Šta je novo?

Javne zelene površine

Nema odmora za Drvoseka
Masakr na Adi

Piše: Tomislav Trbojević
Veličina slova:

Photo: Tomislav Trbojević

thumbnail.php


Decembarska šetnja Adom Ciganlijom, umesto radosti, donela je još jedno bolno suočavanje sa destrukcijom prirode i ljudskim bezumljem, bezobzirnošću i pohlepom. U najnovijem ekocidu isečene su desetine najvećih i najlepših topola na novobeogradskoj strani Savskog jezera, od Upravne zgrade Ade, pa sve do Obale naturista – piše nam čitalac e-novina, zgrožen onim što je video

files.php

Photo: Tomislav Trbojević
Od novog Drvosekovog masakra nisu bile pošteđena ni jedine četiri topole na samoj plaži: dve u blizini kafea Režiser, i dve topole kod reni bunara, bliže kafani Na kraj sveta. Tu gde je bila lepota šljunka, drveta i vode, mesto gde su decenijama zorom dolazili roditelji sa malom decom i zaljubljenici u Adu da ugrabe "svoje" parče hlada ljubomorno čuvajući "svoje mesto", sada su dva ogromna panja i - bezlična praznina. Još jedan dokaz da nam ništa izvan nas samih, ama baš ništa u ovom svetu, ne pripada i da nemamo nikakvo pravo, jer je pravo uvek na strani sile.

files.php

Photo: Tomislav Trbojević
Od ljudi iz kafića koje sam pitao "zašto?" - niko nije znao odgovor. I sami su očajni. Zatekli su posečena stabla oko svojih objekata, bez objašnjenja. Pravo objašnjenje može dati jedino uprava Ade Ciganlije, ali ja do njih nisam otišao - nisam imao stomak, zgrčio se, u bolu. Kao da mi je neko s tim drvećem odsekao i ruke i noge i razum. Ne verujem u neki razuman i prihvatljiv odgovor tipa - da ne bi grane pri padu povredile prolaznike. Fotografisao sam panjeve koji su ostali na mestu nekadašnjih topola-živih bića, tek svaki petneasti je bio šupalj ili natruo, pri čemu je mnogo, zaista, suvih i oštećenih stabala topola ostalo neposečeno na celom travnatom prostoru na desnoj obali jezera. Stara i oštećena stabla stoje i dalje... a zdravih i veličanstvenih - više nema. Zašto? Ne znam. Stidim se u ime svih ljudi, u ime ovakvog Beograda kojem drveće ne znači ništa!

files.php

Photo: Tomislav Trbojević
Sada, osim onog "zašto?", imam još samo jedno važno pitanje i nekoliko potpitanja za sve (uključujući i sebe): šta učiniti sada, posle zločina? Šta ćemo učiniti svi mi, zaljubljenici u prirodu i Adu Ciganliju? Zašto smo uvek korak iza zločina i zločinaca? Jesmo li se umorili od borbe za život? Da li uvek treba da okrenemo drugi obraz, da volimo svoje neprijatelje i oprostimo, ne opirući se zlu? Prošetajte pored obale Savskog jezera s novobeogradske strane, ako imate jak stomak... I razmislite: koji je vaš odgovor na teror?

http://www.e-novine.com/srbija/srbija-tema/43029-Masakr-Adi.html
 
Upravnik Ade sasvim lepo vodi računa o istoj, ne bih na prečac odmah osuđivao,
postoji i potrebno ,, proređivanje šume ,, u tom proređivanju pored bolesnih seku se i zdrava stabla koja guše ostala .
Lično pitao bih upravnika Ade o čemu se radi pa tek onda formirao mišljenje.
U jednom od postova vezano za adu Huju, pominjao sam tog upravnika kao primer tj. mogučnost da preuzme brigu o samoj Huji tako da verujem da zna šta radi . Znači nazvati ga telefonom i jednostavno pitati a u gornjem tekstu je napisano
,,Od ljudi IZ KAFIĆA koje sam pitao "zašto?" - niko nije znao odgovor. - to mi je malo baš ... :kafa:
:) jako je važno da ipak postoje ljudi koj se brinu pomno prate i hvala za informaciju o dešavanjima za koja ne bismo ni znali da nisu napisana :)
 
Ако је који део Београда доживео позитивну трансформацију у протеклих десетак година, то је Ада. И називати "непријатељима" људе који су је довели до таквог стања да буде проглашена за треће најлепше градско острво на свету (http://www.blic.rs/Vesti/Beograd/221859/Ada-trece-najlepse-gradsko-ostrvo-na-svetu) може само онај ко је заслепљен мржњом или је толико пун себе, да не зна шта прича. Често сам на Ади и радујем се сваком новом засађеном дрвету, а у последње време их итекако има. Рецимо, на моју радост, пуно је младих храстова који ће гарантовати дубок хлад на Ади и у време када ми форумаши више не будемо међу живима.

Тополе се на ширем појасу Београда секу већ годинама, јер су уз амброзију највећи изазивач алергија. Сви се сећамо дана када с пролећа све око нас побели од маца, а гомила сугрђана не зна како да се избори са кијањем, црвенилом и температуром. Зато по Војводини, ван насеља, има на хиљаде хектара младих засада тополе, па коме толико недостају може носталгију да реши већ на пола сата вожње од Београда.
 
Обнова дрвореда у улици Кнеза Милоша

Радови на обнови дрвореда у улици Кнеза Милоша, започети 8. новембра, биће завршени за неколико дана, саопштило је данас Јавно комунално предузеће „Зеленило – Београд”. На потезу од републичког СУП-а до Амбасаде Канаде биће засађено 30 садница липе на местима одакле су претходно уклоњена физиолшки дотрајала, болесна и трула стабла.

Ово је идеалан период за садњу, али и за друге бројне радове везане за дрвеће на зеленим површинама и у дрворедима. Под тим се подразумева пре свега орезивање и сеча сувих грана, подизање и обликовање крошњи, сеча сувих и физиолошки дотрајалих стабала, лечење стабала и друго.

На овај начин обнавља се и дрворед у овој улици, једној од најпрометнијих у ужем центру града, наводи се у саопштењу овог предузећа.
 
Drvored u Kneza Milosa je u katastrofalnom stanju, drvece je trulo i zapusteno, a predstavlja i potencijalnu opasnost za prolaznike. To je ja mislim jedina centralna ulica sa drvoredom u dva reda, i bilo bi lepo kad bi ga celog zamenili, jer ovo kako sad izgleda je ruglo.
 
U toj ulici ruglo je parking. Ulica je daleko lepsa bila pre WW2, jer je imala i travnati pojas. Kako je sao fenomenalno izgledala kada su dolazili Medvedev i Bajden.......
 
Gledam na sta lici.Evo,ovo je novi drvored,i ne,nije sala.Za 50 godina bice to funkcionalno drvo u dvoredu :)

1425860_drvored_v.JPG
 
Nadam se samo da perači šoferšajbni sa raskrsnice neće da ispiraju opremu u kadi..
 
Trenutno se desava devastacija parka Toplicin Venac - koji u Gradskom Zelenilu nazivaju - obnova!!! Dakle oproban metod Zelenila - seca veceg dela drvenog fonda koji je star oko 30-40 godina i koji je davao odlicnu hladovinu. Cinjenica je da su neka stabla imala suve grane, ali je drvece moglu sukcesivno zamenjivano. Zvao sam Zelenilo i gospodja Natasa Sisakovic mi je svojim arogantnim i nadmenim stavom stavila do znanja da je to "redovna" obnova. Ja mislim da se ni u Africi parkovi ne obnavljaju na taj nacin. Na pitanje zasto se radovi na javnim povrsinama ne objavljuju pre pocetka radova sa jasnom naznakom sta se desava i kakav je plan rekla mi je: "Koga zanima taj ce i da zove..." I da, jos je rekla da ce iduce godine na mesto ovih stabala biti zasadjena nova, a ja pretpostavljam da ce biti ista koa ona goreprikazana iz Kneza Milosa, pa tako za 50-ak godina cemo mozda i da pobegnemo u njegovu hladovinu... Malo mi je muka od te bahatosti, koju na kraju krajeva mi placamo, i bukvalno (od naseg poreza) a i kao gradjani.... 'Bem ti drzavu gde se parkovi lece secom.... :bash:
 
stf":11dnp5jv je napisao(la):
U toj ulici ruglo je parking. Ulica je daleko lepsa bila pre WW2, jer je imala i travnati pojas. Kako je sao fenomenalno izgledala kada su dolazili Medvedev i Bajden.......
najvece ruglo je parking to je istina, ali je i trenutni drvored ruglo, na zalost, a koliko vidim ni novi drvored nece izgledati mnogo bolje
 
Koliko sam cuo fontana je bila pod zastitom zavoda za upropastavanje spomenika nista mi nije jasnom kako su mogli dati saglasnost strasno to je kad se projekti kriju pa nemozemo da se pobunimo na vreme jer za prosutim mlijekom nevredi plakati :bash:
 
Ne videh fontanu u svoj ruznoci,jer je napadao sneg.Ali ako se uporedi sa onom na trgu nikole pasica neka umerena boja bi lepo pala,a ne ova koja ce ici sa crveno zutim behaton plocama.
 
Svakim novim danom prirode naseg grada je sve manje.Beograd je po ko zna koji put ranjen. Tek na prolece ce Beogradjani da osete bol koji odjekuje prazninama nekad najlepsih delova grada gde su mogli da budu ono sto stvarno jesu, jer...

Priroda je nasa stvarnost, a grad bez i ono malo prirode ce biti nasa propast.

Pada sneg i Beograd postaje ono sto jeste, cist i beo, ali samo dok je na njemu sneg.
Najneznije i najlepse tvorevine prirode padaju sa neba, kada se spuste i spoje zajedno, ni najmocnije masine i ljudi ne mogu lako da se izbore sa tim tako lakim, a tako mocnim darom prirode.Sa snegom, prirode u gradu je malo vise.
 
@Glas prirode
Slažem se , usput Beograd je dobio dosta novih Oklen-sitia siguran sam da u njima nema parkova.
Učeći od prirode ako se na jednom mestu poseče grana odmah na drugom krenu bar dva nova pupuljka ,
E.... gde su ti novi.... bez obzira sto su to novo formirane urbane sredine moraju da dobiju pripadajuci park i ti ljudi zaslužuju (kad vec su platili dolegalizacije i kojekave takse i metakse) da gradsko zelenilo odradi ono sto je grad i naplatio
 
Novih nema! Dosla takva vremena da su parkovi postali luksuz! Valjda stoje na putu luksuznih naselja!
Nego u vezi K.Milosa i drvoreda, zna li neko (Vucko maybe) kada se moze ocekivati ''Rekonstrukcija'' ulice?!
Nesto mi pade na pamet da bi mogli da se ugledaju na cuvenu Andrassy ulicu, tj. na njen deo od Oktogona do Trga Heroja.
Da se razumemo, K. Milosa ne poseduje raskos pomenute ulice ali treba srediti sto se srediti moze. Mora se resiti pitanje parkinga kako bi i tim ljudima bilo ugodnije pored toga sto bi ulica izgledala reprezentativnije. Mozda izgradnjom podzemnih garaza u okolini ili cak na placu pored Poljske ambasade.
 
Nedavno je prepravljan tzv. Zvezdarski vrt, koji se nalazi sa druge strane Bulevara oslobodjenja, naspram Hrama.

Vrt se naslanja na Deciju bolnicu, a blizu je jos jedna, zbog toga tim vrtom svakodnevno prolaze ljudi koji idu u posetu najblizima, a i sami bolesnici ga posecuju i svi oni nose sa sobom svoju nesrecu, tugu i zebnju.

Ako bi neki beogradski vrt tebalo da da bude pun i prepun cveca, to je ovaj. Jer cvece donosi i radost i utehu i ohrabrenje svakom, a posebno onome kome je najteze. Cvece je najneznije stvoreno bice, a i ima moc da leci i podize raspolozenje i budi nasu snagu i zivotnu volju, cvece je lekovito ne samo svojim sastojcima nego i svojim IZGLEDOM !

A u tom preporodjenom vrtu, uklonjeno sve zbunje koje bi sada bilo prepuno cvetova i zasadjena jedna mala lejica sa cvecem blizu Bulevara, svaka cast za saosecajnost i mudrost, ali nikad nije kasno da se cini dobro.

Zato gospodje strucnjaci iz Zelenila, kad ste mogli da desetine hiljada begonija zasadite na Tasu i one uvek pune leje na Studentskom trgu, setite se i Zvezdarskog parka .
 
Trebalo bi vratiti travnjak u delu oko trga sa vodoskokom Ribar,na Kalemegdanu, cemu tucanik na tom mestu, niko tu ne prolazi, nema okupljanja i nema razloga da se ne vrati trava i da se sve oivici cvecem. Izgledalo bi ipak prirodnije i lepse.

Takodje bi trebalo vratiti polukruznu travnatu povrsinu kod platana u nastavku staze od Ribara do Savskog setalista na Kalemegdanu, jer taj travnjak je asfaltiran pre 5,6 godina, opet bez razloga, a na stetu prirode i prirodnosti.
 
img1675.jpg


img1678.jpg


img1677.jpg


img1676.jpg


img1735.jpg


img1737.jpg


img1741.jpg





Blok 70, danas uzput do maxi-a i nazad do zgrade. Da sam pravio kompletniju reportazu celog bloka 70 zauzeo bih jedno desetak celih stranica minimum.
 
Formuliši mail i pošalji gradskoj čistoći i pripreti komunalnom inspekcijom. Ako ti ne odgovore ili ako se problem ne reši, pošalji na gradjanininspektor@novibeograd.rs. Moraš u svakom mejlu navesti ime prezime adresu telefon inače ne moraju da odgovore.
 
Vrh