta, sto kad bolje razmislim uopste nije lose, cak odlicno( s druge strane onda bi nam Vucko bio poglavar, pa mozda i ne b i :o )


Ja vise na ovu temu necu. Ne mogu tu nista da promenim. Hteo sam samo da podrzim retke glasove koji imaju slicno misljenje kao i ja.
 
Slažem se da treba forsirati ocila, ona su zaista jedini prepoznatljiv deo grba.
 
@ hazard i stf

ne mislim da grb SR Srbije treba danas da se koristi takav takav vec ga citiram kao primer veoma uspesnog komponovanja novog grba. Doslo je novo doba, novi drustvenoi poredak i ljudi napravise grb koji ima kontinuitet sa identitetom stare drzave (ocila i crveni stit) a istovremeno je u duhu novog sistema vrednosti. Uz to je elegantno sveden i skladno dizajniran.

Danas je nas grb puka kopija onog od pre sto godina iako se u medjuvremenu drustveni sistem bitno promenio. Umesto da se hvatamo za simbole proslosti kao davljenik za slamku treba smoci snage i napraviti nove simbole, sa naravno delimicnim kontinuitetom sa prosloscu, koji ce odazirati veru u buducnost, snagu i optimizam nove drzave.

Sto se samog crteza tice,
ili zelimo sofisticirani grb kao Americki ili Engleski (UK) koji je sastavni deo drzavnih simbola ali se koristi za ceremonijalne potrebe a ne u svakodnevnom zivotu a ulogu identifikacije sa nacijom vrsi zastava. (kod Spanaca je hibrid, grb se nalazi na zastavi ali nijedan Spanac ne zna sta je na grbu a kamo li da ga nacrta a zastava je dovoljno specificna i bez grba)

ili hocemo lako prepoznatljiv grb, simbol, koji svako dete moze da nacrta i koji ce biti olicje drzave. Jedini za sada opste prihvaceni simbol tog tipa je CCCC (C a ne ocila) sa krstom. U tom slucaju treba odbaciti sve suvisne detalje (kruna, ljiljani) i komplikovane forme (dvoglavi orao) i skoncentrisati se na vizuelno markantne oblike, recimo ocila.

Posto danas grb ide na zastavu jer je to najbolji nacin da se razlikuje od ostalih slicnih slovenskih, mislim da treba da bude u duhu predloga broj 2.

evo par varijacija na temu trobojke sa grbom

11_zastava1.png


11_zastava2.png


11_zastava4.png


11_zastava3.png
 
A šta mislite o zastavi i grbu iz Sretenjskog ustava, 1835?

 
Mislim da je najbolje napraviti skaliranje drzavnog grba, zavisno od namene i potrebe, kao sto je u praksi i uradjeno.
Znaci, postoji ceremonijalni zvanicni drzavni grb. Sadasnji tkz. Veliki grb.
Iz njega imamo izvucen tkz. administrativni grb, koji je danas naziva Malim grbom,i treci, Narodni grb, koji bi bilo graficki najjednostavniji i najprakticniji.
Taj narodni bi bio u najsiroj upotrebi, kao npr. na zastavi, dokumentima, tablicama, pasosima itd. Taj narodni ne treba da bude nista vise od stita sa krstom i ocilima.
 
JohnnyLee":2ljjpt3u je napisao(la):
au, zidar, popio bi minusa da postoji
jeste da estetski nisu bas najsrecnija resenja, nije to ni cilj ne pretendujem da ovaj zadatak resim sa malo photoshopa, ovo je samo priliog tezi da sve moze da se menja, i grb i zastava. Bitno je koja se ideja/drzava/poredak zeli predstaviti. Mozambik trenutno ima knjigu, motiku i kalasnjikov na zastavi, neka sledeca generacija ce mozda skinuti kalasnjikov, a mozda knjigu...

Kada bi smo trazili deci da nacrtaju svoju zemlju, kako je vide i kakva bi zeleli da bude verovatno bi dobili odgovor :)

stf":2ljjpt3u je napisao(la):
Taj narodni ne treba da bude nista vise od stita sa krstom i ocilima.
To jeste najsmislenije resenje danas a i kompromis koji ce vecina lako prihvatiti, sa svim mojim rezervama sto se krsta tice ali recicete tradicija je tradicija...
 
zidar":3ayp0bwh je napisao(la):
stf":3ayp0bwh je napisao(la):
Taj narodni ne treba da bude nista vise od stita sa krstom i ocilima.
To jeste najsmislenije resenje danas a i kompromis koji ce vecina lako prihvatiti, sa svim mojim rezervama sto se krsta tice ali recicete tradicija je tradicija...
Nije toliko poenta u tradiciji koliko u cinjenici da je ovo hriscanska drzava. To sto je danas moderno biti ateista ne znaci da bi i grb trebalo prilagoditi ateistickim shvatanjima.
 
ja mislim da cela ova polemika oko grba nema smisla, tj. nema potrebe o tome raspravljati, jer postoji jedan mnogo veći problem. Srbija nema ni vojna ni civilna odlikovanja. mislim da bi dalja diskusija trebala da nastavi u ovom toku, nego da se i dalje troše reči na grbove, koji su takvi kakvi su, ali i ustaljeni u narodu.
 
Ajd ovako,ja bejah bas u selu pranjani kod cacka kod familije kada je doneta nova zastava sa krunom.To je ono selo u kojem su cetnici spasili ne znam ni ja koliko americkih pilota za vreme drugog svetskog rata.I dalje se svi loze na cetnike,ovo ono,cica draza i.t.d.

E pa ljudi su tada rekli ovo-sa ovom bagrom koja je trenutno na vlasti ovo je direktno pljuvanje na krunu i sve zive i mrtve koji su sluzili kralju,a takodje i na nasu istoriju.Da imaju ikakvog morala trebali su vratiti otetu imovinu posle 2 svetskog rata originalnim vlasnicima.Tako bi vise dokazali da su raskrstili da su rascistili sa komunistickom prosloscu nego ovim nasilnim uguravanjem krune bez razloga i povoda!

Slazem se da je onaj grb Srbije iz doba SFRJ veoma funkcionalan,ja bih ga minimalno "ulickao",naravno bez 3d efekata i papagaja mutanata koji su slepa ulica u nekoj fazi evolucije :D
 
stf":wq7devly je napisao(la):
Nije toliko poenta u tradiciji koliko u cinjenici da je ovo hriscanska drzava. To sto je danas moderno biti ateista ne znaci da bi i grb trebalo prilagoditi ateistickim shvatanjima.
Koliko ja znam Srbija nije ni hriscanska, ni pederska, ni delijska, ni pivopijska vec laicka drzava svih njenih gradjana. To sto neko voli pivo ili sledi ucenja neke religije ne znaci da predmet njegovog obozavanja treba da se nalazi na drzavnim obelezjima.

Odsustvo krsta ne znaci ateizam vec jednostavno odsustvo verskih obelezja koja god bila. Kako inace gradjanin Srbije musliman ili budista da se identifikuje sa grbom. Grb predstavlja one principe koje svi gradjani dele, recimo sloboda i pravda. Dok se ne odluci da srpsko drzavljanstvo moze imati iskljucivo Srbin prvoslavac (ili pripadnik nege druge hriscanske grane), na grbu nema mesta krstu u ime hriscanske drzave. Krst se eventualno moze opravdati tradicijom ali onda treba potencirati znacaj hriscanstva u istoriji Srbije a ne licno versko opredeljenje.

@Vucko
Pranjani, jel tamo bese cuvena rakijada?
 
Slazem se sa postom zidar.Ja sam licno agnostik i to sve sto si rekao stoji.Pogotovu mi smeta to kod nas sto je stavljena kruna da bi se zapravo raskinulo ko bajagi sa komunizmom.Opet je to uradjeno samo pro forme trivijalnim postupcima kao sto je stavljanje krune na grb i.t.d.A ne konkretnim potezima koji su vazniji.

Tako je!Izvinjavam se na offtopicu,zidar pogledaj video sve ce ti biti jasno :)

http://www.youtube.com/watch?v=V4gkgoAu2-E&feature=related
 
medjutim":2b93o5u2 je napisao(la):
A šta mislite o zastavi i grbu iz Sretenjskog ustava, 1835?

[url]http://img843.imageshack.us/img843/9306/zastava.png[/url]
Мени лично се овај грб највише свиђа. И сматрам да је најбоље било да је у свакодневној употреби усвојен само црвени штит са сребрним крстом и оцилима. Потпуно се слажем са СТФ-ом да је остале хералдичке симболе (орлове, круну, плашт...) требало сачувати само за свечане варијанте. Али, застава има редослед боја као данашња хрватска. Бојим се да је народ не би прихватио.

За оне који прижељкују српски грб из времена СФРЈ подсећање како је он изгледао:

http://www3.b92.net/ipb_uploads/monthly_01_2009/post-35235-1233226053.jpg
 
Ja ne vidim šta fali Italijanima?
Italy_Coat_of_Arms.jpg

Usotalom, Francuska nema zvaničan grb - već nezvaničan, jelte:
france-coat-arms.gif

Koji se koristi od strane države, kao i logo.

Uostalom, ne vidim toliki značaj ove teme, verovatno je heraldičarskom društvu ponestalo para, pa da poprave svoje stare "baljuzgarije" - kao na primer prepolovljenu krunu, itsl. Prosto imam osećaj da su ovi "propusti" namerno napravljeni kako bi se kasnije uzele debele pare za te silne heraldičarske komisije, a i još malo para za promenu grba na svim javnim zgradama.
Nemojte da se nervirate, menjaće oni to opet za nekih 4-5 godina.
 
Alo grb je ok kakav je i tacka . A zidar ti izgleda se inspiriso od zastave dalekog istoka (japan i severna koreja)
 
4C su nasi jin i jang.....


sta fali da malo diskutujemo o grbu, ipak je ovo Relax diskusija :kafa:
 
@ Zidar i Vucko Potpuno pogresno razmisljane, uz to sa dvostrukim arsinima. Tacno, Srbija je drzava svih svojih gradjana, ali se zove Srbija, jer je to maticna drzava Srba, kojima je maticna religija Hriscanstvo.
Stit sa krstom pretstavlja bastion Hriscanstva, a ocila simbol naroda. Srbija je nastala kao hriscanska drzava, i ako stit sa krstom postoji jos na grbu Cara Dusana, nikako ga ne treba menjati jer se u medjuvremenu pojavio komunizam sa ateizmom.

Nemojte ovo predstaviti kao neko narusavanje prava drugih verskih manjina, kao i ateista. Ako nikome ne treba nametati simbole hriscanstva, tim razmisljanjem ne trebamo ni ocila da imamo, jer svima namecemo Srpstvo. A u Srbiji zive i Hrvati i Bosnjaci i Albanci..... znaci, prateci vase razmisljanje, najbolje bi bilo da nam grb bude samo cist crveni stit, sto je blesavo i smesno.
 
Hriscanstvo ne treba posmatrati samo kao religiju, vec kao kulturu i civilizaciju kojoj pripadamo. Nema taj krst bukvalno versko znacenje.
 
Матеја Бељан":2w8enpki je napisao(la):
Hriscanstvo ne treba posmatrati samo kao religiju, vec kao kulturu i civilizaciju kojoj pripadamo. Nema taj krst bukvalno versko znacenje.
Apsolutno. O tome i pricam. O nasem identitetu.
Problem je sto se krst na grbu odmah sirovo vezuje za religiju, a on je nesto mnogo vise od toga.
Isti problem nastaje i prema samoj veri. Dokle god ljudi budu po automatizmu vezivali samu veru sa religijom i crkvom, dotle ce se povecavati broj ateista. Ako me razumes na sta mislim.
 
Матеја Бељан":1jh8op92 je napisao(la):
Hriscanstvo ne treba posmatrati samo kao religiju, vec kao kulturu i civilizaciju kojoj pripadamo. Nema taj krst bukvalno versko znacenje.
Као што ни круна нема обавезно везу са монархијом.
 
Da, kruna je u heraldici vise simbol suvereniteta, dok je kraljevski ogrtac od hermelina vise simbol bogatstva i blagostanja.
Po meni bi grb Srbije bio samo crveni stit sa krstom i cetiri ocila, obzirom da se takav grb koristio od 1804 do 1882 gde danasnja Srbija trazi soje pocetke, iako je pomenuto su beli dvoglavi orao i krst sa cetiri ocila preuzeti iz Vizantijskog carstva, odnosno nisu originalni srpski grbovi.
 
@Siniša
Ahm, pa ni četiri ocila nisu "originalna"... već je neko ovde napisao odakle ona dolaze :)

@sizif
Takođe mislim da je zastava iz 1835 (prva "zvanična" srpska zastava) prilično lepa, a da je grb možda i najbolje rešenje.

@stf
Šta sa nama koji mislimo da Srbija ne treba da bude država Srba već svih njenih građana? Nas taj grb ne treba da predstavlja?

Ocila su simbol carske vlasti i ništa drugo - u tom smislu ona su slična kruni, ali su preuzela "građansko" značenje tokom 19. veka... Mislim da bi upravo ocila kao novi simbol ognjišta okrenutog ka sve četiri strane sveta dala jednu lepu simboliku grbu, simboliku prihvatanja različitosti u ognjištu, porodici, domu. To mi je lepo.

Uostalom, kad toliko gledate u istoriju, zašto na zastavi nemamo i polumesec? Na jednoj od prvih zastava ustanika se on nalazio, a krsta nije bilo :)

rs_ur.gif
rs_uo.gif


:p
 
Vrh